Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Досвід роботи Томашевська Є.М.

153 views

Published on

Вплив арт-ігротерапевтичного супроводу на соціально-психологічну адаптацію дітей молодшого шкільного віку з гіперактивністю і дефіцитом уваги

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Досвід роботи Томашевська Є.М.

 1. 1. Томашевська Євгенія МихайлівнТомашевська Євгенія Михайлівнаа Практичний психолог вищої категорії спеціалізованої школи №89 (з поглибленим вивченням англійської мови) Печерського р.-ну м.Києва, член УСП (Українська Спілка Психотерапевтів) секції Арт-терапія Київського Осередку –всеукраїнська громадська організація, основною метою якої є сприяння розвитку сучасної психотерапії в Україні (http://artkyivusp.jimdo.com).
 2. 2.  На даний момент працюю в напрямку корекції поведінки у дітей із синдромом деконцентрації уваги та гіперактивністю за авторською програмою та глибоко вивчаю адаптаційний період першокласників в процесі проведення творчих занять.  Використовую в роботі на заняттях арт-терапевтичні вправи. Досвід роботи
 3. 3. «Творчий розвиток учнів як допомога в«Творчий розвиток учнів як допомога в адаптації першокласника»адаптації першокласника» Короткий зміст адаптаційної програми занять з дітьми 6-7 роківКороткий зміст адаптаційної програми занять з дітьми 6-7 років Мета програми: ефективність впливу творчого розвитку на психологічну адаптацію першокласників. Результативність вправ з покращенням соціально-психологічної адаптації учнів, що потребують занять з психологом в формі групової роботи. Програма занять розрахована на 2 години на тиждень. Рекомендується займатися по 1 години 2 рази на тиждень протягом навчального року. Групу формують учні перших класів (віком 6-7 років). Склад групи 7-10 учнів.
 4. 4. Працюючи з природнім матеріалом наПрацюючи з природнім матеріалом на заняттях учням відкривається можливість:заняттях учням відкривається можливість:  зняти емоційну і фізичну напругу;  знизити рівень тривожності, пов'язаний з адаптацією в колективі;  проявити свої внутрішні творчі ресурси  зануритися в розмірений творчий настрій  втілити свої бажання і думки за допомогою квітів і декору,  тренувати дрібну моторику руки;  створити подарунок близьким і улюбленим людям своїми руками;  розвивати комунікативні здібності;  розвивати концентрацію уваги  активно взаємодіяти в колективі ровесників;
 5. 5. Додатковий зміст програми:Додатковий зміст програми:  Створити умови для ознайомлення учнів з основними правилами обробки природнього матеріалу, складання квіткових композицій, оформлення подарунків, виготовлення святкових листівок;  Розвивати у дітей уміння вибирати природній матеріал за кольоровою гамою, що за смисловим значенням відповідно до призначення;  Розвивати естетичне почуття смаку.
 6. 6. Додаткові завдання програми:Додаткові завдання програми:  Природа обдаровує творця незліченною кількістю рослин, природним матеріалом із різноманітними формами, різнокольоровими відтінками, активною динамікою. Цей матеріал викликає образні асоціації, активізуючи творчий процес.  Квіти вимагають дбайливого відношення в процесі роботи- плавні, ніжні рухи, спокійну зосередженість. Дитина, що займається аранжуванням кольорів і флористикою, виховує сприйняття інших видів мистецтва - перш за все від образотворчого, декоративно- прикладного, до оцінки їх художнього рівня.  Творчо працюючи з природним матеріалом, дитина знаходить у кожній квітці, травичці він вчиться бачити неповторну красу, образ.
 7. 7. Такі заняття для дітей покращують не тільки рухові можливості дитини, а й розвиток психічних і мовних навичок. У свою чергу, формування рухів руки тісно пов’язано з: Рівень розвитку дрібної моторики - один з показників інтелектуальної готовності до шкільного навчання. Недарма в багатьох школах України існують, так звані, співбесіди, тестування під час яких серед інших завдань дитині пропонуються завдання на визначення рівня розвитку дрібної моторики. Дитина, що має високий рівень розвитку дрібної моторики, вміє: логічно мислити, достатньо розвинуті пам’ять, увага, зв’язне мовлення. Тренування рухів пальців рукТренування рухів пальців рук розвитком рухового аналізатора і зорового сприймання, різних видів чутливості, просторового орієнтування, координації
