SlideShare a Scribd company logo
1 of 10
Infarkti i miokardit
Ndihma e shpejte
Hysni Dida
Reald 2020
Ceshte infarkti i miokardit?
Nekroza ishemike e muskulit
kardiak quhet infarkt i miokardit
Shkaktohet nga nje disbalance mes kerkeses dhe ofertes per oksigjen, e
prodhuar si pasoje e carjes se pllakes ateromatoze, formimit te trombit,
dhe bllokimit te arteries koronare.
Faktoret e rriskut
• Faktoret e rriskut pra qe na rriskojne per te zhvilluar semundjen e
ngushtimit te arterieve te zemres apo dhe vete infarktin
jane: Hipertensioni, Rritja e yndyrnave ne gjak, Diabeti i sheqerit, Jeta
Sedentare (jeta pa aktivitet fizik ), Obeziteti (shendeti i
tepert=dhjamosja) , Duhanpirja,konsumi i alkolit, rritja e stresit
psikologjik, historia familjare per vdekje nga infarkti ose vdekje ne
moshe te re, historia familjare per semundje te zemres. Rritja e
moshes, seksi mashkull.
Simptomat i IAM
• Dhimbja e gjoksit: dhimbja e gjoksit eshte simptoma me e rendesishme, vjen me
ndjesine e shtrengimit ne gjoks, shtypjes apo shtrydhjes apo te mbytjes. Mund te
perhapet ne gjoks dhe ne zona te tjera te trupit si ne pjesen e siperme te barkut,
shpatulla, krahe, qafe dhe fyt apo ne nofullen e poshtme dhe dhembet. Dhimbja
zakonisht fillon gradualisht dhe zgjat me shume se disa sekonda.
• Mund te filloje ndonjehere ne oret e para te mengjesit ora 3-4 me nje dhimbje te
fuqishme, veshtiresi per tu mbushur me fryme edhe pasi personi hap dritaret per
tu mbushur me ajer.
• Simptoma te tjera jane : veshtiresia ne frymemarrje, ndjesia e te vjellave, te
vjellat. djersitja , ndjesia sikur zemra godet gjoksin, ndihet koka e lehte dhe bosh,
ndjesia e lodhjes, ndjesia e te fiktit.
• Personat diabetike duhet te kene kujdes sepse dhimbja e tyre e gjoksit eshte "e
heshtur" pra nuk eshte tipike, me teper vjen si nje bezdi ne gjoks sesa nje
dhimbje e mirefillte.
Diagnoza / dyshimi/ kushte shtepie
• Nese ke dhimbje te gjoksit dhe keni faktore rrisku, jeni ne nje moshe
mbi 45 vjec apo ne qofte se dyshoni se mund te jeni duke perjetuar
nje infarkt duhet te telefononi menjehere urgjencen nr 127 apo duhet
ti drejtoheni sa me shpejt urgjences me te afert. Duhet shmangur
sforcoja fizike qofte dhe minimale, mundohuni te jeni sa me te qete,
nese ju ndodhen aspirina ne shtepi merrni 3 kokrra dhe pertypi pa i
kaluar poshte.
Hapat qe duhen ndjekur
Ekzaminimet ne spital
• EKG e qetesise
• Gjak komplet
• Elektrolitet
• Bilanc lipidik
• AST/ALT
• Azot Creat
• Troponinat/ CPK MB
• Gazometria
• Echo kardiake
Trajtimi i IAM
• MONA-B
• Morfine
• Oksigjen
• Nytroglicerine
• Aspirin
• Betabllokues
Tjere :
• Acei/ARB
• Fibrinolitike
• Statina
• LMWH
Pas daljes nga spitali
• Ndryshim i stilit te
jeteses
• Ndryshim i dietes
• Ndalim i alkolit
• Ndalim i duhanit

More Related Content

What's hot

Parimet e ndihmes se shpejte
Parimet e ndihmes se shpejteParimet e ndihmes se shpejte
Parimet e ndihmes se shpejteHysni Dida
 
Kujdesi infermieror per plaget.
Kujdesi infermieror per plaget.Kujdesi infermieror per plaget.
Kujdesi infermieror per plaget.Xhuljana Malka
 
Infarkti i miokardit
Infarkti i miokarditInfarkti i miokardit
Infarkti i miokarditMentor Toli
 
Zemra dhe enët e gjakut (Biologji)
Zemra dhe enët e gjakut (Biologji)Zemra dhe enët e gjakut (Biologji)
Zemra dhe enët e gjakut (Biologji)Fleurati
 
