SlideShare a Scribd company logo
PROJEKT NE INFORMATIKE
TEMA: SHQIPERIA TURISTIKE
REGISA
SHQIPERIA TURISTIKE
Shqipëria është një tokë e mbushur plot surpriza dhe e aftë për të mahnitur edhe
turistin më skeptik. E gjendur mes maleve dhe detit, Shqipëria është një vend ku
mund të ngelesh pa mend nga kultura dhe nga panoramat e saj natyrore
Peisazhe shumëngjyrëshe, liqene, male të larta, lumenj, lugina, dete. Kjo është
panorama që ofron Shqipëria për çdo turist të huaj që dëshiron të eksplorojë një vend
të panjohur më parë. Bukuritë e rralla natyrore vinë të gërshetuara me trashëgiminë
kulturore dhe atë historike të trashëguar nga paraardhësit tanë. Të gjitha këto
shoqërohen nga tradita mikpritëse e shqiptarëve, një vlerë kjo e njohur brez pas
brezi.Nëse jeni gati, por edhe nëse keni ende dyshime, turistë të huaj por edhe vendas
ju paraqesim 20 vendet turistike që do t’iu impresionojnë:
Gryka e Valbonës
Në veri të vendit nuk duhet
lënë pa vizituar Lugina e
Valbonës në Tropojë. Në
bujtinat e Valbonës, ndërtesa
kryesisht dykatëshe të stilit
tradicional me çati të
pjerrëta e në të rrallë edhe
me tjegulla, vizitorët gjejnë
ushqim tradicional, shtrojë e
mbulojë, si dhe zjarr për t’u
ngrohur. Rruga deri në
Valbonë është një mrekulli
më vete. Lundrimi me
tragetin Fierzë-Koman
paraqet një atraksion të
vërtetë turistik për këdo që
viziton Tropojën.
Gjiri i Grames ne Dhërmi
Gjiri i Gramës në Gadishulli i
Karaburunit i njohur si Gjiri i
Grammatas , ndodhet ne rreze te
shpatit perëndimor, shumë të
thiktë të tij në Orikumin e afërt.
Gjiri i Grames ka shërbyer si një
vend strehimi për anijet që
gjendeshin në vështirësi përgjatë
këtij bregdeti të rrezikshëm në
vështirësitë e motit. Ky gji ka
shërbyer fillimisht si zonë e
shfrytëzimit të gurit lokal, në
gurore të medha, gjurmët e të
cilave duken edhe sot në të dy
shpatet. Emri i Gramës është i
lidhur në mënyrë të qartë me
mbishkrimet e gdhendura që në
antikitet, mbishkrimet shkëmbore
kanë qenë të shumta në gjirin e
Gramës, aty numërohen me
shumë se 1500 mbishkrime
Kullat e Thethit
Kulla e Ngujimit ndërtuar në
Theth, Dukagjin është tipike e
kësaj zone. Një fortesë e
ndërtuar në fund të fshatit
dhe që përdorej nga i gjithë
fshati për ngujimin nga gjaksi.
Ishte banesa e atyre familjeve
që për arsye gjakmarrje
detyroheshin të mbylleshin
aty (gjithë meshkujt mbi
moshën 14 vjeç). Vetëm gratë
e shtëpisë ishin të lira të dilnin
e të punonin pak tokë para
kullës. Sot kulla është e
vizitueshme dhe ndodhet në
një zonë me vlera të medha
turistike. Gjendet në jug të
fshatit Theth dhe shumë
pranë të lumit të Shalës. Për
shkak të rrugëve të këqia e të
pa depërtueshme në dimër,
ajo kyhehet në objekt vizitash
e kurioziteti vetëm në stinën e
verës.
Liqeni i Pogradecit
Korani, mjelmat dhe lulet….e
pastaj vargjet lasgushiane!
Mjafton të përmendësh këto
fjalë kyce dhe kuptohet se
fjala është për një nga
mrekullitë e natyrës në
vendin tonë, liqeni I Ohrit,
syri shpirti dhe jeta e
Pogradecit. Liqeni i Ohrit
është tepër i famshëm në
Europë dhe Botë për nga
vjetërsia, thellësia dhe
specien e rrallë, peshkun
koran që rritet në ujrat ngjyrë
smeraldi. Mosha e tij
llogaritet të jetë 2 deri më 5
milion vjet. Liqeni u krijua
nga një shembje e tokës.
Gadishulli i Karaburunit
Gadishulli i Karaburunit është
ajo pjesë e bregdetit vlonjat,
ku turizmi mund të gjejë
terrenin më të përshtatshëm
për t’u zhvilluar. 25 km larg
qytetit të Vlorës, në rrugë
tokësore, Gadishulli i
Karaburunit ofron surpriza në
çdo stinë për këdo që e
viziton atë. Agjenci turistike
aplikojnë jo vetëm udhëtime
përgjatë këtij masivi, por
edhe pushime njëditore, në
plazhet që ndodhen aty.
Udhëtime të tilla
organizohen kryesisht gjatë
stinës së verës, ndërsa
synohet që ato të shtrihen
gjatë gjithë vitit.
Ujëvara e Grunasit, Theth
Një ndër bukuritë natyrore më të
veçanta në alpet Shqiptare është
dhe ujëvara e Grunasit e cila është
shpallur monument natyre që
mbrohet nga shteti. Ujëvara e
Grunasit me trupin e saj te hollë
me mbi 30 metër të larte së
bashku me cirqet përreth dhe
Mullirin e Blojës, formojne një nga
vendet më interesante për t’u
vizituar nga çdo turist që viziton
Thethin. Ujëvara e Thethit ka si
karakeristikë të veçantë faktin që
uji i saj buron i gjithi nga një
shkëmb dhe është ujë dëbore. Për
alpinistët që mund të vizitojnë
burimin është një mrekulli e
veçantë që nuk gjendet në asnjë
ujvarë të Europës.
Apolonia, ‘’Qyteti i Diellit”
Dikur këtu niste një nga rrugët më të
rëndësishme që lidhte Perëndimin me
Lindjen, apo Romën me Kostandin -
opolisin. Apolonia është qyteti antik në
Shqipëri ndër më të mëdhenjtë në
pellgun e Adriatikut dhe më i për -
menduri ndër 30 qytetet e tjera, me të
njëjtin emër, të kohës antike. Apollonia
është një nga qëndrat më të mëdha
arkeologjike të Shqipërisë. Dëshmitë e
shkruara dëshmojnë se qyteti antik Ilir
është ndërtuar në vitet e para të
shekullit të VI-te p.k viti 588 nga
kolonistë të ardhur nga Korinthi dhe
Korkyra, pas themelimit të Epidamit –
Dyrrahut. Më parë në këtë zonë ishte
një vendbanim Ilir, me ardhjen e kolo-
nive qyteti mori emrin Apolloni për
nder të të perëndisë Apollon. Pozicioni
gjeografik i qytetit ka luajtur një rol të
rëndësishëm, kështu Apollonia ishte
ngritur jo shumë larg detit, komuni-
konte nëpërmjet lumit Vjosa (Aoos) në
një zonë mjaft të pasur të Ilirisë së
jugut të banuar nga fiset ilirë të
Taulantëve
Plazhi i Ksamilit
Ksamili përfaqëson një prej
vendpushimeve bregdetare më
të frekuentara gjatë verës.
Qyteza e vendosur në skajin
jugor të vendit ofron plazhe të
vogla e të pastra, ndër më të
bukurat e bregdetit Jonian.
Shumë vizitorë e përzgjedhin
Ksamilin për magjinë e ishujve
dhe qetësinë. Plazhet e
vendosura vetëm pak km në jug
të qytetit të Sarandës dhe
shumë pranë Parkut Kombëtar
të Butrintit i lejojnë pushuesve
akses të lehtë për këto dy
destinacione të jetës së
mbrëmjes dhe turizmit
kulturor.
Lugina e Valbones
Të apasionuarit pas turizmit malor
mund të bëjnë një udhëtim të
mrekullueshëm në këtë sezon në
Parkun kombëtar të Luginës së
Valbonës e cila të magjeps me
pasurinë natyrore. Tashmë është
shumë i vizituar jo vetëm nga të
huajt por edhe nga mjaft shqiptarë,
të ngopur me detin e të etur për
aventurë dhe që duan të eksplorojnë
bukurinë malore. Parku kombëtar
“Lugina e Valbonës” ndodhet në
Qarkun e Kukësit dhe në rrethin e
Tropojës, 25-30 km në veriperëndim
të qytetit Bajram Curri. Shtrihet
midis majash të larta e të thepisura
të mbuluara me një kolorit fantastik
ngjyrash në çdo stinë, duke dhënë
kështu imazhin e një lugine plot
labirinthe e të papritura. Ka një
sipërfaqe prej 8,000 hektarësh dhe
konsiderohet si mrekullia e Alpeve
shqiptare.
Hyjnesha e Butrintit
Vështrimi enderrimtar, balli i
qetë dhe pamja dinjitoze
dëshmojnë për paraqitjen e
perëndisë Apolon me krehjen
tipike të flokeve. Njihet me
emrin Dea e Butrintit.
Zbuluar në Butrint nga
arkeologu italian Ugolini në
vitin 1928. Është koka prej
mermeri e një burri i cili
ndodhet në trupin e një
gruaje. Statuja është 2,5 m e
lartë, dhe është zbuluar në
vitin 1928, gjatë gërmimeve
arkeologjike të misionit
italian në Butrint. Dëshmohet
se objektika vlera të rralla
kulturore dhe historike.
Qyteti historik i Krujes
Kruja është një nga qytetet më
me histori nga të gjitha ato
shqiptare. Ajo karakterizohet jo
vetëm për gjeografinë e
veçantë, kalanë mbresëlënëse
por dhe shumë tradita të
përcjella brez pas brezi. Historia
që u thurr në qytetin e lashtë
