A Day In the Life of Math

393 views

Published on

Math comes alive at the grocery store for my son Jake. "We" got 100% on this assignment :-)

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
393
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

A Day In the Life of Math

  1. 1. A Day In The Life Of MathShopping At Albertsons By Jacob Sarmiento Oct. 22nd, 2011
  2. 2. BackgroundThese decisions are from thepoint of view of a family ofthree…my mom, my sister, andme. The decisions for a singleperson might be different.
  3. 3. GeometryMost oatmealcanisters come inthe shape of acylinder.
  4. 4. BreakfastWhich is cheaper? Two smalloatmeals or one big oatmeal?
  5. 5. Breakfast Which is cheaper? Two small oatmeals or one big oatmeal? You can tell by dividing the price of the big oatmeal by two and comparing the two. $4.99/2 = $2.49 $2.49 is less than $2.79, so one big oatmeal is cheaper than two small oatmeals.
  6. 6. LunchWhich is cheaper?
  7. 7. LunchWhich is cheaper? The Delifresh is $7.00 for 18oz., orabout $.39/oz. The whole ham is $6.49/lb. or about$.40/oz. Better to buy the Delifresh on sale!
  8. 8. GeometryWhat shape is this?
  9. 9. GeometryWhat shape is this?If you are looking at this shape in 3-D, it is arectangular prism.
  10. 10. DinnerWould you get more for less if you bought theexpress meal or made it yourself?
  11. 11. DinnerWould you get more for less if you bought the express meal ormade it yourself?If you bought 1lb of chicken and 1lb of zucchini it would cost $2.99+ $1.59 = $3.58. You’d get more and it would be cheaper.
  12. 12. DrinksWhich is cheaper?
  13. 13. DrinksWhich is cheaper?Compare the price per container. $4.29 for 59oz. vs. $3.59 for64oz. The 64oz is the better deal by far!
  14. 14. DrinksWhich is a better deal, 4 half gallonsor 2 gallons?
  15. 15. DrinksWhich is a better deal, 4 half gallons or 2 gallons?If you multiply $2.99 * 2 = $5.98, which is less than $2.59 *4 = $10.36. Buying the 2 gallons is the better deal.
  16. 16. ConclusionYou may not realize it but mathwill help you do every daychores like shopping at thegrocery store, and help you doit for less money.

×