Kalevipoeg I osa

1,967 views

Published on

Kalevipoeg I osa

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
1,967
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
15
Actions
Shares
0
Downloads
4
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Kalevipoeg I osa

 1. 1. Eno Raud “Kalevipoeg” Fotoromaan Koostanud Kaisa-Katrina Käärik Puhja Gümnaasium 11. klass Fotod pärit http://www.elk.ee/?profile=eno- raud
 2. 2. Soovituseks Laena mulle kannelt, Vanemuine! kaunis lugu mõlgub meeles, muistse põlve pärandusest ihkan laulu ilmutada. Ärgake, hallid muistsed hääled! Sõudke salasõnumida, parema päevade pajatust armsama aegade ilust!
 3. 3. I peatükk “Kalev ja Linda”
 4. 4. Kordamisküsimused 1. Kuhu pani lesknaine varesepoja? 2. Kelle kosjad lükkas Salme tagasi? 3. Kellele hõikas Linda“See mul meesi meele pärast,selle kihlad kinnitame”? 4. Mida tassis Linda Kalevi kalmule? 5. Mida tegi Tuuslar?
 5. 5. Põhja piiril Taara tammemetsa ääres kalju peal seisis Kalevite talu, kus kasvas kolm poega, nendest sirgusid mehed ja nad läksid laia maailma. Foto http://www.pivarootsi.ee/est/64/
 6. 6. Foto:http://bifrost.it/FINNI/3.Kalevipoeg/01-ArrivoKalev.html Üks rändas Venemaale,hakkas kaupmeheks. Teine tuiskas Turjamaale, temast sai vapper sõjamees. Kolmas põhjakotka seljas lendas Viru randa, kus rajas Kalev riigi, temast sai selle maa esimene valitseja.
 7. 7. Foto:http://www.miksike.ee/docs/elehed/5klass/4kalevipoeg/5-4-10-2.htm Läänemaal elas noor lesknaine üksinda talus. Ta läks hommikul karja metsa ajama ja leidis teelt kana, tedremuna ja varesepoja. Lesk võttis kana kaenlasse, tedremuna põue, varesepoja põlle sisse. Kodus pani kana ja muna villavakka - muna alla ja kana peale. Varesepoja viskas kirstu taha nurka.
 8. 8. Foto:http://suleke.blogspot.com/2012/04/linda-1-sund-kosilased-pulmad.html Lesk läks hulga aja pärast vaatama - kanast oli kasvanud kaunis neitsi Salme, tedremunast tütar Linda. Varesepojast oli saanud orjatüdruk. Salmel hakkasid käima kosilased. Kahvatupalgne kuu ja põlevsilme päikese kosjad lükkas Salme tagasi. Tähe kosjad võttis neitsi vastu.Täht ja Salme hakkasid pidama pulmi.
 9. 9. Foto:http://suleke.blogspot.com/2012/04/linda-1-sund-kosilased-pulmad.html Linda lükkas ka kosilastest tagasi kuu, päikse, tähe. Kõik sõitsid kurvalt koju ja nii tuli Kungla kuninga poeg. Kui Linda oli märganud Kalevit, hüüdis ta kohe: “See mul meesi meele pärast, selle kihlad kinnitame”
 10. 10. Foto:http://suleke.blogspot.com/2012/04/linda-1-sund-kosilased-pulmad.html Linda oli väga kaunis. Kaua peeti lõbusalt pulmi. Pärast pulmi sõitis Salme ja täht kaugele ära. Kalevi ja Linda pulmapidu kestis veel kaua. Pärast nende pulmi sõitsid nad Kalevi kodu poole. Kalev ja Linda elasid õnnelikult. Kalev valitses riiki ja rahvast. Kui ta kutsus Linda enda juurde ja ütles: “Pärast minu surma ja viimase poja sündi tuleb poistel liisku heita, kes neist saab rahva kaitsjaks ja riigi valitsejaks. Riik peab jääma jagamata, siis on ta kindel ja tugev.”
 11. 11. Peale Kalevi surma ja leina tassis Linda Kalevi kalmule suure hulga raskeid kive, et tulevastele põlvedele silma paistaks.Praegu kutsutakse seda kohta Tallinna Toompea mäeks. Lina leina- pisaratest tekkis Ülemiste järv. Kivi,mille peal Linda istus ja nuttis, on tänapäevalgi Ülemiste järve kaldal näha.
