Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.
Linear Programming– set up and solve linear programming  problems to find real life minimums and  maximums.
Linear Programming Hints   To write the constraints and objective    function:    – Identify the variables.    – Write th...
Example 1       The West Hartford Senior Center is trying to establish a        transportation system of small and large ...
s 0                                                           s # of small vansl 0                                  Exampl...
Example 2       Pancakes                   Waffles        3 cups Bisquick            2 cups Bisquick        1 cup Milk   ...
3p    2w 24p    2w 18                                 Example 22p    2w 20                                            p   ...
Example 3   Kayla works no more than 20 hours per    week during the school year. She is    paid $10 an hour for tutoring...
t                               3t                               8                Example 3b                              ...
Example 4   As part of your weight training regimen, you want to    consume lean sources of protein. You want to    consu...
560c                     320t 300                              c # of lbs of chicken      136c                     40t 48 ...
Upcoming SlideShare
Loading in …5
×

MYP 5 Real Life linear programming

17,565 views

Published on

linear programming - real life examples

Published in: Education, Technology
  • Be the first to comment

MYP 5 Real Life linear programming

  1. 1. Linear Programming– set up and solve linear programming problems to find real life minimums and maximums.
  2. 2. Linear Programming Hints To write the constraints and objective function: – Identify the variables. – Write the objective function – Identify each constraint. Then write an inequality for each. • Start with x > 0 and y > 0 (usually).
  3. 3. Example 1  The West Hartford Senior Center is trying to establish a transportation system of small and large vans. It can spend no more than $100,000 for both sizes of vehicles and no more than $500 per month for maintenance. The WHSC can purchase a small van, which carries up to 7 passengers, for $10,000 and maintain it for $100 per month. The large vans, which carry up to 15 passengers, cost $20,000 each and can be maintained for $75 per month. How many of each type of van should they purchase if they want to maximize the number of passengers? s 0s # of small vansl # of large vans l 0 Initial purchase cost 10,000s 20,000l 100, 000# of passengers 100 s 75l 500 Monthly maintenanceP = 7s + 15l
  4. 4. s 0 s # of small vansl 0 Example 1 l # of large vans10, 000s 20, 000l 100, 000 P 7 s 15l100s 75l 500 The vertices that should 10 be tested are (0,5), (2,4), and (5,0). 8 # of large vans, l P(0,5) 7(0) 15(5) 75 6 P(2,4) 7(2) 15(4) 74 P(5,0) 7(5) 15(0) 35 4 The WHSC should buy 5 large vans which can 2 hold 75 passengers. 00 2 4 6 8 10 # of small vans, s
  5. 5. Example 2  Pancakes Waffles 3 cups Bisquick 2 cups Bisquick 1 cup Milk 2 cups Milk 2 Eggs 2 Eggs Serves 6 Serves 5  You have 24 cups of Bisquick, 18 cups of milk, and 20 eggs. If you want to feed as many people as possible, how many batches of each should you make?p # of batches of pancakes p 0w # of batches of waffles w 0Servings Bisquick 3 p 2w 24S 6 p 5w Milk p 2 w 18 Eggs 2 p 2w 20
  6. 6. 3p 2w 24p 2w 18 Example 22p 2w 20 p # of batches of pancakesp 0 w # of batches of wafflesw 0 S 6 p 5w 10 The vertices that should be tested are # of batches of waffles, w 8 (0,9), (2,8), (4,6), and (8,0). 6(0) 5(9) 45 S(0,9) 6 S(2,8) 6(2) 5(8) 52 S(4,6) 6(4) 5(6) 54 4 S(8,0) 6(8) 5(0) 48 2 Make 4 batches of pancakes and 6 00 batches of waffles 2 4 6 8 10 feed 54 people. to # of batches of pancakes, p
  7. 7. Example 3 Kayla works no more than 20 hours per week during the school year. She is paid $10 an hour for tutoring Geometry students and $7 an hour for babysitting. She wants to spend at least 3 hours but no more than 8 hours a week tutoring. Find Kayla’s maximum weekly earnings. t # of hrs spent tutoring t 3 b # of hrs spent babysitting t 8 Earnings b 0 E 10t 7b Total hours worked t b 20
  8. 8. t 3t 8 Example 3b 0 t # of hrs spent tutoringt b 20 b # of hrs spent babysitting E 10t 7b 20# of hrs spent babysitting, b The vertices that should be tested are (3,17) and 16 (8,12). E(3,17) 10(3) 7(17) 149 12 E(8,12) 10(8) 7(12) 164 8 Kayla should tutor for 8 hours and babysit for 12 4 hours. 00 2 4 6 8 10 # of hrs spent tutoring, t
  9. 9. Example 4 As part of your weight training regimen, you want to consume lean sources of protein. You want to consume at least 300 Calories a day from at least 48 grams of protein. One ounce of chicken provides 35 Calories and 8.5 g of protein. One ounce of tofu provides 20 Calories and 2.5 g of protein. Your local supermarket charges $5 a pound for chicken and $2.50 a pound for tofu. How much of each food should you eat each day if you want to meet your requirements with the lowest cost? What is this daily cost? c # of lbs of chicken c 0 t # of lbs of tofu t 0 Calories 560c 320t 300 Price Paid P 5c 2.50t Protein 136c 40t 48
  10. 10. 560c 320t 300 c # of lbs of chicken 136c 40t 48 Example 4 t # of lbs of tofu c 0 P 5c 2.50t t 0 The vertices that should be tested are approx.c 0.536 (0, 1.2), (0.16, 0.65), andt 0.9375 1.0c 0.35 (.536,0).t 1.2 P(0,1.2) 5(0) 2.5(1.2) 3 0.8 # of lbs of tofu, t P(0.16,0.65) 5(0.16) 2.5(0.65) 2.425 0.6 P(0.536,0) 5(0.536) 2.5(0) 2.68 You should eat about 0.16 0.4 pounds of chicken and 0.65 pounds of tofu, which will 0.2 cost about $2.43 per day. 00 0.2 0.4 0.6 0.8 1.0 # of lbs of chicken, c

×