 8. 8. ВисновокВисновок Отже, початок навчання дитини в 1-му класі – складний і відповідальний етап у її житті. Адже відбувається дуже багато змін. Це не тільки нові умови життя та діяльності - це й нові контакти, нові стосунки, нові обов'язки. Змінюється соціальна позиція: був просто дитиною, тепер став школярем. Змінюється соціальний інститут навчання і виховання: не садочок чи бабуся, а школа, де навчальна діяльність стає провідною, обов'язковою, соціально значущою та оцінюваною, такою, що розширює права і розширює права і обов'язки дитини, її взаємостосунки з навколишнім середовищем. Змінюється життя дитини: усе підпорядковується навчанню, шкільним справам. Пристосування (адаптація) дитини до школи відбувається не одразу. Не день і не тиждень потрібно для того, щоб призвичаїтися до школи по- справжньому. Це досить тривалий процес, пов'язаний зі значним напруженням усіх систем організму. Тож зрозуміло, чому процес адаптації проходить з певними ускладненнями й затягується на більш тривалий термін.
 9. 9. Актуальність проведення занятьАктуальність проведення занять в контексті арт-терапевтичних вправв контексті арт-терапевтичних вправ «Все геніально-просто»«Все геніально-просто» (формат групових занять для підлітків віком 14-17 років)(формат групових занять для підлітків віком 14-17 років)  Арт-терапія — терапія мистецтвом, відносно новий метод психотерапії.  В наш час ним позначать усі види занять мистецтвом, що проводяться в лікарнях і з лікувальними цілями . Ефективність застосування мистецтва в контексті лікування ґрунтується на тому, що цей метод дозволяє експериментувати з почуттями, досліджувати і виражати їх на символічному рівні.  Терапія мистецтвом є посередником при спілкуванні пацієнта і терапевта на символічному рівні. Образи художньої творчості відбивають усі види підсвідомих процесів, включаючи страхи, мрії, конфлікти, спогади.
 10. 10. Завдання арт-терапіїЗавдання арт-терапії Терапія мистецтвом в наш час використовується не тільки в лікарнях і психіатричних клініках, але і в інших умовах — і як самостійна форма терапії, і як додаток до інших видів групової терапії. Завдання арт-терапії  лікування  зцілення  психокорекція  реабілітація  психопрофілактика  розвиток  діагностика Безпосередні завдання  вираження почуттів  розкриття творчого потенціалу  розвиток навичок включення в колективну діяльність
 11. 11. Структура арт–терапевтичногоСтруктура арт–терапевтичного заняттязаняття  Початок ( підготовка матеріалів тощо, збирання думок);  Основна частина ( основний процес, виконування основне завдання);  Завершення ( підбиття підсумків, ділення враженнями).
 12. 12. Практична частинаПрактична частина Тривалість занять За тривалістю арт–терапевтичні заняття можуть бути:  Короткотривалими ( до 12 занять);  Середньотривалими (до 1 року);  Довготерміновими (декілька років). Проте, кожне з них не повинно тривати більше 2 годин. Дотримуючись всіх теоретичних правил, включаю до вправи заняття з флористики та аранжування квітів. Квіти нікого не залишають байдужим. Ми захоплюємося кольорами, на мить, забувши про метушню життя, поринувши поглядом у витончений віночок і вдихаючи їх неповторний аромат.
 13. 13. Заняття арт-терапевтичної групи дляЗаняття арт-терапевтичної групи для вагітнихвагітних  «Арт-терапевтичні заняття» для вагітних в групі – це рідка можливість творити, знаходячись в дивному стані народження нового життя – вашій вагітності.  Під час занять майбутні мами використовують натхнення і отримують чудовий ресурс для подолання тривог і стресів повсякденного життя, відкривають в собі нові можливості і дивні здібності до творчості, про які, можливо, навіть і не здогадувались.
 14. 14. АртАрт--терапевтичні заняття яктерапевтичні заняття як ресурс для майбутніх мамресурс для майбутніх мам Працюючи з природнім матеріалом на заняттях відкривається можливість:  зняти емоційну і фізичну напругу;  пропрацювати свої тривоги і страхи, пов'язані з вагітністю;  виявити і вивчити свої внутрішні творчі ресурси ;  зануритися в розмірений творчий настрій  втілити свої бажання і думки за допомогою кольорів і декору;  внести акцент до інтер'єру Вашого будинку;  створити дарунок близьким і улюбленим людям своїми руками.

×