 12. 12. Foto:http://suleke.blogspot.com/2012/04/linda-1-sund-kosilased-pulmad.html Pärast Kalevi surma käis Lindal, rikkal lesknaisel, hulgaliselt kosilasi, nende hulgas ka Tuuslar.Kõik kosilased lükkas Linda tagasi.Tuuslar hakkas Lindat ähvardama,lubas põlgamise eest kätte maksta.
 13. 13. II peatükk “Kalevi poegade jahilkäik. Linda röövimine”
 14. 14. Kordamisküsimused 1. Milleks muutus Linda? 2. Kuhu läks noorem vend? 3. Mida tegid Kalevite pojad metsas? 4. Kes märkas Linda õnnetust? 5. Kes oli Kalevite poegade abiliseks?
 15. 15. Foto:http://www.miksike.ee/docs/elehed/5klass/4kalevipoeg/5-4-11-1.htm Kalevi Kalevite noored pojad läksid metsa jahile. Nende abiliseks olid koerad Irmi,Armi ja Mustukene. Jahisaagiks saadi karu, põder ja metshärg. Sellel ajal, kui poisid olid jahil, tuli Soome Tuuslar Lindat röövima. Linda küll tõrkus vastu ja karjus, kuid keegi ei kuulnud ja appi ei tulnud.
 16. 16. Foto:http://suleke.blogspot.com/2012/04/linda-3-lein.html Ometi märkas taevane taat Uku Linda õnnetust ja võttis nõuks teda röövli käest päästa. Kui Tuulslar jõudis Lindaga Irumäele, põrutas pikker pilvest alla, Soome tuuletark langes meelemõistuseta maha. Linda aga muutus kõrgeks kivisambaks, seda kutsutakse Iru ämmaks.
 17. 17. foto:http://pilt.delfi.ee/picture/16240189/ Kalevi pojad kodu jõudes said äkki aru, et ema on kodust kadunud. Hakati ema hõikama.Kõlasid vastu kaljuseinad, laulis vastu laas, kuid ema häält polnud kuskilt kuulda. Vanemad vennad heitsid puhkama, noorem vend läks isa hauale,et kurba südant kergendada. Isalt abi ei saanud.
 18. 18. III peatükk “Kalevipoeg ja saarepiiga. Suur tamm.”
 19. 19. Kordamisküsimused 1. Kes otsustas hakata Soome poole ujuma? 2. Keda kohtas Kalevipoeg? 3. Mis juhtus Saarepiigaga? 4. Kes püüdis Saarepiigat päästa? 5. Mis leiti merest?
 20. 20. Foto:http://2.bp.blogspot.com/- Qfg_1looqPM/TsafKdU3cRI/AAAAAAAAEno/DJzdTqcCrqU/s320/pic+060.JPG Noorem poeg otsustas hakata Soome poole ujuma,et oma ema varga küüsist vabastada ja Tuuslarile kurja eest tasuda. Ujudes märkas ta väikest saart, otsustas pisut puhata, istus sammaldunud kivile. Enne veel, kui ta uinus, hakkas kostma noore neiu lauluhääl.
 21. 21. Foto:http://bifrost.it/FINNI/3.Kalevipoeg/04-Fanciulladellisola.html Ringi vaadates märkas ta ilusat käharajuukselist neidu. See oli Saarepiiga, kes valvas murule pleekima laotatud lõuendeid.Nad laulsid vastamisi.Neiu tuli varsti vaatama,ehk on Virust kosilane külla tulnud.Vestsid siis Kalevipoeg ja saarepiiga kenal kombel juttu,kuni armusid teineteisesse.
 22. 22. Foto:http://bifrost.it/FINNI/3.Kalevipoeg/04-Fanciulladellisola.html Unest ärganud saaretaat tuli vaatama kes öösel rahu rikub Saaretaat küsib, kes selline külaline on? ”Olen Kalevite kange taadi ja lesknaise Linda viimane poeg,” kostis Kalevipoeg uhkelt. Saarepiiga kuulis, kes külaline on, kohkus, komistas ja kukkus kõrgelt kaldalt sügavale merre.
