Sunumwiki

192 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Sunumwiki

 1. 1. WİKİ1
 2. 2. 21. Viki’nin tanımını yapabilecek2. Viki’nin özelliklerini sayabilecek3. Viki ile neler yapılabildiğini söyleyebilecek4. Viki çeşitlerini sayabilecek5. Viki çeşitlerinin içeriklerini öğrenecek6. Wikipedia’nın tanımını yapabilecek7. Wikipedia’nın özelliklerini söyleyebilecekHedef ve Kazanımlar (1/2)
 3. 3. Hedef ve Kazanımlar (2/2)38. Viki uygulamalarına örnek verebilecek9. Wikispace hakkında bilgi edinecek10. Pbworks hakkında bilgi edinecek11. Pbworks ile wiki oluşturmayı öğrenecek12. Viki seçiminde dikkat edilecek noktaları söyleyebilecek13. Vikilerin eğitimde nasıl kullanıldığını bilecek
 4. 4. Ön Bilgiler4WEB 2.0 internet kullanıcılarının ortaklaşa vepaylaşarak yarattığı sistemi tanımlar. Karşılıklıetkileşim, ortak paylaşım bu sistemin temelinioluşturur. İnternet dünyasına getirdiği bu yenianlayışla web 2.0, insanlar arasındaki iletişimiartırmış ve hayatı kolaylaştırmıştır.Web 2.0 AraçlarıCss, podcast, blog, sosyal ağ siteleri, wiki…
 5. 5. Viki Nedir? (1/2)5Web 2.0 araçlarından birisi olan Viki, Hawai dilinde hızlı ve kolayanlamına gelen bir kavramdır. Türkçe literatürde Viki ve Wikiolarak her iki sözcük de kullanılmaktadır.
 6. 6. Viki Nedir? 2/26Vikiler, üzerinde düzenlemeler yapılmasına olanak veren;sözlüğü, veritebanını veya ansiklopediyi andıran web siteleri gibidüşünülebilir.
 7. 7. İlk Viki Websitesi7İlk basit wiki sitesi olan WikiWikiWebi 1995 yılında WardCunningham oluşturmuştur.
 8. 8. Vikilerin Özellikleri (1/3)▪ Viki, herkesin üzerinde istediği gibi düzenlemeler yapmasınaizin veren bir yapıya sahiptir.▪ Gruplar,viki sayesinde kolayca geniş kapsamlı belgeleroluşturabilir en önemlisi bu belgeler arasındaki sürümfarklılıklarını takip edebilir.▪ Sayfalar arasındaki bağlantılar ve sayfa biçimlendirmeleri sistemtarafından otomatik olarak yapılandırıldığından, bilgiye erişmeve bilgi belgeleme kolaylaşır.
 9. 9. Vikilerin Özellikleri (2/3)▪ Vikiler, yalnızca metinsel öğelerin bulunduğu ortamlar değildir.Aynı zamanda resim,ses,video gibi medya kaynaklarını daortama konabileceği dinamik bir yapısı vardır.▪ Vikileri diğer ortamlardan farklı kılan diğer özelliği ise HTMLözelliklerini desteklemesidir.
 10. 10. Vikilerin Özellikleri (3/3)▪ Vikiler, çevrimiçi işbirlikli yazma araçlarıdır. Vikiler, Webüzerinden grup olarak işbirliğine dayalı bir şekilde içerikoluşturmayı sağlar. Özellikle birbirinden uzak olan gruplarınbirlikte çalışmalarına imkan sağlamaktadır. Karşılıklı e-postagönderim süreci yerine, çevrimiçi etkinliklerle içerikyapılandırmaya olanak sağlamaktadır.
