SIBÍRSKA TUNDRASIBÍRSKA TUNDRA
NA SEVERNOM OKRAJI ÁZIE SANA SEVERNOM OKRAJI ÁZIE SA
TIAHNE ŠIROKÁ ZÓNA BEZ LESOV,TIAHNE ŠI...
Sibírska tundra je rozsiahle územieSibírska tundra je rozsiahle územie
v Ázijskej časti Ruskej federácie.v Ázijskej časti ...
Podnebie je drsné, kontinentálne,Podnebie je drsné, kontinentálne,
priemerné ročné teploty sapriemerné ročné teploty sa
po...
Výrazným znakom tundry je trvaloVýrazným znakom tundry je trvalo
zamrznutá pôda –zamrznutá pôda – permafrostpermafrost (v ...
Počas dlhej mrazivej zimy slnko niekoľkoPočas dlhej mrazivej zimy slnko niekoľko
týždňov nevychádza a tundru osvetľuje len...
V oblasti Sibírskej tundry žili ešte asi 1 700V oblasti Sibírskej tundry žili ešte asi 1 700
rokov pred naším letopočtom p...
TundraTundra je vlastne vlhké arktické trávnatéje vlastne vlhké arktické trávnaté
spoločenstvo, v ktorom prevládajú lišajn...
Sibírska tundraSibírska tundra je domovomje domovom
bylinožravých živočíchov (sob arktický,bylinožravých živočíchov (sob a...
Sibírske letoSibírske leto – slnko svojím slabým– slnko svojím slabým
svitom ožaruje zvlnenú, močaristú tundru ssvitom oža...
ĎAKUJEM ZA POZORNOSŤĎAKUJEM ZA POZORNOSŤ
Použité zdroje :Použité zdroje :
Kolektív autorov, 2000. Čarovný svet. Bratislava...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Prezentácia geo vii.-5-sibírska tundra

1,942 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,942
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Prezentácia geo vii.-5-sibírska tundra

 1. 1. SIBÍRSKA TUNDRASIBÍRSKA TUNDRA NA SEVERNOM OKRAJI ÁZIE SANA SEVERNOM OKRAJI ÁZIE SA TIAHNE ŠIROKÁ ZÓNA BEZ LESOV,TIAHNE ŠIROKÁ ZÓNA BEZ LESOV, KTORÁ SA V KRÁTKOM LETE ROZŽIARIKTORÁ SA V KRÁTKOM LETE ROZŽIARI JAZERAMI A KVETMI.JAZERAMI A KVETMI.
 2. 2. Sibírska tundra je rozsiahle územieSibírska tundra je rozsiahle územie v Ázijskej časti Ruskej federácie.v Ázijskej časti Ruskej federácie. Mapa rozloženia oblastíMapa rozloženia oblastí tundry na Zemitundry na Zemi
 3. 3. Podnebie je drsné, kontinentálne,Podnebie je drsné, kontinentálne, priemerné ročné teploty sapriemerné ročné teploty sa pohybujú pod 0°C.pohybujú pod 0°C.
 4. 4. Výrazným znakom tundry je trvaloVýrazným znakom tundry je trvalo zamrznutá pôda –zamrznutá pôda – permafrostpermafrost (v Rusku(v Rusku sa nazýva „sa nazýva „večnaja merzlotavečnaja merzlota“).“). Vrchná vrstva pôdy v lete rozmŕza, to umožňujeVrchná vrstva pôdy v lete rozmŕza, to umožňuje rastlinám zakoreniť sa, ale nemôže sa u nich vyvinúťrastlinám zakoreniť sa, ale nemôže sa u nich vyvinúť hlboký koreňový systém – bráni tomu trvalohlboký koreňový systém – bráni tomu trvalo zamrznutá spodná vrstva pôdy.zamrznutá spodná vrstva pôdy.
 5. 5. Počas dlhej mrazivej zimy slnko niekoľkoPočas dlhej mrazivej zimy slnko niekoľko týždňov nevychádza a tundru osvetľuje lentýždňov nevychádza a tundru osvetľuje len mesiac a polárna žiara –mesiac a polárna žiara – auroraaurora borealisborealis..
 6. 6. V oblasti Sibírskej tundry žili ešte asi 1 700V oblasti Sibírskej tundry žili ešte asi 1 700 rokov pred naším letopočtom poslednérokov pred naším letopočtom posledné veľké živočíchyveľké živočíchy doby ľadovejdoby ľadovej – mamuty– mamuty a nosorožce.a nosorožce.
 7. 7. TundraTundra je vlastne vlhké arktické trávnatéje vlastne vlhké arktické trávnaté spoločenstvo, v ktorom prevládajú lišajníky,spoločenstvo, v ktorom prevládajú lišajníky, trávy, ostrice a zakrpatené dreviny, najmätrávy, ostrice a zakrpatené dreviny, najmä brezy a krovinaté vŕby.brezy a krovinaté vŕby.
 8. 8. Sibírska tundraSibírska tundra je domovomje domovom bylinožravých živočíchov (sob arktický,bylinožravých živočíchov (sob arktický, polárny zajac), vtákov (snežná sova, žeriavpolárny zajac), vtákov (snežná sova, žeriav popolavý) a dravcov (polárny medveď,popolavý) a dravcov (polárny medveď, polárna líška).polárna líška).
 9. 9. Sibírske letoSibírske leto – slnko svojím slabým– slnko svojím slabým svitom ožaruje zvlnenú, močaristú tundru ssvitom ožaruje zvlnenú, močaristú tundru s machmi a lišajníkmi medzi kalužami vody amachmi a lišajníkmi medzi kalužami vody a riekami, ktoré nemajú stále korytá.riekami, ktoré nemajú stále korytá.
 10. 10. ĎAKUJEM ZA POZORNOSŤĎAKUJEM ZA POZORNOSŤ Použité zdroje :Použité zdroje : Kolektív autorov, 2000. Čarovný svet. Bratislava : ReaderKolektív autorov, 2000. Čarovný svet. Bratislava : Reader,, s Digests Digest Výber. ISBN 80-88983-08-8Výber. ISBN 80-88983-08-8 http://www.google.sk/search?q=tundra&hl=sk&prmdhttp://www.google.sk/search?q=tundra&hl=sk&prmd - (cit.- (cit. 14.05.2011)14.05.2011) http://http://referaty.aktuality.sk/polarne-oblasti-a-tundra/referat-25951referaty.aktuality.sk/polarne-oblasti-a-tundra/referat-25951 -- (cit. 14.05.2011)(cit. 14.05.2011) http://sk.wikipedia.org/wiki/Sib%C3%ADrhttp://sk.wikipedia.org/wiki/Sib%C3%ADr - (cit. 14.05.2011)- (cit. 14.05.2011)

×