Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Презентация1

1,192 views

Published on

Published in: Business, Economy & Finance
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Презентация1

 1. 1. Interneti turvalisus Koostajad: Meeri Sild ja Ingrid Maadvere 2007
 2. 2. <ul><li>A Küsin neilt. </li></ul><ul><li>B Helistan internetiteenuse pakkujale. </li></ul><ul><li>C Vaatan järgi brauseri ajaloost. </li></ul>1. Kuidas sa tead, milliseid veebilehti on eelnev arvutikasutaja külastanud?
 3. 3. <ul><li>A Vale. </li></ul><ul><li>See inimene võib-olla ei taha seda sulle öelda. </li></ul>PROOVI UUESTI!
 4. 4. <ul><li>B Vale. </li></ul><ul><li>Internetiteenuse pakkuja ei suuda jälgida kõikide arvutite kasutamist. </li></ul>PROOVI UUESTI!
 5. 5. <ul><li>C Õige. </li></ul><ul><li>Ajaloo alt saad sa teada, milliseid lehekülgi on viimati kasutatud. Kas sa oled seda ise proovinud? Kui ei ole, palu, et õpetaja näitaks sulle, kuidas seda teha. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 6. 6. <ul><li>A Räägi sellest oma vanematele ja õpetajatele. </li></ul><ul><li>B Vasta kiiresti ja lisa kõik oma andmed. </li></ul><ul><li>C Ära tee sellest välja ja kustuta see teade. </li></ul>2. Mida sa teed, kui keegi pakub sulle Interneti teel võimalust teenida kiiresti raha?
 7. 7. <ul><li>A Õige. </li></ul><ul><li>Nii võib ka teha, aga kõige parem oleks see teade ära kustutada. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 8. 8. <ul><li>B Vale. </li></ul><ul><li>Ei, ära tee seda. Kas kustuta see teade või räägi sellest kellelegi, keda sa usaldad. Ära vasta, sest nii saab sõnumi saatja teada su e-maili ja võib sulle hakata saatma rämpsposti. </li></ul>PROOVI UUESTI!
 9. 9. <ul><li>C Tubli! </li></ul><ul><li>See on kõige õigem tegu. Kustuta alati ära sõnumid, mille sisus sa pole kindel. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 10. 10. <ul><li>A Näitan enda sõpradele. </li></ul><ul><li>B Näitan täiskasvanule, keda ma tean ja usaldan. </li></ul><ul><li>C Lähen sellelt lehelt ära. </li></ul>3. Kui sa oled veebilehel, mille sisu tekitab sulle piinlikkust või on solvav, mida sa teed?
 11. 11. <ul><li>A Vale. </li></ul><ul><li>Ära näita sõpradele veebilehti, mis sulle endalegi ei meeldi. </li></ul>PROOVI UUESTI!
 12. 12. <ul><li>B Õige. </li></ul><ul><li>Kui sa arvad see on ebaseaduslik, räägi sellest kindlasti vanematele või õpetajatele. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 13. 13. <ul><li>C Õige. </li></ul><ul><li>Kui sulle miski ei meeldi, siis mine sealt ära. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 14. 14. <ul><li>A Jah, sest ma usun teda. </li></ul><ul><li>B Jah, sest vestlustoa moderaator on seda kontrollinud. </li></ul><ul><li>C Ei. </li></ul>4. Vestlustoas ütleb üks tüdruk, et ta on 14-aastane. Kas sa usud teda?
 15. 15. <ul><li>A Vale. </li></ul><ul><li>Sa ei või kunagi selles kindel olla, sest sa ei tea täpselt kellega sa räägid. </li></ul>PROOVI UUESTI!
 16. 16. <ul><li>B Vale. </li></ul><ul><li>Ka moderaator ei näe, kes on arvuti taga. </li></ul>PROOVI UUESTI!
 17. 17. <ul><li>C Õige. </li></ul><ul><li>Internetis võtavad inimesed tihti teisi rolle. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 18. 18. <ul><li>A Vastan ja avaldan protesti. </li></ul><ul><li>B Ignoreerin neid. </li></ul><ul><li>C Räägin sellest täiskasvanule, keda ma tunnen ja usaldan. </li></ul><ul><li>D Teatan sellest internetiteenuse pakkujale. </li></ul>5. Mida sa teed solvavate sõnumitega?
 19. 19. <ul><li>A Ära vasta! </li></ul><ul><li>Nii avaldad sa tahtmatult oma meiliaadressi ja saad jätkuvalt selliseid sõnumeid. </li></ul>PROOVI UUESTI!
 20. 20. <ul><li>B See on õige viis, </li></ul><ul><li>aga mõnikord on üksi nii raske toimida. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 21. 21. <ul><li>C Õige. </li></ul><ul><li>Täiskasvanul on rohkem kogemust võtta vastu õigeid otsuseid. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 22. 22. <ul><li>D Ka nii võib, </li></ul><ul><li>aga pea enne nõu mõne täiskasvanuga, kuidas seda teha. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 23. 23. <ul><li>A Ainult eesnime. </li></ul><ul><li>B Kõike, mida nad küsivad. </li></ul><ul><li>C Annan infot, aga mitte sellist, mille järgi saab mind üles leida. </li></ul>6. Kui sult küsitakse isiklikke andmeid, millist infot oleksid sa nõus edastama?
