Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Retro Pazarlama (marketing)

10,097 views

Published on

Retro Pazarlama Süleyman BAYINDIR

Published in: Marketing
 • Be the first to comment

Retro Pazarlama (marketing)

 1. 1. RETRO MARKETING
 2. 2. Retro nedir? Retro terimi; Otomobiller de, astroloji de ve modada oldukça sık kullanılmaktadır. Peki nedir bu retro ? Retro; Kelime olarak Retrospective kelimesinden gelmektedir. "Geçmişe yönelik, geçmişe ait, geçmişi de kapsayan" anlamlarına gelmektedir.
 3. 3. Unutulmuş markaların canlandırılması ve yeniden revaç bulması amacıyla geliştirilen pazarlama çabaları, eski ve yeninin bir sentezini sunan “retro markalama” kapsamında ele alınmaktadır. Bu kapsamda, geçmiş deneyimlerini yeniden yaşamak isteyen orta yaş ve üzeri tüketicilerle birlikte, geçmişle bağlar kurmak isteyen post modern bireyler hedeflenmektedir
 4. 4. Brown, Kozinets ve Sherry retro pazarlamayla ilgili incelemelerini dört temaya dayandırmıştır: Retro markalamanın 4A sı olarak;     Allegory (marka hikâyesi), Arcadia (idealize edilmiş marka toplumu), Aura (marka özü) Antinomy (marka paradoksu)
 5. 5. Retro pazarlamanın yükselişi, ilginç bir ikilem içinde pazarlamaya yerleşmiştir. Bir yandan pazarlamacılar, retro ürünleri bugünün pazarlama çevresi taleplerinin güçlü marka kimlikleri ile ürün farklılaşması için sürekli Kullanmaktadırlar.
 6. 6. 1. Retro pazarlama yaklaşımı gücünü rasyonellikten alır. 2. Retro pazarlama kontrollü araştırmaya %100 inanır. 3. Retro pazarlama güvenli ortamları sever. 4. Retro pazarlama pasiftir. 5. Retro pazarlama reklamı sever.
 7. 7. Retronun pazarlama alanında kullanımı ile ilgili işletmelerin uygulamış olduğu çeşitli örnekler söz konusudur. Dünya’da Retro pazarlama alanında yapılan uygulamaya örnek olarak, Wolksvagen New Beetle modeli üzerine inşa edilen marka mirası olan modern marka verilebilir.
 8. 8. Özel üretim yapan Wiesmann firması tarafından üretilen GT MF4 -S modelli özel retro otomobil
 9. 9. 1957’de üretilmeye başlanan, bir zamanların ünlü kozmetik markası Pe-Re-Ja, altıgen kalın şişesi ve altıgen logosuyla hafızalara kazınmıştır.
 10. 10. İnternet ve nostalji tamamen farklı iki nokta olsa da Youtube, Twitter ve Facebook için hazırlanan retro görseller bu pazarlamanın en büyük örneğidir.
 11. 11. Retro stili; Kültürel olarak eskimiş ya da modası geçmiş bir akımın yeniden popülerleşerek yaygın bir stil haline gelmesi anlamına gelmektedir. Moda terimi olarak; Geçmişte belli bir dönemde yaygın olan türde giyilen kıyafet ve aksesuarların yeniden popülerleşerek giyilmesi ve kullanılması anlamına gelmektedir. Otomobillerdeyse; Geçmişteki otomobil tasarımlarını ve tasarım çizgilerini yeniden son kullanarak günümüzde ki teknolojiyle donatılması anlamına gelmektedir.
 12. 12. Dört yönlü nostalji deneyim ayrımı şunlardır: 1. 2. 3. 4. Kişisel Nostalji (Doğrudan Kişisel Deneyim), Kişilerarası Nostalji (Dolaylı Kişisel Deneyim), Kültürel Nostalji (Doğrudan Toplumsal Deneyim), Canlandırılmış Nostalji (Dolaylı Toplumsal Deneyim)
 13. 13. Retro pazarlama uygulamaları geçmişini özleyen tüketiciye özlemlerini satıyor.
 14. 14. Ultramodern ancak nostaljik biçimdeki geçmişe dönük (retro) ürünlere, reklamlar ya da perakendecilik uygulamalarında daha çok rastlanılmaktadır.
 15. 15. Sonuç olarak Retro pazarlama, modern pazarlama anlayışının tersine, ürün yaşam dönemlerini uzatan veya tekrardan bu dönemleri başlatan bir etkisi olması nedeniyle pazarlama literatürüne farklı bir boyut getirmiştir.
 16. 16. DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER MÜBERRA BAYRAK 12860271048 GAMZE KUYTU 12860271036

×