Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Budoucnost českého webového archivu

1,358 views

Published on

Představení českého webového archivu na konferenci Inforum 2015 Webarchiv.cz) se stará o dlouhodobou ochranu českých digitálních online zdrojů. Prezentace byla primárně zaměřena na nově vznikající způsoby zpřístupnění dat v archivu pro potencionální uživatele. Jelikož se domníváme, že pouhé vyhledávání pomocí URL nebo klíčových slov není dostatečné, pro tak velký a specifický objem dat, kterým webový archiv je.

 • Be the first to comment

Budoucnost českého webového archivu

 1. 1. Webarchiv Budoucnost českého webového archivu
 2. 2. Jsme Webarchiv digitální knihovna, která uchovává webové zdroje pro budoucí generace. www Pokud je nebudeme průběžně archivovat, zmizí významná součást národního kulturního dědictví.
 3. 3. Jak archivujeme? Provádíme kompletní archivaci “celého” českého webu. W W W W W W W W Souběžně probíhá výběrová a tematická archivace.
 4. 4. Bohužel! Ne všechna data jsou dostupná online. w Může za to současná podoba autorského zákona, která byla vytvořena pro knihy. Pro přístup k celému archivu musíte prozatím až k nám.
 5. 5. Budoucnost Webový archiv není jen skladiště URL, na které usedá prach. Pracujeme na vytvoření fulltextu celého archivu. Potřebujeme porozumět tomu, co nesou jednotlivé digitální objekty a co budou znamenat historicky. wwW Čeká nás otevření Webarchivu analytickému výzkumu a propojení našich dat s jinými archivy.
 6. 6. Bude možné studovat 90. léta a dál bez webových archivů? Ian Milligan
 7. 7. Webový archiv Živý web
 8. 8. Bude možné studovat 90. léta a dál bez webových archivů? Ne.
 9. 9. ~210 TB komprimovaných dat ~4 miliardy digitálních objektů ~1,2 miliónu webových stránek *.cz
 10. 10. méně jak ~1% webových stránek Webarchivu, je volně přístupné z Internetu w
 11. 11. METADATA W W W W W W W W
 12. 12. URL, Timestamp, SHA-1, Size, Outlinks, Content-Type, IP, Response, Title, Author ... WWW
 13. 13. Ian Milligan, opět
 14. 14. Identifikace formátu jednotlivých dig. objektů verze PDF, HTML, MS Word apod. Extrakce plného textu z HTML, PDF, DOC apod.
 15. 15. Rozponání žánru např. recenze, rozhovor, článek apod. Identifikace entit např. místa, osoby, události apod. Identifikace témat a klíčových slov např. Volby 2013, Útok ISIS, Ukrajinská krize Rozpoznání jazyka dokumentu
 16. 16. Obrazový hash hledání podobných obrázků Audio2text prohledávání audiovizuáních dokumentů Slovní popis obrázků včetně klíčových slov černé a ryšavé koťátko si hrají na zelené trávě Rozpoznávání tváří
 17. 17. A co zajímá vás?
 18. 18. w w w w w w Děkujeme za pozornost! Jaroslav Kvasnica Rudolf Kreibich

×