Pastrimi, dezinfektimi e sterilizimi
Pastrimi, dezinfektimi e sterilizimiPastrimi, dezinfektimi e sterilizimi
Pastrimi, dezinfektimi e sterilizimiFitore Fazliu
 
Shoku II. Klinika. Diagnoza. Parimet e trajtimit
Shoku II. Klinika. Diagnoza. Parimet e trajtimitShoku II. Klinika. Diagnoza. Parimet e trajtimit
Shoku II. Klinika. Diagnoza. Parimet e trajtimitHysni Dida
 
Zemra dhe Enet e gjakut
Zemra dhe Enet e gjakutZemra dhe Enet e gjakut
Zemra dhe Enet e gjakutAndiKrasniqi4
 
MARRJA E ANALIZAVE TE GJAKUT VENOZ,ARTERIAL DHE KAPILAR.pptx
MARRJA E ANALIZAVE TE GJAKUT VENOZ,ARTERIAL DHE KAPILAR.pptxMARRJA E ANALIZAVE TE GJAKUT VENOZ,ARTERIAL DHE KAPILAR.pptx
MARRJA E ANALIZAVE TE GJAKUT VENOZ,ARTERIAL DHE KAPILAR.pptxZoja Demaj
 
Barnat kunder dhimbjes (Analgjeziket)
Barnat kunder dhimbjes (Analgjeziket)Barnat kunder dhimbjes (Analgjeziket)
Barnat kunder dhimbjes (Analgjeziket)Ardian Z. Kryeziu
 
Sëmundjet Iskemike të Zemrës
Sëmundjet Iskemike të ZemrësSëmundjet Iskemike të Zemrës
Sëmundjet Iskemike të ZemrësDriton Baloku
 
Triazhi pjesa teorike
Triazhi pjesa teorikeTriazhi pjesa teorike
Triazhi pjesa teorikeDrmedicine
 
Farm e pergj ok
Farm e pergj okFarm e pergj ok
Farm e pergj okMedShqip
 
Periudha intra operatore/Anestezia
Periudha intra operatore/Anestezia Periudha intra operatore/Anestezia
Periudha intra operatore/Anestezia Hysni Dida
 
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)Fleurati
 
Projekt Fiskultur - Voleyball
Projekt Fiskultur - VoleyballProjekt Fiskultur - Voleyball
Projekt Fiskultur - VoleyballMarinela Abedini
 
Plaget kujdesi ndaj tyre
Plaget kujdesi ndaj tyrePlaget kujdesi ndaj tyre
Plaget kujdesi ndaj tyremagnumi
 
Bazat e Elektrokardiografise
Bazat e ElektrokardiografiseBazat e Elektrokardiografise
Bazat e ElektrokardiografiseKaakaaa
 
Struktura dhe Funksionet e Sistemit Nervor
Struktura dhe Funksionet e Sistemit NervorStruktura dhe Funksionet e Sistemit Nervor
Struktura dhe Funksionet e Sistemit NervorQlirimDubova
 

What's hot (20)

Parimet e ndihmes se shpejte
Parimet e ndihmes se shpejteParimet e ndihmes se shpejte
Parimet e ndihmes se shpejte
 
Plaget.pptx
Plaget.pptxPlaget.pptx
Plaget.pptx
 
Kujdesi infermieror per plaget.
Kujdesi infermieror per plaget.Kujdesi infermieror per plaget.
Kujdesi infermieror per plaget.
 
Infarkti i miokardit
Infarkti i miokarditInfarkti i miokardit
Infarkti i miokardit
 
Zemra dhe enët e gjakut (Biologji)
Zemra dhe enët e gjakut (Biologji)Zemra dhe enët e gjakut (Biologji)
Zemra dhe enët e gjakut (Biologji)
 
Pastrimi, dezinfektimi e sterilizimi
Pastrimi, dezinfektimi e sterilizimiPastrimi, dezinfektimi e sterilizimi
Pastrimi, dezinfektimi e sterilizimi
 
Shoku II. Klinika. Diagnoza. Parimet e trajtimit
Shoku II. Klinika. Diagnoza. Parimet e trajtimitShoku II. Klinika. Diagnoza. Parimet e trajtimit
Shoku II. Klinika. Diagnoza. Parimet e trajtimit
 
Zemra dhe Enet e gjakut
Zemra dhe Enet e gjakutZemra dhe Enet e gjakut
Zemra dhe Enet e gjakut
 
