SlideShare a Scribd company logo
Punuan:
Magjia e ngjyrës
Gjurmët e përdorimit të ngjyrave nga njerëzit humbasin që në prehistori.
Në qytetërimet e ndryshme ngjyrat kanë patur një tërheqje të vecantë duke
i’u dhënë atyre fuqi magjike.Në qytetërmin minok kishte pallate
shumëngjyrësh,costume, objekte të jetës së përditshme,dekorime shtëpish
etj.,me ngjyra nga më të ndryshmet.Miceneit i njihnin mirë ngjyrat,ata me to
bënin afreskët,dekoronin mburojat dhe zbukuronin statujat e
tempujve.Fenikasit i përdornin ngjyrat ne zbukurimin e tempujve,vendeve te
shenjta dhe orendivet te ndryshme.Etruskët i perdornin ato në varret ,të
cilët i konsideronin shtepi të të vdekurve.Njohja e nghyrave nga fenikasit iu
transmetua romakeve që i zbukuronin shtëpitë me skena figurative
mitologjike. etj.
Prej asaj kohe,ngjyra luan një rol të madh edhe për trukimin e grave:fytyra
lyhej me të bardhë,mollëzat me të kuqe,ndërsa rrethi i syve me të zezë. …
E Bardha
E Bardha është sintetizimi it ë gjitha
ngjyrave.Është ngjyra e
pastertisë,dlirësisë, e pafajësisë,e
saktësisë.Simbolizon
dritën,diellin,ajrin,shenjtërimin e autoritetin
shpirtëror.Ka kuptimin e një qetësie absolute,por
me potencialqë paraprin shpërthimin.
Kur bashkohet me të zezën simbolizon
dualitetin,pra dy gjera të kundërta,të mirën dhe të
keqen.
E
Kuqja
E kuqja është ngjyra e parë e ylberit që
fëmijët fillojnë të njohin,është ngjyra e lëvizjes
dhe aktivitetit,ngjyra e gjakut,e shpërthimeve
energjike.Ekuqja është simbolizimi i zemrës,i
dashurisë,i pasionit,i sensualitetit dhe
krenarisë.Kush pëlqen të kuqen është optimist ,i
vendosur,impulsive,entuziast,luftarak,i hapur dhe
pasionant.Është vërtetuar se, nëse
ekspozohemindaj të kuqes,shtohen të rrahurat e
zemrës dhe stimulohet prodhimi i adrenbalinës.
Bluja
Bluja është ngjyra e detit,e qiellit,e
qetësisë, e butesisë dhe gëzimitpër
jetën.Ajo përfaqëson lidhjet me gjithcka që na
rrethon,për t’u ndierë të qëndrueshëm,të sigurtë,të
cliruar nga cfarëdo tensioni.
Përfaqëson bashkimin,besnikërinë,meditimin dhe
thellësinë e një ndjenje.Ai që pëlqen blunë ka një
karakter të butë,romantic,dashuron natyrën,fënijët
dhe kafshët; etj., Duke vëzhguar për një kohë të
gjatë ngjyrën blu,lind një ndjenjë qetësie,kënaqësie
dhe sigurie.Për kinezët ajo tregon pavdekësi.
E
Verdha
E Verdha është ngjyra më e ndritshme e
spektrit. Është ngjyra e diellit,e e arit,e gëzimit,e
lumturisë dhe fantazisë.Përfaqëson
optimizëm,inteligjencë dhe urtësi.Ashtu si e kuqja ajo
rrit presionon arterial, shton të rrahurat e zemrës dhe
ritmin efrymëmarrjes. Por ndryshe nga e kuqja,e verdha
presupozonnjë aktivitët jo të sigurt,ku mungon
koherenca.Ajo tregon prezencën e ndonjë konfliktinë
të cillin pushteti ndihet i domosdoshëm.Ai që pëlqen të
verdhën ka një karakter të hapur,optimist,moskokcarës
dhe të përzemërt. Është entuziast
dhe merr flak shpejt.
Jeshilja
Jeshilja simbolizon pranverën e
jetës,rininë, shpresën,triumfin e jetës mbi
vdekjen.Por edhe mungesën e
eksperiencës,naivitetin dhe cmendurinë.Jeshilja
shpreh këmbëngulje,rezistencë ndaj
ndryshimeve,ndaj pikëpamjeve duke i dhënë
rëndësi Unit.Pra,ai që pëlqen jeshilen kërkon të
domino me idetë e veta,duke kërkuar justifikimin
për to; ka karakter të ashpër dhë autoritar; është i
ndershëm,dëshiron siguri dhe vazhdimësi; dhe ka
vështirësi të bashkepunoj me të tjerët.
Portokallia
Portokallia shpreh
energji,lëvizje,pra, pak a shumë si
e verdha,por është më sipërfaqësore.Është
ngjyra e optimizmit të tepruar.Ai që pëlqen
portokallinë është njeri i hapur dhe i sinqertë,i
gëzuar dhe energjik.Mënyra e tij e arsyetimit
është e thjesht,e qartë dhe lineare.
Violeta
Violeta si përzierje e së kuqes
me blunë, merr cilesi nga të dy përbërësit.Ka
tendencë të unifikojë vrullin e të kuqes me
qetësine e blusë.Violeta është ngjyra e artit ,e
fantazisë,e ëndrrës,e magjisë.Shpreh dinjitet
dhe fisnikëri,inteligjencë dhe urtësi.Ai që
pëlqen violetën ka karakter të vështirë,me
tendenca të kundërta dhe që nuk
harmonizohen.Ka interesa të larta është i
kulturuar dhe i ndjeshem.
Kafja
Kafja është ngjyra e topkës,e trungut të
pemëve; tregon siguri,dashuri për të
kaluarën,durim dhe këmbëngulje.Ngjyra kafe
paraqet ndjenjën e një mirëqenie fizike si dhe
dëshirën për tu cliruar nga situate të cilat sjellin
shqetsime apo probleme që paraqesin
vështirësi.Ai që pëlqen ngjyrën kafe është njeri i
qetë ,reflektues,por pasv; ka karakter të thjeshtë
,ka besim në tradita etj. kërkon qetësi,raporte të
qëndrueshme si dhe kërkon një partner që të
pëlqejë pot ë njëjtat gjëra.
Grija
Grija simbolizon
neutralen,zinë, depresionin, pendimin.Është ngjyra
e mjegullës,e hijes,e muzgut.Tregon
pasiguri,ndjeshmëri dhe mungesë besimi për
veten.Ai që pëlqen ngjyrën gri ka
inteligjencë,karakter të fortë dhe gjykon të tjerët
me ashpërsi; është i vëtmuar,jo shumë i përzemërt
me të tjerët,kërkon t’i largohet rrëmujës; ka frikë të
përballet me jetën edhe pse dashuron të vërtëtën
dhe është gjithë shpresë.
E
Zeza
E Zeza është mohimi i ngjyrës.
Përfaqëson kukirin absolute,pas të cilit nuk ka
asgjë.E zeza është mohimi,kapitullimi i plotë
apo abandonimi i gjithckaje.Ai që pëlqen
ngjyrën e zezë mohon dhe proteston ndaj një
situate të padeshirueshme.
Falemin
derit

