Metalib a S.F.X.   Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz   Ústav výpočetní techniky, Masarykova univerzita, Brno  ...
Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz  Metalib a S.F.X.
Metalib a S.F.X. Metalib   hromadné vyhledávání ve elektronických zdrojích MU   http://metalib.muni.cz/ S.F.X   ...
Portál EIZ Základním zdrojem informací o službách Metalib a S.F.X. je    Portál elektronických informačních zdrojů MU:...
Elektronické zdroje   odborné (a drahé!) informace v elektronické podobě   desítky heterogenních zdrojů = různé ,,we...
MetalibObecná charakteristika     prostředník, který prohledá zdroje za vás        umí komunikovat s různými z...
MetalibSchéma     Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz  Metalib a S.F.X.
MetalibNegativa federativního vyhledávání     rychlost vyhledávání může kolísat        nezávisí na rychlosti ...
Autentizace Metalib prohledává placený obsah – nutnost být autentizován:   technicky mít IP adresu MU (147.251.*.*) ...
MetalibCo umí?     jednoduché i rozšířené prohledávání předdefinovaných     skupin zdrojů     prohledávání ...
MetalibCo umí pro přihlášeného uživatele?  Pro přihlášené uživatele navíc:    tvorbu vlastních skupin zdrojů    ...
Nápověda Kontextová nápověda v pravém horním rohu. . .    Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz  Metalib a S.F.X.
Úvodní obrazovka   formulář pro vyhledávání   výběr skupiny zdrojů   horní menu pro další možnosti     Nalézt z...
Výsledky hledání   různé možnosti třídění   přehled o celkových výsledcích (Přehled)   tématické třídění (rok, ča...
Přihlášený uživatel  Přihlášení: UČO a sekundární heslo     Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz  Metalib a S.F.X.
Přihlášený uživatelVlastní skupiny zdrojů     Nalézt zdroje     vybrané zdroje si vložíme do Schránky     M...
Přihlášený uživatelOpakované hledání, avízo     Profi hledání → Předchozí vyhledávání     uložíme vybrané hledání ...
Přihlášený uživatelSpráva časopisů     časopisy z Portálu elektronických časopisů         http://sfx.muni.cz ...
Služba S.F.X.Hledání plných textů            Uvidíte-li podobné ikony, neváhejte!       Vlastimil Krejčíř...
Služba S.F.X.Hledání plných textů     (ne)dostupnost plného textu        včetně tištěné verze v knihovnách MU...
Služba S.F.X.Jak to vypadá      Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz  Metalib a S.F.X.
Služba S.F.X.Portál elektronických časopisů MU     seznam elektronických časopisů dostupných na MU     možnost pro...
Služba S.F.X.Citation linker      dohledání fulltextu dle citace      http://ezdroje.muni.cz/ecasopisy/     ...
Důležité odkazy            http://library.muni.cz/            http://ezdroje.muni.cz/    Vlastim...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

Metalib podzim 2012

2,122 views

Published on

Podpůrná prezentace lekce informačního vzdělávání zaměřené na nadstavbové vyhledávání v EIZ MU prostřednictvím metavyhledávače Metalib.

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,122
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1,613
Actions
Shares
0
Downloads
5
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Metalib podzim 2012

