Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Дереворізи Якова Гніздовського

550 views

Published on

Прості в розумінні, цікаві за формою та надзвичайно витончені роботи.
Справжній майстер, який своїм працелюбством та цілеспрямованістю навчить дітей впевненіше йти до своєї мети, зацікавить не тільки до вивчення мистецтва, а й до природознавства.
Життєвий шлях видатного художника Якова Гніздовського демонструє, - не чекай надзвичайних умов, досягай визначних результатів, оглянься навкруги і побач прекрасне навколо себе.
Зараз надзвичайно популярними є розмальовки, роботи Гніздовського можна не лише споглядати, але й розмальовувати, вдихаючи в картини яскраві кольори нового життя посилання
Мотивуємо дитину на підвищення техніки читання, формуємо бажання читати. Завантажуйте Безкоштовний мобільний додаток «О'ціночки: Щоденник рекордів» прямо зараз http://ocinochki.com.ua/?p=563

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Дереворізи Якова Гніздовського

 1. 1. Дереворізи Якова Гніздовського Яків Якович Гніздовський — американський художник українського походження, графік, кераміст, мистецтвознавець.
 2. 2. Народився Яків Гніздовський у селі Пилипче на тернопільському Поділлі. Він походив із давнього шляхетського роду гербу Кораб. Навчався у Чортківській гімназії. 1933 року переїхав до Львова, де розпочав навчання у духовній семінарії. Біографія
 3. 3. Схильність до малювання виявилася у Якова ще під час навчання в гімназії: це були невеликі начерки людей, пейзажів, домашніх тварин. У Львові Гніздовський активно включився в художнє життя міста, вступивши в молодіжне крило Асоціації незалежних українських митців (АНУМ).
 4. 4. Художник-ілюстратор У 1938-му у Львові вийшла книжка “Стародавні перекази” (за мотивами давньогрецької міфології). Я.Гніздовський зробив 10 ілюстрацій – до оповідок "Три золоті яблука" (про пригоди Геракла) та "Золотий дотик" (про короля Мідаса, який перетворював на золото, все, чого торкався).
 5. 5. Творчість молодого митця потрапила до поля зору Андрея Шептицького. І завдяки сприянню Митрополита у 1938 році Яків Гніздовський поїхав на студії до Варшавської академії мистецтв.
 6. 6. Навчаючись у Заґребській академії мистецтва Гніздовський також займається в основному живописом. Водночас він звертає увагу на ксилографію. Його перші роботи з дерева, створені в 1944 році, являють собою етюди фігур.
 7. 7. Одна із найоригінальніших ранніх гравюр художника «Кущ», створена ним у 1944 році, містить елементи, які стануть провісниками його зріліших робіт. Зосередження на ізольованій формі природи, заповнення простору заплутаним переплетенням безлистих гілок — це ідеї, які стануть центральними для його стилю.
 8. 8. Виїхавши із Заґреба Гніздовський в 1944 опинився в таборі для переміщених осіб поблизу Мюнхена, де пробув до 1949. За час, що він прожив в таборі для переміщених осіб поблизу Мюнхена, йому вдалося створити лише два дереворізи. Попри це, він активно займався графікою, працюючи відповідальним художнім редактором українського літературно-художнього щомісячника«Арка», а також ілюструючи популярне серед української діаспори видання «Грань». Молодий художник не зміг уже повернутися до Галичини.
 9. 9. Ксилографія Ксилогра́фія або дереворит — гравюра на дереві. В обрізній гравюрі використовують дошки подовжнього розпилу стовбура дерева. На відшліфовану поверхню дошки наноситься малюнок, після чого лінії цього малюнка обрізаються з обох боків гострим ножем, а фон вибирається широкими стамесками до глибини 2-5 мм. Після цього дошку можна прокатувати фарбою і виконувати відтиснення на папері. Гніздовський називав свої роботи дереворізами.
