Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Gnctrkcll uykusuz her_gece_130412

1,169 views

Published on

Published in: Technology
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Gnctrkcll uykusuz her_gece_130412

 1. 1. TURKCELLGNCTRKCLL‘Gündüz Konuş Gece Kazan’ Kampanyası13.04.2012
 2. 2. İletişim Konsepti• Turkcell, söz konusu kampanya iletişimine 6 Nisan‟da yayınlanan açılış filmi ile başladı. Ardından, 12 Nisan‟da aynı kampanyanın daha kısa süreli devam filmi yayınlandı.• İletişimde, farklı evlerden, farklı gençleri pijamaları ile evlerinde rahat rahat, uzun uzun cep telefonu ile konuşurlarken görüyoruz. Bu görüntülere, yumuşak ses tonu ile dış ses ve müzik eşlik ediyor.
 3. 3. İletişimden görsel/işitsel öğeler İletişimlerde „gece‟ kavramının sahiplenildiği görülüyor.(pijamalı gençler, devam filmindeki ‘ay’ görüntüsü, yumuşak ve kısık ses tonları, ‘geceler bizim’ söylemi, ‘Uykusuz her gece’ şarkısı kullanımı) Geceleri; uzun uzun, bedava konuşmayı simgeleyen dijital saat ikonu ♪ ‘Uykusuz Her Gece’ adlı şarkının gnctrkcll’ye uyarlanmış versiyonu ‘#gecelerbizimolunca’ hashtag’i
 4. 4. Reklamda kullanılan şarkıUykusuz her geceKonuşuruz biz yineGündüz konuştuğumuz her dakikaİki katıyla gece hediyeUykusuz her geceKonuşuruz her yöneGündüz konuşmanın iki katı geceleri hediye
 5. 5. Reklam Filmleri06.04.12 12.04.12
 6. 6. Kampanya Teklifi• Gündüz Konuş Gece Kazan Kampanyası’nda, gündüz (09.00- 21.00) konuşulan dakikaların 2 katı gece (21.00- 09.00) bedava olarak Genç ve GençPlus tarifelilere sunuluyor.• Söz konusu kampanya; Hazır Kart Genç Tarife aboneleri için 6 Nisan‟dan itibaren, Hazır Kart GençPlus Tarifesi aboneleri için ise 26 Mart‟tan 31 Mayıs tarihine kadar geçerli.• Kampanyadan yararlanabilmek için GECE yazıp 2222’ye sms atmak yeterli.
 7. 7. İletişim Mesajı• İletişimde, Genç ve GençPlus tarifelilerin, gündüz konuştukları (gündüzden kasıt; 09.00-21.00 arası; geceden kasıt ise; 21.00- 09.00 arasıdır) dakikaların iki katı dakika ile gece bedava konuşabilecekleri mesajı veriliyor. ‘Uykusuz her gece’ konsepti ile Turkcell’in bol bol hediye dakika vermesinden dolayı gençlerin uykusuz kalacağı esprisi yapılıyor.• Diğer yandan, reklam filminde bu hediye dakika kampanyasının herhangi bir şarta (“şart yok”) bağlanmadığı dile getiriliyor.
 8. 8. Twitter’dan yansımalar‘#gecelerbizimolunca’ hashtag’i altındaki twitter paylaşımları
 9. 9. Turkcell markasına katkısı• Söz konusu iletişimde Turkcell’in alışılagelindiği gibi, „hediye ve „bedava‟ gibi söylemler ve 1.5-2 ay gibi kısa ama avantajlı kampanyalarla mevcut abonesini elinde tutmaya çalıştığı gözleniyor.• İletişimin kurgusunda; geceleri saatlerce, adeta sınırsız konuşan gençler gösteriliyor fakat gençler bu teklif ile sadece gündüz konuştuklarının iki katı konuşabiliyor. Dolayısıyla kampanyada ‘sınırsız konuşma’ söz konusu değil. Bu yaklaşım, tüketici tarafından yanlış yönlendirme olarak algılanabilir.• Diğer yandan iletişimde ‘şart yok’ deniyor ama teklifin yapısı gece konuşmaları gündüz konuşmaya bağlı kılıyor. Bu anlamda Turkcell kendisi ile çelişiyor. Bu durum, tüketicide güven kaybı yaratabilir.• Gnctrkcll’in tarife ve teklif iletişimlerinin genel olarak mizahtan uzak bir dile sahip olduğu gözleniyor. Uzun dönemde bu tür reklam kampanyaları gençlere sıkıcı ve seyir değeri düşük gelebilir. Söz konusu iletişimlerde akılda kalıcı, dillere dolanan bir unsur yok. Bu durum da filmlerin seyir değerini olumsuz etkileyebilir.
 10. 10. Turkcell markasına katkısı• Turkcell’in ‘gençler sabaha kadar konuşur’ içgörüsüne dayanan iletişim yaklaşımı yeni değil. Turkcell, aynı saat ikonunu kullandığı ve benzer bir teklifi verdiği (akşam 9, sabah 9 bedava konuşma) „gece kuşu‟ reklamını daha önceki yıllarda yayınlamıştı. Bu anlamda Turkcell kendini tekrar eden bir yaklaşım sergiliyor.• Daha önce kullanılmış, bir içgörüye dayanan söz konusu iletişim, tüketicide yenilik hissi ve heyecan uyandırmayacaktır.
 11. 11. Avea markasına etkisi• Söz konusu iletişim, kalıcı bir tarifeyi değil 1.5, 2 aylık bir kampanyayı duyurması bakımından Avea abonesi genç kitlenin Turkcell‟e yönelmesine yol açmayacaktır.• Avea, gece-gündüz sınırı ve herhangi bir şart olmadan Avealı gençlere kendi aralarında, bol bol konuşacakları bir teklif sunmaya hazırlanıyor. Bu teklif rakip operatörlerdeki gençlerin ilgisini çekecektir.

×