Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
ISLANDSKÉ GEJZÍRYISLANDSKÉ GEJZÍRY
STĹP HORÚCEJ VODY SMERUJE K OBLOHESTĹP HORÚCEJ VODY SMERUJE K OBLOHE
RAKETOVOU RÝCHLOSŤ...
ISLANDISLAND – Islandská republika, je ostrovný štát– Islandská republika, je ostrovný štát
v severnej časti Atlantického ...
IslandIsland je svojou rozlohou 103 125 km2 druhýmje svojou rozlohou 103 125 km2 druhým
najväčším ostrovom v Európe.najväč...
DEJINY OSTROVADEJINY OSTROVA
 Prvými obyvateľmi Islandu boli pravdepodobne NóriPrvými obyvateľmi Islandu boli pravdepodob...
ZEM OHŇA A ĽADUZEM OHŇA A ĽADU
 Island je krajinou intenzívnej sopečnej činnosti –Island je krajinou intenzívnej sopečnej...
Island má najviac výronov pár a plynovIsland má najviac výronov pár a plynov
i horúcich prameňov na svete.i horúcich prame...
Najznámejší výverNajznámejší výver GeysirGeysir prepožičalprepožičal
svoje meno gejzírom.svoje meno gejzírom.
Najväčšia ko...
PRÍRODNÉ ZAUJÍMAVOSTI ISLANDUPRÍRODNÉ ZAUJÍMAVOSTI ISLANDU
Najviac zaujímavostí sa nachádza v národných parkoch,Najviac za...
CESTOVNÝ RUCHCESTOVNÝ RUCH
 Pre turistov, ktorí začínajú pomaly okupovať Island, je počasiePre turistov, ktorí začínajú p...
ĎAKUJEM ZA POZORNOSŤĎAKUJEM ZA POZORNOSŤ
Použité zdroje :Použité zdroje :
Kolektív autorov, 2000.Kolektív autorov, 2000. Č...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Prezentácia geo viii.-2-islandské gejzíry

1,471 views

Published on

Published in: Education
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Prezentácia geo viii.-2-islandské gejzíry

