Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Bees

2,301 views

Published on

More at: http://random13579b.blogspot.com/

 • Be the first to like this

Bees

 1. 1. על הדבש ועל העוקץ
 2. 3. גידול דבורים אז והיום בעת העתיקה נהגו ציידים - מלקטים לאכול חלות - דבש שנלקחו מנחילי בר . ארכיאולוגים גילו כדי חרס מלפני כ -7000 שנה , ששימשו ככוורות . לדונג הדבורים היה מעמד טכנולוגי חשוב כבר משנת 3000 לפנה " ס . הוא שימש בעיקר ליצירת תבניות ליציקת מתכות . ציורי קיר מלפני 3450 שנה שנמצאו בלוקסור שבמצרים מתארים רדיית דבש מכוורות בר . עד סביבות שנת 1700 לספירה ייחסו לדבש ערך מיוחד , בגלל שהאמינו שהוא מתנה משמים - כמו הטל על הפרחים
 3. 6. Scientific Classification Kingdom: Animalia Phylum: Arthropoda Class: Insecta Order: Himenopetra Suborder: Apocrita Superfamily: Apoidea Family: Apidae Subfamily: Apinae Tribe: Apini Genus: Apis Species: Mellifera Binomial Name: Apis mellifera 1758 Linnaeus
 4. 7. גוף הדבורה  גוף הדבורה , כגופם של כל החרקים , מורכב מראש , חזה ובטן . בראשה 5 עיניים , 2 מחושים ופה . הפה מורכב משפה עליונה , זוג לסתות וחדק . הלסתות מותאמות ללעיסה וחיתוך . החדק מתפקד כמשאבה דו - כיוונית , המאפשר שאיבה ופליטה של נוזלים , וכך מותאם ליניקת צוף - פרחים , להאכלת הזחלים והמלכה , לפליטת מים לצורך קירור הכוורת ועוד . בחזה 2 זוגות כנפיים ו 6 רגליים . בכל הרגליים יש לדבורה " מסרקות " לשם העברת אבקת - הפרחים והפרופוליס שהיא אוספת , מהרגליים הקדמיות לאחוריות . עד להבאתם אל הכוורת , הדבורה מאחסנת את האבקה והפרופוליס בשקערוריות הנמצאות ברגליה האחוריות , הנקראות " סלסילות אבקה ". הסל מתמלא באופן סימטרי משני הצדדים , כדי לאזן את הדבורה ולאפשר לה תעופה תקינה .   בתוך הבטן נמצאים האיברים הפנימיים . היא עשויה לוחות קשיחים כדי להגן עליהם , וביניהם חיבורים גמישים שמאפשרים התרחבות לפי הצורך , למשל של קיבת הדבש אצל העמלה . בבטן נמצאות גם הבלוטות לייצור הדונג , ובקצה נמצא העוקץ .  
 5. 8. זכר עמלה מלכה מבנה העמלה עוקץ קיבה חזה ראש עיניים פשוטות עיניים מורכבות מחושים כנף לסת סלסיליות האבקה מעיים בלוטות הרעל מערכת העצבים מעי הגס
 6. 9. זחלי דבורים תאי החלה מחזור החיים של הדבורה מחזור החיים של הדבורה כולל ארבעה שלבים : ביצה , זחל , גולם ובוגר . שלושת השלבים שלפני בוגר נקראים וולד . משך ההתפתחות של הזחל והגולם שונה בין הכתות ( הקבוצות ) השונות : מלכה , עמלה , זכר .
 7. 10. כוורת בספרד
 8. 11. ביצה : המלכה מטילה את הביצה לתוך תא בחלה . נקבות ( עמלות ומלכות ) מתפתחות מביצים מופרות , וזכרים מתפתחים מביצים שלא הופרו . זחל : לאחר כשלושה ימים בוקע מהביצה זחל . עמלות צעירות שנקראות " אומנות " מאכילות את הזחלים במזון מלכות , דבש ואבקת פרחים . הזחלים הנקביים יתפתחו לעמלה או למלכה לפי הרכב המזון . זחל המיועד להתפתח למלכה יקבל יותר סוכרים ויותר מזון מלכות . גולם : כשהזחל מגיע לגודלו הסופי , העמלות מפסיקות להאכיל אותו וסוגרות את התא שלו בדונג . הזחל טווה סביב עצמו פקעת קורי - משי . הגולם שוכב ללא תנועה , ועובר שינויים גופניים רבים . בסיום שלב זה מגיחה הדבורה הבוגרת .
