Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Prezentacja - Soczi

2,069 views

Published on

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Prezentacja - Soczi

 1. 1. Zimowa Olimpiada w Soczi 2014 Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi rozpoczną się 7 lutego 2014 roku i potrwają do 23 lutego. Będzie to 22. zimowa olimpiada, która wraca na terytorium Rosji po 34 latach.
 2. 2. Dyscypliny  na Olimpiadzie w Soczi 2014 Uczestnicy Olimpiady w Soczi będą rywalizować ze sobą w 15 dyscyplinach sportowych oraz 98 konkurencjach. Będzie to o 12 konkurencji więcej niż cztery lata wcześniej w Vancouver. Z nowych konkurencji w Soczi będą m.in. skoki narciarskie kobiet, narciarski halfpipe, sztafeta mieszana w biathlonie i rywalizacja drużynowa w narciarstwie figurowym czy sztafeta mieszana w biathlonie.
 3. 3. Pierre de Coubertin ojciec nowożytnego ruchu olimpijskiego Wszystko co dzisiaj wiemy o igrzyskach oraz sposób w jaki na nie patrzymy zawdzięczamy właśnie jemu. „Zawody sportowe winny zastąpić wojny i konflikty, a młodzież całego świata zamiast walczyć na frontach wojennych, powinna mierzyć swe siły na stadionach sportowych”
 4. 4. Pierwsze igrzyska olimpijskie odbyły się w greckiej Olimpii w 776 roku p.n.e. Ruiny doryckiej świątyni Hery w Olimpii
 5. 5. Igrzyska olimpijskie były tak wielkim wydarzeniem, że na czas ich trwania przerywano wojny, by wojujący mogli wziąć udział w zawodach, a widzowie – bezpiecznie dotrzeć do Olimpii.
 6. 6. Zwycięzców nagradzano gałązką oliwną ( wieniec laurowy ) symbol zwycięstwa w równej walce
 7. 7. Niektóre konkurencje sportowe pierwszych igrzysk są uprawiane do dzisiejszego dnia. Należą do nich:
 8. 8. Biegi krótkie były najważniejszą dyscypliną igrzysk każdą olimpiadę nazywano później imieniem zawodnika, który w nich zwyciężył.
 9. 9. Zapasy Walczono w dwóch kategriach zapasów: stojących i naziemnych. W stojących należało trzy razy przewrócić przeciwnika na ziemię. Zapasy naziemne trwały do momentu poddania się jednego z zawodników poprzez podniesienie ręki z wyciągniętym kciukiem
 10. 10. Rzut dyskiem Dyski wykonane były z brązu, marmuru i ołowiu. ważyły od 6 do 7 kg. Rekord rzutu wynosił 30 metrów.
 11. 11. Skok w dal ówczesny skok w dal znacznie różnił się od znanego współcześnie. Skoczek trzymał w rękach tzw. ciężarki zamachowe, mające rzekomo wpływać na długość skoku
 12. 12. Rzut oszczepem Oszczepy były wykonane z lekkiego drewna i w połowie drzewca miały przewiązaną pętlę. Rekordowa odległość rzutu to 91 metrów.
 13. 13. Upadek starożytnych igrzysk datuje się na czasy rządów cesarza Teodozjusza Wielkiego. W roku 392 wydał prawo uznające je za obyczaj pogański i niegodny chrześcijanina. Na ponad 1000 lat idea olimpijska poszła w zapomnienie.
 14. 14. Dopiero prace wykopaliskowe archeologów w Olimpii przyczyniły się do powrotu do idei igrzysk olimpijskich w Grecji w XIX wieku.
 15. 15. Ruch olimpijski Twórcą ruchu olimpijskiego był baron Pierre de Coubertin. Ten historyk i pedagog szerzył idee wychowania przez sport. Po 15 stuleciach wskrzesił starożytną tradycję organizowania igrzysk olimpijskich w 1896 roku. Zaprojektował także flagę Był twórcą ceremoniału olimpijską, która obrazuje myśl, że olimpijskiego, który obejmuje sport jest równy dla wszystkich hymn, znicz i przyrzeczenie ras, religii i narodowości. olimpijskie. Stworzył także motto olimpijskie „Citius - Altius – Fortius”, czyli „wyżej, szybciej, mocniej”.
 16. 16. Hymn olimpijski Autorami hymnu olimpijskiego są artyści greccy. Pierwsze wykonanie hymnu odbyło się podczas I Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 1896 roku. Okładka Hymnu Olimpijskiego 1896 r.
 17. 17. Znicz olimpijski Symbolem trwałości idei olimpijskiej jest święty ogień olimpijski. Po raz pierwszy zapłonął podczas Igrzysk IX Olimpiady w Amsterdamie. Wzniecenie ognia od promieni słonecznych odbywa się na ruinach świątyni Hery w Olimpii za pomocą wklęsłego zwierciadła
 18. 18. Flaga olimpijska . Symbolem ruchu olimpijskiego jest pięć splecionych ze sobą kolorowych kół na białym tle. Symbol pięciu kontynentów: niebieski to Europa, czarny - Afryka, czerwony - Ameryka, żółty - Azja, zielony – Australia i Oceania.
 19. 19. Ceremoniał otwarcia Na każdych igrzyskach obowiązuje ten sam ceremoniał otwarcia. Kraje organizujące igrzyska mają prawo do części artystycznej według własnego pomysłu.
 20. 20. Przyrzeczenie olimpijskie składają zawodnicy i sędziowie poprzez swoich przedstawicieli. Ślubowania kończą uroczystość otwarcia igrzysk. Antyczni zawodnicy przysięgali że pod karą grzywny i chłosty będą w sposób uczciwy startowali w igrzyskach.
 21. 21. Defilada To parada piękna, harmonii, siły, radości. Przemarsz ekip narodowych odbywa się w porządku alfabetycznym . Na czele ekip idą chorążowie z narodowymi flagami. Defiladę zawsze otwiera Grecja, a zamykają gospodarze Igrzysk.
 22. 22. Medal olimpijski Medale olimpijskie wręczane są za trzy pierwsze miejsca. Standartowe wymiary medali to 60 mm średnicy i 3 mm grubości.
 23. 23. Tuż po igrzyskach olimpijskich odbywa się paraolimpiada, czyli zawody dla sportowców niepełnosprawnych. Hasłem rywalizacji są słowa „Dusza w ruchu” a symbolem trzy znaki Agito, znaczące „ jestem w ruchu”.
 24. 24. Ceremonia zamknięcia igrzysk nawiązuje do ideałów humanizmu, pokoju, przyjaźni między narodami. Przy dźwiękach fanfar gaśnie znicz olimpijski. Kiedy rozlega się "Hymn olimpijski" z głównego masztu powoli ściągana jest flaga olimpijska.

×