 10. 10. Гніздовський різав переважно на вишні, груші, буку або яблуні. Більшість ксилографій художника була надрукована на васі. Японський папір або васі — різновид паперу, що виготовляється в Японії традиційним кустарним способом на основі рослинного волокна. Використовується на письмі, в архітектурі і одязі. Японці цінували папір не тільки за його практичне використання, але й за красу. Він славився своєю тонкістю, майже прозорістю, що, втім, аж ніяк не позбавляло його міцності.
 11. 11. Екслібриси Художник працював над афішами, підручниками, рекламою, захоплювався екслібрисами. Екслібрис — (лат. ех libris — із книг) — книжковий знак, не- велика художньо виконана етикетка, де вказано, кому належить книжка.
 12. 12. Визнання Дебютне визнання в США художник отримав в 1950 році на виставці графіки в Міннеапольскому інституті мистецтв. За дереворит «Кущ» йому була присуджена друга премія. Друга нагорода була присуджена Гніздовському через кілька тижнів на торгово-промисловій виставці штату Міннесота за картину «Яйця». Ця нагорода підштовхнула його до думки переїхати в Нью-Йорк для того, щоб займатися виключно мистецтвом.
 13. 13. Улюблені «натурщики» У США Гніздовський надихнувся японською ксилографією. На своїх роботах з дерева він часто зображував рослини і тварин. Основною причиною цього стала відсутність у художника необхідних коштів для оплати натурщиків після переїзду в Нью-Йорк. Однак те, що спочатку було лише змушеною заміною, пізніше стало його основною та улюбленою темою.
 14. 14. Художник був добре відомий у всіх ботанічних садах Нью-Йорку, там він знаходив добровільних безкоштовних «моделей». Багато таких «моделей», згодних позувати, як писав художник, «за арахіс», він знайшов у Бронкському зоопарку.
 15. 15. Однією з улюблених «моделей» Гніздовського був орангутанг Енді, який жив в «Будинку мавп» Бронкського зоопарку. Коли Енді помер, Бронкський зоопарк відразу ж придбав ксилографію з його зображенням. Натурщик Енді
 16. 16. Улюблена «модель» Інша улюблена «модель» художника — вівця із зоопарку Бронкса, що позувала для однієї з найвідоміших гравюр Гніздовського «Вівці». Ця гравюра була зображена на плакаті дуже успішної виставки Гніздовского в галереї Ламлі Казале в Лондоні. Гніздовський різав переважно на вишні, груші, буку або яблуні. Більшість ксилографій художника була надрукована на васі (японському рижовому папері).
 17. 17. «Я опинився в Нью-Йорку з мінімальним знанням мови, майже з повним незнанням умов і ще з меншими засобами, з самим тільки бажанням бути незалежним мистцем. Незалежности мистця я тоді не брав у всій її ширині і складності; вбачав її суть передусім у тому, щоб не брати ніякої заробіткової праці, а творити за диктатом власного уподобання і смаку, черпаючи з власних спостережень і переживань... Коли я вже зовсім був без грошей, брав будь-який заробіток, згодом кидав його і знову повертався до своєї дорогої незалежности. Я проголосив її у найбільш непригожий для мене час. Як забуте африканське плем'я, що за сприятливих обставин дістала незалежність, до якої не було підготоване, не маючи ні засобів, ні досвіду, ні союзників, ні точного пляну...» Я.Я. Гніздовський Спогади про Нью-Йорк
 18. 18. «… Я не мав ні відповідного місця до праці, ні засобів придбати матеріял. Мусив установити ієрархію важливости для речей. Фарби повинен мати: це головне. Але вони могли бути і були дешевші. Льняне полотно я замінив на старий мішок. Став постійним клієнтом однієї з великих крамниць у нижній дільниці східнього Нью-Йорку, де за центи купував старі мішки" . Я.Я. Гніздовський Спогади про Нью-Йорк
 19. 19. Перша виставка В 1954 році відбулася його перша персональна виставка в США. Остаточне визнання майстерності Гніздовського в США відбулося, коли галерея Асоціації Американських Мистців у Нью- Йорку купила 220 відбитків його серії дереворізів «Сосни».
