Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Jak nakręcić film- poradnik

2,975 views

Published on

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Jak nakręcić film- poradnik

 1. 1. Jak nakręcid film?
 2. 2. Krok 1: zbierzcie ekipę z różnymi talentami
 3. 3. Oprócz aktorów, nad filmem musi pracowad wiele utalentowanych osób Poza reżyserem i scenarzystą konieczny jest też operator kamery i ktoś, kto zadba o dobre oświetlenie oraz dźwięk itd. Dla każdego znajdzie się ważna rola!
 4. 4. Krok 2: spiszcie scenariusz
 5. 5. Zróbcie „burzę mózgów” i wymyślcie, co będzie przedstawiał Wasz film Nie skreślajcie żadnych pomysłów – mogą one się przydad! Zastanówcie się nad bohaterami, czyli postaciami, które się pojawią w filmie. Szukacie inspiracji? Zajrzyjcie do naszego PORADNIKA
 6. 6. Spiszcie to, co udało Wam się wymyślid – tak powstanie scenariusz filmu, czyli co będzie się w nim działo i w jakiej kolejności; kto będzie występował i jaka będzie jego rola. Spiszcie dialogi. To ułatwi Wam zadanie!
 7. 7. Krok 3: przygotujcie rekwizyty i kostiumy
 8. 8. Bardzo ważną rolę w tworzeniu filmu spełniają dekoracje i rekwizyty – możecie wykonad je samodzielnie … …a także wykorzystad najbliższe otoczenie – zwykłe klasowe krzesło przy odrobinie wyobraźni i materiałów może stad się prawdziwym tronem !
 9. 9. Krok 4: wybierzcie plan zdjęciowy
 10. 10. Zastanówcie się gdzie będziecie kręcid film. Polecamy sklep Tesco, ale może to byd również plener lub Wasza klasa. Ustalcie z osobami za to odpowiedzialnymi (np. dyrekcją Waszej szkoły lub kierownikiem sklepu), kiedy możecie tam kręcid zdjęcia. Taki opis nazywamy dokumentacją planu zdjęciowego
 11. 11. Krok 5: Podzielcie się rolami
 12. 12. Tylko od Was zależy kogo obsadzicie w rolach aktorów, kto przejmie funkcję reżysera, a kto chwyci za kamerę i będzie operatorem lub scenografem. Przy kręceniu filmu jest dużo ciekawych zadao –na pewno każdy z Was będzie miał okazję wnieśd swój wkład! By najlepiej dobrad aktorów do ról możecie przeprowadzid mały casting.
 13. 13. Krok 6: przygotujcie sprzęt
 14. 14. Film możecie nakręcid telefonem komórkowym, aparatem fotograficznym lub kamerą. Pamiętajcie o dobrym świetle, zwłaszcza jeśli kręcicie filmik komórką albo aparatem o niskiej jakości Sprawdźcie, czy Wasz sprzęt dobrze i wyraźnie nagrywa dźwięk. Jeśli jest z tym kłopot, nagrywajcie dźwięk osobno np. dyktafonem
 15. 15. Krok 7: nakrędcie zdjęcia
 16. 16. By urozmaicid Wasz filmik, możecie na przemian stosowad różne ujęcia… Za pomocą funkcji przybliż – oddal, sprawicie, że obraz nabierze głębi, a odbiorca poczuje się jak uczestnik wydarzeo. Im bardzie zróżnicowane ujęcia, tym obraz filmowy będzie bardziej ciekawy i dynamiczny.
 17. 17. W pracy nad filmem często jedną scenę nagrywa się wielokrotnie, żeby potem wybrad najlepsze ujęcie. Zaplanujcie dużo czasu na zdjęcia, żeby nakręcid jak najlepszą wersję!
 18. 18. Krok 8: Zmontujcie film
 19. 19. Wasz materiał musicie zmontowad, czyli połączyd odpowiednio wszystkie ujęcia, tak aby zgadzała się kolejnośd. Dlatego tak ważny jest scenariusz.
 20. 20. Przy montażu mogą Wam pomóc rodzice lub nauczyciele - będzie potrzebny do tego specjalny program. Pamiętajcie o tym, aby do obrazu pasował dźwięk – zwródcie uwagę na podkład muzyczny.
 21. 21. Jak montowad? Jeśli nigdy nie mieliście do czynienia z montażem filmów, skorzystajcie z prostych i darmowych programów, dostępnych na każdym komputerze Każdy użytkownik systemu Windows może za darmo pobrad program Windows Movie Maker. W przypadku użytkowników Apple, takim programem jest iMovie Pobierz iMovie Pobierz Windows Movie Maker
 22. 22. Pamiętajcie o przestrzeganiu praw autorskich! Jeśli w swoim filmiku chcecie skorzystad z jakichś gotowych rozwiązao, np. piosenki albo zdjęcia, zapytajcie o radę nauczyciela. Do wszystkich utworów, jakie wykorzystujecie, musicie mied prawa! Można je zdobyd w formie licencji (wykupionej np. z ZAiKSu na polskie piosenki)
 23. 23. Jeśli nie chcecie wykupywad licencji, a nie macie np. znajomego muzyka, który nagra dla Was utwór muzyczny, możecie wykorzystad utwory należące do domeny publicznej lub udostępniane na wolnych licencjach. Więcej informacji oraz linki do piosenek, zdjęd i innych zasobów, które możecie swobodnie wykorzystad, znajdziecie na stronie http://otwartezasoby.pl/

×