 11. 11. Viki ile Neler Yapılabilir? (1/2)1. HTML sayfalar yaratmak2. Belge geçmişi oluşturma3. Temel kelime işlemci özellikleri ile sayfalarda yazı yazmak4. Resimleri göstermek5. İçindekiler kısmını yaratabilmek6. Hesap tablosu veya sunu geliştirmek
 12. 12. Viki ile Neler Yapılabilir? (2/2)7. Ziyaretçilerin sayısı ve son ziyaretçi hakkında bilgi vermek8. Video yüklemek veya video paylaşım sitelerinden videobağlantısı vermek9. Resim veya tablo eklemek10. Dosya yüklemek11. Birden fazla kullanıcının proje içinde çeşitli haklarlaçalışmasını sağlamak.
 13. 13. Viki Çeşitleri (1/8)1. VikiKaynak (özgür kütüphane): Vikikaynak, telifsiz kaynakmetinlerin katılımcılar tarafından eklendiği ve düzenlendiğiçevrimiçi bir kütüphanedir.
 14. 14. Viki Çeşitleri (2/8)2. VikiHaber: Vikihaber bir açık kaynak haber kaynağı vikisidir.Site işbirlikçi gazetecilik ile yürütülür.
 15. 15. Viki Çeşitleri (3/8)3. VikiKitap: Kullanıcıların katkıları ile özgür, açık içerikli, ücretsiz;kitaplar, kılavuzlar ve çeşitli yazıların hazırlanmasını sağlayanoluşumdur.
 16. 16. Viki Çeşitleri (4/8)4. VikiMedia Commons (Çoklu Ortam Paylaşım) : Oluşumunamacı, Wikimedia Vakfı projelerinin de dahil olduğu projelerindesteklenmesi suretiyle özgür lisans kullanımının teşvik edilmesi,özgür lisanslı içeriğin toplanması, geliştirilmesi ve dağıtımınakatkıda bulunulmasıdır.-Dosya yüklemek için vikimedia kullanılır.
 17. 17. Viki Çeşitleri (5/8)5. VikiVersite: Vikiversite (İngilizcesi Wikiversity) amacı eğitim içinkaynak dökümanlar yapılması ve kullanılması olan bir projedir.
 18. 18. Viki Çeşitleri (6/8)6. VikiSözlük: Vikipediyi bütünleyici bir sözlük olması tasarlananVikisözlük bilinen sözlüklerin ötesine geçerek eş ve karşıtanlamlıları, atasözleri ve deyimleri içeren bir sözlük olmuştur.
 19. 19. Viki Çeşitleri (7/8)7. VikiSöz: Herkesin katılarak oluşturduğu Vikisözde atasözleri,tanınmış insanlardan özlü sözler, söylemler bulabilirsiniz.
 20. 20. Viki Çeşitleri (8/8)8. VikiTür: Özellikle biyologlara yönelik hazırlanmış, herkesinkolaylıkla değişiklik yapabildiği bir biyolojik tür dizini projesidir.
 21. 21. 21
 22. 22. Wikipedia (Vikipedi)Vikipedi bilinen en kapsamlı ve en geniş katılımlı viki örneğidir.Kullanıcıları tarafından ortaklaşa olarak birçok dilde hazırlanan,özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız, kar amacı gütmeyen birinternet ansiklopedisidir.
 23. 23. Wikipedia’nın Ana Sayfası
 24. 24. Wikipedia’nın Özellikleri (1/2) Wikipedia sözcüğü, wiki ve pedia kelimelerininbirleşiminden oluşur. “Wiki” sözcüğü Hawai dilindeki“wiki wiki” (hızlı ve bilgi amaçlı) sözcüğündentüretilmiştir. “Pedia” sözcüğü ise Antik YunanMedeniyeti’nde “kapsamlı kültürel eğitim sistemi”anlamına gelir.Türkçe maddelerin yer aldığı bölümler internetteVikipedi olarak yer alır.
