Orhan pamuk hayatı ve eserleri̇

2,367 views

Published on

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,367
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
3
Actions
Shares
0
Downloads
26
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Orhan pamuk hayatı ve eserleri̇

 1. 1. Recep TURAN MOT YL
 2. 2. HAYATI:  1952 İstanbul doğumlu yazar 2006 yılında nobel edebiyat ödülünü kazanmıştır. Bu ödülü alan ilk ve tek Türk yazardır.  Lise eğitimini Robert kollej de tamamlayan yazar İstanbul Teknik Üniversitesinde 3yıl mimarlık eğitimi aldıktan sonra İstanbul üniversitesinde gazetecilik enstitüsünü tamamladı.
 3. 3. ESERLERİ: CEVDET BEY VE OĞULLARI  1982 yılında yayınlanan Cevdet bey ve oğulları kitabında kendi ailesine benzer bir şekilde Nişantaşında yaşayan bir aileyi anlattı  Bu eser ona Milliyet yayınları Yaşar Kemal ödülünü kazandırdı.
 4. 4. ESERLERİ : SESSİZ EV  1983 yılında yayınlanan ikinci kitabı sessiz ev’i 1980 darbesinden bir ay kadar önce tamamlamıştı bu yüzden dönemin siyasal gerginliğinin izlerini taşır. 3 Kardeşin babaannelerini ziyaret ettikleri Eskihisar kasabasında geçirdikleri bir haftayı anlatır.
 5. 5. ESERLERİ: BEYAZ KALE  1985 yılında yayınlanan eser 1990 sonrası birçok dile çevrilerek yazarın yurtdışında tanınmasını sağlamıştır. Venedikli bir bilim adamının köle olarak yaşamak zorunda kaldığı İstanbulda bir Osmanlı alimi ile yaşadığı dostluğu ve gerilimi anlatır.
 6. 6. ESERLERİ: KARA KİTAP  1985-88 yılları arasında Iowa üniversitesinde aldığı İnternational writing program kursu sırasında yazdığı kara kitap klasik tarz ile yazarlık hayatına başlayan yazarın postmodernizm ile yazdığı ilk eser olmuştur. Kendi değimi ile bir kurs görüp ‘‘ hayatı değişmiştir.’’ Kitap İstanbulda yaşayan bir avukat olan Galip’in evden ayrılması ve onu takip eden eşi ve kardeşinin sürükleyici öyküsünü konu alır.
 7. 7. ESERLERİ:YENİ HAYAT, BENİM ADIM KIRMIZI  Bir kitap okudum ve hayatım değişti cümlesiyle başlayan yeni hayat kitabında bir üniversite öğrencisinin otobüs yolculuklarıyla ölümü aramasını konu alır.  Benim adım kırmızı ‘ da Osmanlı ve İran nakkaşlarının hayatını bir cinayet ve aile içi entrika kurgusunda anlatmıştır.
 8. 8. ESERLERİ:KAR  Yazarın ilk ve son siyasi romanım dediği kar’ da Kars ta yaşayan Ka isimli karakteri ile kendisini özdeşleştirdiği görülür, Ka hiç istemediği halde siyasi olaylardan etkilenmektedir. Bu durumu ‘‘Hayatın bana yaptığı bir şakadır’’ sözüyle değerlendirir. Yazar bu eseri ile Nobel edebiyat ödülünü almıştır.
 9. 9. NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ:  2006 Nobel Edebiyat ödülü değerlendirme heyeti "Kentinin melankolik ruhunun izlerini sürerken, kültürlerin birbirleriyle çatışması ve örülmesi için yeni simgeler bulduğu için" yazarı bu ödüle layık gördüğünü açıklamıştır. Yazar ödülü alırken ‘‘ Babamın bavulu’’ isimli konuşmasıyla dikkat çekmiştir.
 10. 10. ESERLERİ:İSTANBUL, MASUMİYET MÜZESİ  Yazarın 2006 yılında yayınladığı İstanbul’ da yazar kendi gözünden 1950 ‘ lerin İstanbul’undaki siyah beyaz hüznü anlatır.  2008 de yayınlanan masumiyet müzesinde sevdiği kıza ait bütün eşyaları kendi hazırladığı müzede saklayan kahramanı anlatır, ironik olarak konu olan aşk da pek masum değildir.

×