MARRJA E ANALIZAVE TE GJAKUT VENOZ,ARTERIAL DHE KAPILAR.pptx
MARRJA E ANALIZAVE TE GJAKUT VENOZ,ARTERIAL DHE KAPILAR.pptxMARRJA E ANALIZAVE TE GJAKUT VENOZ,ARTERIAL DHE KAPILAR.pptx
MARRJA E ANALIZAVE TE GJAKUT VENOZ,ARTERIAL DHE KAPILAR.pptx
 
Barnat kunder dhimbjes (Analgjeziket)
Barnat kunder dhimbjes (Analgjeziket)Barnat kunder dhimbjes (Analgjeziket)
Barnat kunder dhimbjes (Analgjeziket)
 
ENET E GJAKUT...PROJEKT !!!
ENET E GJAKUT...PROJEKT !!!ENET E GJAKUT...PROJEKT !!!
ENET E GJAKUT...PROJEKT !!!
 
Sëmundjet Iskemike të Zemrës
Sëmundjet Iskemike të ZemrësSëmundjet Iskemike të Zemrës
Sëmundjet Iskemike të Zemrës
 
Triazhi pjesa teorike
Triazhi pjesa teorikeTriazhi pjesa teorike
Triazhi pjesa teorike
 
Farm e pergj ok
Farm e pergj okFarm e pergj ok
Farm e pergj ok
 
Periudha intra operatore/Anestezia
Periudha intra operatore/Anestezia Periudha intra operatore/Anestezia
Periudha intra operatore/Anestezia
 
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
Sëmundjet e gjakut, të zemrës dhe të enëve të gjakut (Biologji)
 
Projekt Fiskultur - Voleyball
Projekt Fiskultur - VoleyballProjekt Fiskultur - Voleyball
Projekt Fiskultur - Voleyball
 
Plaget kujdesi ndaj tyre
Plaget kujdesi ndaj tyrePlaget kujdesi ndaj tyre
Plaget kujdesi ndaj tyre
 
Bazat e Elektrokardiografise
Bazat e ElektrokardiografiseBazat e Elektrokardiografise
Bazat e Elektrokardiografise
 
Struktura dhe Funksionet e Sistemit Nervor
Struktura dhe Funksionet e Sistemit NervorStruktura dhe Funksionet e Sistemit Nervor
Struktura dhe Funksionet e Sistemit Nervor
 

Similar to Infarkti akut i miokardit ndihma e shpejte

Hipertensioni..Daniela Muhaj XIA
Hipertensioni..Daniela Muhaj XIAHipertensioni..Daniela Muhaj XIA
Hipertensioni..Daniela Muhaj XIADaniela Muhaj
 
Hipertensioni
Hipertensioni Hipertensioni
Hipertensioni Dani Muhaj
 
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
 Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VIIlira kuca
 
Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt.
Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt.Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt.
Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt.Anja Cami
 
biologjia dhe shendeti
biologjia dhe shendetibiologjia dhe shendeti
biologjia dhe shendetiArens Rapushi
 
23208349 hiperkolesterolemia-si-perkufizim-eshte-permbajtja-plasma-tike-e-kol...
23208349 hiperkolesterolemia-si-perkufizim-eshte-permbajtja-plasma-tike-e-kol...23208349 hiperkolesterolemia-si-perkufizim-eshte-permbajtja-plasma-tike-e-kol...
23208349 hiperkolesterolemia-si-perkufizim-eshte-permbajtja-plasma-tike-e-kol...nastela1
 

Similar to Infarkti akut i miokardit ndihma e shpejte (13)

Hipertensioni..Daniela Muhaj XIA
Hipertensioni..Daniela Muhaj XIAHipertensioni..Daniela Muhaj XIA
Hipertensioni..Daniela Muhaj XIA
 
Hipertensioni
Hipertensioni Hipertensioni
Hipertensioni
 
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
 Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
Kujdesi per zemren Livia Hoxha shkolla "Albanet" klasa VII
 
Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt.
Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt.Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt.
Sëmundjet që vijnë nga mosqendrimi korrekt.
 
New text document
New text documentNew text document
New text document
 
biologjia dhe shendeti
biologjia dhe shendetibiologjia dhe shendeti
biologjia dhe shendeti
 
Sak
SakSak
Sak
 
Crregullimet ushqimore
Crregullimet ushqimoreCrregullimet ushqimore
Crregullimet ushqimore
 
Kapitulli i diabeti
Kapitulli i diabetiKapitulli i diabeti
Kapitulli i diabeti
 
Obeziteti
ObezitetiObeziteti
Obeziteti
 
Semundjet Biologji
Semundjet BiologjiSemundjet Biologji
Semundjet Biologji
 
Stresi
StresiStresi
Stresi
 
23208349 hiperkolesterolemia-si-perkufizim-eshte-permbajtja-plasma-tike-e-kol...
23208349 hiperkolesterolemia-si-perkufizim-eshte-permbajtja-plasma-tike-e-kol...23208349 hiperkolesterolemia-si-perkufizim-eshte-permbajtja-plasma-tike-e-kol...
23208349 hiperkolesterolemia-si-perkufizim-eshte-permbajtja-plasma-tike-e-kol...
 