 25. 25. Wikipedia’nın Özellikleri (2/2) Wikipedia’nın güvenilebilirliği ve doğruluğu konusu üzerinetartışmalar hala devam etmektedir.Üye olarak Wikipedia’daki maddelerin içeriğini değiştirmek veyayeni madde eklemek mümkündür.Tüm Vikipedilerin şu an 284 dil sürümü, 267 etkin dil sürümü(100den fazla maddesi bulunan) mevcuttur.
 26. 26. Viki Uygulamaları (1/2)
 27. 27. Viki Uygulamaları (2/2)İnternette çok sayıda ücretsiz Web tabanlı viki uygulamalarıbulunmaktadır. Wetpaint gibi bazı uygulamalar tamamenüzretsizdir. PBWORKS veya Wikispaces gibi web tabanlı vikihizmeti veren uygulamalar ücretli olmakla birlikte bireysel vikiçalışmaları için ücretsiz hizmet vermektedir.
 28. 28. WikispacesVakıflar, k12 eğitim kurumları ve yüksek öğretim kurumlarınahizmet vermektedir. Herkes için viki slagonu ile kurulan wikispacesk12 kullanıcılarına ayrı bir önem vermektedir. Kullanıcılara webtasarım bilgisi olmadan basit viki sayfaları tasarlama, Web 2.0masaüstü araçları ekleme, bir grup olarak çevrimiçi çalışma imkanıvermektedir.
 29. 29. Wikispaces Web Sitesi Arayüzü
 30. 30. PBWORKSViki projeleri için çevrimiçi hizmet veren PBWORKS viki projeleri“çalışma alanı” (workspace) olarak da adlandırılır ve kullanıcı vikiprojesi için bir çalışma alanı açar. Ücretler ve şablonlar her alaniçin ayrı olarak sunulmaktadır.Eğitim kurumlarına özel fiyatuygulanmaktadır.
 31. 31. PBWORKS Web Sitesi Arayüzü
 32. 32. Pbworks ile Wiki Hesabı Oluşturma (1/9)
 33. 33. Pbworks ile Wiki Hesabı Oluşturma (2/9)
 34. 34. Pbworks ile Wiki Hesabı Oluşturma (3/9)
 35. 35. Pbworks ile Hesabı Wiki Oluşturma (4/9)
 36. 36. Pbworks ile Wiki Hesabı Oluşturma (5/9)
 37. 37. Pbworks ile Hesabı Wiki Oluşturma (6/9)
 38. 38. Pbworks ile Hesabı Wiki Oluşturma (7/9)
 39. 39. Pbworks ile Hesabı Wiki Oluşturma (8/9)
 40. 40. Pbworks ile Hesabı Wiki Oluşturma (9/9)
 41. 41. Viki Seçiminde Dikkat Edilecek Konular (1/4)Bir viki projesine başlamadan önce projenin başarılı olabilmesiiçin kullanıcı sayısından projeden beklenen sonuçlara kadarbirçok değişkeni dikkate almak gerekir. Bir eğitim kurumundaveya bir şirkette viki projeleri yürütecek proje yöneticisi, vikialternatiflerini araştırırken şu sorulardan yola çıkarak tercihiniyapabilir.
 42. 42. Viki Seçiminde Dikkat Edilecek Konular (2/4)Anahtar Özellikler▪ Vikiyi kaç kişi kullanacak?▪ Gruplara ayırmak gerekecek mi?▪ Bu grupların diğer kişilerin sayfalarına erişmesi gerekiyor mu?▪ Sayfalar herkese açık mı yoksa kapalı mı olacak?▪ Ne tür yönetim yetkilerine ihtiyaç duyulacak?
 43. 43. Viki Seçiminde Dikkat Edilecek Konular (3/4)Kullanım Kolaylığı▪ Kullanıcıların Web kullanma tecrübeleri ne düzeyde?▪ Kullanıcılar temel HTML bilgilerine sahip olmalı mı?▪ Biçimlendirme ve sayfa düzeni ne kadar önemli, nelerin olmasıistenir?▪ Tek bir seçenek mi yoksa hazır seçenekler olmalı,daha sonradandeğiştirilebilir olmalı mı?