More Related Content

What's hot

matematika projekt
matematika projektmatematika projekt
matematika projekt
Facebook
 
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Ajlinda Idrizi
 
Zbulimet arkeologjike ne
Zbulimet arkeologjike neZbulimet arkeologjike ne
Zbulimet arkeologjike ne
An An
 
lasgush poradeci
lasgush poradecilasgush poradeci
lasgush poradeci
ornela rama
 
Lakimi emrit
Lakimi emrit Lakimi emrit
Lakimi emrit
Valmir Nuredini
 
Projekt historie
Projekt historieProjekt historie
Projekt historie
S Gashi
 
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIREJETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
Anja Cami
 
Projekt "Filozofi": Filozofia Moderne
Projekt "Filozofi": Filozofia ModerneProjekt "Filozofi": Filozofia Moderne
Projekt "Filozofi": Filozofia Moderne
Aldrin Pashku
 
PROJEKT BIOLOGJI BOTA BIMORE DHE BOTA SHTAZORE NE SHQIPERINE E MESME
PROJEKT BIOLOGJI BOTA BIMORE DHE BOTA SHTAZORE NE SHQIPERINE E MESMEPROJEKT BIOLOGJI BOTA BIMORE DHE BOTA SHTAZORE NE SHQIPERINE E MESME
PROJEKT BIOLOGJI BOTA BIMORE DHE BOTA SHTAZORE NE SHQIPERINE E MESME
Niku Clash Niku
 
