SlideShare a Scribd company logo
PUNE ME PROJEKT
LENDA: BIOLOGJI EAVANCUAR
1 DHJETORI, DITA KUNDER
SEMUNDJES SE SIDES
TEMA:
VIRUSI HIV
SLOGANI KUNDER
KESAJ SEMUNDJE
VDEKJEPRURSE
Virusi HIV (Hum
an Immuno-
deficiency
Virus), virusi i
mungesës së
imunitetit te
njeriu është një
virus që
shkatërron
sistemin
imunitar.
MENYRAT E
TRANSMETIMIT
 Virusi HIV (Human
Immuno-deficiency Virus),
virusi i mungesës së
imunitetit te njeriu është një
virus që shkatërron
sistemin imunitar.
 Një mënyrë
është nëpërmjet
marrëdhënieve seksuale
të pambrojtura
 Mënyra e dytë është ajo
e kalimit të virusit direkt
në gjak
 Mënyra e tretë
është kalimi i virusit nga
nëna tek fëmija
MJEKIMI
 SIDA ESHTE NJE
SEMUNDJE E
VDEKJEPRURSE POR
VARET EDHE NGA
GJENDJA E VIRUSIT NE
CASTIN E ZBULIMIT
1 dhjetori dita nderkombetare kunder SIDA-se
SIMPTOMAT E AIDS
1 dhjetori dita nderkombetare kunder SIDA-se
1 dhjetori dita nderkombetare kunder SIDA-se
1 dhjetori dita nderkombetare kunder SIDA-se
1 dhjetori dita nderkombetare kunder SIDA-se
CIKLI JETSOR I NJE VIRUSI
MESAZHE SENSIBILIZUESE KUNDER
SIDES
1 dhjetori dita nderkombetare kunder SIDA-se
1 dhjetori dita nderkombetare kunder SIDA-se
1 dhjetori dita nderkombetare kunder SIDA-se
1 dhjetori dita nderkombetare kunder SIDA-se
1 dhjetori dita nderkombetare kunder SIDA-se
1 dhjetori dita nderkombetare kunder SIDA-se

More Related Content

What's hot

Semundjet Seksualisht te trasmetueshme - Dr. Blerta Gjoni
Semundjet Seksualisht te trasmetueshme - Dr. Blerta GjoniSemundjet Seksualisht te trasmetueshme - Dr. Blerta Gjoni
Semundjet Seksualisht te trasmetueshme - Dr. Blerta Gjoni
eniacs
 
Metalet
MetaletMetalet
Metalet
EraldVula
 
Bulizmi ne shkolle...!!!!
Bulizmi ne shkolle...!!!!Bulizmi ne shkolle...!!!!
Bulizmi ne shkolle...!!!!
#MesueseAurela Elezaj
 
Duhani, rreziqet
Duhani, rreziqetDuhani, rreziqet
Duhani, rreziqet
istref bytyqi
 
Kimi- Hekuri
Kimi- HekuriKimi- Hekuri
Kimi- Hekuri
Admin Nuriu
 
Projekt Fizik - valet
Projekt Fizik - valetProjekt Fizik - valet
Projekt Fizik - valet
Marinela Abedini
 
Volejbolli
VolejbolliVolejbolli
Volejbolli
Erhan Luma
 
Duhani,droga,alkooli
Duhani,droga,alkooliDuhani,droga,alkooli
Duhani,droga,alkooli
Egi Zenelaj
 
Alkooli
Alkooli Alkooli
Alkooli
Klevi Hoxha
 
Projekt : Fizike
Projekt : Fizike Projekt : Fizike
Projekt : Fizike
#MesueseAurela Elezaj
 
Le t'i themi stop, droges alkolit,duhanit.
Le t'i themi stop, droges alkolit,duhanit.Le t'i themi stop, droges alkolit,duhanit.
Le t'i themi stop, droges alkolit,duhanit.
Vilson Shehu
 