 44. 44. Viki Seçiminde Dikkat Edilecek Konular (4/4)Maliyet▪ Viki hizmeti için ödenecek bir bütçe,kaynak var mı?▪ Herhangi bir servise üyelik gerekiyor mu, hedeflerime ücretsiz birhizmet ile erişmem mümkün mü?▪ Olası reklamlar kullanıcıların çalışmalarını etkiler mi?
 45. 45. Vikilerin Eğitimde Kullanımı (1/3)Viki uygulamalarında bağlantı yapılarını kendisi arka plandayaptığı için öğrenciye ve öğretmene bilgilerini kolaylıkla ve hızlıaktarma imkânı verir. Öğrenciler herhangi bir konudatartışmalar yaparak konu üzerindeki bilgilerini aktarabilir,düzeltmeler yapabilir ve sonuç olarak ortak bir bilgioluştururlar.
 46. 46. Viki grup çalışmalarında kullanılabilir. Öğretimde öğrenci aktifhale gelir hem öğreten hem öğrenen olur bu özelliği dikkatealınarak eğitim fakültelerinde öğretmen adayları için uygunortamlar oluşturulabilir.Vikilerin Eğitimde Kullanımı (2/3)
 47. 47. Vikiler yapılandırmacı eğitim amaçlarına hizmet eder. Buamaçlar:•Paylaşım•Değerlendirme-geri dönüt•Araştırma•Bireysel takipVikilerin Eğitimde Kullanımı (3/3)•Etkileşim ve işbirliği•Güncelleme•Sanal topluluklar
 48. 48. 48Öğretmenler, öğrenciler için sayfalar oluşturup onların vikiortamında çalışmasını sağlayabilir. Örneğin, öğrenciler “Öğretim Yöntemleri” dersi araştırmaödevleri için gruplar halinde bir sayfa oluşturabilir ve bulduklarıbilgileri bu sayfadan sınıfın diğer üyeleriyle viki platformundapaylaşabilirler. Sınıfa Ya da Derse Özel Viki Sayfaları (1/2)
 49. 49. 49Öğrenciler grupların yaptıkları araştırmaların sonuçlarını takipedip, yorumlar yapabilirler.Sınıf dışında yaptıkları araştırmaları sürekli olarak Vikisayfalarında paylaştıkları için öğrenme sınıf duvarlarını aşıp sınıfdışında da desteklenmektedir.Sınıfa Ya da Derse Özel Viki Sayfaları (2/2)
 50. 50. 50Öğrenciler projenin ilk aşamasından itibaren yaptıkları işleri,buldukları kaynakları ve öğrendikleri yeni şeyleri viki sayfalarındapaylaşabilirler.Proje sonunda dönüp baktıklarında, araştırma sürecinde neleryaşadıklarının ve nasıl bir yol izlediklerinin farkına varabilirler.Tüm proje süresince öğretmenler öğrencilerin çalışmalarınıyakından takip edip uygun dönütler verebilir.Proje İçin Viki Sayfaları
 51. 51. 51Öğrenciler kendi viki sayfalarında ödevleri için bulduklarıkaynakları ve kendi ürünlerini paylaşabilir. Diğer öğrenciler buödev ile ilgili yorumlar yapıp katkıda bulunabilir.Öğrenciler ikişerli gruplar halinde eşleştirilip eşlerin, birbirlerininödevlerine viki sayfasında dönüt vermesi istenebilir. Ödevler İçin Viki Sayfaları (1/2)
 52. 52. 52 Öğrencilerin hepsi aynı ödevi yaptığı için birbirlerinin ödevleriniincelerken kendi ödevlerinde olmayan noktaları fark edebilirlerve/veya eksik gördükleri noktaları vurgulayıp arkadaşlarınınödevlerine katkıda bulunabilirler.Ödevler İçin Viki Sayfaları (2/2)

×