na bën të ndihemi krenar sa
herë që e vizitojmë. Duke mos
harruar betejat e Skënderbeut,
folklorin e shumë tradita
krutane. Kruja njihet ndryshe
edhe si “qyteti i bardhë” dhe ka
një lartësi gjeografike prej mbi
600 metrash mbi nivelin e detit
dhe kur koha është e kthjellët e
pa re prej maleve të këtij qyteti
mund të shihet bregdeti
Adriatik i Durrësit.
Mrizi i Zanave, Fishtë
Për të provuar
kuzhinën
tradicionale
shqiptare duhet të
vizitoni restorantin
Mrizi i Zanave, neë
jug të Shkodrës. Të
gjitha gatimet
ofrohen me
prodhime vendi.
Mishi me salca të
ndryshme është
specialitet.
Shpellat, Shqiperia e jugut
Një tjetër shpellë e Karaburunit
është edhe ajo e quajtur e
Inglizit. Gjatë viteve të Luftës së
II-të Botërore kur SOE, Drejtoria
e Operacioneve të Posaçme me
qendër në Kajro, krijoi një bazë
detare për misionet e saj që
vepronin në Shqipëri për të
mbështetur rezistencën
antifashiste. “Inglez” është
shqiptimi që dukatasit e asaj
kohe i bënë fjalës “Anglez”, dhe
prej asaj kohe shpella mban
këtë emër. Ato kohe njerezit
krahinës, afroheshin tek kjo
guvë e zezë për të rrëmbyer
ndonjë rrobë, apo ushqim.
Shpella e piratëve
Shpella ujore ka një thellës prej 40 metrash, dhe
nëpër muret e lagështa vihen re shenja bloze dhe
gjurmë zjarresh. Ky objekt natyror, sipas
gjeografëve vlonjatë, është shpella më e madhe
detare e vendit, me xhepa të shumtë brenda saj.
Për eksploruesit e natyrës, në Gadishullin e
Karaburunit, ndodhet Shpella e Haxhi Alisë,
detarit të njohur të Mesjetës së Vonë, i cili kishte
ngritur në këtë shpellë portin për flotën e tij.
Ndodhet në Karaburun, midis kepave të Gjuhëzës
dhe Golovecit.Sipas legjendës, Shpella dikur
është përdorur nga Pirati i njohur i shekullit të
XVII-të Haxhi Aliu. Këtu ai strehohej së bashku
me anijen dhe njerëzit e tij. Pozicioni i favorshëm
i Karaburunit i ofronte këtij pirati mundësinë e
plaçkitjes së anijeve napolitane, turke, veneciane,
dalmate, etj. Pasi u vra nga venecianët Haxhi Aliu
u varros së bashku me të birin në Sazan. Por
varret e tyre nuk janë gjendur asnjëherë. Pleqtë
tregojnë se Haxhi Aliu ishte një hero deti, ujk i
gjallë, që nuk i trembej as kohës së keqe, as
përleshjeve me piratët e shumtë, çfarë kishte në
kohën e tij nëpër Mesdhe.
Pika turistike e Dardhes
20 kilometra në juglindje të Korçës, në
një lartësi gjeografike impresionuese
mbi 1300m, që vetvetiu e çon
përfytyrimin te dimri i gjtë me borë, te
pranverat e ndezura nga blerimi, te
verat e puhizave që vijnë nga pyjet, te
vjeshta me palete piktorike prej ylberi,
ndodhet ky margaritar. Me kalimin e
shekujve, banorët e Dardhës ndërtuan
një fshat që në fillim të shekullit të 20
kishte mbi 400 shtëpi. Shtëpitë prej guri
me çati me rasa janë tipari dallues i
fshatit. Dhe shtëpitë shpesh janë vila
dykatëshe të ndërtuara më së miri me
kopshte të mrekullueshme të mbushura
me lule. Tradita e ndërtimit me gur
është respektuar në maksimum në këtë
fshat. Dardha ofron mundësi për ecje
në mal, ndonëse aktualisht njihet
veçanërisht për turizmin malor dimëror.
Është një nga të paktat vende në
Shqipëri ku kanë mbetur pyje të larta.
Kalaja e Petrelës
Kjo kala ndodhet në rrugën nacionale Tiranë
- Elbasan, 18 km larg nga kryeqyteti. Ngrihet
mbi një kodër shkëmbore sipër fshatit me të
njëjtin emër. Ajo ka trajtë trekëndore me dy
kulla vrojtuese. Ndërtimi i parë i saj i përket
periudhës së antikitetit, ndërsa forma e
sotme i daton shekullit të XV. Kalaja e
Petrelës nga zbulimet e bëra, është kala
mesjetare e ndërtuar në kohën e sundimit të
Perandorit Bizantin Justianit të I, në shekullin
e VI pas Krishtit. Kjo qe një prej kalave të
ngritura prej tij në sistemin mbrojtës së
Perandorisë. Është kala e ngritur mbi një
terren me shpate mjaft të pjerrëta, madje
nga ana jugore dhe juglindore të thepisura,
të cilat e kanë bërë kalanë shumë të
mbrojtur. Ajo u ngrit në momentin kur Kalaja
e Vilës, kala antike, e cila ndodhet përballë
Kalasë së Petrelës, e humbi rëndësinë e saj.
Ajo u ngrit kryesisht për qëllime ushtarake.
Kalaja e Petrelës kontrollonte rrugën Egnatia,
dega Durrës-Tiranë-Elbasan, e cila për kohën
kishte rëndësi të veçantë. Sot në ambientet e
saj ka shërbim restoranti. Prej andej hapet
një pamje mjaft e bukur drejt luginës së
Erzenit, kodrave me ullinj dhe maleve
përreth.
Berati
Njihet si “qyteti i një mbi një dritareve”
dhe është shpallur një qytet muze.
Ndodhet në shpatin e malit të Tomorrit
ku ngrihet kalaja. Brenda mureve të
kalasë ndodhen shtëpitë e banimit dhe
“Muzeu i Onufrit”. Pikturat dhe ikonat e
piktorit të madh shqiptar janë të
ekspozuara atje. Pjesa e vjetër e qytetit
ka disa ndërtesa fetare si kisha dhe
xhamia. Qyteti i Beratit përbën rastin
më unikal të një qyteti turistik, që pret
e përcjell turistë gjatë gjithë stinës së
vitit, kjo për faktin se Berati promovon
turizmin kulturor. Berati vërtet nuk
është qytet bregdetar, por ka një
numër të madh monumentesh
kulturore që janë pjesë e Trashëgiminë
Kulturore Botërore. Ai është një qytet
2400-vjeçar si dhe është anëtar i
Trashëgimisë Kulturore Botërore
(UNESKO). Këto dhe pamja piktoreske e
bëjnë Beratin një qytet me histori, vlera
dhe kulturë të pasur.
Syri i Kaltër, Sarandë
Nga thellësia e tunelit, përmes të
cilit uji del në sipërfaqe, burimi
merr ngjyrën blu, që i ngjan bebes
së syrit. Po sa fillon rrjedhën, ngjyra
fillon e çelet drejt së kaltrës.
Bimësia që rrethon Syrin në pjesën
e lartme të tij i ngjan më shumë
qerpikëve, ndaj me të drejtë është
quajtur “Syri i Kaltër”. Ai është
burimi më i madh dhe më
interesant ndër 18 burimet që
shpërthejnë rrëzë malit të Gjerë.
Sot gëzon statusin e monumentit të
natyrës. Thellësia e tij është tepër e
madhe, arrin deri në 45 metra. Ai
ndodhet përballë fshatit Krongj, 45
metra nën nivelin e luginës së
Drinos. Syri i Kaltër është burim me
ujëra të freskëta dhe të ëmbla i
rrethuar me bimësi të dendur dhe
me gjelbërim të përhershëm.
Kanionet e Osumit, Skrapar
Skrapari mund të quhet edhe rrethi i
kanioneve madhështore. Në të
gjenden dy kanione të mëdha, të dy
monumente natyre, midis tyre
kanioni i Osumit, më i madhi në
gjithë Shqipërinë, që me të drejtë
është quajtur "Koloradoja e
Shqipërisë". Ai gjendet në sektorin
Çorovodë – Hambull të luginës së
Osumit, është rreth 13 km i gjatë,
nga 4 deri në 35 m i gjerë, i thellë
deri në 70-80 m, me shpate
vertikale, përfund të cilëve rrjedh
"lozonjar" Osumi, duke u "mburrur"
me krijesën e vetë. Janë pikërisht
ujërat e tij, që me forcën e tyre
gërryerrëse dhe tretëse, kanë
depërtuar ashtu ngadalë, por pa
ndërprerje, në masën shkëmbore
gëlqerore të strukturës antiklinale të
Çorovodës, duke formuar kanionin
me bukuri mbresëlënëse.
Parku Kombetar i Llogarasë
Parku Llogorasë gjendet afro 40 km
në juglindje të qytetit të Vlorës, në
kufirin hapsinor midis detit Adriatik
dhe Jon. Afër Qafës së Llogorasë
takohen drurë me forma kurorash
mjaft interesante në të cilat ndihet
ndikimi i korenteve. Pisha Flamur,
Llogora gjendet në parkun
Kombëtar të Llogarasë, pak më në
veri të qafës me të njejtin emër,
910 m mbi nivelin e detit. Ka
formën e flamurit si rezultat i
veprimit të erërave të forta të
juglindjes. Ky monument ka vlera
shkencore, biologjike, estetike dhe
turistike. Disa degë po thahen nga
faktorët natyrorë. Për të vajtur tek
ky monument merret rruga
automobilistike Vlorë – Dukat -
Llogora deri pra se të dalësh në
qafën e Llogorasë, në të djathtë të
rrugës, pasi keni kaluar fshatin
turistik).

