Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Plž h prisjl iii-7.2.2

274 views

Published on

Pracovný list pre žiaka č.2-Zdravá výživa

Published in: Education
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Plž h prisjl iii-7.2.2

  1. 1. Čítaj, pochop a použi! Základná škola, Malokarpatské námestie 1, BratislavaPRACOVNÝ LIST PRE ŽIAKA PRI/SJL – III. – 7.2.21. zelenina obľúbená u zajacov2. okrem pečených gaštanov sa v meste na jeseň šíri vôňa varených kláskov ....3. hlávkový .....4. sud kvasenej (kyslej) .......5. menšie citrusové ovocie podobné pomaranču6. drobné bobuľové ovocie červenej farby, ktoré rastie na kríkoch7. rastie vo vinohradoch8. melón inak (žltá .....)Druhé poschodie pyramídyNa druhom poschodí potravinovej pyramídy sa nachádza zelenina a ovocie.Je to napríklad mrkva, špenát, brokolica, uhorka, reďkovka, kukurica, pažítka,paprika, paradajka, kapusta, zemiaky, šalát, cvikla, citrón, pomaranč, kivi, jahoda,banán, mandarínka, jablko, hruška, slivka, maliny, čučoriedky, ríbezle, egreše a pod.Sú dôležitou súčasťou zdravej stravy. Obsahujú dôležité živiny vitamíny, ktorépotrebujú deti a dospelí na to, aby si udržali zdravie a chránili sa tak predochoreniami. Potrebujeme ich napríklad pre pevné nechty, zdravú kožu a dobrý zrak.Zvyčajne sa označujú písmenami abecedy A,B,C,D,E... Je lepšie prijímať ichv potravinách, kde sú v prirodzenej forme, ako vo výživových doplnkoch (napr.vitamínové tablety). Zelenina a ovocie obsahujú aj veľa minerálnych látok a veľavlákniny. Vláknina je látka potrebná na dobré trávenie a zdravé črevá.Potravinová pyramída odporúča zjesť približne 3 porcie zeleniny a 2 porcie ovociadenne. Jedna porcia je množstvo potraviny, ktoré sa nám zmestí do dlane.Napríklad:1 porcia zeleniny: mrkva, kukurica, miska hlávkového šalátu, ....1 porcia ovocia: 1 jablko, 1 hruška, 1 banán, 1 pomaranč, 2 slivky, hrsť malín, 2 poháreovocného džúsu, ...
  2. 2. Čítaj, pochop a použi! Základná škola, Malokarpatské námestie 1, BratislavaDenná dávka ovocia a zeleniny môže byť napríklad:broskyňa + 2 poháre džúsu = 2 porcie ovociaparadajka + hrsť reďkoviek + miska uhorkového šalátu = 3 porcie zeleninyZakrúžkuj správnu odpoveď:1. Do ktorého poschodia pyramídy patria ovocie a zelenina? a) 2. c) 1. b) 3. d) 4.2. Koľko porcií ovocia a zeleniny odporúča zjesť potravinová pyramída? a) 3 porcie ovocia + 2 porcie zeleniny b) 3 porcie ovocia + 3 porcie zeleniny c) 2 porcie ovocia + 3 porcie zeleniny d) 2 porcie ovocia + 2 porcie zeleniny3. Ktoré potraviny patria medzi ovocie a zeleninu? a) mrkva, špenát, chlieb, syr b) kapusta, pomaranč, jablko, paradajka c) mrkva, hrášok, ryža, zemiaky d) jablko, hruška, mrkva, tvarohDopíš vety:4.Vláknina je potrebná látka na ................................................................................................ ................................................................................................................................................5. Jedna porcia je množstvo potraviny, ktoré sa ........................................................................ ..............................................................................................................Rozmýšľaj:6. Podľa textu vymysli a nakresli (poprípade popíš) svoju vlastnú dennú dávku ovociaa zeleniny.

×