Struktura për hartimin e planit edukativ
Struktura për hartimin e planit edukativStruktura për hartimin e planit edukativ
Struktura për hartimin e planit edukativ
#MesueseAurela Elezaj
 
Pastrimi i gjuhes shqipe
Pastrimi i gjuhes shqipePastrimi i gjuhes shqipe
Pastrimi i gjuhes shqipe
olinuhi
 
Modeli i një planifikimi ditor
Modeli i një planifikimi ditor Modeli i një planifikimi ditor
Modeli i një planifikimi ditor
Valbona Imeraj
 
Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!
#MesueseAurela Elezaj
 
Nënë tereza
Nënë terezaNënë tereza
Nënë tereza
fames design
 
Perrallat
PerrallatPerrallat
Perrallat
Aldrin Pashku
 
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptarePyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare
#MesueseAurela Elezaj
 
Muzika popullore ne trevat shqiptare
Muzika popullore ne trevat shqiptareMuzika popullore ne trevat shqiptare
Muzika popullore ne trevat shqiptare
Internet VloraAlb
 
Kimia-Qeliza Shtazore
Kimia-Qeliza ShtazoreKimia-Qeliza Shtazore
Kimia-Qeliza Shtazore
Denisa Caushi
 
Te drejtat e njeriut
Te drejtat e njeriutTe drejtat e njeriut
Te drejtat e njeriut
Donart Geci
 

What's hot (20)

matematika projekt
matematika projektmatematika projekt
matematika projekt
 
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe ShqipeLetersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
Letersia shqiptare e rilindjes Gjuhe Shqipe
 
Zbulimet arkeologjike ne
Zbulimet arkeologjike neZbulimet arkeologjike ne
Zbulimet arkeologjike ne
 
Bazat e filozofise
Bazat e filozofiseBazat e filozofise
Bazat e filozofise
 
lasgush poradeci
lasgush poradecilasgush poradeci
lasgush poradeci
 
Lakimi emrit
Lakimi emrit Lakimi emrit
Lakimi emrit
 
Projekt historie
Projekt historieProjekt historie
Projekt historie
 
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIREJETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
 
Projekt "Filozofi": Filozofia Moderne
Projekt "Filozofi": Filozofia ModerneProjekt "Filozofi": Filozofia Moderne
Projekt "Filozofi": Filozofia Moderne
 
PROJEKT BIOLOGJI BOTA BIMORE DHE BOTA SHTAZORE NE SHQIPERINE E MESME
PROJEKT BIOLOGJI BOTA BIMORE DHE BOTA SHTAZORE NE SHQIPERINE E MESMEPROJEKT BIOLOGJI BOTA BIMORE DHE BOTA SHTAZORE NE SHQIPERINE E MESME
PROJEKT BIOLOGJI BOTA BIMORE DHE BOTA SHTAZORE NE SHQIPERINE E MESME
 
Struktura për hartimin e planit edukativ
Struktura për hartimin e planit edukativStruktura për hartimin e planit edukativ
Struktura për hartimin e planit edukativ
 
Pastrimi i gjuhes shqipe
Pastrimi i gjuhes shqipePastrimi i gjuhes shqipe
Pastrimi i gjuhes shqipe
 
Modeli i një planifikimi ditor
Modeli i një planifikimi ditor Modeli i një planifikimi ditor
Modeli i një planifikimi ditor
 
Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!
 
Nënë tereza
Nënë terezaNënë tereza
Nënë tereza
 
Perrallat
PerrallatPerrallat
Perrallat
 
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptarePyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare
Pyetjet dhe përgjigjet në letërsi shqiptare
 
Muzika popullore ne trevat shqiptare
Muzika popullore ne trevat shqiptareMuzika popullore ne trevat shqiptare
Muzika popullore ne trevat shqiptare
 
Kimia-Qeliza Shtazore
Kimia-Qeliza ShtazoreKimia-Qeliza Shtazore
Kimia-Qeliza Shtazore
 
Te drejtat e njeriut
Te drejtat e njeriutTe drejtat e njeriut
Te drejtat e njeriut
 