More Related Content

What's hot

Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!
#MesueseAurela Elezaj
 
Shqiperia e mesme
Shqiperia e mesmeShqiperia e mesme
Shqiperia e mesme
Arlinda
 
Pasuritë natyrore të trevave Shqiptare
Pasuritë natyrore të trevave ShqiptarePasuritë natyrore të trevave Shqiptare
Pasuritë natyrore të trevave Shqiptare
Ardit Nexhipi
 
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
ronela hasanaj
 
Trashegimia natyrore kombetare
Trashegimia natyrore kombetareTrashegimia natyrore kombetare
Trashegimia natyrore kombetare
Klevis Balla
 
Komunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
Denis Lezo
 
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Xheni Marku
 
energjia
energjia energjia
energjia
ANA KOSHI
 
Matematik Fillimi i nje biznesi
Matematik Fillimi i nje biznesiMatematik Fillimi i nje biznesi
Matematik Fillimi i nje biznesi
Admin Nuriu
 
Energjia dhe burimet e riperteritshme dhe burimet e pariperteritshme FIZIKA 9
Energjia dhe burimet e riperteritshme dhe burimet e pariperteritshme FIZIKA 9Energjia dhe burimet e riperteritshme dhe burimet e pariperteritshme FIZIKA 9
Energjia dhe burimet e riperteritshme dhe burimet e pariperteritshme FIZIKA 9
arbanhlalni
 
Fizika dhe Sporti
Fizika dhe SportiFizika dhe Sporti
Fizika dhe Sporti
Adri Arapi
 
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyre
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyreDialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyre
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyre
Klevi Hoxha
 
turizmi ne shqiperi
 turizmi ne shqiperi turizmi ne shqiperi
turizmi ne shqiperi
manomano46
 
Ndikimi i kultures osmane ne Shqiperi
Ndikimi i kultures osmane ne ShqiperiNdikimi i kultures osmane ne Shqiperi
Ndikimi i kultures osmane ne Shqiperi
FlavioHabilaj
 
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Kristjana Duni
 
Fieri
FieriFieri
Rajoni Verilindor
Rajoni VerilindorRajoni Verilindor
Rajoni Verilindor
businessforlife
 
PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU
#MesueseAurela Elezaj
 
PROJEKT tema:hekuri
PROJEKT tema:hekuri PROJEKT tema:hekuri
PROJEKT tema:hekuri
romina balla
 

What's hot (20)

Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!
 