 9. 12. דבורת - הדבש כחרק חברתי הדבורית : דבורת הדבש Apis mellifera . הינה חרק חברותי , שחי בקבוצה הנקראת דבורית . לפרטים בדבורית אין יכולת קיום וריבוי בזכות עצמם , אלא רק כחלק מתוך הקבוצה , שכל מרכיביה מתפקדים כאילו היו יצור אחד . לכן יש המגדירים את הדבורית כיצור - על ( סופר - אורגניזם ). בטבע בונה הדבורית את קינה בחללים סגורים , ובחקלאות בתוך כוורת . בכל כוורת חיות כ 50,000-60,000 דבורים . המלכה מטופלת בידי העמלות
 10. 13. למלכה שני תפקידים עיקריים : א . כ " אמא " היא אחראית להטלה ולריבוי . היא הנקבה היחידה שמזדווגת ומטילה ביצים . המלכה יכולה להטיל כ -2,000 ביצים ביממה , יותר ממשקל גופה . ב . כ " מלכה " היא השליטה והמנהיגה . עצם נוכחותה של המלכה , תוך הפרשת פרומונים מגופה , משמש כגורם מרכזי מאחד ומתאם בין הפרטים בדבורית .   המלכה גדולה מהפועלות , ואינה משתתפת בעבודתן . המלכה אינה ניזונה בעצמה אלא מואכלת ע " י הפועלות . אורך חייה יכול להגיע ל -2-3 שנים . 9
 11. 15. תפקידי העמלה העמלות מהוות את רוב - רובה של אוכלוסיית הדבורית , ונושאות ברוב מלאכותיה . הן מבצעות תפקידים שונים , בהתאם לגילן . מסלול הקידום של העמלה נע מהאזור שבו הגיחה לעבר חוץ הכוורת . 1.   תפקידה הראשון של העמלה הוא ניקוי תאי החלה , חתימת ( סגירת ) תאי דבש וחתימת תאי - וולד ( בד " כ מהגיחה עד 10 הימים הראשונים לחייה ). 2.   טיפול בזחלים , בזכרים ובמלכה ( בד " כ עד היום ה 15). 3.   טיפול במזון והפיכת צוף לדבש . ייצור דונג ובניית חלות .  ויסות הטמפרטורה בכוורת ( בד " כ עד היום ה 21). 4.   פעילות בפתח הכוורת , בהגנה מפני פלישת אויבים ואוורור פתח הכוורת . 5.   עמלה בוגרת יוצאת לחפש צוף ואבקה .  
 12. 16. המלכה מטילה הבקעות הזחל פועלת אחת מזינה את הזחל הזחל מקבל את האבקה והצוף המזינים פועלת סותמת את פתח התא הזחל משתנה לגולם התבקעות פועלת הצעירה הגולם משמין
 13. 20. חלוקת העבודה היא גמישה . כאשר נוצר מחסור בעמלות מגיל מסוים ( לדוגמה , אם הן נפגעו מריסוס ), משלימות עמלות צעירות ומבוגרות יותר את החסר . גוף העמלה משתנה מעט בהתאם למשימות שהיא מבצעת . השתנות הגוף היא גמישה ומשתנה בהתאם לצורך . בגלל מאמץ העבודה הרב , הפועלות אינן מאריכות ימים , ומתות 6-8 שבועות מיום בקיעתן .
 14. 21. מתיישבים אירופים הם שהביאו את דבורת הדבש לאמריקה . היא לא הייתה קיימת כלל לפני גילויה .
 15. 26. Bee pollen
 16. 27. <ul><li>הדבורים והמתמטיקה </li></ul><ul><li>לפני שנים רבות קבע המתמטיקאי היווני ( פאפוס מאלכסנדריה , 285-305, שהדבורים ידעו מתמטיקה . </li></ul><ul><li>התיאוריה שלו התבססה על צורת הכוורת הבנויה מפסיפס של משושים . המשושה מאפשר ליצור פסיפס שאין בו חללים או בליטות . </li></ul><ul><li>פסיפס דומה אפשר ליצור גם עם משולשים או ריבועים . </li></ul><ul><li>מדוע אפוא בוחרות הדבורים במשושה הקשה יותר לביצוע ? </li></ul><ul><li>פאפוס הוכיח שבמצולעים שווי צלעות , ככל שגדל מס ' הצלעות גדל שטח המצולע . </li></ul><ul><li>ומהסבר זה , הגיע למסקנה שבאותה כמות דונג </li></ul><ul><li>ובאותו מאמץ יוצרות הדבורים תאים לאחסון דבש </li></ul><ul><li>בעלי השטח הגדול ביותר . </li></ul>
