Erken Çocuklukta Öz Bakım - 0-36 Ay Çocuğunda Temizlik

4,954 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
4,954
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
605
Actions
Shares
0
Downloads
25
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Erken Çocuklukta Öz Bakım - 0-36 Ay Çocuğunda Temizlik

  1. 1. ERKEN ÇOCUKLUKTA ÖZ BAKIMHAZIRLAYAN: SÜMEYYE YILMAZKONULAR0-36 ÇOCUĞUNDA:-Deri Temizliği ve Banyo-Yüz Temizliği-El ve Ayak Temizliği-Saç Temizliği-Ağız-Diş Temizliği
  2. 2. 0-36 AY ÇOCUĞUNDA DERİTEMİZLİĞİ Bebekler ortalama 27 ay beze ihtiyaç duyarlar. Çünkü 2. yılın sonuna kadar veya sıklıkla 3.yıllarında ancak lazımlıklarını sormaya başlayabilirler. Bu süre içinde bebeğinizin bezini günde 5-6 kez değiştirmeniz gerekebilir. Bebeğinizin hassas cildi tahriş edici tüm etkenlere karşı korumasızdır. Çünkü bebek günde 5 veya daha fazla idrarını yapar. Cilt çabucak tahriş olur ve acı verir. Bunu önlemek için gün içerisinde yaklaşık 3 saatte bir bezini değiştirin.Eğer bebek zaten pişik ise daha sık değişim yapın. Gece bezini değiştirmek için uyandırmayın.Çünkü bebeklerin uykuya ihtiyacı vardır, bölmeyin. Sağlık açısından da büyük bir önem arz eden banyo sırasında bebeğin cildine uygun banyo malzemeleri seçilmelidir. Özellikle banyo sırasında kullanılacak şampuanın seçimi dikkat çekmektedir. Seçeceğiniz şampuan bebekler için özel olarak üretilmiş, PH derecesi bebek cildine uygun, göz yakmayan ve kesinlikle dermatolojik testlerden geçirilmiş olmalıdır.
  3. 3.  Yine banyo aşamasında kullanacağınız sünger ya da bezler yumuşak dokulu olmalıdır. 6 aydan küçük bebekler için banyo filesi banyo aşamasında kullanılmalıdır. Suyun sıcaklığını anlamanız açısından su termometresi de bebeğinizin banyosunu bir keyif haline getirecek ihtiyaçlardandır. Banyo sonrası kullanacağınız bebek havlusu onun yumuşacık tenini yumuşak bir biçimde saracak ince, emici özellikleri ile seçilmelidir.
  4. 4. 0-36 AY ÇOCUĞUNDA YÜZTEMİZLİĞİ Günlük temizlik, banyo hariç günde 1-2 defa yapılır. Yüz, mermer şahiden yapılmış bir bezle silinir. Bunun için bez yumuşak bir sabunla sabunlanır. Bebeğin gözleri çapaklandığında steril bir gazlı bezi, kaynatılıp ısıtılmış su ile ıslatarak içten dışa doğru bastırmadan silinmelidir. Her defasında başka bir gazlı bez kullanılmalı ve silerken geriye dönülmemelidir. Bebeğin kulağına, su kaçmaması için korumaya gerek yoktur. Aksine dış kulak yolunda biriken kirleri atabilmesi için ıslanması gerekir. Kulakların dış kısmı, ince bir tülbent ıslatılarak silinir. Sık yıkanan bebeklerde kirler de akacağı için kulak kiri pek görülmez. Bebeğin kulağına, kesinlikle temizleme çubuğu sokulmamalıdır. Bebeğin ağzında pamukçuk oluşmaması için meme başı, biberon ve emziğin temizliğine dikkat edilmelidir. Pamukçuk oluşursa bebek derhal doktora götürülmelidir.
  5. 5. 0-36 AY ÇOCUĞUNDA EL VE AYAKTEMİZLİĞİ Bebeklerin ellerini temizlemek için temizleme sütleri veya bebek sabunları kullanabilirsiniz. Günde en az 3-4 kez olmak üzere yumuşak ve ıslak bir süngerle temizleyebilirsiniz ve kurulayabilirsiniz. Yeni doğan bebeklerde ve ilk haftalarda bebeklerin tırnaklarına çok dikkat etmek gerekir çünkü keskin tırnaklar hem sizin hem de bebeğin yüzünün çizilmesine ve bebeğin kendine zarar vermesine neden olurlar. Ufak bebek çıt çıt makasları ile veya kenarları sivri olmayan tırnak makasları ile bu işlemi yapmanız uygundur. Eğer bebeğiniz çok huzursuz oluyorsa tırnaklarını uykusunda kesebilirsiniz. Temiz bir pamukla ayak parmak araları iyice temizlenmeli ve bebek losyonu ile nemlendirilmelidir. Bebeğin ayak tırnakları, düz hat şeklinde kesilmelidir. Ayak tırnakları yarım ay şeklinde kesilirse batık tırnaklar meydana gelebilir. Bebeğin tırnakları kesildikten sonra silinmelidir.
  6. 6. 0-36 AY ÇOCUĞUNDA SAÇTEMİZLİĞİ Saçlar yağlanma oldukça ve banyo sırasında yıkanmalı ve saç yıkama işleminde göz yakmayan ve bebeğin cilt yapısı için özel üretilmiş olan bebek şampuanları kullanılmalıdır.
  7. 7. 0-36 AY ÇOCUĞUNDA AĞIZ VEDİŞ TEMİZLİĞİ Çocuğun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak ve naylon kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanılmalıdır. Fırça kılları aşınır aşınmaz (ortalama 6 ay) mutlaka değiştirilmelidir. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce sadece üçer dakikalık etkili bir fırçalama işlemi yeterlidir. Diş macunu kullanımına başlandığı dönemde, florürlü diş macunlarından herhangi biri tercih edilebilir. Önemli olan çocuğun seçilen macunun tadını sevip istek duymasıdır. Fırçalama işleminde macundan çok, etkili bir fırçalama işleminin önemli olduğunu unutmamak gerekir.

×