Shqiperia e mesme
Shqiperia e mesmeShqiperia e mesme
Shqiperia e mesme
 
Pasuritë natyrore të trevave Shqiptare
Pasuritë natyrore të trevave ShqiptarePasuritë natyrore të trevave Shqiptare
Pasuritë natyrore të trevave Shqiptare
 
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
Hekuri element kimik me ndikim shendetesor.
 
Trashegimia natyrore kombetare
Trashegimia natyrore kombetareTrashegimia natyrore kombetare
Trashegimia natyrore kombetare
 
Komunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
 
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
 
energjia
energjia energjia
energjia
 
Matematik Fillimi i nje biznesi
Matematik Fillimi i nje biznesiMatematik Fillimi i nje biznesi
Matematik Fillimi i nje biznesi
 
Energjia dhe burimet e riperteritshme dhe burimet e pariperteritshme FIZIKA 9
Energjia dhe burimet e riperteritshme dhe burimet e pariperteritshme FIZIKA 9Energjia dhe burimet e riperteritshme dhe burimet e pariperteritshme FIZIKA 9
Energjia dhe burimet e riperteritshme dhe burimet e pariperteritshme FIZIKA 9
 
Fizika dhe Sporti
Fizika dhe SportiFizika dhe Sporti
Fizika dhe Sporti
 
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyre
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyreDialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyre
Dialektet e gjuhes shqipe dhe rendesia e tyre
 
turizmi ne shqiperi
 turizmi ne shqiperi turizmi ne shqiperi
turizmi ne shqiperi
 
Saranda
SarandaSaranda
Saranda
 
Ndikimi i kultures osmane ne Shqiperi
Ndikimi i kultures osmane ne ShqiperiNdikimi i kultures osmane ne Shqiperi
Ndikimi i kultures osmane ne Shqiperi
 
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
Rilindja kombetare shqiptare (1831 1912)
 
Fieri
FieriFieri
Fieri
 
Rajoni Verilindor
Rajoni VerilindorRajoni Verilindor
Rajoni Verilindor
 
PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU PROJEKT : SKENDERBEU
PROJEKT : SKENDERBEU
 
PROJEKT tema:hekuri
PROJEKT tema:hekuri PROJEKT tema:hekuri
PROJEKT tema:hekuri
 

Viewers also liked

Projekt ne informatike
Projekt ne informatikeProjekt ne informatike
Projekt ne informatike
NA XXXXXXXXXXXXX
 
TEKNOLOGJIA E INFORMACIONIT DHE E KOMUNIKIMIT
TEKNOLOGJIA E INFORMACIONIT DHE E KOMUNIKIMITTEKNOLOGJIA E INFORMACIONIT DHE E KOMUNIKIMIT
TEKNOLOGJIA E INFORMACIONIT DHE E KOMUNIKIMIT
ornela rama
 
Pasurite natyrore te trevave shqiptare
Pasurite natyrore te trevave shqiptarePasurite natyrore te trevave shqiptare
Pasurite natyrore te trevave shqiptare
Darla Evangjeli
 
Pasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperiPasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperi
Merkur Sinani
 
Projekt Per lenden Informatike Viti 1
Projekt Per lenden Informatike Viti 1 Projekt Per lenden Informatike Viti 1
Projekt Per lenden Informatike Viti 1
dritispahiu
 
projekt ne informatike
projekt ne informatikeprojekt ne informatike
projekt ne informatike
koralda
 
Projekt ne TIK
Projekt ne TIKProjekt ne TIK
Projekt ne TIK
Anisa 19
 
Vithkuqi
VithkuqiVithkuqi
Vithkuqi
GISAlbania
 
EU And Albanian
EU And Albanian EU And Albanian
EU And Albanian
Dani Muhaj
 
Naim Frasheri
Naim FrasheriNaim Frasheri
Naim Frasheri
Muki Huduti
 
Bukurite e natyres shqiptare
Bukurite e natyres shqiptareBukurite e natyres shqiptare
Bukurite e natyres shqiptare
Megi Braka
 
Demokracia ne athine dhe kuptimi i saj ne ditet e sotme
Demokracia ne athine dhe kuptimi i saj ne ditet e sotmeDemokracia ne athine dhe kuptimi i saj ne ditet e sotme
Demokracia ne athine dhe kuptimi i saj ne ditet e sotme
An An
 
Nida
NidaNida
Nida
klodibaja
 
Anglisht
AnglishtAnglisht
Anglisht
An An
 
Sistemet zgjedhore nder vite ne Shqiperi
Sistemet zgjedhore nder vite ne ShqiperiSistemet zgjedhore nder vite ne Shqiperi
Sistemet zgjedhore nder vite ne Shqiperi
Klea Vyshka
 
Bukuri te Shqiperise
Bukuri te ShqiperiseBukuri te Shqiperise
Bukuri te Shqiperise
Megi Braka
 
Punim seminarik tik
Punim seminarik tikPunim seminarik tik
Punim seminarik tik
BJashari
 

Viewers also liked (20)

Projekt ne informatike
Projekt ne informatikeProjekt ne informatike
Projekt ne informatike
 
TEKNOLOGJIA E INFORMACIONIT DHE E KOMUNIKIMIT
TEKNOLOGJIA E INFORMACIONIT DHE E KOMUNIKIMITTEKNOLOGJIA E INFORMACIONIT DHE E KOMUNIKIMIT
TEKNOLOGJIA E INFORMACIONIT DHE E KOMUNIKIMIT
 
Pasurite natyrore te trevave shqiptare
Pasurite natyrore te trevave shqiptarePasurite natyrore te trevave shqiptare
Pasurite natyrore te trevave shqiptare
 
Shqipëria ime
Shqipëria imeShqipëria ime
Shqipëria ime
 
Pasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperiPasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperi
 
Projekt Per lenden Informatike Viti 1
Projekt Per lenden Informatike Viti 1 Projekt Per lenden Informatike Viti 1
Projekt Per lenden Informatike Viti 1
 
projekt ne informatike
projekt ne informatikeprojekt ne informatike
projekt ne informatike
 