Teknologjia dhe përparësitë e krijuara në mësimdhënie nga mësimi klasik tek a...
Teknologjia dhe përparësitë e krijuara në mësimdhënie nga mësimi klasik tek a...Teknologjia dhe përparësitë e krijuara në mësimdhënie nga mësimi klasik tek a...
Teknologjia dhe përparësitë e krijuara në mësimdhënie nga mësimi klasik tek a...
SamireKaravidaj
 
Alumini dhe komponimet e tij
Alumini dhe komponimet e tijAlumini dhe komponimet e tij
Alumini dhe komponimet e tij
Erhan Luma
 
Ligjet e njutonit Admir Hasani x-4
Ligjet e njutonit   Admir Hasani x-4Ligjet e njutonit   Admir Hasani x-4
Ligjet e njutonit Admir Hasani x-4
QAKP 'Gjon Nikollë Kazazi'-Gjakovë
 
Lojrat popullore
Lojrat populloreLojrat popullore
Lojrat popullore
Kristina Doko
 
Te ushqyerit shendetshem
Te ushqyerit shendetshemTe ushqyerit shendetshem
Te ushqyerit shendetshem
Darla Evangjeli
 
Mënyra dëftore - kohët
Mënyra dëftore - kohët Mënyra dëftore - kohët
Mënyra dëftore - kohët
Alush Kryeziu
 
Projekt Kimi - Historiku i shkences se Kimise
Projekt Kimi - Historiku i shkences se KimiseProjekt Kimi - Historiku i shkences se Kimise
Projekt Kimi - Historiku i shkences se Kimise
Iris Sakej
 
Tema:Lufta kunder duhanit
Tema:Lufta kunder duhanitTema:Lufta kunder duhanit
Tema:Lufta kunder duhanit
Jetmira Sula
 
Projekt edukimi fizik
Projekt edukimi fizikProjekt edukimi fizik
Projekt edukimi fizik
Anesti çobani
 

What's hot (20)

Semundjet Seksualisht te trasmetueshme - Dr. Blerta Gjoni
Semundjet Seksualisht te trasmetueshme - Dr. Blerta GjoniSemundjet Seksualisht te trasmetueshme - Dr. Blerta Gjoni
Semundjet Seksualisht te trasmetueshme - Dr. Blerta Gjoni
 
Metalet
MetaletMetalet
Metalet
 
Bulizmi ne shkolle...!!!!
Bulizmi ne shkolle...!!!!Bulizmi ne shkolle...!!!!
Bulizmi ne shkolle...!!!!
 
Duhani, rreziqet
Duhani, rreziqetDuhani, rreziqet
Duhani, rreziqet
 
Kimi- Hekuri
Kimi- HekuriKimi- Hekuri
Kimi- Hekuri
 
Projekt Fizik - valet
Projekt Fizik - valetProjekt Fizik - valet
Projekt Fizik - valet
 
Volejbolli
VolejbolliVolejbolli
Volejbolli
 
Duhani,droga,alkooli
Duhani,droga,alkooliDuhani,droga,alkooli
Duhani,droga,alkooli
 
Alkooli
Alkooli Alkooli
Alkooli
 
Projekt : Fizike
Projekt : Fizike Projekt : Fizike
Projekt : Fizike
 
Le t'i themi stop, droges alkolit,duhanit.
Le t'i themi stop, droges alkolit,duhanit.Le t'i themi stop, droges alkolit,duhanit.
Le t'i themi stop, droges alkolit,duhanit.
 
Teknologjia dhe përparësitë e krijuara në mësimdhënie nga mësimi klasik tek a...
Teknologjia dhe përparësitë e krijuara në mësimdhënie nga mësimi klasik tek a...Teknologjia dhe përparësitë e krijuara në mësimdhënie nga mësimi klasik tek a...
Teknologjia dhe përparësitë e krijuara në mësimdhënie nga mësimi klasik tek a...
 
