Şenay Kocakoyun 20091634 Twitter

586 views

Published on

CEIT-418 Hüseyin BİCEN

Published in: Education
0 Comments
1 Like
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
586
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
4
Actions
Shares
0
Downloads
8
Comments
0
Likes
1
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Şenay Kocakoyun 20091634 Twitter

 1. 1. Twitter nedir? Ve Eski Twitter  Twitter kısaca; sadece 140 karakter kullanarak istediğiniz mesajı sizi takip eden kişilere gönderebileceğiniz bir mikroblog uygulamasıdır.  Twiiter, Facebook gibi sosyal bir ortamdır.
 2. 2. Eski Twitter  Kişiler birbirlerine isterse mesaj gönderebilir, beğendiği kişileri “Folowing” listesine ekleyip onların yazdığı mesajları kendi Twitter sayfasında okuyabilir.  İsteyen kişiler kendileri gizleyebilir veya herkesin yazdıklarını takip etmesini engelleyebilir de.
 3. 3. En Eski Twitter
 4. 4.  Bugün sadece küçük bir kullanıcı kesimine açılan yeni Twitter.com, önümüzdeki haftalarda tüm kullanıcılarda aktif hale gelecek. Ön gösterim süresince kullanıcılara eski ve yeni versiyon arasında seçme şansı sunacak olan Twitter, daha sonra olduğu gibi yeni versiyonu kullanıyor olacak.
 5. 5. Yeni Twitter  Twitter platformu eski 140 karakterlik text elbisesinden sıyrılıp daha görsel ve zengin içeriğe sahip olabileceği yeni elbisesi ile karşımıza geliyor. Çok yakında aktif olmaya başlayacak yeni Twitter özellikleri ile insanlar artık resim, video gibi zengin içerikleri bu platform üzerinden paylaşabilecekler.
 6. 6. Yeni Twitter  Genel olarak bakacak olursak yeni Twitter.com sunacağı yeni tasarımın yanında resim, video gibi içerikleri de arayüzünden görüntülüyor olacak. Twitter iPad uygulamasını kullananların aslında biraz olsun aşina oldukları bu kullanım ile Twitter’ın sol kolonunda tweetleri görüntülerken, sağ kolonunda tweetin içeriğindeki videoyu izleyebileceksiniz.  Bu özelliği uygulayabilmek için Twitter.com önde gelen birçok içerik paylaşım servisi ile işbirliğine gitmiş. Bu şirketlerden bazıları Vimeo, YouTube, TwitPic, Flickr, Etsy, UStream, DeviantArt olarak sayılabilir.
 7. 7. Yeni Twitter  Yeni Twitter.com’da tweetlerle ilgili birçok detay bilgi de yine sağdaki kolonda görüntüleniyor olacak. Tweetin üzerine tıkladığınızda gönderen kullanıcının diğer tweetleri, haritada gönderildiği konum, tweete yapılan reply’lar gibi bilgiler görüntülenecek.
 8. 8. Yeni Twitter  Twitter yeni versiyonuyla birlikte “mini profil” adını verdiği özelliği de devreye aldı. Bu özellikle birlikte artık kullanıcı adlarının üzerine tıklandığında kullanıcının bilgileri görüntülenebilecek.
 9. 9. Hangi Ülkeler Daha Aktif?  ABD'nin yüzde 40'lık payı dikkat çekiyor. ABD dışındaki ülkelerde ise Japonya yüzde 39'la başı çekiyor. Bunda Twitter'ın dil seçenekleri arasında İngilizce dışında sadece Japonca olmasının etkili olduğunu rahatça söyleyebiliriz.
 10. 10. Başarılı Twitter Örnekleri  Twitter'ı seçim kampanyası sırasında oldukça aktif kullanan isim Barack Obama idi.  Obama'nın, bu satırların yazıldığı an itibariyle 739.470 takipçisi olduğunu söyleyebiliriz.
 11. 11. Türkiye'de Kimler Tweet'liyor?  Aktif kullanım açısından bakarsak bazı haber siteleriyle havayolu şirketlerinin önde olduğunu söyleyebiliriz.

×