More from Ismail Memushaj

Rregulla të përgjithshme gjatë punës në laborator
Rregulla të përgjithshme gjatë punës në laboratorRregulla të përgjithshme gjatë punës në laborator
Rregulla të përgjithshme gjatë punës në laborator
Ismail Memushaj
 
Kompania Digitalb sha
Kompania Digitalb sha Kompania Digitalb sha
Kompania Digitalb sha
Ismail Memushaj
 
Rezultatet e Provimit të Matematikës MATURA SHTETËRORE 2014
Rezultatet e Provimit të Matematikës MATURA SHTETËRORE 2014Rezultatet e Provimit të Matematikës MATURA SHTETËRORE 2014
Rezultatet e Provimit të Matematikës MATURA SHTETËRORE 2014
Ismail Memushaj
 
Rezultatet e Provimit të Letërsisë MATURA SHTETËRORE 2014
Rezultatet e Provimit të Letërsisë MATURA SHTETËRORE 2014Rezultatet e Provimit të Letërsisë MATURA SHTETËRORE 2014
Rezultatet e Provimit të Letërsisë MATURA SHTETËRORE 2014
Ismail Memushaj
 
Alpet shqiptare
Alpet shqiptareAlpet shqiptare
Alpet shqiptare
Ismail Memushaj
 
Programi Orientues 2013-2014, Gjuhe angleze me zgjedhje
Programi Orientues 2013-2014, Gjuhe angleze me zgjedhjeProgrami Orientues 2013-2014, Gjuhe angleze me zgjedhje
Programi Orientues 2013-2014, Gjuhe angleze me zgjedhje
Ismail Memushaj
 
Programi Orientues 2013-2014,Matematike e thelluar
Programi Orientues 2013-2014,Matematike e thelluarProgrami Orientues 2013-2014,Matematike e thelluar
Programi Orientues 2013-2014,Matematike e thelluar
Ismail Memushaj
 
Programi Orientues 2013-2014, Matematike Berthame
Programi Orientues 2013-2014, Matematike BerthameProgrami Orientues 2013-2014, Matematike Berthame
Programi Orientues 2013-2014, Matematike Berthame
Ismail Memushaj
 
Amaneti i presidentit amerikan Washington për shqiptarët
Amaneti i presidentit amerikan Washington për shqiptarëtAmaneti i presidentit amerikan Washington për shqiptarët
Amaneti i presidentit amerikan Washington për shqiptarët
Ismail Memushaj
 
High school 'hasan tahsini'
High school 'hasan tahsini'High school 'hasan tahsini'
High school 'hasan tahsini'
Ismail Memushaj
 
DUKURITE ELEKTRIKE,PERDORIMI I TYRE NE MJEKESI
DUKURITE ELEKTRIKE,PERDORIMI I TYRE NE MJEKESIDUKURITE ELEKTRIKE,PERDORIMI I TYRE NE MJEKESI
DUKURITE ELEKTRIKE,PERDORIMI I TYRE NE MJEKESI
Ismail Memushaj
 

More from Ismail Memushaj (12)

Rregulla të përgjithshme gjatë punës në laborator
Rregulla të përgjithshme gjatë punës në laboratorRregulla të përgjithshme gjatë punës në laborator
Rregulla të përgjithshme gjatë punës në laborator
 
Kompania Digitalb sha
Kompania Digitalb sha Kompania Digitalb sha
Kompania Digitalb sha
 
Rezultatet e Provimit të Matematikës MATURA SHTETËRORE 2014
Rezultatet e Provimit të Matematikës MATURA SHTETËRORE 2014Rezultatet e Provimit të Matematikës MATURA SHTETËRORE 2014
Rezultatet e Provimit të Matematikës MATURA SHTETËRORE 2014
 
Rezultatet e Provimit të Letërsisë MATURA SHTETËRORE 2014
Rezultatet e Provimit të Letërsisë MATURA SHTETËRORE 2014Rezultatet e Provimit të Letërsisë MATURA SHTETËRORE 2014
Rezultatet e Provimit të Letërsisë MATURA SHTETËRORE 2014
 
Alpet shqiptare
Alpet shqiptareAlpet shqiptare
Alpet shqiptare
 
Programi Orientues 2013-2014, Gjuhe angleze me zgjedhje
Programi Orientues 2013-2014, Gjuhe angleze me zgjedhjeProgrami Orientues 2013-2014, Gjuhe angleze me zgjedhje
Programi Orientues 2013-2014, Gjuhe angleze me zgjedhje
 
