Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Організація діяльності публічних бібліотек в об‘єднаних територіальних громадах

1,710 views

Published on

Організація діяльності публічних бібліотек в об‘єднаних територіальних громадах

Published in: Engineering
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Організація діяльності публічних бібліотек в об‘єднаних територіальних громадах

 1. 1. ОРГАНІЗАЦІЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПУБЛІЧНИХ БІБЛІОТЕК В ОБ‘ЄДНАНИХ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАДАХ
 2. 2. Адміністративна реформа, яка зараз впроваджується, має на меті наділяти територіальні громади більшими можливостями і правами, більшими ресурсами, дає змогу самостійно вирішувати питання місцевого значення.
 3. 3. В Івано-Франківській області є 12 ОТГ. Восени відбудуться вибори ще до 9 ОТГ; це 37% від передбаченої у перспективному плані кількості ОТГ та 17 % території області, яку займатимуть громади. У рейтингу областей Прикарпаття займає 13 місце щодо створення ОТГ
 4. 4. Однією із складових частин громади є бібліотека як центр задоволення потреб громадян у публічній інформації, як інформаційний посередник між владою та громадою, як соціокультурний центр і т.д.
 5. 5. Розуміємо, що, децентралізація створює нові виклики і ризики для публічних бібліотек. Передусім мережа бібліотек в населених пунктах територіальних громад буде функціонувати так, як вирішить сама громада, вони фінансуватимуться з місцевого бюджету.
 6. 6. Важливо знати: відповідно до Закону «Про добровільне об’єднання громадян», якість та доступність публічних послуг, що надаються в об’єднаній територіальній громаді, не можуть бути нижчими, ніж до об’єднання. Увага: зменшення чисельності бібліотек може відбуватися лише за погодженням із Міністерством культури.
 7. 7. Де знайти інформацію про бібліотеки і ОТГ Міністерство культури на своєму сайті веде розділ «Децентралізація»:  новини децентралізації в галузі культури  календар подій з децентралізації  обговорення з децентралізації
 8. 8. Інформаційно-комунікативною платформою, контент якої має практичну цінність для бібліотек ОТГ і тих, котрі готуються увійти в ОТГ є блог Національної бібліотеки ім.. Я. Мудрого «Публічна бібліотека об'єднаної територіальної громади»
 9. 9. ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОНУБ В РОЗДІЛІ «ФАХІВЦЮ БІБЛІОСЕРВІСУ» ВЕДЕ ПІДРОЗДІЛ «ДЕЦЕНТРАЛІЗАЦІЯ: БІБЛІОТЕКИ ОТГ».
 10. 10. Надвірнянська центральна районна бібліотека на блозі «Методична палітра» в р. «Корисно знати» має посилання щодо децентралізації
 11. 11. Законодавча база У процесі організації бібліотек в об‘єднаних територіальних громадах потрібно дотримуватись узгоджень законодавства України у сфері адміністративної реформи та законодавства України у сфері культури та бібліотечної справи. ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» ЗУ «Про культуру» (2010 р., 2016 р.) ЗУ «Про бібліотеки і бібліотечну справу» (1995 р., 2016 р.) ЗУ «Про добровільне об»єднання територіальних громад» (2015 р.) ЗУ «Бюджетний кодекс України» (2010р., 2016 р.) ЗУ «Про внесення змін до бюджетного кодексу України щодо особливостей формування та виконання бюджетів ОТГ» (2015 р.) ЗУ «Цивільний кодекс України» (2003 р., 2016 р.) Постанова КМУ «Про мінімальні соціальні нормативи забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні».
 12. 12. Рекомендації щодо організації бібліотек в ОТГ Зроблено лише перші кроки організації бібліотек в ОТГ. На сьогодні законодавством у сфері культури не прописано повноваження об‘єднаних територіальних громад стосовно управління бібліотеками. Єдиним документом щодо організації надання бібліотечних послуг в умовах ОТГ є «Рекомендації щодо організації надання бібліотечних послуг в умовах об‘єднаних територіальних громад» розроблені Національною бібліотекою України ім.. Я. Мудрого. (див. «Фахівцю бібліосервісу», Івано-Франківська ОНУБ)
 13. 13. Як варіант розглядається створення ЦКД (центрів культури і дозвілля), в які могли б входити всі заклади культури, що є на території ОТГ. (Див. Н. Розколупа «Публічна бібліотека в структурі центру культури і дозвілля». «Фахівцю бібліосервісу», Івано-Франківська ОНУБ). Йдеться, зокрема, про: • етапи реорганізації клубів і бібліотек • процедуру реорганізації • повноваження комісії з реорганізації • основні функції ЦКД та філій
 14. 14. На блозі «Публічна бібліотека ОТГ» Національної бібліотеки ім. Я. Мудрого» є «Зразок Положення про бібліотеки ЦБС» та «Зразок Положення про бібліотеки ЦБС».