 17. 28. Rafter Beekeeping in Cambodia whith Apis Dorsata &quot;  
 18. 29. הטבע מתחפש לדבורה : סחלב דבורנית Ophrys Apifera
 19. 30. על סגולות הדבש ידע לספר כבר היפוקרטס היווני , &quot; אבי הרפואה &quot;, שהיה טבעוני וניזון מדבש . הפילוסוף היווני אריסטו האמין כי אכילת דבש היא המפתח לחיים בריאים וארוכים והסופר הרומאי פליניוס הזקן המליץ לשתות כוס דבש מדי יום כדי לנקות את הגוף . ברחבי האימפריה הרומית אף הוקמו בתי ספר לרפואה מבוססת - דבש .
 20. 31. אנטיביוטיקה של הטבע . הדבש הוא אחד ממחסלי החיידקים הטובים ביותר בטבע ומתפקד למעשה כאנטיביוטיקה טבעית . הוא מסוגל לספוג לחות מכל גוף חי , ולכן חיידק שבא במגע עם דבש מאבד את הנוזלים המצויים בו ומת . רבים מאמינים בכוח הדבש לשמש כתרופה מונעת : באמצעות צריכה קבועה של כפית דבש ליום אפשר לסייע למערכת החיסונית של הגוף להתמודד עם מתקפת החיידקים בעונת החורף .
 21. 32. סוגי דבש . סוגו של דבש נקבע לפי מגוון הצמחים באזור הרעייה של הדבורים . דבורי ישראל מפיקות דבש משמונים ויותר צמחים שונים , כגון פרי אדר , פרחי בר , איקליפטוס , אבוקדו ועוד .
 22. 34. לבלבלו אגס וגם תפוח , וליצ ` י גם . דבורת הדבש היא החרק המאביק החשוב ביותר בחקלאות העולמית . נמצא כי תרומת דבורת הדבש לחקלאות היא פי 60 מערך התמורה שמתקבלת מייצור הדבש . הדבורים אחראיות , בין השאר , להאבקת אגס , תפוח , ליצ ` י , קיווי , שזיף , שקד , דובדבן , אבוקדו , פיטייה , מלון , אבטיח , קישוא , תות שדה , חמנייה .
 23. 35. זהירות , דבש מסוכן ! דבש מפרחי הרדוף הנחלים ( Nerium oleander ) ומפרחי שושנת האלפים ( Rhododendron ) - צמח המוכר יותר בשם רודודנדרון - הוא קטלני . ידוע על הרעלה המונית של חיילים מצבאו של כסנופון בשנת 401 לפני הספירה , שבזזו דבש מנחילי דבורים טבעיות באזור הים השחור . מסופר גם כי חיילים רומאים מצבא פומפיוס הורעלו במאה הראשונה לספירה בדרכם למלחמה באזור הים השחור , לאחר שחלות דבש מפרחי רודודנדרון הוצבו בכוונה תחילה בדרכם .
 24. 37. ההוני והאון . מסופר על אטילה ההוּנִי שהיה שותה חלב סוסות מהול בדבש . הוא האמין כי משקה זה מגביר את אונו . בתרומת הדבש לאון האמינו גם הטבטונים בגרמניה , שנהגו להשקות בני זוג טריים ביין דבש מדי יום במשך שלושים יום לאחר החתונה . גם במרוקו הלעיטו בדבש חתנים מיועדים לפני חתונתם . בקשר שבין דבש לאהבה האמינו גם הרומאים , שטענו כי אישה שתאכיל את בעלה בדבש תרכוש את לבו . מאת : אורן קנר
