Zehra

426 views

Published on

ölçme

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
426
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
5
Actions
Shares
0
Downloads
2
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Zehra

 1. 1. DEĞERLENDĠRMEKAVRAMI VE ÖZELLĠKLERĠ Değerlendirme: Ölçme işlemiyle yapılan verilerin bir ölçütle karşılaştırılması sonunda ulaşılan karar, hüküm veya yargılardır.
 2. 2. DEĞERLENDĠRMEÖRNEKLEYELĠMSelim’in boyu 1.60 m dir.(ölçme)Polis olmak için en az 1.70 mboyunda olmak gerekir.(ölçüt)Selim’in boyu polis olmak için yeterlideğildir.(değerlendirme)
 3. 3. MUTLAK ÖLÇÜTEğer, ölçme işlemi yapılmadan önce işleminuygulandığı gruptan bağımsız olarakbelirleniyorsa mutlaktır.Örneğin; Sınavdan 60 alan öğrencilerin dersigeçmesi
 4. 4. ÖLÇÜTÖlçmeden elde edilen sonuçlarla karşılaştırarak ölçmesonuçları hakkında bi karar verme için kullanılandeğerlere ölçüt denir.•Mutlak Ölçüt•Bağıl Ölçüt
 5. 5. BAĞIL ÖLÇÜTEğer ölçüt, ölçme işleminden sonra, ölçme sonuçlarınave ölçme işleminin uygulandığı gruba bağlı olarak eldeediliyorsa bağlıdır.Örneğin;Sınıfta en yüksek puan alan 10 kişinin içinde olması
 6. 6. Ölçme ve DeğerlendirmeĠlişkisi•Ölçme işleminde gözlem yapılır,değerlendirme işleminde isegözlemin sonuçlarına ilişkin karar verilir.•Ölçme işlemi ile incelenen özelliğin miktarı belirlenirkendeğerlendirme işlemi ile bu miktarın yeterli olup olmadığınakarar verilir.•Ölçme işlemi nicelik, değerlendirme işlemi nitelikbelirlemedir.•Ölçme işlemi objektif, değerlendirme işlemi subjektiftir.
 7. 7. AMACA GÖRE DEĞERLENDĠRME1.Tanıma ve Yerleştirme Öğrencilerin bir derse kursa veya yeni bir sürece başlamadan önce sahip oldukları bilgi seviyesini belirlemek amacıyla yapılır. Öğrenciler hazır bulunuşluk seviyeleri belirlenir. Öğrencilerin ilgi alandaki ön bilgi ve beceri düzeyleri belirlenir.
 8. 8. AMACA GÖRE DEĞERLENDĠRME2.Yerleştirme ve Geliştirme Öğrencilerin, süreç içinde belirli bir zamana kadar işlenen konulardaki bilgi seviyelerini tespit etmek amacıyla yapılır. Sınavlarda yer alan sorular, o zamana kadar işlenen konuları kapsar. Öğrencilerin eksik veya yanlış bilgilerini belirlemek amacıyla belirli aralıklarla yapılır. Öğretmen ve öğrencilerin bilgilerinde eksiklik veya yanlışlık belirlerse, o konulara tekrar bunları gidermeye çalışılır.
 9. 9. AMACA GÖRE DEĞERLENDĠRME3.Seviye Belirleme(Değer Biçme) Eğitim-öğretim süreci sonunda,istenen hedefe ulaşma derecesini belirlemek amacıyla yapılır Öğrencilere, bütün bir dönem boyunca işlenen her konuya ilişkin sorular yöneltilir. Ve öğrencilerin bilgi-beceri seviyeleri tespit edilir. Üst aşamaya geçmek için bilgi seviyesi yeterli olmayan öğrencilerin dersi tekrar alması istenir.
 10. 10. ZEHRA CENGİZ 20081617

×