Programi Orientues 2013-2014,Matematike e thelluar
Programi Orientues 2013-2014,Matematike e thelluarProgrami Orientues 2013-2014,Matematike e thelluar
Programi Orientues 2013-2014,Matematike e thelluar
 
Programi Orientues 2013-2014, Matematike Berthame
Programi Orientues 2013-2014, Matematike BerthameProgrami Orientues 2013-2014, Matematike Berthame
Programi Orientues 2013-2014, Matematike Berthame
 
Fenix JA REKALAME
Fenix JA REKALAMEFenix JA REKALAME
Fenix JA REKALAME
 
Amaneti i presidentit amerikan Washington për shqiptarët
Amaneti i presidentit amerikan Washington për shqiptarëtAmaneti i presidentit amerikan Washington për shqiptarët
Amaneti i presidentit amerikan Washington për shqiptarët
 
High school 'hasan tahsini'
High school 'hasan tahsini'High school 'hasan tahsini'
High school 'hasan tahsini'
 
DUKURITE ELEKTRIKE,PERDORIMI I TYRE NE MJEKESI
DUKURITE ELEKTRIKE,PERDORIMI I TYRE NE MJEKESIDUKURITE ELEKTRIKE,PERDORIMI I TYRE NE MJEKESI
DUKURITE ELEKTRIKE,PERDORIMI I TYRE NE MJEKESI
 

