Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Apple’ın Yaşadığı Düşüşün Sebepleri

816 views

Published on

Peki Apple, o eski şaşaalı günlerini neden devam ettiremiyor?

Apple 3. çeyrek açıklaması: http://www.businesswire.com/news/home/20130723006564/en/Apple-Reports-Quarter-Results

http://www.sosyalpazarlamablog.com

Published in: Technology
  • Be the first to comment

Apple’ın Yaşadığı Düşüşün Sebepleri

  1. 1. Apple’ın Yaşadığı Düşüşün Sebepleri www.SosyalPazarlamaBlog.com
  2. 2. Apple’ın üçüncü çeyrek bilançosu geçtiğimiz günlerde açıklandı. Apple, 2012 üçüncü dönem ile kıyaslandığında gelirlerde ufak bir artış yaşasa da karlılıkta ciddi bir düşüş var. Aynı şekilde durumlar borsada da çok iyi gitmiyor;
  3. 3. Peki Apple, o eski şaşaalı günlerini neden devam ettiremiyor?
  4. 4. Bunun 2 sebebi var; 1 – Yenilikçilik devam etmiyor… Apple, iPod ile başlayan ve ilerleyen dönemlerde yaptığı her lansmanda yenilik içeren ve farklılık yaratan ürün ve özellikleri tanıtıyordu. Ve bu özellikler insanları fazlasıyla tatmin ediyor ve bir sonraki lansmana kadar konuşulmasını sağlıyordu. Ancak son dönemde Apple’ın bu imajı kan kaybediyor. Yapılan lansmanlarda müşteri beklentileri bir türlü karşılanmıyor ve hayal kırıklıklarına yol açıyor.
  5. 5. 2 – Steve Jobs farkı… Steve Jobs’un özgüven dolu, asi konuşmaları Apple fanlarını müthiş derecede cezbediyordu. O dönemde oluşan Apple fanlarının az bir kitle olması kendilerini farklı hissettiriyordu ve Steve Jobs’un rakiplere söylediği her iğneleyici sözü, kendileri söylemiş kadar sahipleniyorlardı. Ancak Steve Jobs’un ölümünden sonraki dönemde Tim Cook’un daha sakin ve ılıman tavrı alışılagelmiş Apple havasının ortadan kalkmasına neden oldu. Bu da yine “Apple fanatiği” olma duygusunun önemsizleşmesini ve sıradanlaşmasını sağladı.
  6. 6. Sonuç olarak Apple’ın önümüzdeki dönemde tekrar eski ritmine dönmesi için sadece yenilikçi olması yetmeyecek, aynı zamanda eski asi ruhuna da kavuşması gerekiyor… Ancak bu ikisini gerçekleştirse dahi artık işler çok daha zor, çünkü karşısında her geçen gün daha da güçlenen bir Samsung var…

×