Projekt ne TIK
Projekt ne TIKProjekt ne TIK
Projekt ne TIK
 
Projekt gjeografie
Projekt gjeografieProjekt gjeografie
Projekt gjeografie
 
Vithkuqi
VithkuqiVithkuqi
Vithkuqi
 
EU And Albanian
EU And Albanian EU And Albanian
EU And Albanian
 
Naim Frasheri
Naim FrasheriNaim Frasheri
Naim Frasheri
 
Bukurite e natyres shqiptare
Bukurite e natyres shqiptareBukurite e natyres shqiptare
Bukurite e natyres shqiptare
 
Demokracia ne athine dhe kuptimi i saj ne ditet e sotme
Demokracia ne athine dhe kuptimi i saj ne ditet e sotmeDemokracia ne athine dhe kuptimi i saj ne ditet e sotme
Demokracia ne athine dhe kuptimi i saj ne ditet e sotme
 
Nida
NidaNida
Nida
 
Anglisht
AnglishtAnglisht
Anglisht
 
Demokracia
DemokraciaDemokracia
Demokracia
 
Sistemet zgjedhore nder vite ne Shqiperi
Sistemet zgjedhore nder vite ne ShqiperiSistemet zgjedhore nder vite ne Shqiperi
Sistemet zgjedhore nder vite ne Shqiperi
 
Bukuri te Shqiperise
Bukuri te ShqiperiseBukuri te Shqiperise
Bukuri te Shqiperise
 
Punim seminarik tik
Punim seminarik tikPunim seminarik tik
Punim seminarik tik
 

Similar to Projekt ne informatik regis a" power point"

SHQIPERIA TURISTIKE FDSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS.pptx
SHQIPERIA TURISTIKE FDSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS.pptxSHQIPERIA TURISTIKE FDSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS.pptx
SHQIPERIA TURISTIKE FDSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS.pptx
ARIMAZSTEAJ
 
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Fatjon Cane
 
Shkodra
ShkodraShkodra
Shkodra
Igli Isufi
 
Guide turistike kukes
Guide turistike kukesGuide turistike kukes
Guide turistike kukes
Genti Germizi
 
Guida turistike e vlores letersi
Guida turistike e vlores letersiGuida turistike e vlores letersi
Guida turistike e vlores letersi
Xhesika Merko
 
gjeorafi dhe histori shqiptare klasa 9.pptx
gjeorafi dhe histori shqiptare klasa 9.pptxgjeorafi dhe histori shqiptare klasa 9.pptx
gjeorafi dhe histori shqiptare klasa 9.pptx
QaniKanaci
 
Tropoja
Tropoja Tropoja
Tropoja
Georgina Dimova
 
Natyra shqiptare
Natyra shqiptareNatyra shqiptare
Natyra shqiptare
Megi Braka
 
Albanian Touristic Guide by SADIONA ABAZAJ
Albanian Touristic Guide by SADIONA ABAZAJAlbanian Touristic Guide by SADIONA ABAZAJ
Albanian Touristic Guide by SADIONA ABAZAJ
Sadiona Abazaj
 
Projekt shqiperipart1
Projekt shqiperipart1Projekt shqiperipart1
Projekt shqiperipart1
res1ck
 
Guide turistike
Guide turistikeGuide turistike
Guide turistike
sara7991
 
Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9
S Gashi
 
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Georgina Dimova
 
I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)
I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)
I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)
Eris Todri
 
40 HANET E SHQIPERISE
40 HANET E SHQIPERISE40 HANET E SHQIPERISE
40 HANET E SHQIPERISE
Marjan DODAJ
 
Projekt ne guide turistike
Projekt ne guide turistikeProjekt ne guide turistike
Projekt ne guide turistike
Anisa 19
 
Ujerat e kripera dhe te embla
Ujerat e kripera dhe te emblaUjerat e kripera dhe te embla
Ujerat e kripera dhe te embla
Saimir Dine
 
Butrinti
ButrintiButrinti
Butrinti
Saimir Dine
 

Similar to Projekt ne informatik regis a" power point" (20)

SHQIPERIA TURISTIKE FDSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS.pptx
SHQIPERIA TURISTIKE FDSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS.pptxSHQIPERIA TURISTIKE FDSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS.pptx
SHQIPERIA TURISTIKE FDSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS.pptx
 
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
Pogradeci : Vlersimi i potencialit turistik
 
Shkodra
ShkodraShkodra
Shkodra
 
Guide turistike kukes
Guide turistike kukesGuide turistike kukes
Guide turistike kukes
 
Guida turistike e vlores letersi
Guida turistike e vlores letersiGuida turistike e vlores letersi
Guida turistike e vlores letersi
 
Ingridi
IngridiIngridi
Ingridi
 
gjeorafi dhe histori shqiptare klasa 9.pptx
gjeorafi dhe histori shqiptare klasa 9.pptxgjeorafi dhe histori shqiptare klasa 9.pptx
gjeorafi dhe histori shqiptare klasa 9.pptx
 
Tropoja
Tropoja Tropoja
Tropoja
 
Natyra shqiptare
Natyra shqiptareNatyra shqiptare
Natyra shqiptare
 
Albanian Touristic Guide by SADIONA ABAZAJ
Albanian Touristic Guide by SADIONA ABAZAJAlbanian Touristic Guide by SADIONA ABAZAJ
Albanian Touristic Guide by SADIONA ABAZAJ
 
Pogradeci
PogradeciPogradeci
Pogradeci
 
Projekt shqiperipart1
Projekt shqiperipart1Projekt shqiperipart1
Projekt shqiperipart1
 
Guide turistike
Guide turistikeGuide turistike
Guide turistike
 
Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9
 
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
Kulturat ne shqiperi, prepared by ornela spiropali, xhuia limani, kejsi ruci
 
I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)
I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)
I ♥ SHQIPËRIA (ALBANIA)
 
40 HANET E SHQIPERISE
40 HANET E SHQIPERISE40 HANET E SHQIPERISE
40 HANET E SHQIPERISE
 
Projekt ne guide turistike
Projekt ne guide turistikeProjekt ne guide turistike
Projekt ne guide turistike
 
Ujerat e kripera dhe te embla
Ujerat e kripera dhe te emblaUjerat e kripera dhe te embla
Ujerat e kripera dhe te embla
 
Butrinti
ButrintiButrinti
Butrinti
 

More from NA XXXXXXXXXXXXX

Letersi 17.04.2020
Letersi 17.04.2020Letersi 17.04.2020
Letersi 17.04.2020
NA XXXXXXXXXXXXX
 
Gjuhe 10-16.04.2020
Gjuhe 10-16.04.2020Gjuhe 10-16.04.2020
Gjuhe 10-16.04.2020
NA XXXXXXXXXXXXX
 
Letersi 07.04.2020
Letersi 07.04.2020Letersi 07.04.2020
Letersi 07.04.2020
NA XXXXXXXXXXXXX
 
Gjuhe shqipe-06.04.2020
Gjuhe shqipe-06.04.2020Gjuhe shqipe-06.04.2020
Gjuhe shqipe-06.04.2020
NA XXXXXXXXXXXXX
 
