Сучасна бібліотека: від комфортного читання до тифлокраєзнавста

305 views

Published on

В презентації розказано про можливості для читача з особливими потребами у публічній бібліотеці.
Доповідач: Мірошніченко Наталля - гол. бібліотекар відділу обслуговування ХОУНБ ім.Олеся Гончара.
Круглий стіл "Публічні бібілотеки в соціальному просторі: від інформаційного закладу до центру розвитку місцевої громади". Херсон - 2014

Published in: Education
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
305
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
13
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Сучасна бібліотека: від комфортного читання до тифлокраєзнавста

 1. 1. Сучасна бібліотека: від комфортного читання до тифлокраєзнавста Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара Центр для користувачів з особливими потребами Херсон, 2014
 2. 2. Читач з особливими потребами в публічній біблітеці  Обмеження руху -> архутектурна доступність (пандус, доступний WC…)  Обмеження зору (спеціальне ПО, тифлоприлади, аудіювання…)  Обмеження слуху (мова жестів)  Обмеження сприйняття інформації
 3. 3. Секція «Бібліотечні послуги людям з обмеженими фізичними можливостями» на сайті УБА
 4. 4. Секція «Бібліотечні послуги людям з обмеженими фізичними можливостями»  ознайомлення широкого кола професіоналів із Заявою Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ (IFLA), до якої долучилась УБА (Рішення Президії УБА від 5.09.2013 р.) з метою підтримки міжнародного договору щодо забезпечення рівного доступу до інформації, знань, читання і культурного життя людям з обмеженнями. Договір стосується людей, неспроможних читати друкований текст: слабозорих, хворих на дислексію, сліпих.  необхідность доповнення Державного класифікатора соціальних стандартів і нормативів (затверджених Міністерством праці та соціальної політики України від 17.06.2002 р. № 293), зокрема переліку безкоштовних послуг користувачам бібліотек.  доповнити „Державний класифікатор...” послугою для користувачів бібліотек з вадами зору з отримання документів на спеціальних носіях. Було розглянуто технологію надання, обсяг та показники якості послуги у бібліотеці.
 5. 5. Міністерство культури України  Першочергові завдання розвитку бібліотек - удосконалення законодавчої бази та проведення паспортизації - 16 червня 2014  У Міністерстві культури під час засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань розвитку бібліотек та бібліотечної справи обговорили питання щодо удосконалення законодавчої бази у сфері бібліотечної справи та проведення паспортизації бібліотек.  Учасники засідання обговорили проекти нормативно-правових документів, які регламентують діяльність бібліотек. Зокрема, правила користування бібліотеками і внесення змін до Переліку платних послуг, які можуть надаватися бібліотечними закладами. Також було підняте питання щодо внесення змін до Закону України «Про бібліотеки та бібліотечну справу» та надання державної підтримки бібліотекам Українського товариства сліпих.
 6. 6. Раніше читали так…
 7. 7. Комфортне читання за допомогою стаціонарних та мобільних пристроїв для збільшення зображень
 8. 8. Комфортне читання за допомогою стаціонарних та мобільних пристроїв для збільшення зображень
 9. 9. Сайт ХОУНБ: Центр для користувачів з особливими потребами
 10. 10. Читання шрифтом Брайля
 11. 11. Друк шрифтом Брайля На фото: Устав Європейського Союзу Сліпих, надрукований на замовлення місцевого Утосу)
 12. 12. Комфортне читання : сучасний тифлоплеєр PlexTalk Linio
 13. 13. Комфортне читання в аудіоформаті