Alumini dhe komponimet e tij
Alumini dhe komponimet e tijAlumini dhe komponimet e tij
Alumini dhe komponimet e tij
 
Ligjet e njutonit Admir Hasani x-4
Ligjet e njutonit   Admir Hasani x-4Ligjet e njutonit   Admir Hasani x-4
Ligjet e njutonit Admir Hasani x-4
 
Lojrat popullore
Lojrat populloreLojrat popullore
Lojrat popullore
 
Te ushqyerit shendetshem
Te ushqyerit shendetshemTe ushqyerit shendetshem
Te ushqyerit shendetshem
 
Mënyra dëftore - kohët
Mënyra dëftore - kohët Mënyra dëftore - kohët
Mënyra dëftore - kohët
 
Projekt Kimi - Historiku i shkences se Kimise
Projekt Kimi - Historiku i shkences se KimiseProjekt Kimi - Historiku i shkences se Kimise
Projekt Kimi - Historiku i shkences se Kimise
 
Tema:Lufta kunder duhanit
Tema:Lufta kunder duhanitTema:Lufta kunder duhanit
Tema:Lufta kunder duhanit
 
Projekt edukimi fizik
Projekt edukimi fizikProjekt edukimi fizik
Projekt edukimi fizik
 

Similar to 1 dhjetori dita nderkombetare kunder SIDA-se

Seminar imunologji AIDS -i
Seminar imunologji AIDS -iSeminar imunologji AIDS -i
Seminar imunologji AIDS -i
Ardian Hyseni
 
Sida Shqiperi
Sida ShqiperiSida Shqiperi
Sida Shqiperi
Daniela Muhaj
 
Sida ..
Sida ..Sida ..
Sida ..
ina_ in
 
hiv fletpalosje.pdf
hiv fletpalosje.pdfhiv fletpalosje.pdf
hiv fletpalosje.pdf
HabibeBalla
 
Cfare eshte hiv FLETEPALOSJE
Cfare eshte hiv FLETEPALOSJECfare eshte hiv FLETEPALOSJE
Cfare eshte hiv FLETEPALOSJE
Anja Cami
 
Sida dhe shendeti
Sida dhe shendetiSida dhe shendeti
Sida dhe shendeti
kejsli mezini
 
Virologjia- Viruset
Virologjia- Viruset Virologjia- Viruset
Virologjia- Viruset
Lejdia Pashaj
 
Sida nje sfde per te gjithe
Sida nje sfde per te gjithe Sida nje sfde per te gjithe
Sida nje sfde per te gjithe
Bruce Wills
 
Projekt
ProjektProjekt
Projekt
S Gashi
 

Similar to 1 dhjetori dita nderkombetare kunder SIDA-se (11)

Seminar imunologji AIDS -i
Seminar imunologji AIDS -iSeminar imunologji AIDS -i
Seminar imunologji AIDS -i
 
Sida Shqiperi
Sida ShqiperiSida Shqiperi
Sida Shqiperi
 
Sida dhe SST
Sida dhe SSTSida dhe SST
Sida dhe SST
 
HIV (1).pdf
HIV (1).pdfHIV (1).pdf
HIV (1).pdf
 
Sida ..
Sida ..Sida ..
Sida ..
 
hiv fletpalosje.pdf
hiv fletpalosje.pdfhiv fletpalosje.pdf
hiv fletpalosje.pdf
 
Cfare eshte hiv FLETEPALOSJE
Cfare eshte hiv FLETEPALOSJECfare eshte hiv FLETEPALOSJE
Cfare eshte hiv FLETEPALOSJE
 
Sida dhe shendeti
Sida dhe shendetiSida dhe shendeti
Sida dhe shendeti
 
Virologjia- Viruset
Virologjia- Viruset Virologjia- Viruset
Virologjia- Viruset
 
Sida nje sfde per te gjithe
Sida nje sfde per te gjithe Sida nje sfde per te gjithe
Sida nje sfde per te gjithe
 
Projekt
ProjektProjekt
Projekt
 

More from Arlinda

Gruaja shqiptare
Gruaja shqiptareGruaja shqiptare
Gruaja shqiptare
Arlinda
 
Skenderbeu
SkenderbeuSkenderbeu
Skenderbeu
Arlinda
 
Biodiversiteti
BiodiversitetiBiodiversiteti
Biodiversiteti
Arlinda
 
Fillimet e kercimit
Fillimet e kercimitFillimet e kercimit
Fillimet e kercimit
Arlinda
 