 25. 38. צוף . צוף הפרחים הטרי הוא נוזל שקוף ומתקתק המכיל 90-60 אחוז מים . במשך גיחה אחת הנמשכת כחצי שעה , מסוגלת הדבורה לאסוף לתוך חלק בקיבתה הקרוי &quot; קיבת הדבש &quot; 70-40 מיקרוליטר ( מיליגרם ) צוף מ - 50 עד 100 פרחים . תוך כדי מעופה חזרה לכוורת מוסיפה הדבורה לצוף אנזים , המפרק את הסוכרוז שבצוף . בכוורת מאחסנת הדבורה את הצוף בתוך תאי הדונג , שם מתחיל תהליך של אידוי מים על ידי משב כנפיים של דבורים רבות בכוורת . בסיום התהליך הופך הצוף לדבש , שתכולת המים בו היא פחות מ -20 אחוזים , והשאר סוכרים וכן כמויות זעירות של ויטמינים .
 26. 39. דבורה מלקטת צוף מפרחי סלסלי כסף צהובים Allisum
 27. 41. בפרחי &quot; אל תשכחני &quot;
 28. 42. ישראל . בישראל צורכים כ -3600 טונות דבש בשנה . דבורת הדבש בישראל היא מזן איטלקי . ברחבי הארץ עובדים כ -500 דבוראים , הנוטעים 100,000 צמחי צוף בכל שנה , בסיוע קק &quot; ל . 90,000 כוורות מוצבות בישראל , מהן כ -60,000 בגידולים חקלאיים , לצורך האבקה . בכל כוורת מיוצרים בממוצע 45 קילוגרם דבש בשנה , לעומת 200 קילוגרם בקנדה , אוסטרליה ודרום אמריקה . ההבדל נובע מכמות נמוכה של מקורות פריחה ומעקירת פרדסים .
 29. 43. חתונה וירח דבש . בתרבויות רבות נפוצה האמונה כי אכילת דבש במשך 30 יום לאחר החתונה מבטיחה שהנישואים יהיו מתוקים . נו , טוב , אם זה היה כל כך פשוט ... בכל מקרה , 30 יום הם זמן הקפת כדור הארץ על ידי הירח ולכן תקופת חסד זו שלאחר החתונה נקראת ירח דבש ( Honey Moon ). אגב , בסנסקריט מכונה הירח &quot; נותן הדבש &quot;, בשל אמונה קדומה כי מקורו של הדבש בירח .
 30. 45. דבוראי . ב -2004 החליטו ארגון מגדלי הדבורים ומועצת הדבש להחליף את שם המקצוע &quot; כוורן &quot;, שנשמע כמו &quot; קברן &quot;, ל &quot; דבוראי &quot;. המצאת השם מיוחסת לנעמי שמר . מהאקדמיה ללשון העברית נמסר כי האקדמיה &quot; מעולם לא דנה במילה דבוראי . לפני שש שנים פנתה לאקדמיה הגב ` לאה זקס ממושב צופית בבקשה לאשר את המילה דבוראי , ואחד הנימוקים שלה אכן היה זיהוי הצליל של כוורן וקברן . במקביל פנתה זקס לארגון מגדלי הדבורים ולמועצת הדבש בבקשה לאמץ את דבוראי .
 31. 46. הן סאנג קיו דבוראי דרום קוריאני מכוסה בדבורים
 32. 47. נחיל דבורים שנבנה בחלל של גג רעפים
 33. 48. נחיל דבורים בענפי עץ זית .
 34. 49. אכילת דבש על כל סוגיו אסורה על תינוקות מתחת לגיל שנה - שנתיים , בשל נבגי חיידק הבוטולינום , בין היצורים היחידים השורדים בדבש
 35. 50. הדבורה השחורה היא אחד מהזנים המקוריים של דבורת הדבש במרכז אירופה , ונעשים מאמצים גדולים מאד כדי לשמרה .
 36. 51. דבורה ירוקה
 37. 53. http://www.honey.org.il/welcome.htm?page=http://www.honey .org.il/info/about-us/organization.htm ( מועצת הדבש ) http://www.honey.org.il/ ( מועצת הדבש ) http://www.aulaapicolazuqueca.com/premio%20primero%202006%20g.htm ( תחרות צילומים על דבורות וכוורת ) http://www.tapuz.co.il/blog/print.asp?EntryId=801223 ) מילון הדבש - אורן קנר ) http://chiron.valdosta.edu/jbpascar/floridabees/apini.htm ( צילומי מקרו ) מוסיקה : Novacek - Perpetuum mobile Perlman - Sanders Clarita y Efraim [email_address] מקורות

×