 23. 23. Foto:http://novaator.ee/ET/kliima/uued_andmed_merevee_taseme_kasvu_kohta/ Isa hakkas appi hüüdma. Kalevipoeg aga hüppas merre ja püüdis neiut päästa, kuid lained ei andnud saarepiigat enam tagasi. Ka ema südamele langes raske mure ja nad hakkasid rehaga merd riisuma .Ei leitud tütrekest.Leidis merest noore tamme,kõndisid koju koplisse. Leidsid kotkamuna ja raudkübara. Lapsukest ei leidnud, aga kuulsid tema lauluhäält.
 24. 24. Foto:http://www.maainfo.ee/index.php?article_id=2448&page=3452&action=article& Tamm istutati õuele, kotkamunast päike haudus kotkapoja, kes lendas kohe ära kaugele.Tamm kasvas suureks, tõusis taevasse, oksad juba puudutasid pilvi.Taat läks tarka otsima, kes selle suure tamme maha raiuks. Eit läks heinamaale loogu võtma ja leidis kodus üleskasvanud kotka. Kotka tiiva alt leidis väikse vaksa pikkuse mehikese,kirves kaenlas. Taat küsis väikselt mehelt “Kas tahad tamme maha raiduda?”Mehike vastas,et päästaks teda vangipaelust valla.
 25. 25. Foto:http://www.v-maarja.ee/kiltsipk/ARHIIV/2010-2011/tamm.htm Mehike päästeti kammmitsast lahti ja palgaks lubati veel kallis kauss. Mehike läks õuele tamme juurde ja hakkas suuremaks kasvama,sirgus mitu sülda. Siis asus ta tamme raiuma. Raius mitu pärva, kuni viimaks langes mürinal maha.
 26. 26. IV peatükk “Kalevipoeg Soomes”
 27. 27. Kordamisküsimused 1. Mida läks Kalevipoeg Soome tegema? 2. Keda nägi Kalevipoeg õuel magamas? 3. Millega nuhtles Kalevipoeg tuuletarka? 4. Kust Kalevipoeg ema otsis? 5. Mida tahtis Kalevipoeg osta?
 28. 28. Foto:http://terekadri.blogspot.com/2013/03/langkawi.html Kalevipoeg ujub üle mere Soome, ta läks Tuuslarit otsima, kes ema röövis. Kalevipoeg jõudis kõrgele mäeharjale, kust vaatas kaugele ringi ja nägigi Tuuslarit enda õues magamas. Kalevipoeg tõmbas tammikust ülesse kõige tugevama tamme kõige tugevamate juurtega ja tõttas sellega tuuletarka nuhtlema.
 29. 29. Foto:http://www.miksike.ee/docs/elehed/5klass/4kalevipoeg/5-4-11-2.htm Tuuletark ei saanud enam põgeneda, ta viskas õhku peotäie sulgi ja nõidus need sõjameesteks. Kalevipoeg võitles tammemalakaga vapralt, mehi langes nagu loogu,viimased sõjamehed põgene- sid. Kui Tuuslar nägi kaotust, hakkas ta Kalevipojalt armu paluma ja oma süüd tunnistama, ta jutustas, kuidas Linda oli Irumäel imelikul viisil kaduma läinud. Kalevipoeg virutas tammevemblaga tuuslarile, kes langes maha ja suikus surmaunne.
 30. 30. Foto:http://www.virumaa.ee/2003/12/eduard-wiiralt-1917/ Kalevipoeg väsis ema otsimisest, ta käis läbi toad, laudad ja lakad, ema ei leidnud.Ta heitis puhkama. Magades Kalevipoeg nägi und, millest ta järeldas, et ema enam elus ei ole. Ta leinas ja asus siis teele kodu poole. Teel mereranda, meenus talle kuulus sepp Soomemaal, kes valmistas tugevaid mõõkasid.
