Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Průvodce databázemi MU aneb Kvalitní zdroje pro vaše studium

433 views

Published on

Rychlá nápověda pro vyhledávání v elektronických informačních zdrojích MU.

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Průvodce databázemi MU aneb Kvalitní zdroje pro vaše studium

  1. 1. Informační vzdělávání Ústřední knihovny FF MUPrůvodce elektronickými informačními zdroji aneb Kvalitní zdrojepro vaše studiumZákladní pojmyElektronické informační zdroje jsou informační zdroje, které jsou uchováványv elektronické podobě a jsou dostupné v prostředí počítačových sítí neboprostřednictvím jiných technologií distribuce digitálních dat (např. na discích CD-ROM, DVD)1.Licencované EIZ - přístup na základě licenčních smluv organizace - kvalitní (recenzované) odborné bibliografické nebo plnotextové databáze časopisů a elektronických knih pro vědu, výzkum a výuku - dostupné online pro studenty a zaměstnance MU z počítačů v rámci sítě MU nebo i z domova (pomocí vzdáleného přístupu)Volně dostupné EIZ - různé typy zdrojů dostupné veřejně přes internet - katalogy knihoven (bibliografické záznamy) - oborové brány a portály - digitální knihovnyDůležité odkazyPortál EIZ MU http://ezdroje.muni.czMetaLib– nástroj, který umožňuje současně jedním dotazem prohledávat různé databázedostupné pro MU http://metalib.muni.czSFX – hledání plného textu v EIZ MUPortál elektronických časopisů MU http://sfx.muni.cz/Příklady nejvyužívanějších multioborových databází v rámci EIZ MUEBSCOProQuest CentralJSTORSpringerLINKScienceDirectWiley Online Library – Journals1 Dle TDKIV http://aleph.nkp.cz/cze/KTD.
  2. 2. Volně dostupné EIZSouborný katalog ČR http://skc.nkp.czSouborný katalog MU http://aleph.muni.cz - součástí je i katalog ÚK FF MUKatalog Moravské zemské knihovny http://aleph.mzk.czSKAT (Souborný katalog odborné literatury veřejných knihoven)http://www.skat.czJednotná informační brána – souhrnné vyhledávání bibliografických záznamův českých i zahraničních zdrojích http://www.jib.czZahraniční oborové brány – rozcestníky; zprostředkování přístupu k dalšímelektronickým zdrojůmInfomine http://infomine.ucr.eduIntute http://www.intute.ac.ukDigitální knihovny – spravované sbírky informacíEuropeana http://www.europeana.euInternet Archive http://www.archive.orgCiteSeerx http://citeseerx.ist.psu.eduProject Guthenberg http://www.gutenberg.orgManuscriptorium http://www.manuscriptorium.comKramerius NK ČR http://kramerius.nkp.czVyhledávání volně dostupných odborných časopisůElektronische Zeitschriftenbibliothek (Elektronická knihovna časopisů)http://rzblx1.uni-regensburg.de/ezeit/ - informace o titulech časopisů dostupnýchpro zúčastněné instituce + záznamy volně dostupných časopisůDOAJ http://www.doaj.org/ – adresář časopisů s otevřeným přístupem (OpenAccess)Doporučená literaturaKrejčíř, Vlastimil. Nástroje pro práci s elektronickými informačními zdroji MU.Zpravodaj ÚVT MU [online]. 2010, XX, 3, [cit. 2011-09-30]. Dostupný z WWW:<http://www.ics.muni.cz/zpravodaj/articles/634.html>. ISSN 1212-0901.KontaktMgr. Hana Holoubkováholoubkova@phil.muni.czreferenční službyreference@phil.muni.czICQ: 362131842http://www.facebook.com/rs.knihovnaffmuÚstřední knihovna FF MU http://knihovna.phil.muni.cz
  3. 3. Informační vzdělávání Ústřední knihovny FF MUPrůvodce elektronickými informačními zdroji aneb Kvalitní zdrojepro vaše studiumZákladní pojmyElektronické informační zdroje jsou informační zdroje, které jsou uchováványv elektronické podobě a jsou dostupné v prostředí počítačových sítí neboprostřednictvím jiných technologií distribuce digitálních dat (např. na discích CD-ROM, DVD)2.Licencované EIZ - přístup na základě licenčních smluv organizace - kvalitní (recenzované) odborné bibliografické nebo plnotextové databáze časopisů a elektronických knih pro vědu, výzkum a výuku - dostupné online pro studenty a zaměstnance MU z počítačů v rámci sítě MU nebo i z domova (pomocí vzdáleného přístupu)Volně dostupné EIZ - různé typy zdrojů dostupné veřejně přes internet - katalogy knihoven (bibliografické záznamy) - oborové brány a portály - digitální knihovnyDůležité odkazyPortál EIZ MU http://ezdroje.muni.czMetaLib– nástroj, který umožňuje současně jedním dotazem prohledávat různé databázedostupné pro MU http://metalib.muni.czSFX – hledání plného textu v EIZ MUPortál elektronických časopisů MU http://sfx.muni.cz/Příklady nejvyužívanějších multioborových databází v rámci EIZ MUEBSCOProQuest CentralJSTORSpringerLINKScienceDirectWiley Online Library - Journals2 Dle TDKIV http://aleph.nkp.cz/cze/KTD.
  4. 4. Volně dostupné EIZSouborný katalog ČR http://skc.nkp.czSouborný katalog MU http://aleph.muni.cz - součástí je i katalog ÚK FF MUKatalog Moravské zemské knihovny http://aleph.mzk.czSKAT (Souborný katalog odborné literatury veřejných knihoven)http://www.skat.czJednotná informační brána – souhrnné vyhledávání bibliografických záznamův českých i zahraničních zdrojích http://www.jib.czZahraniční oborové brány – rozcestníky; zprostředkování přístupu k dalšímelektronickým zdrojůmInfomine http://infomine.ucr.eduIntute http://www.intute.ac.ukDigitální knihovny – spravované sbírky informacíEuropeana http://www.europeana.euInternet Archive http://www.archive.orgCiteSeerx http://citeseerx.ist.psu.eduProject Guthenberg http://www.gutenberg.orgManuscriptorium http://www.manuscriptorium.comKramerius NK ČR http://kramerius.nkp.czVyhledávání volně dostupných odborných časopisůElektronische Zeitschriftenbibliothek (Elektronická knihovna časopisů)http://rzblx1.uni-regensburg.de/ezeit/ - informace o titulech časopisů dostupnýchpro zúčastněné instituce + záznamy volně dostupných časopisůDOAJ http://www.doaj.org/ – adresář časopisů s otevřeným přístupem (OpenAccess)Doporučená literaturaKrejčíř, Vlastimil. Nástroje pro práci s elektronickými informačními zdroji MU.Zpravodaj ÚVT MU [online]. 2010, XX, 3, [cit. 2011-09-30]. Dostupný z WWW:<http://www.ics.muni.cz/zpravodaj/articles/634.html>. ISSN 1212-0901.KontaktMgr. Hana Holoubkováholoubkova@phil.muni.czreferenční službyreference@phil.muni.czICQ: 362131842http://www.facebook.com/rs.knihovnaffmuÚstřední knihovna FF MU http://knihovna.phil.muni.cz

×