More from Hysni Dida

Abdomen gjeneral.pptx
Abdomen gjeneral.pptxAbdomen gjeneral.pptx
Abdomen gjeneral.pptxHysni Dida
 
Djegiet ndihma e pare II
Djegiet ndihma e pare IIDjegiet ndihma e pare II
Djegiet ndihma e pare IIHysni Dida
 
Djegiet. Ndihma e pare
Djegiet. Ndihma e pareDjegiet. Ndihma e pare
Djegiet. Ndihma e pareHysni Dida
 
Anamneza dhe ekzaminimi klinik ne kirurgji
Anamneza dhe ekzaminimi klinik ne kirurgjiAnamneza dhe ekzaminimi klinik ne kirurgji
Anamneza dhe ekzaminimi klinik ne kirurgjiHysni Dida
 
Pediatria , trakti gastrointestinal
Pediatria , trakti gastrointestinal Pediatria , trakti gastrointestinal
Pediatria , trakti gastrointestinal Hysni Dida
 
Udhezimet nga shoqata europiane e kardiologjise me rendesi ne praktiken klini...
Udhezimet nga shoqata europiane e kardiologjise me rendesi ne praktiken klini...Udhezimet nga shoqata europiane e kardiologjise me rendesi ne praktiken klini...
Udhezimet nga shoqata europiane e kardiologjise me rendesi ne praktiken klini...Hysni Dida
 
Sfida hipertension ne kujdesin paresor.
Sfida hipertension ne kujdesin paresor.Sfida hipertension ne kujdesin paresor.
Sfida hipertension ne kujdesin paresor.Hysni Dida
 
Kirurgjia e neoplazive
Kirurgjia e neoplaziveKirurgjia e neoplazive
Kirurgjia e neoplaziveHysni Dida
 
Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes
Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijesAnamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes
Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijesHysni Dida
 
Periudha preoperatore
Periudha preoperatorePeriudha preoperatore
Periudha preoperatoreHysni Dida
 
Historiku i Anestezise
Historiku i AnesteziseHistoriku i Anestezise
Historiku i AnesteziseHysni Dida
 
Crregullimet acido bazike
Crregullimet acido bazikeCrregullimet acido bazike
Crregullimet acido bazikeHysni Dida
 
Acid base disorders
Acid base disordersAcid base disorders
Acid base disordersHysni Dida
 
Intravenous sedatives
Intravenous sedativesIntravenous sedatives
Intravenous sedativesHysni Dida
 
Emergency medications
Emergency medicationsEmergency medications
Emergency medicationsHysni Dida
 

More from Hysni Dida (15)

Abdomen gjeneral.pptx
Abdomen gjeneral.pptxAbdomen gjeneral.pptx
Abdomen gjeneral.pptx
 
Djegiet ndihma e pare II
Djegiet ndihma e pare IIDjegiet ndihma e pare II
Djegiet ndihma e pare II
 
Djegiet. Ndihma e pare
Djegiet. Ndihma e pareDjegiet. Ndihma e pare
Djegiet. Ndihma e pare
 
Anamneza dhe ekzaminimi klinik ne kirurgji
Anamneza dhe ekzaminimi klinik ne kirurgjiAnamneza dhe ekzaminimi klinik ne kirurgji
Anamneza dhe ekzaminimi klinik ne kirurgji
 
Pediatria , trakti gastrointestinal
Pediatria , trakti gastrointestinal Pediatria , trakti gastrointestinal
Pediatria , trakti gastrointestinal
 
Udhezimet nga shoqata europiane e kardiologjise me rendesi ne praktiken klini...
Udhezimet nga shoqata europiane e kardiologjise me rendesi ne praktiken klini...Udhezimet nga shoqata europiane e kardiologjise me rendesi ne praktiken klini...
Udhezimet nga shoqata europiane e kardiologjise me rendesi ne praktiken klini...
 
Sfida hipertension ne kujdesin paresor.
Sfida hipertension ne kujdesin paresor.Sfida hipertension ne kujdesin paresor.
Sfida hipertension ne kujdesin paresor.
 