 15. 15. Для належної організації функціонування бібліотек, розміщених на території новоутворених громад, необхідно у межах чинного законодавства здійснити ряд завдань: • забезпечити включення компоненту культури до основоположних нормативно-правових актів • розробити і затвердити нові мінімальні стандарти забезпечення населення культурними послугами • розробити механізм передачі бібліотек з комунальної власності районних рад до власності ОТГ; • внести зміни у штатні розписи та структуру, затвердити Статут, Положення; • врегулювати трудові відносини з працівниками бібліотек; • розробити та забезпечити організацію внутрішніх технологічних процесів публічних бібліотек ОТГ. • внести зміни до ЗУ «Про культуру», «Про бібліотеки і бібліотечну справу». • розробити та реалізувати програми, задекларовані у Стратегії розвитку бібліотечної справи.
 16. 16. Досвід функціонування бібліотек в ОТГ На сайті «Децентралізація влади» є питання-відповіді. Зокрема питання №1117: скажіть будь ласка, що буде з бібліотеками? Відповідь: Мережа бібліотек, так як і закладів культури (клубів) в населених пунктах спроможної громади розвиватиметься так, як вирішить сама громада. Такі заклади фінансуватимуться з місцевого бюджету, тому і рішення щодо їхнього розвитку прийматиметься на рівні громади.
 17. 17. Стаття 89 Бюджетного кодексу відносить до видатків, що здійснюються з бюджетів об’єднаних територіальних громад, що створюються згідно із законом та перспективним планом формування територій спроможних громад: державні культурно-освітні та театрально-видовищні програми (сільські, селищні та міські палаци і будинки культури, клуби, центри дозвілля, інші клубні заклади та бібліотеки; театри, районні (міські) бібліотеки або централізовані бібліотеки районної (міської) централізованої бібліотечної системи, музеї, виставки, палаци і будинки культури, школи естетичного виховання дітей, включаючи заклади та установи комунальної власності, яким надано статус національних, зоопарки комунальної власності).
 18. 18. Н. Синиця, директор Хмельницької ОНУБ: Перші кроки з організації бібліотек в об’єднаних територіальних громадах зроблено на Хмельниччині. В області створено 22 об’єднаних територіальних громади – три міських, десять селищних та дев’ять сільських. До ОТГ увійшло 267 публічних бібліотек, що становить 24% від їх загальної кількості. До сільських ОТГ увійшли 73 бібліотеки, до селищних – 138 бібліотек, до міських – 56 бібліотек.
 19. 19. В області публічні бібліотеки ОТГ створюються за різними моделями організації. Так Старосинявська селищна територіальна громада увібрала в себе всі 45 населених пунктів району (один район – одна громада). До об’єднання у районі діяла ЦБС. Рішенням сесії селищної ради ЦБС було передано зі спільної комунальної власності територіальних громад району у власність селищної ради, затверджено Статут. Мережа, штат, організація бібліотечної справи не змінились
 20. 20. У Новоушицькому районі до ОТГ не увійшло 2 сільських ради, але залишилась централізована бібліотечна система, яка забезпечує всі організаційні та технологічні функції усіх бібліотек.
 21. 21. У районах, які до реформи були децентралізовані, районна бібліотека утримується за рахунок районного бюджету і виконує методичну та інші функції (обробка фондів, каталогізація тощо) для усіх публічних бібліотек району, в т. числі і бібліотек ОТГ.
 22. 22. Однією з проблем є те, що чітко не визначено правонаступності головної бібліотеки району як методичного координаційного центру для публічних бібліотек ОТГ на період до завершення адміністративної реформи, адже у новостворених громадах, які утворились не на базі районів, публічні бібліотеки ОТГ не мають ні належної матеріальної бази, ні достатнього кадрового потенціалу. Присутня диспропорція у забезпеченні населення публічними бібліотеками. У трьох районах області районні бібліотеки реорганізовані у публічні бібліотеки громад. В ОТГ створені відділи (сектори) культури, а організаційне керівництво бібліотеками, які не увійшли до ОТГ, покладено на фахівців відділу освіти, культури, молоді та спорту райдержадміністрації. Зараз спільно з головами територіальних громад, відділами культури розробляються договори на співробітництво громад у формі делегування окремих завдань у бібліотечній діяльності (підвищення кваліфікації, методичне забезпечення, організація фондів, розподіл літератури за державними програмами) тощо.
 23. 23. Історії успіху: Ганопільська громада У Ганопільській громаді (Славутський район, Хмельницька область) відбулося урочисте відкриття Ганнопільської сільської бібліотеки після капітального ремонту. До послуг мешканців в оновленій бібліотеці: Пункт Європейської інформації, окремі зали для проведення різноманітних заходів, комфортне середовище для дітей, найсучасніша комп’ютерна техніка, Wi-fi тощо. Відкриття бібліотеки європейського рівня має стати прикладом для керівників інших спроможних об’єднаних громад в Україні.
