Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Prezentacja o wakacjach

Prezentacja o tym, jak bezpicznie wypocząć w wakacje.

Related Books

Free with a 30 day trial from Scribd

See all
 • Be the first to comment

Prezentacja o wakacjach

 1. 1. BEZPIECZNE WAKACJE
 2. 2. Już się zbliża lato, czas radości, słońca,wielu przygód i zabaw bez końca!Jednak w czasie zabaw musicieprzestrzegać zasad bezpieczeństwa!!!
 3. 3. Na placu zabaw…Zwracaj uwagę na inne bawiące się dzieci. Znajdujące się na placu zabaw sprzęty, wykorzystuj zgodnie z ich przeznaczeniem.
 4. 4. Właściwie przygotowane do opalania:Na plażę zabieramy krem z filtrem UV, by uniknąćpoparzenia słonecznego.Nakrycie głowy uchroni cię przed udarem słonecznym.
 5. 5. Gdy jesteś rozgrzany od słońca, wchodź do wodypowoli stopniowo ochładzając nią ciało. Nagłezetknięcie gorącego ciała z wodą możespowodować tzw. „szok termiczny”, który może sięskończyć nawet zawałem serca!
 6. 6. Lubisz odpoczywać nad wodą?
 7. 7. Nad wodą…Kąpać można się wyłączniew wyznaczonych miejscach,pod kontrolą opiekunów lubratownika.
 8. 8. Choć skoki do wody to duża frajda, nie warto skakać w miejscach , gdzie nie znamy dna. „Możesz stracić zdrowie, życie, nawet jeśli pływasz znakomicie!”
 9. 9. Uderzyć głową w podwodną przeszkodę jest łatwo ,ale wyleczyć złamany kręgosłup bardzo trudno.
 10. 10. Na rowerze… Jeżeli nie masz jeszcze karty rowerowej, musisz poruszać się rowerem wraz z opiekującą się Tobą osobą dorosłą. Kiedy jeździsz bez opieki po placu zabaw, czy w okolicy domu, uważaj na bawiące się dzieci oraz spacerujące osoby dorosłe. „I takich dziwaków dokoła znajdziecie, co myślą, że sami na całym są świecie.”
 11. 11. Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze ! Używaj sprawnego roweru W czasie jazdy używaj kasku Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz Przestrzegaj przepisów drogowych, obowiązują one także rowerzystów Przed skrzyżowaniami, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic trzymaj zawsze dłoń na hamulcu Nie wymuszaj pierwszeństwa przejazdu Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty Nigdy nie ścinaj zakrętów W czasie jazdy zawsze uważaj!
 12. 12. Lubisz odpoczywać w lesie?
 13. 13. W czasie wędrówki po lesiewszystkie grzyby sprawdzaj watlasie. Zakładaj gumowce albo trapery,bo sandałki nie nadają się na leśne spacery.
 14. 14. W lesie…Nie oddalaj się od opiekunów.Tu lesie jesteś gościem więczachowuj się jak gość.- Nie łam gałązek!- Nie rań kory!- Nie śmieć!- Nie hałasuj!
 15. 15. „Nie drażnij pszczół ani innychowadów,nie będzie ci trzeba robićokładów”.
 16. 16. Ukąszenie kleszcza może powodowaćboreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu. Na łono przyrody zawsze wybieraj się w odpowiednim stroju. Obowiązkowe są długie, dopasowane na dole spodnie (nawet podczas upału), solidne buty, koszula z długim rękawem i zapinanymi mankietami oraz kołnierzem, który chroni kark. Pamiętaj o kapeluszu lub czapce. Posmaruj odkrytą skórę specjalnym preparatem odstraszającym kleszcze, np. Mugga lub Autan. Po powrocie do domu sprawdź dokładnie skórę na całym ciele, np. podczas kąpieli.
 17. 17. Omijaj żmiję!Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu: uszkadzającym układ nerwowy, powodującym martwice tkanek, zmniejszającym krzepliwość
