Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Історичний музей Гійченської ЗОШ І-ІІІ ст.

239 views

Published on

Тут поховані герої

Published in: Education
 • Be the first to comment

Історичний музей Гійченської ЗОШ І-ІІІ ст.

 1. 1. Гійченська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Жовківської райдержадміністрації Львівської області Назва конкурсу – “Край, в якому я живу: екскурсія для друзів” Напрям екскурсії – історичний Назва екскурсії - “Тут поховані герої” - події Першої Світової війни в історії нашого села” Виконавець – члени історико-краєзнавчого гуртка (10-11 класи) Педагогічний керівник – Івануса Дарія Володимирівна, вчитель історії Гійченської ЗОШ І-ІІІ ст., тел. 097 4783557 Фото: Танчин Н.М.
 2. 2. Екскурсія триває 45 хв., проводиться у приміщенні шкільного музею і розрахована на слухачів різних вікових категорій. Режим роботи музею – понеділок - п’ятниця (9.00 -16.00 год.) До історичного музею с. Гійче курсує 8 маршрутів з обласного центру (м. Львів, АС-2 через районний центр (м. Жовква). У приміщенні школи, де знаходиться музей, працює заклад харчування. Можливий виїзд безпосередньо на меморіальний комплекс «Прибитка», який знаходиться на відстані 3 км від Всі матеріали розділені на 6 експозицій:  Перша світова війна  Галицька битва 1914 р.  Українські січові стрільці  Бій австро-угорських та російських військ на урочищі Прибитка  Будівництво і реставрація Меморіалу  Візити австрійської делегації у с. Гійче Музей Першої світової війни у селі Гійче був створений у 1997 році у приміщенні Гійченської сільської ради, але у 2001 році експонати і документи було перенесено у стіни Гійченської школи. У 2014-2015рр. у музеї було проведено реставраційні роботи і оновлено загальний вигляд стендів. Фото:ТанчинН.М.
 3. 3. Перша експозиція містить унікальні фотографічні та історичні документи і подає нам відомості про причини війни. Серед документів можете побачити рідкісні карти, на яких позначені місця військових операцій Першої світової війни, які відбувалися на східному фронті. Фото: Танчин Н.М. Доповнює експозицію багатий фотографічний матеріал, який був зібраний як серед місцевих жителів, так і з історичних архівів та музеїв.
 4. 4. З початком війни 1 серпня 1914 року, події, які безпосередньо відбувалися на фронті активно обговорювалися і висвітлювалися на шпальтах львівської та галицької преси. Унікальним історичним джерелом є газета «Діло», окремі статті якої ви можете побачити у музеї. Фото: Танчин Н.М.
 5. 5. Австро-угорська армія, зазнавши поразки не мала змоги чинити опір російській армії, що призвело до окупації нею Галицького краю. Ми маємо змогу переглянути карти військових операцій, фотографії головнокомандувачів. Наймасштабнішою битвою періоду Першої світової війни була Галицька битва, яка тривала з середини серпня по 5 вересня 1914 року. В результаті цієї битви загинуло 400 тис. осіб. Фото: Танчин Н.М.
 6. 6. Окремий стенд присвячений історії створення легіону Українських Січових Стрільців, який був створений одразу після початку війни на території Галичини. Тут розміщені і статутні документи стрільців, фотографії людей, які очолили цей рух і їхні досягнення в період війни. Фото: Танчин Н.М.
 7. 7. Не оминули військові дії і нашого села Гійче. 6 вересня 1914 року, у неділю, росіяни підійшли до села. Будучи в тилу росіян він хотів несподіваним ударом з тилу внести розлад у передові частини росіян, але поява ще одного російського полку на Прибитці перекреслила план Олександра Броша. Австрійські війська зазнали поразки. Загинув і сам командир Олександр Брош, меморіальну дошку і портрет якого ви можете побачити у нашому музеї. Колону австрійських військ очолив командувач австрійського 2 полку Тірольських стрільців – Олександр Брош. Фото:ТанчинН.М.