Aksidentet rrugore
Aksidentet rrugoreAksidentet rrugore
Aksidentet rrugore
Arlinda
 
Programet kompjuterike
Programet kompjuterikeProgramet kompjuterike
Programet kompjuterike
Arlinda
 
Levizjet nacionaliste ne ballkan
Levizjet nacionaliste ne ballkanLevizjet nacionaliste ne ballkan
Levizjet nacionaliste ne ballkan
Arlinda
 
Amerika e jugut
Amerika e jugutAmerika e jugut
Amerika e jugut
Arlinda
 
Piramidat e egjptit/ Keopsit
Piramidat e egjptit/ KeopsitPiramidat e egjptit/ Keopsit
Piramidat e egjptit/ Keopsit
Arlinda
 
Shqiperia drejt BE-se
Shqiperia drejt BE-seShqiperia drejt BE-se
Shqiperia drejt BE-se
Arlinda
 
Kimia organike Alkinet
Kimia organike AlkinetKimia organike Alkinet
Kimia organike Alkinet
Arlinda
 
Eutrofikimi
EutrofikimiEutrofikimi
Eutrofikimi
Arlinda
 
Fekondimi In Vitro
 Fekondimi In Vitro Fekondimi In Vitro
Fekondimi In Vitro
Arlinda
 
Zbulimet gjeografike
Zbulimet gjeografikeZbulimet gjeografike
Zbulimet gjeografike
Arlinda
 
Shqiperia e mesme
Shqiperia e mesmeShqiperia e mesme
Shqiperia e mesme
Arlinda
 
Dhurimi i gjakut
Dhurimi i gjakutDhurimi i gjakut
Dhurimi i gjakut
Arlinda
 

More from Arlinda (18)

Gruaja shqiptare
Gruaja shqiptareGruaja shqiptare
Gruaja shqiptare
 
Skenderbeu
SkenderbeuSkenderbeu
Skenderbeu
 
Biodiversiteti
BiodiversitetiBiodiversiteti
Biodiversiteti
 
Fillimet e kercimit
Fillimet e kercimitFillimet e kercimit
Fillimet e kercimit
 
Aksidentet rrugore
Aksidentet rrugoreAksidentet rrugore
Aksidentet rrugore
 
Programet kompjuterike
Programet kompjuterikeProgramet kompjuterike
Programet kompjuterike
 
Levizjet nacionaliste ne ballkan
Levizjet nacionaliste ne ballkanLevizjet nacionaliste ne ballkan
Levizjet nacionaliste ne ballkan
 
Femijeria
FemijeriaFemijeria
Femijeria
 
Amerika e jugut
Amerika e jugutAmerika e jugut
Amerika e jugut
 
Piramidat e egjptit/ Keopsit
Piramidat e egjptit/ KeopsitPiramidat e egjptit/ Keopsit
Piramidat e egjptit/ Keopsit
 
Shqiperia drejt BE-se
Shqiperia drejt BE-seShqiperia drejt BE-se
Shqiperia drejt BE-se
 
Kimia organike Alkinet
Kimia organike AlkinetKimia organike Alkinet
Kimia organike Alkinet
 
Eutrofikimi
EutrofikimiEutrofikimi
Eutrofikimi
 
Fekondimi In Vitro
 Fekondimi In Vitro Fekondimi In Vitro
Fekondimi In Vitro
 
Zbulimet gjeografike
Zbulimet gjeografikeZbulimet gjeografike
Zbulimet gjeografike
 
Ciklistet
CiklistetCiklistet
Ciklistet
 
Shqiperia e mesme
Shqiperia e mesmeShqiperia e mesme
Shqiperia e mesme
 
Dhurimi i gjakut
Dhurimi i gjakutDhurimi i gjakut
Dhurimi i gjakut
 

1 dhjetori dita nderkombetare kunder SIDA-se