Gjuhe shqipe-1-prill
Gjuhe shqipe-1-prillGjuhe shqipe-1-prill
Gjuhe shqipe-1-prill
NA XXXXXXXXXXXXX
 
Letersi 31.03.2020
Letersi 31.03.2020Letersi 31.03.2020
Letersi 31.03.2020
NA XXXXXXXXXXXXX
 
Gjuhe 12-30.03.2020
Gjuhe 12-30.03.2020Gjuhe 12-30.03.2020
Gjuhe 12-30.03.2020
NA XXXXXXXXXXXXX
 
Information technology in education.
Information technology in education.Information technology in education.
Information technology in education.
NA XXXXXXXXXXXXX
 
Projekt ne fizike
Projekt ne fizikeProjekt ne fizike
Projekt ne fizike
NA XXXXXXXXXXXXX
 
Projekt ne informatike
Projekt ne informatike Projekt ne informatike
Projekt ne informatike
NA XXXXXXXXXXXXX
 

More from NA XXXXXXXXXXXXX (10)

Letersi 17.04.2020
Letersi 17.04.2020Letersi 17.04.2020
Letersi 17.04.2020
 
Gjuhe 10-16.04.2020
Gjuhe 10-16.04.2020Gjuhe 10-16.04.2020
Gjuhe 10-16.04.2020
 
Letersi 07.04.2020
Letersi 07.04.2020Letersi 07.04.2020
Letersi 07.04.2020
 
Gjuhe shqipe-06.04.2020
Gjuhe shqipe-06.04.2020Gjuhe shqipe-06.04.2020
Gjuhe shqipe-06.04.2020
 
Gjuhe shqipe-1-prill
Gjuhe shqipe-1-prillGjuhe shqipe-1-prill
Gjuhe shqipe-1-prill
 
Letersi 31.03.2020
Letersi 31.03.2020Letersi 31.03.2020
Letersi 31.03.2020
 
Gjuhe 12-30.03.2020
Gjuhe 12-30.03.2020Gjuhe 12-30.03.2020
Gjuhe 12-30.03.2020
 
Information technology in education.
Information technology in education.Information technology in education.
Information technology in education.
 
Projekt ne fizike
Projekt ne fizikeProjekt ne fizike
Projekt ne fizike
 
Projekt ne informatike
Projekt ne informatike Projekt ne informatike
Projekt ne informatike
 

Projekt ne informatik regis a" power point"