 24. 24. Історії успіху: досвід Рівненщини: модель бібліотек для ОТГ На круглому столі Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності, який відбувся 15 березня, було представлено позитивний досвід роботи культурно- дозвіллєвих комплексів (КДК) та публічно-шкільних бібліотек Рівненщини. Заступник голови Рівненської ОДА Світлана Богатирчук-Кривко, яка брала участь у презентації, розповіла: ”До реорганізації мережі бібліотек функціонувало 1154. Зараз удвічі менше, адже об’єднали шкільні та публічні книгозбірні. До того ж жодна шкільна бібліотека не припинила свого існування. Вони стали структурними підрозділами бібліотек-філіалів. Поліпшилась матеріально- технічна база книгозбірень, зокрема, 77 з них перевели в кращі приміщення. Нині триває процес об’єднання територіальних громад, і публічно-шкільні бібліотеки є найкращою моделлю для цих структур”.
 25. 25. Смизька центральна бібліотека громади Смизька центральна бібліотека громади зареєструвалася в ЦНАПі як юридична особа. В структурі Комунального закладу «Смизька центральна бібліотека» Смизької селищної ради діє 5 публічно-шкільних бібліотек-філій та 2 пункти видачі літератури. Бібліотечним обслуговуванням охоплено всі населені пункти територіальної громади. Рішенням сесії селищної ради затверджено Статут КЗ «Смизька центральна бібліотека» ССР, введено нову штатну одиницю – завідуючу центральною бібліотекою, виділено 20 тис. грн.. на оновлення бібліотечних фондів. Варто зазначити, що на кожну сесію бібліотекарі ОТГ готують звернення до депутатів в якому професійно аргументують необхідність здійснення бібліотекою тих чи інших дій: організації сучасного бібліотечного середовища, оновлення інформаційних ресурсів, впровадження конкретних інноваційних послуг і яка від цього буде користь громаді. Ефективна робота бібліотек у новоствореній ОТГ – результат чіткої партнерської координації і правильних управлінських дій начальника відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Смизької селищної ради Вікторії Миколаївни Костюк, яка цілеспрямовано працює на розвиток закладів, якими опікується. А попереду в начальника відділу, завідуючої ЦБ і її колег, які результативно працюють в команді, реалізація амбітних планів, спрямованих на утвердження позитивного іміджу бібліотеки в громаді: інтернетизація бібліотечних закладів, відкриття на базі Центральної бібліотеки Центру доступу громадян до публічної інформації, навчання для мешканців з опанування ІКТ та користування електронними послугами, популяризація сімейного читання, розвиток проектної діяльності, а також вивчення думки громади щодо пріоритетів бібліотечного обслуговування і кінці першого року функціонування в ОТГ – звіт про проведену роботу.
 26. 26. Історії успіху: Трибухівська ОТГ Бюджет Трибухівської об’єднаної територіальної громади (Тернопільська обл.) минулого року становив 1 млн. грн., а цьогоріч – 17 млн. Суттєве збільшення надходжень дає можливість громаді розвивати інфраструктуру. У населених пунктах ОТГ тривають ремонтні роботи. Також підготовлені проекти щодо фінансування об’єктів соціальної інфраструктури.Відремонтували будинок культури, який 15 років був у аварійному стані. Відновлена робота великого залу, перекрито дах приміщення, замінено на енергозберігаючі вікна і двері і ін. Торік на ремонт будинку культури було спрямовано 1 млн.220 тис. грн. із Фонду регіонального розвитку. За ці гроші та ще плюс 15 % власних коштів провели всі необхідні роботи.У приміщенні будинку культури працює бібліотека, у якій діє інтернет-центр. У бібліотеці 3 комп’ютери з доступом до Інтернету, є копіювально-розмножувальна техніка.
 27. 27. Історії успіху: Каланчанська ОТГ Каланчацька ОТГ створена в липні 2016 р., складається з 12 населених пунктів, населення понад 15 000 осіб.Каланчацька ЦБС: центральна публічна бібліотека, бібліотека для дітей, 8 філій. Виділено цьогоріч 8 000 грн. На придбання дитячої літератури, передплачено періодику. Зроблено поточний ремонт приміщення центральної бібліотеки та капітальний – дитячої. Новокиївська філія переїхала в новее відремонтоване приміщення.
 28. 28. Більше історій успіху дізнаєтесь на сайті decentralization.gov.ua/library
 29. 29. Існує переконання, що бібліотечні заклади треба реформувати, щоб зберегти їх та зробити сучасними. Бібліотеки мають надавати нові послуги: дистанційне консультування з правових питань, навчання комп’ютерної грамотності, надання інформації та сприяння розвитку малого і середнього бізнесу, надання ресурсів для особистого і професійного зростання мешканців різних вікових груп, організація майстер-класів, мовних, літературних клубів тощо. Бібліотечні працівники мають підвищувати кваліфікацію, вчитися правильно будувати комунікацію, бути більш значущими у своїй галузі й ефективно співпрацювати з офіційними установами та партнерами і не боятися змін.
 30. 30. Дякую за увагу! М. Кушнерчук, провідний методист Надвірнянської ЦРБ вересень 2017 р.

×