 31. 31. Foto:https://www.flickr.com/photos/perignon/252145015/ Mitmete juhatuste peale ta leidis õige tee sepa juurde.Keset orgu, puude varjus seisiski Soome sepa koda, kus ta tegi tööd koos kolme pojaga. Kalevipoeg soovis töötegijatele jõudu.Soome sepp tervitas vastu. Kalevipoeg tegi kohe juttu sepaga ja küsis, kas tal on hüva mõõka müüa, mis mehe käes ei murduks.Katsetati mitut mõõka, kõik lõi Kalevipoeg vastu kivi kildudeks.
 32. 32. Foto:http://www.colourbox.com/image/ancient-sward-image-4175853 Lõpuks sepp küsis, kui sul palju kulda on, siis leian kirstust ka sinuväärilise mõõga.Toodigi siis seitsme luku tagant välja kõige vägevam mõõk, mille oli vana Kalev ise oma tarbeks lasknud teha, kuid enne mõõga valmissamist surnud.See mõõk osutus vastupidavaks. Kalevipoeg lubas mõõga kinni maksta ja kutsus seppa Virusse tasu järele. Kuid mõõgameister keeldus tulema, Kalevipoeg pidi ise tasu kohale toimetama.
 33. 33. Foto:http://www.flickr.com/photos/32102881@N08/3213194611/in/photostream/ Arved klaaritud, tehti uhked liigud.Seitse päeva töö seisis ja ainult pidutseti. Pidulauas tekkis Kalevipoja sepa vanema poja vahel purjus peaga tüli.Kalevipoeg raius raevuhoos sepa pojal pea otsast. Vihaga lausus Soome sepp: “Andke malka mõrtsukale, verist palka vaenlasele!”
 34. 34. Foto:http://tartu.postimees.ee/637298/tahtverre-kerkib-laste-kelgumagi Pojad tahtsid kohe hakata isa käsku täitma,aga isa kutsus pojad purjus vägimehe arutu viha eest tagasi ning hakkas ise Kalevipoega sajatama: “Saagu sind sõjariist surmama,terav raud sind tappemaie!”Kalevipoeg läks toast välja,ning heitis väsinult mäekünkale magama.
 35. 35. V peatükk “Kuningaks saamine”
 36. 36. Kordamisküsimused 1. Mida kuulis Kalevipoeg merel olles? 2. Mida kõneles noorem vend? 3. Mis oli isa viimane käsk? 4. Kellest sai Vana Kalevi pärija? 5. Kes oli Uku?
 37. 37. Foto:http://virurand.ee/ Kui Kalevipoeg ärkas, tõttas ta kohe kodu poole. Jõudes mereranda, võttis ta Tuuslari paadi ja hakkas üle mere tagasi sõudma. Merel sõudes kuulis ta Saarepiiga laulu, mis tegi ta meele kurvaks. Kui kangelane Viru randa jõudis, astus ta kohe kodu poole.
 38. 38. Foto:http://www.efis.ee/et/filmiliigid/film/id/3018/ Kodu jõudes istusid vennad kõik kolmekesi kokku ja pajatasid oma reisilugusid. Noorem vend kõneles, kuidas oli ta kättemaksnud Tuuslarile ja kuidas ta oli sepalt ostnud kalli mõõga. Sepa poja surmast, Saarepiiga lainelaulust ja Linda laulust Irumäele ei lausunud ta aga sõnagi.
 39. 39. Foto:http://www.miksike.ee/docs/elehed/5klass/4kalevipoeg/5-4-12-1.htm Vanem vend teatas, et nüüd peavad nad täitma isa viimase käsu ja liisku heitma, kes meist saab kuningaks. Kui kõik vennad olid kiviviskega valmis saanud, otsustati, et kõige noorema venna kivi vuhises üle järve ja langes kuivale maale,temast saav vana Kalevi pärija, valitseja
 40. 40. Foto:http://www.miksike.ee/docs/elehed/5klass/4kalevipoeg/5-4-12-2.htm Teised vennad läksid võõrsile õnne otsima.Noorem vend aga võttis valitsemisohjad enda kätte ja hakkas tööle. Vägilane kündis mitu päeva. Hobune väsis,ta läks metsa päikese ja parmude eest varju.Metsas oli hulganisti hunte, kes murdsid hobuse maha. Kalevipoeg tappis oma mõõgaga
 41. 41. Foto:http://www.listofimages.com/sea-ships-sailfish-sun-sail-water-wind-world.html Ta ei saanudki veel uinuda,kui kangelase juurde kihutas sõjakuller ja hüüdis “vaenlase laevad on Viru vetes, maakuulajad luusivad rannas ringi.” Meie meestel on mured meelel ja surmahirm südames. Kalevipoeg käskis kulleril puhata ja siis hommikul sõjateatega edasi ratsutada. Järgmise teatega tuli Uku (Eestlaste vana jumal)
 42. 42. Foto:http://kreutzwald.kirmus.ee/et/lisamaterjalid/ajatelje_materjalid?item_id=665&table=Scans Kalevipoeg ütles kangelasele pahaselt, oleksin teatnud ette, et kuningapõlv nii kibe on,oleksin paremini sammud võõrale maale seadnud.Kuid lahke vanake kostis,et ta tuli ainult heade soovidega ja tema künnitööd vaatama. Kalevipoeg ei teadnud,kes see vanake on.Ta küsis kes ta on ja kust ta tuleb.