 • 1. PROJEKT NE INFORMATIKE TEMA: SHQIPERIA TURISTIKE REGISA
 • 2. SHQIPERIA TURISTIKE Shqipëria është një tokë e mbushur plot surpriza dhe e aftë për të mahnitur edhe turistin më skeptik. E gjendur mes maleve dhe detit, Shqipëria është një vend ku mund të ngelesh pa mend nga kultura dhe nga panoramat e saj natyrore Peisazhe shumëngjyrëshe, liqene, male të larta, lumenj, lugina, dete. Kjo është panorama që ofron Shqipëria për çdo turist të huaj që dëshiron të eksplorojë një vend të panjohur më parë. Bukuritë e rralla natyrore vinë të gërshetuara me trashëgiminë kulturore dhe atë historike të trashëguar nga paraardhësit tanë. Të gjitha këto shoqërohen nga tradita mikpritëse e shqiptarëve, një vlerë kjo e njohur brez pas brezi.Nëse jeni gati, por edhe nëse keni ende dyshime, turistë të huaj por edhe vendas ju paraqesim 20 vendet turistike që do t’iu impresionojnë:
 • 3. Gryka e Valbonës Në veri të vendit nuk duhet lënë pa vizituar Lugina e Valbonës në Tropojë. Në bujtinat e Valbonës, ndërtesa kryesisht dykatëshe të stilit tradicional me çati të pjerrëta e në të rrallë edhe me tjegulla, vizitorët gjejnë ushqim tradicional, shtrojë e mbulojë, si dhe zjarr për t’u ngrohur. Rruga deri në Valbonë është një mrekulli më vete. Lundrimi me tragetin Fierzë-Koman paraqet një atraksion të vërtetë turistik për këdo që viziton Tropojën.
 • 4. Gjiri i Grames ne Dhërmi Gjiri i Gramës në Gadishulli i Karaburunit i njohur si Gjiri i Grammatas , ndodhet ne rreze te shpatit perëndimor, shumë të thiktë të tij në Orikumin e afërt. Gjiri i Grames ka shërbyer si një vend strehimi për anijet që gjendeshin në vështirësi përgjatë këtij bregdeti të rrezikshëm në vështirësitë e motit. Ky gji ka shërbyer fillimisht si zonë e shfrytëzimit të gurit lokal, në gurore të medha, gjurmët e të cilave duken edhe sot në të dy shpatet. Emri i Gramës është i lidhur në mënyrë të qartë me mbishkrimet e gdhendura që në antikitet, mbishkrimet shkëmbore kanë qenë të shumta në gjirin e Gramës, aty numërohen me shumë se 1500 mbishkrime
 • 5. Kullat e Thethit Kulla e Ngujimit ndërtuar në Theth, Dukagjin është tipike e kësaj zone. Një fortesë e ndërtuar në fund të fshatit dhe që përdorej nga i gjithë fshati për ngujimin nga gjaksi. Ishte banesa e atyre familjeve që për arsye gjakmarrje detyroheshin të mbylleshin aty (gjithë meshkujt mbi moshën 14 vjeç). Vetëm gratë e shtëpisë ishin të lira të dilnin e të punonin pak tokë para kullës. Sot kulla është e vizitueshme dhe ndodhet në një zonë me vlera të medha turistike. Gjendet në jug të fshatit Theth dhe shumë pranë të lumit të Shalës. Për shkak të rrugëve të këqia e të pa depërtueshme në dimër, ajo kyhehet në objekt vizitash e kurioziteti vetëm në stinën e verës.
 • 6. Liqeni i Pogradecit Korani, mjelmat dhe lulet….e pastaj vargjet lasgushiane! Mjafton të përmendësh këto fjalë kyce dhe kuptohet se fjala është për një nga mrekullitë e natyrës në vendin tonë, liqeni I Ohrit, syri shpirti dhe jeta e Pogradecit. Liqeni i Ohrit është tepër i famshëm në Europë dhe Botë për nga vjetërsia, thellësia dhe specien e rrallë, peshkun koran që rritet në ujrat ngjyrë smeraldi. Mosha e tij llogaritet të jetë 2 deri më 5 milion vjet. Liqeni u krijua nga një shembje e tokës.
 • 7. Gadishulli i Karaburunit Gadishulli i Karaburunit është ajo pjesë e bregdetit vlonjat, ku turizmi mund të gjejë terrenin më të përshtatshëm për t’u zhvilluar. 25 km larg qytetit të Vlorës, në rrugë tokësore, Gadishulli i Karaburunit ofron surpriza në çdo stinë për këdo që e viziton atë. Agjenci turistike aplikojnë jo vetëm udhëtime përgjatë këtij masivi, por edhe pushime njëditore, në plazhet që ndodhen aty. Udhëtime të tilla organizohen kryesisht gjatë stinës së verës, ndërsa synohet që ato të shtrihen gjatë gjithë vitit.
 • 8. Ujëvara e Grunasit, Theth Një ndër bukuritë natyrore më të veçanta në alpet Shqiptare është dhe ujëvara e Grunasit e cila është shpallur monument natyre që mbrohet nga shteti. Ujëvara e Grunasit me trupin e saj te hollë me mbi 30 metër të larte së bashku me cirqet përreth dhe Mullirin e Blojës, formojne një nga vendet më interesante për t’u vizituar nga çdo turist që viziton Thethin. Ujëvara e Thethit ka si karakeristikë të veçantë faktin që uji i saj buron i gjithi nga një shkëmb dhe është ujë dëbore. Për alpinistët që mund të vizitojnë burimin është një mrekulli e veçantë që nuk gjendet në asnjë ujvarë të Europës.
 • 9. Apolonia, ‘’Qyteti i Diellit” Dikur këtu niste një nga rrugët më të rëndësishme që lidhte Perëndimin me Lindjen, apo Romën me Kostandin - opolisin. Apolonia është qyteti antik në Shqipëri ndër më të mëdhenjtë në pellgun e Adriatikut dhe më i për - menduri ndër 30 qytetet e tjera, me të njëjtin emër, të kohës antike. Apollonia është një nga qëndrat më të mëdha arkeologjike të Shqipërisë. Dëshmitë e shkruara dëshmojnë se qyteti antik Ilir është ndërtuar në vitet e para të shekullit të VI-te p.k viti 588 nga kolonistë të ardhur nga Korinthi dhe Korkyra, pas themelimit të Epidamit – Dyrrahut. Më parë në këtë zonë ishte një vendbanim Ilir, me ardhjen e kolo- nive qyteti mori emrin Apolloni për nder të të perëndisë Apollon. Pozicioni gjeografik i qytetit ka luajtur një rol të rëndësishëm, kështu Apollonia ishte ngritur jo shumë larg detit, komuni- konte nëpërmjet lumit Vjosa (Aoos) në një zonë mjaft të pasur të Ilirisë së jugut të banuar nga fiset ilirë të Taulantëve
 • 10. Plazhi i Ksamilit Ksamili përfaqëson një prej vendpushimeve bregdetare më të frekuentara gjatë verës. Qyteza e vendosur në skajin jugor të vendit ofron plazhe të vogla e të pastra, ndër më të bukurat e bregdetit Jonian. Shumë vizitorë e përzgjedhin Ksamilin për magjinë e ishujve dhe qetësinë. Plazhet e vendosura vetëm pak km në jug të qytetit të Sarandës dhe shumë pranë Parkut Kombëtar të Butrintit i lejojnë pushuesve akses të lehtë për këto dy destinacione të jetës së mbrëmjes dhe turizmit kulturor.
 • 11. Lugina e Valbones Të apasionuarit pas turizmit malor mund të bëjnë një udhëtim të mrekullueshëm në këtë sezon në Parkun kombëtar të Luginës së Valbonës e cila të magjeps me pasurinë natyrore. Tashmë është shumë i vizituar jo vetëm nga të huajt por edhe nga mjaft shqiptarë, të ngopur me detin e të etur për aventurë dhe që duan të eksplorojnë bukurinë malore. Parku kombëtar “Lugina e Valbonës” ndodhet në Qarkun e Kukësit dhe në rrethin e Tropojës, 25-30 km në veriperëndim të qytetit Bajram Curri. Shtrihet midis majash të larta e të thepisura të mbuluara me një kolorit fantastik ngjyrash në çdo stinë, duke dhënë kështu imazhin e një lugine plot labirinthe e të papritura. Ka një sipërfaqe prej 8,000 hektarësh dhe konsiderohet si mrekullia e Alpeve shqiptare.
 • 12. Hyjnesha e Butrintit Vështrimi enderrimtar, balli i qetë dhe pamja dinjitoze dëshmojnë për paraqitjen e perëndisë Apolon me krehjen tipike të flokeve. Njihet me emrin Dea e Butrintit. Zbuluar në Butrint nga arkeologu italian Ugolini në vitin 1928. Është koka prej mermeri e një burri i cili ndodhet në trupin e një gruaje. Statuja është 2,5 m e lartë, dhe është zbuluar në vitin 1928, gjatë gërmimeve arkeologjike të misionit italian në Butrint. Dëshmohet se objektika vlera të rralla kulturore dhe historike.
