İlişkisel Pazarlama

3,426 views

Published on

İlişkisel Pazarlama
Süleyman BAYINDIR

Published in: Marketing
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
3,426
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
104
Actions
Shares
0
Downloads
146
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

İlişkisel Pazarlama

 1. 1.  Tanım:  "İlişkisel pazarlama karşılıklı olarak yarar sağlayacak sürekli ve uzun dönemli ilişkiler geliştirmek için müşterilerle etkileşimli iletişim sonucu elde edilen, müşterilere ait güncelleştirilmiş kişisel bilgilerin ürün ve hizmet tasarımlarına uyarlanmasıdır"
 2. 2. İlişkisel Pazarlamanın Amacı Amacı: işletmeler mevcut müşterileri ile ilişkilerini kurmak, geliştirmek ve arttırmak sureti ile rekabet avantajı sağlamaya çalışmaktadırlar. Temelde ilişkisel pazarlama anlayışı yeni müşteri kazanmayı, yeni ve mevcut müşterileri düzenli olarak ürün ve hizmetleri satın alan sadık müşteriler haline dönüştürmeyi amaçlamaktadır.
 3. 3. İlişkisel Pazarlamanın Gelişim Süreci Teknoloji ve iletişimdeki ilerleme Hizmet sektörünün ekonomi içindeki ağırlıklığın artması. Toplam kalite yönetimi uygulamalarının yaygınlaşmasıdır . İşletmelerin örgüt yapılarındaki değişmeler. İşletmelerin müşterilere bakış açısı.
 4. 4.  Müşteriyi elde tutma üzerine odaklanır.  Ürün faydaları üzerinde durur.  Uzun dönemli bakış açısı vardır.  Müşteri hizmetleri üzerinde çok durur.  Müşteri beklentilerini karşılamaya daha çok önem verilir.  Müşteriyle ilişki yüksektir  Kalite, tüm bölümlerin işidir.
 5. 5. • • • • • • • • • • • CEVAP VERILME BILGILI INSANLAR ANıNDA HIZMET ANLAYıŞ GÜVENLIK TAKIP SÜRPRIZSIZLIK DOĞRULUK İLETIŞIM ULAŞıLABILIRLIK BIREBIR ETKILEŞIM
 6. 6. İlişkisel Pazarlamanın Faydaları • İLIŞKISEL PAZARLAMA ANLAYıŞıNıN TEMELINDE ALıCı VE SATıCı ARASıNDAKI ILIŞKILERI UZUN SÜRELI VE KARŞıLıKLı YARARA DAYANAN BIR ANLAYıŞLA SÜRDÜRMEKTIR.
 7. 7. a. İlişkisel Pazarlamanın İşletmeye Faydaları b. İlişkisel Pazarlamanın Müşteriye Faydaları
 8. 8. a. İlişkisel Pazarlamanın İşletmeye Faydaları  İlişki pazarlaması yaklaşımım benimseyen işletmeler çeşitli açılardan işletmenin gelişimine ve etkinliğine katkı sağlayacakları düşüncesi içerisindedirler 1) Müşteri tutmaya odaklanma 2) Daha üstün mamul hizmet sunma. 3) Uzun dönemli vizyon sahibi olma. 4) Örnek müşteri hizmetlerine vurgu yapma Müşteriye taahhüt verme. 5) Kalite bilincinin işletmede herkesin sorumluluğunda olduğu bilincini yayma.
 9. 9. b. İlişkisel Pazarlamanın Müşteriye Faydaları İlişki pazarlamasının müşteri açısından bakıldığında uzun vadeli ilişkilerin avantajları vardır.  İlişki pazarlamasının müşteriye sağladığı faydalar sosyal, psikolojik, ekonomik ve tanınmadan kaynaklanan faydalar olduğunu belirtmektedirler.
 10. 10. Firmalar ile kamu kuruluşları arasında birlikte araştırma ve geliştirme yapmak amacıyla gerçekleştirilen ortaklıklar Firma ile dağıtım kanalındaki müşteriler arasında gelişen ve ortak çalışmaya dayanan ilişkiler Firmanın üretim, pazarlama, finansman ve insan kaynakları gibi fonksiyonel bölümleri arasındaki ilişkiler Firma ile çalışanları arasındaki ilişkiler
 11. 11. İlişkisel Pazarlama Süreci  Mevcut ve olası müşterilere yönelik bir veri tabanı oluşturmak,  Müşterileri farklılaştırmak ve bireyselleştirilmiş mesajlar göndermek,
 12. 12. Başarılı Bir İlişkisel Pazarlama İçin Gereken Koşullar  İlişki pazarlamasının gelişmesi için organizasyonun pazar yönlü bir örgüt kültürüne sahip olması gerekir İçsel pazarlama  Bir veri tabanının mevcut olması Yeni örgütsel yapılanmaların olması gerekir
 13. 13.  İlişkisel pazarlamanın özü, uzun dönemli güvene dayalı ilişkiler kurmak, geliştirmek ve sürdürmektir. Ancak, zaman içinde bu güvenin işletme tarafından istismar edilmesi söz konusu olabilir.
 14. 14. HATİP YARAR SİNAN TARİ

×