Kuptimi i ngjyrave

 • 2. Magjia e ngjyrës Gjurmët e përdorimit të ngjyrave nga njerëzit humbasin që në prehistori. Në qytetërimet e ndryshme ngjyrat kanë patur një tërheqje të vecantë duke i’u dhënë atyre fuqi magjike.Në qytetërmin minok kishte pallate shumëngjyrësh,costume, objekte të jetës së përditshme,dekorime shtëpish etj.,me ngjyra nga më të ndryshmet.Miceneit i njihnin mirë ngjyrat,ata me to bënin afreskët,dekoronin mburojat dhe zbukuronin statujat e tempujve.Fenikasit i përdornin ngjyrat ne zbukurimin e tempujve,vendeve te shenjta dhe orendivet te ndryshme.Etruskët i perdornin ato në varret ,të cilët i konsideronin shtepi të të vdekurve.Njohja e nghyrave nga fenikasit iu transmetua romakeve që i zbukuronin shtëpitë me skena figurative mitologjike. etj. Prej asaj kohe,ngjyra luan një rol të madh edhe për trukimin e grave:fytyra lyhej me të bardhë,mollëzat me të kuqe,ndërsa rrethi i syve me të zezë. …
 • 3. E Bardha E Bardha është sintetizimi it ë gjitha ngjyrave.Është ngjyra e pastertisë,dlirësisë, e pafajësisë,e saktësisë.Simbolizon dritën,diellin,ajrin,shenjtërimin e autoritetin shpirtëror.Ka kuptimin e një qetësie absolute,por me potencialqë paraprin shpërthimin. Kur bashkohet me të zezën simbolizon dualitetin,pra dy gjera të kundërta,të mirën dhe të keqen.
 • 4. E Kuqja E kuqja është ngjyra e parë e ylberit që fëmijët fillojnë të njohin,është ngjyra e lëvizjes dhe aktivitetit,ngjyra e gjakut,e shpërthimeve energjike.Ekuqja është simbolizimi i zemrës,i dashurisë,i pasionit,i sensualitetit dhe krenarisë.Kush pëlqen të kuqen është optimist ,i vendosur,impulsive,entuziast,luftarak,i hapur dhe pasionant.Është vërtetuar se, nëse ekspozohemindaj të kuqes,shtohen të rrahurat e zemrës dhe stimulohet prodhimi i adrenbalinës.
 • 5. Bluja Bluja është ngjyra e detit,e qiellit,e qetësisë, e butesisë dhe gëzimitpër jetën.Ajo përfaqëson lidhjet me gjithcka që na rrethon,për t’u ndierë të qëndrueshëm,të sigurtë,të cliruar nga cfarëdo tensioni. Përfaqëson bashkimin,besnikërinë,meditimin dhe thellësinë e një ndjenje.Ai që pëlqen blunë ka një karakter të butë,romantic,dashuron natyrën,fënijët dhe kafshët; etj., Duke vëzhguar për një kohë të gjatë ngjyrën blu,lind një ndjenjë qetësie,kënaqësie dhe sigurie.Për kinezët ajo tregon pavdekësi.
 • 6. E Verdha E Verdha është ngjyra më e ndritshme e spektrit. Është ngjyra e diellit,e e arit,e gëzimit,e lumturisë dhe fantazisë.Përfaqëson optimizëm,inteligjencë dhe urtësi.Ashtu si e kuqja ajo rrit presionon arterial, shton të rrahurat e zemrës dhe ritmin efrymëmarrjes. Por ndryshe nga e kuqja,e verdha presupozonnjë aktivitët jo të sigurt,ku mungon koherenca.Ajo tregon prezencën e ndonjë konfliktinë të cillin pushteti ndihet i domosdoshëm.Ai që pëlqen të verdhën ka një karakter të hapur,optimist,moskokcarës dhe të përzemërt. Është entuziast dhe merr flak shpejt.
 • 7. Jeshilja Jeshilja simbolizon pranverën e jetës,rininë, shpresën,triumfin e jetës mbi vdekjen.Por edhe mungesën e eksperiencës,naivitetin dhe cmendurinë.Jeshilja shpreh këmbëngulje,rezistencë ndaj ndryshimeve,ndaj pikëpamjeve duke i dhënë rëndësi Unit.Pra,ai që pëlqen jeshilen kërkon të domino me idetë e veta,duke kërkuar justifikimin për to; ka karakter të ashpër dhë autoritar; është i ndershëm,dëshiron siguri dhe vazhdimësi; dhe ka vështirësi të bashkepunoj me të tjerët.
 • 8. Portokallia Portokallia shpreh energji,lëvizje,pra, pak a shumë si e verdha,por është më sipërfaqësore.Është ngjyra e optimizmit të tepruar.Ai që pëlqen portokallinë është njeri i hapur dhe i sinqertë,i gëzuar dhe energjik.Mënyra e tij e arsyetimit është e thjesht,e qartë dhe lineare.
 • 9. Violeta Violeta si përzierje e së kuqes me blunë, merr cilesi nga të dy përbërësit.Ka tendencë të unifikojë vrullin e të kuqes me qetësine e blusë.Violeta është ngjyra e artit ,e fantazisë,e ëndrrës,e magjisë.Shpreh dinjitet dhe fisnikëri,inteligjencë dhe urtësi.Ai që pëlqen violetën ka karakter të vështirë,me tendenca të kundërta dhe që nuk harmonizohen.Ka interesa të larta është i kulturuar dhe i ndjeshem.
 • 10. Kafja Kafja është ngjyra e topkës,e trungut të pemëve; tregon siguri,dashuri për të kaluarën,durim dhe këmbëngulje.Ngjyra kafe paraqet ndjenjën e një mirëqenie fizike si dhe dëshirën për tu cliruar nga situate të cilat sjellin shqetsime apo probleme që paraqesin vështirësi.Ai që pëlqen ngjyrën kafe është njeri i qetë ,reflektues,por pasv; ka karakter të thjeshtë ,ka besim në tradita etj. kërkon qetësi,raporte të qëndrueshme si dhe kërkon një partner që të pëlqejë pot ë njëjtat gjëra.
 • 11. Grija Grija simbolizon neutralen,zinë, depresionin, pendimin.Është ngjyra e mjegullës,e hijes,e muzgut.Tregon pasiguri,ndjeshmëri dhe mungesë besimi për veten.Ai që pëlqen ngjyrën gri ka inteligjencë,karakter të fortë dhe gjykon të tjerët me ashpërsi; është i vëtmuar,jo shumë i përzemërt me të tjerët,kërkon t’i largohet rrëmujës; ka frikë të përballet me jetën edhe pse dashuron të vërtëtën dhe është gjithë shpresë.
 • 12. E Zeza E Zeza është mohimi i ngjyrës. Përfaqëson kukirin absolute,pas të cilit nuk ka asgjë.E zeza është mohimi,kapitullimi i plotë apo abandonimi i gjithckaje.Ai që pëlqen ngjyrën e zezë mohon dhe proteston ndaj një situate të padeshirueshme.