Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Duygu teze

2,164 views

Published on

ödev

Published in: Economy & Finance
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Duygu teze

 1. 1. İLETİŞİM FAKÜLTESİ HALKLA İLİŞKİLER VE REKLAMCILIK YRD.DOÇ.DR.CENGİZ ERDAL DUYGU TEZEL 131600049
 2. 2. WORLD WİDE FUND FOR NATURE (DÜNYA DOĞAYI KORUMA VAKFI)
 3. 3. WORLD WİDE FUND FOR NATURE (DÜNYA DOĞAYI KORUMA VAKFI) WWF, dünyada yüzden fazla ülkede çalışmalar yürüten uluslararası bir doğa koruma kuruluşudur. WWF, küresel ölçekte bir değişim yaratmaya, yeryüzünün en değerli yaşam alanlarını ve canlı türlerini korumayı hedeflemektedir. Doğa korumanın ülke sınırlarını aşan boyutu nedeniyle WWF, biyolojik çeşitliliğin korunmasına yönelik mücadelesinde ülkeler arasında işbirliklerinin gerçekleşmesine öncülük eder. WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) 1996 yılında Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin öncülüğünde kurulmuş, 2001 yılında ise WWF’nin Türkiye ulusal kuruluşu olarak WWF-Türkiye unvanını almıştır. WWF-Türkiye çalışmalarını bağışlar ve kurumsal sponsorluklar ile yürüten kâr amacı gütmeyen bağımsız bir vakıftır ve doğa korumada 30 yılı aşkın süredir sayısız başarılı projeye imza atmıştır.
 4. 4. WWF-Türkiye’nin Amacı WWF-Türkiye küresel iklim değişikliği ve doğal kaynakların sürdürülemez tüketimi gibi insan kaynaklı olan, hem doğal yaşam alanlarının hem de türlerin kaybıyla sonuçlanan tehditleri durdurmayı amaçlar. Mevcut süreçleri değiştirerek, insanın doğayla uyum içinde yaşadığı bir gelecek için çalışır. Bunun için; yerel ve merkezi hükümet, iş dünyası ve vatandaşlarla ortak akıl üretmeyi, farkındalık yaratmayı ve karar süreçlerinde etkili olmayı hedefler. WWF-Türkiye çalışmalarını “ülkemizin doğasının korunması”, “yaşam tarzımızın değişmesi” ve “iklim değişikliğiyle mücadele” olmak üzere üç ana bileşende yürütür.
 5. 5. AFİŞTE VERİLMEK İSTENEN MESAJ Afişte ; tüketicilerin ,dönemimiz insanlarının önem verdiği moda uğruna hayvanların katledilmesi anlatılmaktadır. ‘’ Moda düşündüğünüzden fazla kurban alır . ’’ sloganıyla hayvanların doğal yaşamlarından koparılarak biz insanların görsellik uğruna öldürülmesine vurgu yapılmıştır. Çantalarımızda , kıyafetlerimizde bazen de ayakkabılarımızda kullanılan hayvan derilerinin , tüylerinin kullanılması ile doğal yaşam döngüsünü bozmaktayız.
 6. 6. HEDEF KİTLE ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Sosyal mesaj içerikli olan bu afişte vicdanı duygulara seslenilmesi ve insanlardan duyarlı olunmasının istenmesi hedef kitle üzerinde olumlu bir imaj yaratmıştır. Ayrıca bu konularla yakından ilgilenen vakıf ve derneklerin de hedef kitle içinde yer alması istenen etkinin artmasını sağlamıştır.
 7. 7. AFİŞ NEDEN İNTERNET ÜZERİNDEN YAYINLANDI ? Sosyal medya içinde yayılma hızının en fazla olduğu mecranın internet olması sebebiyle bu afiş internet üzerinden yayılmıştır. Bunun en güzel kanıtı da bu afişi ülkemizde yapılmamış olmasına rağmen internet üzerinden bize kadar ulaşmış olmasıdır. Ayrıca bu tarz dernek ve vakıfların internette kendilerine ait sayfalarının olması afişin yayılmasını kolaylaştırmıştır.
 8. 8. AFİŞİN KRİTİK BAŞARI FAKTÖRÜ Afişte doğada yürüyen leoparların hayatlarını devam ettirirken üstlerine beden etiketi yapıştırılmıştır. Biz insanların hayvanlara bakış açımızın sadece moda üzerinden olmasını eleştirmiş olması ve vicdani duygulara seslenilmesi firmanın kritik başarısıdır.
 9. 9. BEN OLSAYDIM ; Leoparların kendi ortamlarında olması yerine şehirde veya bir mağaza kenarında yürüyor olarak yapardım . Bu şekilde anlamın daha çok güçlendirileceğini düşünüyorum. Afişte, moda sektöründe hayvanların kullanılmasına dair sadece üstlerinde yazan XL ve S beden etiketleriyle vurgu yapılması ilk başta afişin anlaşılmamasına neden olmuştur. Ayrıca moda için öldürülen (kullanılan) hayvanlar arasından sadece leoparların kullanılması mesajda eksiklik duygusu uyandırmıştır.
 10. 10. GÖSTERGE BİLİM AÇISINDAN ; Afişte , moda sektöründe kullanılan beden etiketlerinin büyük olan leopara XL şeklinde , küçük olan leopara S etiketi şeklinde uyarlanması üzerinden mesaj verilmiştir .

×