Kirurgjia e neoplazive
Kirurgjia e neoplaziveKirurgjia e neoplazive
Kirurgjia e neoplazive
 
Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes
Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijesAnamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes
Anamneza pediatrike dhe ekzaminimi objektiv i femijes
 
Periudha preoperatore
Periudha preoperatorePeriudha preoperatore
Periudha preoperatore
 
Historiku i Anestezise
Historiku i AnesteziseHistoriku i Anestezise
Historiku i Anestezise
 
Crregullimet acido bazike
Crregullimet acido bazikeCrregullimet acido bazike
Crregullimet acido bazike
 
Acid base disorders
Acid base disordersAcid base disorders
Acid base disorders
 
Intravenous sedatives
Intravenous sedativesIntravenous sedatives
Intravenous sedatives
 
Emergency medications
Emergency medicationsEmergency medications
Emergency medications
 

Infarkti akut i miokardit ndihma e shpejte

 • 1. Infarkti i miokardit Ndihma e shpejte Hysni Dida Reald 2020
 • 2. Ceshte infarkti i miokardit? Nekroza ishemike e muskulit kardiak quhet infarkt i miokardit Shkaktohet nga nje disbalance mes kerkeses dhe ofertes per oksigjen, e prodhuar si pasoje e carjes se pllakes ateromatoze, formimit te trombit, dhe bllokimit te arteries koronare.
 • 3. Faktoret e rriskut • Faktoret e rriskut pra qe na rriskojne per te zhvilluar semundjen e ngushtimit te arterieve te zemres apo dhe vete infarktin jane: Hipertensioni, Rritja e yndyrnave ne gjak, Diabeti i sheqerit, Jeta Sedentare (jeta pa aktivitet fizik ), Obeziteti (shendeti i tepert=dhjamosja) , Duhanpirja,konsumi i alkolit, rritja e stresit psikologjik, historia familjare per vdekje nga infarkti ose vdekje ne moshe te re, historia familjare per semundje te zemres. Rritja e moshes, seksi mashkull.
 • 4.
 • 5. Simptomat i IAM • Dhimbja e gjoksit: dhimbja e gjoksit eshte simptoma me e rendesishme, vjen me ndjesine e shtrengimit ne gjoks, shtypjes apo shtrydhjes apo te mbytjes. Mund te perhapet ne gjoks dhe ne zona te tjera te trupit si ne pjesen e siperme te barkut, shpatulla, krahe, qafe dhe fyt apo ne nofullen e poshtme dhe dhembet. Dhimbja zakonisht fillon gradualisht dhe zgjat me shume se disa sekonda. • Mund te filloje ndonjehere ne oret e para te mengjesit ora 3-4 me nje dhimbje te fuqishme, veshtiresi per tu mbushur me fryme edhe pasi personi hap dritaret per tu mbushur me ajer. • Simptoma te tjera jane : veshtiresia ne frymemarrje, ndjesia e te vjellave, te vjellat. djersitja , ndjesia sikur zemra godet gjoksin, ndihet koka e lehte dhe bosh, ndjesia e lodhjes, ndjesia e te fiktit. • Personat diabetike duhet te kene kujdes sepse dhimbja e tyre e gjoksit eshte "e heshtur" pra nuk eshte tipike, me teper vjen si nje bezdi ne gjoks sesa nje dhimbje e mirefillte.
 • 6. Diagnoza / dyshimi/ kushte shtepie • Nese ke dhimbje te gjoksit dhe keni faktore rrisku, jeni ne nje moshe mbi 45 vjec apo ne qofte se dyshoni se mund te jeni duke perjetuar nje infarkt duhet te telefononi menjehere urgjencen nr 127 apo duhet ti drejtoheni sa me shpejt urgjences me te afert. Duhet shmangur sforcoja fizike qofte dhe minimale, mundohuni te jeni sa me te qete, nese ju ndodhen aspirina ne shtepi merrni 3 kokrra dhe pertypi pa i kaluar poshte.
 • 7. Hapat qe duhen ndjekur
 • 8. Ekzaminimet ne spital • EKG e qetesise • Gjak komplet • Elektrolitet • Bilanc lipidik • AST/ALT • Azot Creat • Troponinat/ CPK MB • Gazometria • Echo kardiake
 • 9.
 • 10. Trajtimi i IAM • MONA-B • Morfine • Oksigjen • Nytroglicerine • Aspirin • Betabllokues Tjere : • Acei/ARB • Fibrinolitike • Statina • LMWH Pas daljes nga spitali • Ndryshim i stilit te jeteses • Ndryshim i dietes • Ndalim i alkolit • Ndalim i duhanit