 20. 20. Всесвітнє визнання Гніздовський дуже скоро став відомим графіком у США, міжнародним авторитетом дереворізу і його великим майстром. Твори художника широко виставлялися не тільки у США, а й у Токіо, на Близькому Сході, в Африці, Лондоні, Празі, в Західному Берліні, Москві.
 21. 21. Свого часу дві його картини – «Зимовий пейзаж» і «Соняшник» прикрашали кабінет президента США Джона Кеннеді в Білому домі. Твори митця зберігаються у приватних збірках та музеях, зокрема в Конгресовій бібліотеці, Бостонському музеї, Філадельфійському музеї, Університеті Делавер, Університеті Вашингтона, Батлер Інституті, фундації Вудварда, збірці Нельсона Рокфеллера (у США), а також у музеях Японії.
 22. 22. В 1990-у році вдова художника Стефанія Гніздовська передала в дарунок музеям Києва, Львова, Тернополя, Івано- Франківська, Чернівців кілька десятків робіт Яківа Яковича.
 23. 23. Пластова пошта Яків Гніздовський є автором блоку з 4 марок для пластової пошти, які видавалися в нью-йоркському пластовому таборі «Вовча тропа». «Пласт» - національна скаутська організація України, мета якої сприяти всебічному патріотичному самовихованню українскої молоді на засадах християнської моралі, на свідомих, відповідальних та повноцінних громадян місцевої, національної та світової спільнот, і на провідників українського суспільства.
 24. 24. Пам’ять про митця Помер Яків Гніздовський 8 листопада 1985 року в Нью-Йорку. Похований на головній алеї Личаківського цвинтаря у Львові. У Львові на пошану Я.Гніздовського назвали вулицю. 2005 року державна пошта України випустила марку до 90-річчя митця. Якову Гніздовському присвячені ювілейні монети НБУ.
 25. 25. Україна в роботах художниках Здобувши світову славу Яків Гніздовський не забував про Галичину, про своє українське коріння.
 26. 26. Не мав змоги відвідати рідну Борщівщину, але чорно-червоні барви борщівських вишивок бачимо на його орнаментах. Робив митець і українські святочні поштівки на Різдво та Великдень.
 27. 27. Спадщина Якова Гніздовського
 28. 28. Завантажуйте «Щоденник рекордів» прямо зараз Мотивуємо дитину на підвищення техніки читання, формуємо бажання читати БЕЗКОШТОВНО
 29. 29. Корисні підказки для батьків шукайте в мобільному додатку О’ціночки http://ocinochki.com.ua/ https://www.facebook.com/ocinochki https://vk.com/ocinochki Більше цікавих, пізнавальних матеріалів на нашому сайті, та в соцмережах – приєднуйтесь!
 30. 30. http://ocinochki.com.ua/ Пізнавальні презентації для дітей та батьків Чи знали ви, що дуб цвіте? А яке дерево бачило татаро-монгольську навалу? А чому каштани ніби горіхи, а ніби й ні? Чи знаєте ви, під яким деревом можуть сховатися від спеки 200 вершників? А хто знає, як сучасна промисловість використовує неймовірну гнучкість тополь, оспівану українськими поетами?
 31. 31. Джерела: • https://hnizdovsky.culturalspot.org/exhibit/bAKCWtYR-GBoIQ?position=1%3A0 • Натанієль Хавсорн. Стародавні перекази. – Л.: Наш приятель, 1938 • http://zbruc.eu/node/32067 • http://live-love- kyiv.com/uk/%D0%BC%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D1%86%D1%82%D0%B2% D0%BE-%D1%8F%D0%BA%D1%96%D0%B2- %D0%B3%D0%BD%D1%96%D0%B7%D0%B4%D0%BE%D0%B2%D1%81%D1%8C%D0 %BA%D0%B8%D0%B9/ • https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BD%D1%96%D0%B7%D0%B4%D0%BE% D0%B2%D1%81%D1%8C%D0%BA%D0%B8%D0%B9_%D0%AF%D0%BA%D1%96%D0 %B2_%D0%AF%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87 • http://www.hnizdovsky.com/hnizdovsky-woodcuts---relie/ • https://en.wikipedia.org/wiki/Jacques_Hnizdovsky • http://www.jacqueshnizdovsky.com/home • https://hnizdovsky.culturalspot.org/exhibit/bAKCWtYR-GBoIQ?position=1%3A0

×