 1. 1. Metalib a S.F.X. Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Ústav výpočetní techniky, Masarykova univerzita, Brno říjen 2012Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 2. 2. Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 3. 3. Metalib a S.F.X. Metalib hromadné vyhledávání ve elektronických zdrojích MU http://metalib.muni.cz/ S.F.X inteligentní linkování na plné texty mj. Portál elektronických časopisů a Citation Linker Metalib i S.F.X. jsou úzce provázány a doplňují se. Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 4. 4. Portál EIZ Základním zdrojem informací o službách Metalib a S.F.X. je Portál elektronických informačních zdrojů MU: http://ezdroje.muni.cz/ http://ezdroje.muni.cz/metalib/ http://ezdroje.muni.cz/sfx/ Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 5. 5. Elektronické zdroje odborné (a drahé!) informace v elektronické podobě desítky heterogenních zdrojů = různé ,,weby‘‘ a ,,databáze‘‘ rozsáhlé multioborové i menší specializované bibliografické, fulltextové, . . . obvykle autentizovaný přístup z počítačů MU vzdálený přístup (viz Portál EIZ) Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 6. 6. MetalibObecná charakteristika prostředník, který prohledá zdroje za vás umí komunikovat s různými zdroji váš dotaz ,,předává‘‘ dál výsledky dotazu zpracuje, setřídí a ,,učeše‘‘ můžete jej přizpůsobit a specializovat tzv. federativní vyhledávač – není totéž co Google Metalib obsahuje znalostní bázi, která obsahuje návod, jakým způsobem komunikovat s různými zdroji Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 7. 7. MetalibSchéma Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 8. 8. MetalibNegativa federativního vyhledávání rychlost vyhledávání může kolísat nezávisí na rychlosti Metalibu některý z dotazovaných zdrojů může ,,brzdit‘‘ větší počet prohledávaných zdrojů = delší odezva zvyšuje i zátěž – více výsledků k zpracování v praxi je rozumné prohledávat ne více než 15 zdrojů zpracuje nejdříve vždy prvních 30 nalezených záznamů Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 9. 9. Autentizace Metalib prohledává placený obsah – nutnost být autentizován: technicky mít IP adresu MU (147.251.*.*) v praxi přistupovat z počítačů na MU nebo použít vzdálený přístup http://ezdroje.muni.cz/vzdaleny_pristup/ Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 10. 10. MetalibCo umí? jednoduché i rozšířené prohledávání předdefinovaných skupin zdrojů prohledávání jednotlivých vybraných zdrojů přechodné uložení výsledků a hledání odeslání vyhledaných výsledků e-mailem uložení vyhledaných výsledků na disk Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 11. 11. MetalibCo umí pro přihlášeného uživatele? Pro přihlášené uživatele navíc: tvorbu vlastních skupin zdrojů avízo - opakované hledání ve zdrojích dodatkově správa časopisů (napojení na S.F.X.) vlastní přizpůsobení Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 12. 12. Nápověda Kontextová nápověda v pravém horním rohu. . . Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 13. 13. Úvodní obrazovka formulář pro vyhledávání výběr skupiny zdrojů horní menu pro další možnosti Nalézt zdroje Profi hledání Můj prostor (pro přihlášené) Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 14. 14. Výsledky hledání různé možnosti třídění přehled o celkových výsledcích (Přehled) tématické třídění (rok, časopis, autor – pouze u vyhledávání v předdefinovaných skupinách) S.F.X. a indikace dostupnosti přepnutí zobrazení (Tabulkové, Stručné, Úplné) Úplné zobrazení uložení záznamu (MARC21, EndNote, . . . ) zaslání mailem Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 15. 15. Přihlášený uživatel Přihlášení: UČO a sekundární heslo Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 16. 16. Přihlášený uživatelVlastní skupiny zdrojů Nalézt zdroje vybrané zdroje si vložíme do Schránky Můj prostor → Moje zdroje vytvoření nové skupiny, editace přesun mezi Schránkou a skupinou, mazání Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 17. 17. Přihlášený uživatelOpakované hledání, avízo Profi hledání → Předchozí vyhledávání uložíme vybrané hledání uložená hledání najdeme v Můj prostor → Uložené dotazy avízo – periodické spouštění dotazu výsledky e-mailem vytvoření avíza Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 18. 18. Přihlášený uživatelSpráva časopisů časopisy z Portálu elektronických časopisů http://sfx.muni.cz uložení časopisu spíše dodatková služba Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 19. 19. Služba S.F.X.Hledání plných textů Uvidíte-li podobné ikony, neváhejte! Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 20. 20. Služba S.F.X.Hledání plných textů (ne)dostupnost plného textu včetně tištěné verze v knihovnách MU dodatkové služby (impakt faktor, open access, CitacePRO) S.F.X. je navázáno na různé zdroje ProQuest, EBSCO, . . . Aleph na MU Google Scholar seznam zdrojů na http://ezdroje.muni.cz/ Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 21. 21. Služba S.F.X.Jak to vypadá Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 22. 22. Služba S.F.X.Portál elektronických časopisů MU seznam elektronických časopisů dostupných na MU možnost procházet, hledat http://sfx.muni.cz/ Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 23. 23. Služba S.F.X.Citation linker dohledání fulltextu dle citace http://ezdroje.muni.cz/ecasopisy/ citationlinker.php Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.
 24. 24. Důležité odkazy http://library.muni.cz/ http://ezdroje.muni.cz/ Vlastimil Krejčíř, krejcir@ics.muni.cz Metalib a S.F.X.

×