 43. 43. Foto:http://www.osta.ee/postkaart-magav-kalevipoegkunstnik-e-okas1961-41281992.html Lahke vanake vastas: ”Kuula parem kuulutust tulevastest aegadest. Sinu valitsemise ajal püsib õnneaeg, kuid rõõmupäevad ei kesta kaua.Surm sünnitab surma ja Soome sepa sajatust ei saa mõõga küljest võtta. Sellepärast ole valvel,et sulle ise oma mõõgast mõrtsukat ei saaks.” Nende sõnadega võõras kuju kadus.Kalevipoeg uinus magama, kuid unenäod segasid magamist.
 44. 44. VI peatükk “Kikerpära soos. Vetevaim. Ilmaneitsi sõrmus.”
 45. 45. Kordamisküsimused 1. Kes otsustasid elama hakata Kikerpära soos? 2. Millest tekkis tüli? 3. Kuidas mõõdeti maad? 4. Millega ei olnud Olevipoeg nõus? 5. Miks hüppas Kalevipoeg kaevu?
 46. 46. Foto:http://www.obs.ee/~maris/mis.html Pahareti pojad, kes elasid järves ja kogu aeg kaklesid,neile jäi järv kitsaks ja nad otsustasid elama asuda suurde Kikerpära sohu.Kuid kaklus kestis ka seal edasi. Kalevipoeg juhtus koos oma sõbra Olevipojaga ja kannupoisiga Kikerpära kandis olema. Pahareti poisid märkasid neid, jätsid riiu katki ja hüüdsid ühest suust: ”Kalevipoeg tule mõista meie õigust!”
 47. 47. Foto:http://tootsipeenar.wordpress.com/author/vatablog/ Tüli oli tekkinud soomaa jagamisel. Kalevipoeg ütles:”Suurem saab suurema ja väiksem väiksema maatüki. Poisid hakkasid nuruma, jagagu Kalevipoeg ise kaheks maa, muidu ajab ahnus jälle tülli.
 48. 48. Foto:http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Matsalu_Kloostri_luht_kasari_j%C3%B5gi.jpg Nüüd hakkas Olevipoeg maad mõõtma, jõe kaldalt, kuid pistis veest pea välja vetevaim, kellel oli jõe põhjas vägev talu. Vetevaim küsis:”Mis tööd te teete?” Olevipoeg lubas vee seisma panna nii, et keegi sisse ega välja ei pääse. Vetevaim lubas suure tasu maksta, ärgu seda tehku. Olevipoeg küsis tasuks kaabutäie taalreid. Vetevaim, Alevipoeg ja kannupoiss kaevasid kavala augu, mis ei täitunud, kaabusse.
 49. 49. Foto:http://www.rolandtokko.com/tag/kuld/ Varakult tuli vetevaim ja hakkas kaabut taalritega täitma, tassis kohale mitu hõlmatäit hõbedat ja terve koorma kulda, kuid kaabu jäi tühjaks.Viimaks oli kõik vara vetevaimul otsas ja ta palus kannatada sügiseni, siis maksab võla ära. Olevipoeg ei nõustunud.Vetevaim läks nüüd emalt laenu paluma.Olevipoeg saatis kannupoisi kaasa.Nad kõndisid salaradu, kus polnud veel ükski elav inimene käinud.