 24. 24. <ul><li>A Õige. </li></ul><ul><li>Ainult eesnime järgi ei saa sind keegi üles leida. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 25. 25. <ul><li>B Vale. </li></ul><ul><li>Ära nii tee, see on väga ohtlik. Paljud inimesed saavad nii teada sinu elukoha ja kooli. </li></ul>PROOVI UUESTI!
 26. 26. <ul><li>C Õige, </li></ul><ul><li>aga sa pead hoolikalt valima, millist infot sa jagad. Parem kirjuta ainult oma eesnimi. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 27. 27. <ul><li>A See on täiesti ohutu. </li></ul><ul><li>B Seda ei tohi kunagi teha. </li></ul><ul><li>C Seda ei tohi teha avalikul veebilehel. </li></ul>7. Millised ohud on enda pildi Internetti panemisel?
 28. 28. <ul><li>A Vale. </li></ul><ul><li>Sinu pilti võidakse sulle ebameeldival moel muuta ja mõnel teisel veebilehel avaldada. Kui keegi tahab sulle liiga teha, võib ta sind pildi järgi üles leida. </li></ul>PROOVI UUESTI!
 29. 29. <ul><li>B Õige, </li></ul><ul><li>aga on kinniseid veebilehti, kus seda näevad ainult need inimesed, kellel sa lubad seda teha. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 30. 30. <ul><li>C Õige. </li></ul><ul><li>Sinu pilti võidakse sulle ebameeldival moel muuta ja mõnel teisel veebilehel avaldada. Kui keegi tahab sulle liiga teha, võib ta sind pildi järgi üles leida. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 31. 31. <ul><li>A Lepin kohe kokku aja ja koha. </li></ul><ul><li>B Räägin sellest oma perekonnale ja sõpradele. </li></ul><ul><li>C Vestleme kõigepealt telefoni teel ning lepime kokku kohtumise avalikus kohas. </li></ul>8. Sinu jututoa sõber kutsub sind välja kohtama. Mida sa teed?
 32. 32. <ul><li>A Vale. </li></ul><ul><li>Ära nii tee, sa ei tea kes su vestluskaaslane on. Ta võib olla sulle ohtlik inimene. </li></ul>PROOVI UUESTI!
 33. 33. <ul><li>B Õige. </li></ul><ul><li>Räägi enne oma vanematega ja kui nad on kohtumisega nõus, lepi kokku kohtumine avalikus kohas ja palu mõnel täiskasvanul kaasa tulla. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 34. 34. <ul><li>C See on hea mõte, </li></ul><ul><li>aga räägi sellest ka täiskasvanule ja võta ta kohtumisele kaasa. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 35. 35. <ul><li>A Teate postitamine uudisterühmas. </li></ul><ul><li>B Neti teel ostmine. </li></ul><ul><li>C Teise internetikasutaja narritamine. </li></ul><ul><li>D Kuulujuttude levitamine kellegi kohta. </li></ul>9. Millised tegevused Internetis võivad sulle probleeme tekitada?
 36. 36. <ul><li>A Õige. </li></ul><ul><li>Ka siin võivad probleemid tekkida. Kõik uudisterühma liikmed saavad teada sinu meiliaadressi. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 37. 37. <ul><li>B Õige. </li></ul><ul><li>Ka siin võib tekkida probleeme, sest tavaliselt pead sa sellisel juhul avaldama oma krediitkaardi andmed ja keegi võib neid kurjasti ära kasutada. Kui sul on siiski vaja kasutada e-poodi, palu neilt abi ja kasuta ainult usaldusväärseid firmasid. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 38. 38. <ul><li>C Õige. </li></ul><ul><li>Solvamine Interneti teel võib lõppeda sinu konto sulgemisega. Kuigi sulle tundub, et keegi ei saa teada, kes sa oled, jääb ometi igast sinu tegevusest jälg Internetti. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 39. 39. <ul><li>D Õige. </li></ul><ul><li>Kuulujuttude levitamine ei ole ilus ja on seaduslikult karistatav. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 40. 40. <ul><li>A Sinu nimi. </li></ul><ul><li>B Sinu sünnikuupäev. </li></ul><ul><li>C Tähtedest ja numbritest koostatud tähenduseta kombinatsioon. </li></ul>10. Milline on turvaline salasõna?
 41. 41. <ul><li>A Vale. </li></ul><ul><li>Seda on nii lihtne ära arvata. Kõik ju teavad sinu nime. </li></ul>PROOVI UUESTI!
 42. 42. <ul><li>B Vale. </li></ul><ul><li>Ka seda pole raske ära arvata. </li></ul>PROOVI UUESTI!
 43. 43. <ul><li>C Õige. </li></ul><ul><li>Seda ei oska küll keegi ära arvata, kui sa seda kellelegi ei ütle või üles ei kirjuta. Õpi oma parool pähe ja hoia see enda teada. </li></ul>JÄRGMINE KÜSIMUS.
 44. 44. Tubli! Mäng läbi.

×