 18. 18. Ukąszenia i użądlenia W razie ukąszenia przez żmiję zygzakowatą należy założyć na ranę opatrunek, unieruchomić kończynę, a następnie wezwać pomoc lekarską. Użądlenia pszczół, os i szerszeni są szczególne niebezpieczne w okolicach gardła i nosa. W razie użądlenia należy wyjąć żądło, ucisnąć ranę aż do pojawienia się krwi, zastosować zimny opatrunek a w razie potrzeby (zaburzenia pracy serca, oddechu, silne drętwienie) wezwać Po każdej leśnej wędrówce należy skontrolować pomoc.ciało i sprawdzić, czy nie ma na nim klesza. Należy gowykręcić pęsetą. Wszelkie rumienie po ukąszenienależy skonsultować z lekarzem.
 19. 19. W lesie, kiedy spotkasz zwierzę,nie zbliżaj się do niego - z daleka oglądaj!
 20. 20. To co przyniosłeś zabierz ze sobą.Gdy na pozostawioną w lesie butelkępadają gorące promienie słoneczne,działa ona jak soczewkaskupiająca. Może dojśćdo zapalenia suchejściółki leśnej, a następniedo rozległego pożaru lasu.
 21. 21. Nie rozpalaj ognisk w lesie!!!!!
 22. 22. Bezpieczniew górachJak mawiają najstarsi górale - z górami śpasów ni ma (z górami żartów nie ma). Warunki atmosferyczne potrafią zmienić się w ciągu godziny i to jest najważniejsze przykazanie każdego zdobywcy górskich szlaków. Wyruszając na wyprawę podczas pięknej, słonecznej pogody, nie wiecie, czy nie będziecie wracać wśród szalejącej burzy albo we mgle. Pogoda w górach jest bowiem równie nieokiełznana, jak one same.
 23. 23.  Wychodząc w góry w miejscu pobytu zawsze zostawiamy wiadomość o trasie wycieczki i planowanej godzinie powrotu.
 24. 24. „Maszyny rolnicze nie są dozabawy,więc się nimi nie baw! I już niema sprawy”.
 25. 25. Bezpiecznie w gospodarstwie !!! Nie wsiadamy i nie bawimy się namaszynach rolniczychNie drażnimy zwierząt w gospodarstwie Unikamy kontaktów z obcymi psami Nie zaglądaj i nie schylaj się do studni Nie bawimy się zapałkami w pobliżu słomy, siana Pomagamy w pracach gospodarskich tylko pod opieką osób dorosłych !!!
 26. 26. Na łące…Tu też dobrze być pod opieką osobydorosłej, nie oddalać się zbytnio, niewchodzić na tereny podmokłe.Łąka lubi kiedy ktoś zachowuje się jak gość.
 27. 27. Mów rodzicom, gdzie będziesz siębawić.Nie mów nigdy, że nikogo nie maw domu.
 28. 28. Nigdy nie otwieraj drzwinieznajomemu.
 29. 29. Nie przyjmuj od obcychprezentów. I pod żadnym pozorem nie chodź z nimi tam, gdzie cię zapraszają! Nie ufaj nikomu.!!
 30. 30. Zachowaj czujność…Gdy jesteś sam, nie wpuszczaj nikogodo domu. Zawsze możesz poprosić, bygość przyszedł, gdy wrócą rodzice.Na ulicy, czy placu zabaw, nie pozwólsię zaczepiać nieznajomym. Gdypoczujesz się zagrożony, natychmiastpoproś o pomoc inne osoby dorosłeznajdujące się w pobliżu.
 31. 31. Gdy grozi niebezpieczeństwo dzwoń112 numer alarmowydo wszystkich służb ratunkowych;policja 997straż pożarna 998pogotowie ratunkowe 999numer alarmowy w górach 985
 32. 32. skrót - ICE w książce adresowej każdego telefonu komórkowego •• . Skrót ICE w telefonie jest ogólnoświatowym symbolem ratującym życie. Powinieneś pod nim zapisać numer telefonu osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku. Tak zapisany kontakt pozwala ratownikom na zadzwonienie pod wskazany numer i uzyskanie ważnych informacji o poszkodowanej osobie, takich jak grupa krwi, przyjmowane leki itp.
 33. 33. Jeśli zapamiętasz te przestrogi, będziesz miał

  Be the first to comment

  Login to see the comments

 • gosia1407

  Jun. 23, 2014
 • EwelinaProkulewicz

  Jun. 9, 2015
 • RafaKoniarski

  Jun. 24, 2015
 • BarbaraLimaska

  Jun. 24, 2015

Prezentacja o tym, jak bezpicznie wypocząć w wakacje.

Views

Total views

24,567

On Slideshare

0

From embeds

0

Number of embeds

565

Actions

Downloads

0

Shares

0

Comments

0

Likes

4

×