 50. 50. Foto:http://christineshomeandtraveladventures.blogspot.com/2013_12_01_archive.html Eemalt hakkas valgust välkuma. Seisiski vägev veealune talu.Tulid vastu vetevaimu vennad, palusid lauda kehakinnitust võtma. Kuldsed ja hõbedased nõud ja uhked toidud tunnistasid talu rikkust. Kuid kannupoisid ei söönud ega joonud,
 51. 51. Foto:http://www.miksike.ee/docs/elehed/5klass/4kalevipoeg/5-4-15-3.htm Vetevaimu vennad hakkasid salajuttu sosistama, sidusid kannupoisi kinni ja hakkasid teda nagu takukoonalt pillutama seinast seina. Kannupoiss
 52. 52. Foto:http://www.geopeitus.ee/aare/1667 Kui ta jõudis maa peale tagasi, nägi, et Alevipoeg oli varandusega kadunud kuid vetevaim oli kannupoisile järele kihutanud ja sai mehe kätte ja hakkas pilkama.Ta ütles, et tema ei jõua üksi nii ränka kullakoormat kanda, peame tagasi minema. Nad otsisid parajat paika jõu katsumiseks ja leidsid
 53. 53. Foto:http://www.dragon.ee/irve/blog//2008_04_01_arhiiv.html Kalevipoeg küsis, kust see imelik külaline on välja tulnud. Alevipoeg vastas,et ta jäi mulle kaabutäie kulda võlgu. Kannupoiss pajatas, et nad lähevad Närska mäele rammu katsuma. Kalevipoeg pistis kannupoisi taskusse ja ütles, et mina olen Vetevaimule paras mees
 54. 54. Foto:http://blog.erm.ee/?p=4690 Läksid siis koos mäele, kus hakati linguga kivi viskama. Vetevaimu kivi kukkus Võrtsijärve kaldale.Kalevipoja kivi aga kukkus alles maha Peipsi rannal. Nüüd hakati vägikaigast vedama. Ka siin võitis Kalevipoeg.Vetevana lendas kaugele võpsikusse, kus pidi palju päevi oma konte katsuma ja sooni siluma.
 55. 55. Foto:http://www.istockphoto.com/stock-photo-5309728-hat-full-of-money.php Nüüd jutustas Alevipoeg, kuidas ta oli jõepõhja peremeest katkise kaabuga tüssanud ja ta ütles, et vetevaim on talle ikka kübaratäie raha võlgu. Kalevipojale meenus, et ta on ikka Soome sepale mõõga eest võlgu. Ta palus, et Olevipoeg purjetaks Soome ja sepale võla ära
 56. 56. Foto:http://en.wikipedia.org/wiki/Kalevipoeg Kalevipoeg aga mõtles teisel päeval minna Peipsi tagant laudu tooma, et ehitada maale tugevaid linnu,kus rahvas võiks vaenlase eest kaitset leida.Kalevipoeg tõmbas taskus välja kannupoisi,rääkis oma kavatsustest ja ütles, et kannupoiss jääb koha peale ja valvab, kui Virust uusi sõjasõnumeid tuleb, siis saadab kullerid mulle järele.
 57. 57. Foto:http://www.e-kunstisalong.ee/?e=naitused&n=48&num=4142 Õhtul heideti koos puhkama. Ilus ilmaneitsi,kõue käharapäine tütar, liugles ja lendas laias laanes. Ta sattus sügava kaevu juurde ning tahtis janu kustutada.Hakkas kaevust vett vinnama,neitsit märkas metshaldja poeg, kes tõttas talle appi. Neitsikene ehmatas ja pillas kogemata sõrmuse sügavale vette.
 58. 58. Nutt kostis ka Kalevipoja kõrvu. Kalevipoeg tõttas kohe appi, hüppas kaevu põhja kallist sõrmust otsima.Seda lugu aga panid tähele sortsid, veeretasid kiiruga kaevu äärde raske veskikivi ja kukutasid Kalevipojale kaela. Nad lootsid Kalevipoja hukata, kuid Kalevipoeg tuli kaevust välja, veskikivi sõrmes. Nõnda ei saanudki Ilmaneitsi oma sõrmust kätte.

×