Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Психологічна травма учня

115 views

Published on

Л.О. Кондратенко

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Психологічна травма учня

 1. 1. Психологічна травма учня
 2. 2. Спочатку трошки самодіагностики  Психологічна травма це….  Група ризику серед школярів складається із дітей які….  ПТСР це хвороба чи психологічний стан?  Основні ознаки ПТСР у дітей….
 3. 3. Що таке психологічна травма?  Це специфічна реакція людини на травмівну подію ( ряд травмівних подій), яка за своєю силою перевищує її адаптаційні можливості.  Часто таку травмівну подію називають травмівним стресом
 4. 4. Що таке травмівний стрес Надсильний досвід який неможливо інтегрувати і який:  Становить загрозу для вас та для оточуючих  Призводить до вразливості і втрати контролю  Залишає людей з переживаннями страху і безпорадності  Порушує соціальні стосунки та систему вірувань і переконань
 5. 5. Фактори, що впливають на рівень реакції  Індивідуальна історія (попередній досвід до травми)  Поточне функціонування (поточні умови життя, навички подолання проблем.  Характеристики події: - тривалість події - інтенсивність, серйозність події, ризик смерті
 6. 6. Особливості протікання ПТСР у дітей  ПТСР виникає як відтермінована і /або затяжна реакція на стресову подію, яка може викликати травматичний стрес у будь-якої людини, а тим більше у дитини. Проте симптоми в дитини спостерігаються довше, ніж у дорослого. У важких випадках вони можуть тривати протягом не тільки кількох місяців, а і багатьох років.
 7. 7. Групи ризику.  Це , в основному діти з діючим травмівним фактором і ті, які пережили надсильний психологічний стрес у минулому.  Якщо фактори поєднуються, то ризик ПТСР та розладів адаптації вищий
 8. 8. Що ж це за фактори Учасники і свідки бойових дій, катастроф, аварій з жертвами, біженці, переселенці Діти в сім'ї яких відбуваються екстремальні події ( важка хвороба, розлучення батьків, батьки в ситуації загрози життю чи ті, що постійну працюють з такими людьми(солдати АТО, волонтери, медсестри, лікарі, військові журналісти, психологи) Наявність людини з психологічною травмою в родині Патологічні фактори екзистенції сім'ї
 9. 9. Як відбувається травматизація. Трохи загальної психології
 10. 10. Зміни на рівні дії психологічних механізмів  Відчуття – я в небезпеці, навколо можливі вороги, я повинен або бігти (битися, попередити атаку на себе) або ховатися (не чіпайте мене, дивіться я і так нещасний і сам себе б’ю)  Розвиток першої реакції може приводити до повної асоціальності, постійної зовнішньоспрямованої агресії, другий до самоагресії аж до суїциду.  Знижується здатність до реалізації навіть збережених здібностей.
 11. 11. Зміни на рівні дії механізмів психіки  Блокування або навіть втрата багатьох когнітивних здібностей, особливо страждає логічність мислення, пам’ять та довільна увага. Мимовільна може зберігатись.  Розумовий і соціальний регрес. З’являється поведінка характерна для попередніх стадій розвитку.
 12. 12. Зміни на рівні нейрофізіологічних механізмів  Часткове розбалансування системи нейрофізіологічної регуляції. З’являються прояви характерні для синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю ( відповідно до загальної реакції “біжи”), або аутизму (при загальній реакції “ховайся)
 13. 13. Зміни на рівні фізіологічних механізмів  З’являються різного типу психосоматичні розлади ( особливо страждають серцево- судинна система та система травлення), а також фантомні болі.
 14. 14. Блокування психологічною травмою загальних здатностей дитини
 15. 15. На емоційному рівні ПТСР у дітей проявляється  1. У появі страхів, які є першою реакцією на пережитий стрес. Ці страхи спричинені потребою уникнути повторного переживання загрозливої події. Наприклад: дитині страшно виходити з дому, залишатися на самоті або перебувати в замкненому просторі. Страх ситуативний, залежить від появи тригерів.  2. У появі специфічних фобій. Наприклад, дитина (навіть підліток) панічно боїться розлучатися з близькими, засинати на самоті, перебувати в темряві.Фобія постійна, не пов’язана з тригерами.
 16. 16.  3. У появі відчуття провини за те, що трапилося. Особливо це почуття характерне для старших дошкільнят та молодших школярів. Такі діти ще залишаються егоцентристами, а тому вважають, що «все погане сталося через мене, бо я був поганим» і думають, що хвилювання і страхи батьків викликані їх поведінкою.
 17. 17. На когнітивному рівні ПТСР у дітей проявляється  1. У погіршенні концентрації уваги: діти стають неуважними.  2. У порушенні пам’яті: діти стають забудькуватими, їм важко згадувати минуле, особливо інформацію травмівного чи стресового характеру.  3. У втраті уже сформованих когнітивних навичок.  4. У порушеннях сприйняття оточуючого середовища. Воно стає хаотичним, уривчастим, вирізняється плутаниною.  5. У появі думок про смерть.
 18. 18. На поведінковому рівні ПТСР у дітей проявляється  1. У різких змінах поведінки.  2. У регресі в поведінці. Наприклад: діти можуть повертатися до поведінки, властивої молодшому віку - втрачають навички охайності, смокчуть пальці або взагалі поводяться як зовсім маленькі діти.  3. У посиленні агресивності, гнівливості, упертості. Поведінка травмованих дітей часто характеризується ворожістю і конфліктністю стосовно інших.
 19. 19. Особливості реакції дітей на травму.  Глибина дитячої травми у значній мірі залежить від реакції на травмівні події батьків.  Реакції дітей різного віку на одні ж і ті травмівні події різна.
 20. 20. Психологічна діагностика  Психологічна діагностика дуже ускладнена і дає лише орієнтовні результати.  При діагностиці старшокласників можна використовувати “Місісіпську шкалу для діагностики посттравматичних стресових розладів” у всіх інших випадках спостереження.  Як додатковий метод можна використовувати кольоровий тест Люшера та модифікацію БДЛ у вигляді БДЛ під дощем.
 21. 21. Психологічна допомога  Психологічна допомога повинна поєднуватись з медичною і складатись з психотерапії та тренінгу блокованих когнітивних здібностей.
 22. 22. Завдання допомоги
 23. 23. ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!

×