RoRo yangın ve emniyet

1,872 views

Published on

Tugsan&Emre ÇOLAK Kaptan

0 Comments
5 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

No Downloads
Views
Total views
1,872
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
114
Comments
0
Likes
5
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

RoRo yangın ve emniyet

 1. 1. Roll On – Roll Off Ro Ro
 2. 2. Kıç Kapak su geçirmezdir.(17 mt)Ana kat güverte su hizasının üzerindedir.
 3. 3. Manevra Sahası şöförlerden neta edilmelidir.
 4. 4. Yükleme ve tahliyede rampanın konumu vehalatların durumu sık sık kontrol edilmelidir.
 5. 5. Roro Limanından bir kesit
 6. 6. Yangın ve Güvenlik SistemiMakine Dairesi, fenerlik, insinerator, emercensijeneratör dairesi, kuzine ve seperatör dairesiCo2 sabit yangın söndirme sistemiyledonatılmıştır.Kargo alanları için Yağmurlama Sistemimevcuttur. Aynı zamanda yük katlarında ısı veduman dedektoruyle donatılmış, alarm panelleride makine dairesi, köprüüstü ve sprınklerodasında mevcuttur.
 7. 7. Köprüüstünden, makine dairesinden ve yangınkontol odasından yangın pompası ve emerjensipompa calıstırılır.Kopruustunden aynı zamanda su gecırmezkaportaların,kıç kapagın, pılot mahallinin, gıyotınkapagın acıp olup olmadıgını gorebılırız, seamode da ise panel gosterge sureklı seslı ve gorselolarak alarm verir,harbour mode da ise sadeceısıgı yanar.
 8. 8. Sprinkler Sistemi devrede….
 9. 9. SABIT CO2 SISTEMIAna guverte iskele tarafta bulunan CO2 odasinda makinedairesi, pompa odasi, emergency jenerator ve boyalik bolgesiicin sondurme saglayan sabit CO2 tupleri vardir. CO2odasinda toplam 66 tup vardir. Bu tuplerin herbirisi 67.5 litrehacminde olup 45 kg CO2 vardir. Toplam CO2 2970 kg dir.Bu tuplerin 8 tanesi pompa odasi icin ayrilmis olup bunlarpompa odasi girisinde bulunan birakma kutusundan pompaodasina birakilirlar. Ayrica 3rd platform guvertesinde bulunan45 kg’lik bir adet tup bacanin icinde bulunan incinerator (copyakma kazani) icindir. Kuzinede 6 kg sabitlenmis sondurmetupu mevcuttur.
 10. 10. Yangın istenirse Co2 odasından yada kendimahallinden söndürülebilir.
 11. 11. CO2 Sistem Kuzine
 12. 12. Küçük Sabit KöpukSistemi, Kuzine de ocak için
 13. 13. A TÜM PERSONELİN MK. VE POMPA DAİRESİNİ TERK ETTİGİDEN EMİN OLUNUZ. -B TÜM KAPORTA ,ÇIKIŞLAR VE YANGIN DAMPERLERİNİ KAPATIN.FUEL-OIL HIZLI - KAPAMA VALFLERİNİ AKTİF EDİNİZ.TÜM FUEL-OIL SEPARATÖRLERİNİ VE POMPALARI STOP EDİNİZ.C SALIVERME KABİNİNİN KAPAĞINI AÇIN.CO2 ALARMI MAKİNE DAİRESİNDE - ÇALMAYA BAŞLAYACAKTIR. OPERASYON1 NO:1 VE NO:2 PİLOT SİLİNDİR VALFLERİNİ AÇIN -2 NO:3 VALFI ÇEVİR. - GERİ SAYIM AKTİF EDİLDİ. GERİ SAYIM SONA ERDİGİNDE (YAKLAŞIK 30 SN.) PİNOMATİK SİLİNDİR VALFLERİ AÇILMIŞ OLACAKTIR.3 NO:4 VALFI ÇEVİR. - CO2 ANA VALFI AÇILACAKTIR. HAVALANDIRMA FANLARI OTOMATİK STOP
 14. 14. Quick Close Sistemi
 15. 15. SPRINKLER (YAGMURLAMA) SISTEMIGemizde ambarlarda cikabilecek yangini sondurmek icin sabit yagmurlama sistemivardir. Bu sistem 3rd deck’te bulunan safety stationdaki ana boru devrelerinden calistirilir.Gemi ambarlari DELUGE (delyuc) denilen 16 bolume ayrilmistir. Bu bolumlerin nereler oldugu safety stationdaki panoda gosterilmistir. 1-2-3 dip ambar, 4 ile 10 arasi ana guverte, 11 ile 16 arasi U/D tir. Ambarlarin tavanlarinda yagmurlamayi saglayan toplam 280 adet nozul vardir. Sistemin ana valfi daima aciktir. Hangi bolume yagmurlama yapmak istiyorsak o bolumun valfi acilir ve alabandada bulunan sprinkler pompasi calistirilir. Sprikler pompasi makineden, safety stationdan ve kopruustunden calistirilir. Yagmurlama sistemine 3 adet pompa vasitasiyla su verilebilir. Bunlar;Sprinkler pompasi bu sistemin ana pompasidir.Yangin pompasiGenel servis pompasidir.Yangin pompasi ve genel servis pompasi devamli calistigindan dolayi yanlis kullanimi onlemek icin sisteme giren valf zincirle kilitlenmistir.

×