 1. 1. ISLANDSKÉ GEJZÍRYISLANDSKÉ GEJZÍRY STĹP HORÚCEJ VODY SMERUJE K OBLOHESTĹP HORÚCEJ VODY SMERUJE K OBLOHE RAKETOVOU RÝCHLOSŤOU ZAHALENÝRAKETOVOU RÝCHLOSŤOU ZAHALENÝ OBLAKOM PARY.OBLAKOM PARY.
 2. 2. ISLANDISLAND – Islandská republika, je ostrovný štát– Islandská republika, je ostrovný štát v severnej časti Atlantického oceánu, neďalekov severnej časti Atlantického oceánu, neďaleko Grónska, považovaný za súčasť Európy.Grónska, považovaný za súčasť Európy.
 3. 3. IslandIsland je svojou rozlohou 103 125 km2 druhýmje svojou rozlohou 103 125 km2 druhým najväčším ostrovom v Európe.najväčším ostrovom v Európe. ReykjavíkReykjavík – hlavné mesto Islandu– hlavné mesto Islandu
 4. 4. DEJINY OSTROVADEJINY OSTROVA  Prvými obyvateľmi Islandu boli pravdepodobne NóriPrvými obyvateľmi Islandu boli pravdepodobne Nóri a Kelti (írski a škótski), ktorí sem prichádzali koncoma Kelti (írski a škótski), ktorí sem prichádzali koncom 9. a v 10. storočí.9. a v 10. storočí.  V 13. storočí sa islandskí náčelníci podrobili nórskejV 13. storočí sa islandskí náčelníci podrobili nórskej nadvláde a v roku 1380 sa spolu s Nórskom dostalnadvláde a v roku 1380 sa spolu s Nórskom dostal pod nadvládu Dánska.pod nadvládu Dánska.  Autonómiu dosiahol až v roku 1874.Autonómiu dosiahol až v roku 1874.  Následky výbuchu sopky Askja v roku 1875 zničiliNásledky výbuchu sopky Askja v roku 1875 zničili islandskú ekonomiku a spôsobili veľký hladomor.islandskú ekonomiku a spôsobili veľký hladomor. Počas nasledujúcich 25 rokov 20% obyvateľstvaPočas nasledujúcich 25 rokov 20% obyvateľstva Islandu emigrovalo, hlavne do Kanady a USA.Islandu emigrovalo, hlavne do Kanady a USA.  17. júna 1944 bol Island vyhlásený za republiku17. júna 1944 bol Island vyhlásený za republiku a bola zrušená únia s Dánskom.a bola zrušená únia s Dánskom.
 5. 5. ZEM OHŇA A ĽADUZEM OHŇA A ĽADU  Island je krajinou intenzívnej sopečnej činnosti –Island je krajinou intenzívnej sopečnej činnosti – spomedzi zhruba 140 sopiek je 26 dodnes činných.spomedzi zhruba 140 sopiek je 26 dodnes činných.  Nachádza sa tu aj najväčší európsky a tretí svetovýNachádza sa tu aj najväčší európsky a tretí svetový ľadovecľadovec VatnajokullVatnajokull, ktorý má rozlohu 8 500 km2, ktorý má rozlohu 8 500 km2 a dosahuje výšku až 1 kilometer.a dosahuje výšku až 1 kilometer. Sopka EyjafjallajokullSopka Eyjafjallajokull erupcia - 26.3.2010erupcia - 26.3.2010 Ľadovec VatnajokullĽadovec Vatnajokull z družicez družice Sopka HeklaSopka Hekla
 6. 6. Island má najviac výronov pár a plynovIsland má najviac výronov pár a plynov i horúcich prameňov na svete.i horúcich prameňov na svete. Sústavná horúčava, ktorá sa udržiava pod zemskýmSústavná horúčava, ktorá sa udržiava pod zemským povrchom, vytvára bublajúce horúce pramene i bahennépovrchom, vytvára bublajúce horúce pramene i bahenné sopky.sopky. Nachádza sa tu asi 800 geotermálnychNachádza sa tu asi 800 geotermálnych a 7 000 termálnych prameňov.a 7 000 termálnych prameňov. Teplú vodu vyvierajúcu z hlbín ZemeTeplú vodu vyvierajúcu z hlbín Zeme využívajú Islanďania na vykurovanievyužívajú Islanďania na vykurovanie domov a skleníkov.domov a skleníkov.
 7. 7. Najznámejší výverNajznámejší výver GeysirGeysir prepožičalprepožičal svoje meno gejzírom.svoje meno gejzírom. Najväčšia koncentrácia gejzírov je v lokalite Haukaddur,Najväčšia koncentrácia gejzírov je v lokalite Haukaddur, 50 km od južného pobrežia Islandu.50 km od južného pobrežia Islandu. V súčasnosti je najväčším gejzírom naV súčasnosti je najväčším gejzírom na Islande gejzírIslande gejzír StrokkurStrokkur, ktorý pravidelne, ktorý pravidelne chrlí vodu až do výšky 20 metrov.chrlí vodu až do výšky 20 metrov.
 8. 8. PRÍRODNÉ ZAUJÍMAVOSTI ISLANDUPRÍRODNÉ ZAUJÍMAVOSTI ISLANDU Najviac zaujímavostí sa nachádza v národných parkoch,Najviac zaujímavostí sa nachádza v národných parkoch, z ktorých je najznámejší parkz ktorých je najznámejší park PingvellirPingvellir, kde sa okrem, kde sa okrem najväčšieho ľadovca a gejzíru, nachádza jazeronajväčšieho ľadovca a gejzíru, nachádza jazero MývatnMývatn,, ktoré je hradené lávovými prúdmi s bahennými sopkamiktoré je hradené lávovými prúdmi s bahennými sopkami a najväčší islandský vodopáda najväčší islandský vodopád GullfossGullfoss.. Najvyšším vrchom Islandu jeNajvyšším vrchom Islandu je HvannadalshnúkurHvannadalshnúkur ,2119m,2119m
 9. 9. CESTOVNÝ RUCHCESTOVNÝ RUCH  Pre turistov, ktorí začínajú pomaly okupovať Island, je počasiePre turistov, ktorí začínajú pomaly okupovať Island, je počasie jedným z veľkým strašiakov ( jedným sú aj astronomické ceny.)jedným z veľkým strašiakov ( jedným sú aj astronomické ceny.)  Príslovie: „Zdá sa Vám, že je škaredé počasie? Počkajte 10Príslovie: „Zdá sa Vám, že je škaredé počasie? Počkajte 10 minút a bude ešte horšie.“ Najlepšie je navštíviť Island odminút a bude ešte horšie.“ Najlepšie je navštíviť Island od polovice júna do konca augusta, kedy slnko zapadá len napolovice júna do konca augusta, kedy slnko zapadá len na niekoľko hodín.niekoľko hodín.  Jednými z najväčších atrakcií pre turistov sú aj výlety loďou zaJednými z najväčších atrakcií pre turistov sú aj výlety loďou za pozorovaním veľrýb, nočné výlety za polárnou žiarou (v časepozorovaním veľrýb, nočné výlety za polárnou žiarou (v čase zhruba od septembra do marca) alebo kúpanie v termál. vode.zhruba od septembra do marca) alebo kúpanie v termál. vode.
 10. 10. ĎAKUJEM ZA POZORNOSŤĎAKUJEM ZA POZORNOSŤ Použité zdroje :Použité zdroje : Kolektív autorov, 2000.Kolektív autorov, 2000. Čarovný svetČarovný svet. Bratislava : Reader. Bratislava : Reader,, s Digests Digest Výber. ISBN 80-88983-08-8Výber. ISBN 80-88983-08-8 http://sk.wikipedia.org/wiki/Islandhttp://sk.wikipedia.org/wiki/Island - (cit. 25.06.2011)- (cit. 25.06.2011) http://cs.wikipedia.org/wiki/Islandhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Island - (cit. 25.06.2011)- (cit. 25.06.2011) http://www.google.sk/search?q=iceland&hl=sk&biw=1280&bihhttp://www.google.sk/search?q=iceland&hl=sk&biw=1280&bih -- (cit. 25.06.2011)(cit. 25.06.2011)

×