 • 13. Qyteti historik i Krujes Kruja është një nga qytetet më me histori nga të gjitha ato shqiptare. Ajo karakterizohet jo vetëm për gjeografinë e veçantë, kalanë mbresëlënëse por dhe shumë tradita të përcjella brez pas brezi. Historia që u thurr në qytetin e lashtë na bën të ndihemi krenar sa herë që e vizitojmë. Duke mos harruar betejat e Skënderbeut, folklorin e shumë tradita krutane. Kruja njihet ndryshe edhe si “qyteti i bardhë” dhe ka një lartësi gjeografike prej mbi 600 metrash mbi nivelin e detit dhe kur koha është e kthjellët e pa re prej maleve të këtij qyteti mund të shihet bregdeti Adriatik i Durrësit.
 • 14. Mrizi i Zanave, Fishtë Për të provuar kuzhinën tradicionale shqiptare duhet të vizitoni restorantin Mrizi i Zanave, neë jug të Shkodrës. Të gjitha gatimet ofrohen me prodhime vendi. Mishi me salca të ndryshme është specialitet.
 • 15. Shpellat, Shqiperia e jugut Një tjetër shpellë e Karaburunit është edhe ajo e quajtur e Inglizit. Gjatë viteve të Luftës së II-të Botërore kur SOE, Drejtoria e Operacioneve të Posaçme me qendër në Kajro, krijoi një bazë detare për misionet e saj që vepronin në Shqipëri për të mbështetur rezistencën antifashiste. “Inglez” është shqiptimi që dukatasit e asaj kohe i bënë fjalës “Anglez”, dhe prej asaj kohe shpella mban këtë emër. Ato kohe njerezit krahinës, afroheshin tek kjo guvë e zezë për të rrëmbyer ndonjë rrobë, apo ushqim.
 • 16. Shpella e piratëve Shpella ujore ka një thellës prej 40 metrash, dhe nëpër muret e lagështa vihen re shenja bloze dhe gjurmë zjarresh. Ky objekt natyror, sipas gjeografëve vlonjatë, është shpella më e madhe detare e vendit, me xhepa të shumtë brenda saj. Për eksploruesit e natyrës, në Gadishullin e Karaburunit, ndodhet Shpella e Haxhi Alisë, detarit të njohur të Mesjetës së Vonë, i cili kishte ngritur në këtë shpellë portin për flotën e tij. Ndodhet në Karaburun, midis kepave të Gjuhëzës dhe Golovecit.Sipas legjendës, Shpella dikur është përdorur nga Pirati i njohur i shekullit të XVII-të Haxhi Aliu. Këtu ai strehohej së bashku me anijen dhe njerëzit e tij. Pozicioni i favorshëm i Karaburunit i ofronte këtij pirati mundësinë e plaçkitjes së anijeve napolitane, turke, veneciane, dalmate, etj. Pasi u vra nga venecianët Haxhi Aliu u varros së bashku me të birin në Sazan. Por varret e tyre nuk janë gjendur asnjëherë. Pleqtë tregojnë se Haxhi Aliu ishte një hero deti, ujk i gjallë, që nuk i trembej as kohës së keqe, as përleshjeve me piratët e shumtë, çfarë kishte në kohën e tij nëpër Mesdhe.
 • 17. Pika turistike e Dardhes 20 kilometra në juglindje të Korçës, në një lartësi gjeografike impresionuese mbi 1300m, që vetvetiu e çon përfytyrimin te dimri i gjtë me borë, te pranverat e ndezura nga blerimi, te verat e puhizave që vijnë nga pyjet, te vjeshta me palete piktorike prej ylberi, ndodhet ky margaritar. Me kalimin e shekujve, banorët e Dardhës ndërtuan një fshat që në fillim të shekullit të 20 kishte mbi 400 shtëpi. Shtëpitë prej guri me çati me rasa janë tipari dallues i fshatit. Dhe shtëpitë shpesh janë vila dykatëshe të ndërtuara më së miri me kopshte të mrekullueshme të mbushura me lule. Tradita e ndërtimit me gur është respektuar në maksimum në këtë fshat. Dardha ofron mundësi për ecje në mal, ndonëse aktualisht njihet veçanërisht për turizmin malor dimëror. Është një nga të paktat vende në Shqipëri ku kanë mbetur pyje të larta.
 • 18. Kalaja e Petrelës Kjo kala ndodhet në rrugën nacionale Tiranë - Elbasan, 18 km larg nga kryeqyteti. Ngrihet mbi një kodër shkëmbore sipër fshatit me të njëjtin emër. Ajo ka trajtë trekëndore me dy kulla vrojtuese. Ndërtimi i parë i saj i përket periudhës së antikitetit, ndërsa forma e sotme i daton shekullit të XV. Kalaja e Petrelës nga zbulimet e bëra, është kala mesjetare e ndërtuar në kohën e sundimit të Perandorit Bizantin Justianit të I, në shekullin e VI pas Krishtit. Kjo qe një prej kalave të ngritura prej tij në sistemin mbrojtës së Perandorisë. Është kala e ngritur mbi një terren me shpate mjaft të pjerrëta, madje nga ana jugore dhe juglindore të thepisura, të cilat e kanë bërë kalanë shumë të mbrojtur. Ajo u ngrit në momentin kur Kalaja e Vilës, kala antike, e cila ndodhet përballë Kalasë së Petrelës, e humbi rëndësinë e saj. Ajo u ngrit kryesisht për qëllime ushtarake. Kalaja e Petrelës kontrollonte rrugën Egnatia, dega Durrës-Tiranë-Elbasan, e cila për kohën kishte rëndësi të veçantë. Sot në ambientet e saj ka shërbim restoranti. Prej andej hapet një pamje mjaft e bukur drejt luginës së Erzenit, kodrave me ullinj dhe maleve përreth.
 • 19. Berati Njihet si “qyteti i një mbi një dritareve” dhe është shpallur një qytet muze. Ndodhet në shpatin e malit të Tomorrit ku ngrihet kalaja. Brenda mureve të kalasë ndodhen shtëpitë e banimit dhe “Muzeu i Onufrit”. Pikturat dhe ikonat e piktorit të madh shqiptar janë të ekspozuara atje. Pjesa e vjetër e qytetit ka disa ndërtesa fetare si kisha dhe xhamia. Qyteti i Beratit përbën rastin më unikal të një qyteti turistik, që pret e përcjell turistë gjatë gjithë stinës së vitit, kjo për faktin se Berati promovon turizmin kulturor. Berati vërtet nuk është qytet bregdetar, por ka një numër të madh monumentesh kulturore që janë pjesë e Trashëgiminë Kulturore Botërore. Ai është një qytet 2400-vjeçar si dhe është anëtar i Trashëgimisë Kulturore Botërore (UNESKO). Këto dhe pamja piktoreske e bëjnë Beratin një qytet me histori, vlera dhe kulturë të pasur.
 • 20. Syri i Kaltër, Sarandë Nga thellësia e tunelit, përmes të cilit uji del në sipërfaqe, burimi merr ngjyrën blu, që i ngjan bebes së syrit. Po sa fillon rrjedhën, ngjyra fillon e çelet drejt së kaltrës. Bimësia që rrethon Syrin në pjesën e lartme të tij i ngjan më shumë qerpikëve, ndaj me të drejtë është quajtur “Syri i Kaltër”. Ai është burimi më i madh dhe më interesant ndër 18 burimet që shpërthejnë rrëzë malit të Gjerë. Sot gëzon statusin e monumentit të natyrës. Thellësia e tij është tepër e madhe, arrin deri në 45 metra. Ai ndodhet përballë fshatit Krongj, 45 metra nën nivelin e luginës së Drinos. Syri i Kaltër është burim me ujëra të freskëta dhe të ëmbla i rrethuar me bimësi të dendur dhe me gjelbërim të përhershëm.
 • 21. Kanionet e Osumit, Skrapar Skrapari mund të quhet edhe rrethi i kanioneve madhështore. Në të gjenden dy kanione të mëdha, të dy monumente natyre, midis tyre kanioni i Osumit, më i madhi në gjithë Shqipërinë, që me të drejtë është quajtur "Koloradoja e Shqipërisë". Ai gjendet në sektorin Çorovodë – Hambull të luginës së Osumit, është rreth 13 km i gjatë, nga 4 deri në 35 m i gjerë, i thellë deri në 70-80 m, me shpate vertikale, përfund të cilëve rrjedh "lozonjar" Osumi, duke u "mburrur" me krijesën e vetë. Janë pikërisht ujërat e tij, që me forcën e tyre gërryerrëse dhe tretëse, kanë depërtuar ashtu ngadalë, por pa ndërprerje, në masën shkëmbore gëlqerore të strukturës antiklinale të Çorovodës, duke formuar kanionin me bukuri mbresëlënëse.
 • 22. Parku Kombetar i Llogarasë Parku Llogorasë gjendet afro 40 km në juglindje të qytetit të Vlorës, në kufirin hapsinor midis detit Adriatik dhe Jon. Afër Qafës së Llogorasë takohen drurë me forma kurorash mjaft interesante në të cilat ndihet ndikimi i korenteve. Pisha Flamur, Llogora gjendet në parkun Kombëtar të Llogarasë, pak më në veri të qafës me të njejtin emër, 910 m mbi nivelin e detit. Ka formën e flamurit si rezultat i veprimit të erërave të forta të juglindjes. Ky monument ka vlera shkencore, biologjike, estetike dhe turistike. Disa degë po thahen nga faktorët natyrorë. Për të vajtur tek ky monument merret rruga automobilistike Vlorë – Dukat - Llogora deri pra se të dalësh në qafën e Llogorasë, në të djathtë të rrugës, pasi keni kaluar fshatin turistik).