 8. 8. В честь загиблих воїнів у 1917 році був збудований меморіал, який був реконструйований в 1924- 1927 рр., а пізніше уже сучасного вигляду меморіал набув завдяки ремонтним роботам, як і були проведені у 1996 році. Жителі села поховали росіян з східної окраїни, а австрійців із заходу Прибитки. В австрійській частині поховано біля 800 воїнів, на російській – 300 солдат. Фото: Танчин Н.М.
 9. 9. Для вшанування памяті загиблих воїнів жителі м. Тіроля і представники організації Чорного Хреста часто відвідують відновлений у 1996 році меморіал поховань у с. Гійче.
 10. 10. Опікуються і стежать за порядком на території військового цвинтаря керівництво та школярі Гійченської школи, неподалік від якої розташований меморіал Прибитка.
 11. 11. Окрема експозиція у музеї присвячена огляду візитів австрійських делегацій, які з метою вшанування пам’яті загиблих австрійських воїнів часто відвідують меморіал в селі Гійче, здійснюючи візит також у Гійченську школу. Завдяки допомозі представників Чорного Хреста, учнівського самоврядування у 2014 -2015 роках було здійснено ремонт приміщення музею Першої Світової війни, поповнено фонди музею новою цікавою інформацією. Фото:Танчин Н.М.
 12. 12. У 2002 році організація Чорного Хреста запросила українську делегацію в Австрію, зокрема на землі Тіролю, вихідцями якого були загиблі вояки. Делегація у складі 12 осіб мали змогу відвідати Будапешт, Відень, Тіроль, Інстбрук. 11 учнів під керівництвом директора Гійченської школи Миська Михайла Івановича відвідали храми, музеї, каплиці, наукові заклади у різних містах Австрії.
 13. 13. Офіційний візит у с. Гійче делегація у складі жителів Тіроля і представників організації Чорного Хреста було здійснено у 2006 році з нагоди десятиріччя реконструкції меморіалу Прибитка. Уже стало традицією, що делегацію зустрічають районна та місцева влада, працівники та учні школи.
 14. 14. У 2016 році відзначали 20-ту річницю будівництва меморіалу «Прибитка». В 2011 році гості із Австрії знову завітали в с. Гійче на відзначення 15-ї річниці будівництва Меморіалу, подарувавши шкільному музею літературу з історії Австрії, періодичні видання, присвячені опису українсько-австрійських відносин.
 15. 15. Список використаних джерел: 1. Власний архів Івануси Івана Івановича (до 1914 р.) 2. Архівні документи (ксерокопії) Музею І Світової війни у Жовківському замку. 3. Музеї загальноосвітніх навчальних закладів Львівщини. – Львів: СПОЛОМ, 2005. – 64 с. 4. Громадські музеї Львівщини: Довідник: У 2 томах / Автори-упорядники: Люся Перейма, Яніна Огоновська, Мирослава Зобків, Галина Івановська. – Львів: Проман, 2007. – Т.2. – 243 с. 5. Велика війна 1914-1918 в історичній пам’яті: 20 років співпраці. – Львів: Манускрипт-Львів, 2016. – 256 с. 6. Українська Галичина і Австрія: Історичний нарис: видання друге доповнене / Австрійське Консульство у Львові. – Львів: Україна, 2007. – 20с. 7. Dario Colombo I Kaiserjäger in Val di Ledro. – Regione Autonoma Trentino-Alto Adige. 8. Dokumentacja konserwatorska z prac prowadzonych przez Fundacje Ochrony Zabytkow w latach 2001-2002 na Cmentarzu Wojennym – Memoriale I Wojny Swiatowej w Gijcze na Ukrainie (Hijtsche): Fundacja jchrone zabytkow. – Polska: Warszawa, 2002. 9. Перша Світова війна в Галичині: Брошура. – Жовква, 2014. 10. Галіція. - Всеукраїнська громадська організація, Українсько-австрійське товариство / [Періодичне видання] – Львів: 2008-2010, №01.
 16. 16. Вони воскресають із забуття. Вони – це солдати, борці за волю нашої держави, свого народу. Усі вони сьогодні перед Богом. Усіх їх потрібно пам’ятати, адже вони виконували свій військовий обов’язок, тому їх вічний спокій має бути належно вшановано. Дякуємо за увагу! Історичний музей Гійченської ЗОШ І-ІІІ ст.

×