 14. 14. Інтернет-радіо на сайті міської бібліотеки
 15. 15. Аудіоблог “Книжкова шафа”
 16. 16. Трішки історії А чи знаєте ви, що…  Перша в Україні друкарня брайлівського шрифту виникла в Одесі ( тоді Херсонської губернії). Влітку 1889 року відомий офтальмолог, секретар місцевого відділення опікування над сліпими Г.О.Міткевич видав збірку поезії Кольцова. Потім почав друкувати твори Гоголя.  У зв ‫י‬ язку з 50-річчям від дня смерті Гоголя у лютневому журналі “Досуг слепых” за 1902 рік у відділі бібліографії з ‫י‬ явилось повідомлення про вихід у світ комедії Гоголя “Ревізор”, виданої рельєфно-крапковим шрифтом. Її було видано друкарнею П.М.Должанського в містечку Кривий Ріг Херсонської губернії . Криворізька друкарня взяла на себе місію постачати незрячих нотами за досить помірну плату.
 17. 17. Екскурсії в Центрі як засіб привернути увагу до потреб незрячих
 18. 18. Майстер-класи із створення тактильних малюнків
 19. 19. Майстер-класи тактильних малюнків
 20. 20. Майстер-класи тактильних малюнків
 21. 21. Всеукраїнський семінарі “Доступність інтернет-послуг для користувачів з обмеженнями зору в бібліотеках України”, вересень 2012.
 22. 22. Виставка тифлотехніки познайомила херсонців та бібліотекарів із сучасним тифлообладнанням (вересень 2012)
 23. 23. Іноваційна діяльність Центру: започаткування тифлокраєзнавства.  Підготовка матеріалів з елементами тифлокраєзнавства для бібліотечних екскурсійних маршрутів (відомості про видатних осіб Херсонщини – Ольгу Скороходову), про історію друку шрифтом Брайля на півдні України, тощо;  Виготовлення рель‫׳‬єфно-тактильних посібників ( карта Херсонської фортеці)  Тестування окремих маршрутів для придатності туристів з обмеженнями (прогулянки Херсонською фортецею, тролейбусна екскурсія)  Викладання аудіофайлів краєзнавчої тематики у блозі “Книжкова шафа”
 24. 24. Тифлокраєзнавство. Перші Літературні читання Ольги Скороходової за участю херсонських та львських незрячих літераторів (серпень 2013)
 25. 25. «…знаннями та літературною мовою я зобов‫׳‬язана читанню і ще раз читанню, і в першу чергу, художній літературі. Порятунок сліпого, глухонімого і особливо сліпоглухонімого в читанні» О. І . Скороходова , тифлопедагог, автор книги «Як я сприймаю, уявляю і розумію навколішній світ»»
 26. 26. Тифлокраєзнавство. Перші Літературні читання Ольги Скороходової за участю херсонських та львських незрячих літераторів (серпень 2013)
 27. 27. Тифлокраєзнавство. Михайло Руденко
 28. 28. Тифлокраєзнавство. Виготовлення рель‫׳‬єфно-тактильних посібників ( карта Херсонської фортеці)
 29. 29. Соціокультурна реабілітація та інклюзія. Організація дозвілля. “Лабіринт, що дарує радість” (туризм для незрячих)
 30. 30. Тестування окремих маршрутів для придатності туристів з обмеженнями (прогулянки Херсонською фортецею, тролейбусна екскурсія)
 31. 31. Запрошуємо в інтерактивний музей Ольги Скороходової. Можна на велосипеді-тендемі, зручному для незрячого туриста.
 32. 32. Електронні ресурси  Сторінка Центру на сайті ХОУНБ http://lib.kherson.ua/cop.htm  Блог “Библиотека без барьеров” http://om222.blogspot.com/  аудіоблог “Книжкова шафа” http://sluhay.blogspot.com/  Блог про звукові книжки “Крейзі Дейзі” http://booksdaisy.blogspot.com/  Сторінки на фейсбук “Тифлоновини” https://www.facebook.com/tifloinfo “Інклюзивна освіта” https://www.facebook.com/InkluzivnaOsvita  Групи на фейсбук “Дозвілля без обмежень”, “Доступна бібліотека”
 33. 33. Дякую за увагу! Контактна інформація: м. Херсон, вул. Дніпропетровська, 2, тел. +38 (0552) 266-397 e-mail: om222@ukr.net

×