Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

1 1 призначення засобів людино машинного інтерфейсу та scada

688 views

Published on

Курс ЛМІ http://edu.asu.in.ua/course/view.php?id=3

Published in: Education
 • Be the first to comment

1 1 призначення засобів людино машинного інтерфейсу та scada

 1. 1. Людино-машинні інтерфейси та SCADA Призначення засобів людино-машинного інтерфейсу та SCADA автор і лектор: Олександр Пупена (pupena_san@ukr.net) зворотній зв’язок по курсу: Інтернет-форум АСУ в Україні (www.asu.in.ua) 04.10.2017 1
 2. 2. Роль людини в керуванні технологічним процесом 04.10.2017 pupena_san@ukr.net 2 Автоматизовані системи керування потребують участі людини : • запуск/зупинка процесу; • невизначеність для програми керування: • недостатньо інформації про стан об’єкта • непередбачувані (в системі керування) ситуації, нештатні ситуації (блокування, сигналізація але не виведення з нештату) • коригування роботи системи, наприклад: • зміна завдання регуляторам в залежності від якісних показників сировини, енергетичних потоків; • внесення корекцій у рецептуру (заданих значень параметрів, часових інтервалів, умов дозування тощо) та додавання нових рецептів; • зміна налаштувань регуляторів, параметрів і т.п. • інші приклади
 3. 3. Людино-машинний інтерфейс 04.10.2017 pupena_san@ukr.net 3 Для автоматизованих систем керування необхідно налагодити зв'язок, який би: • давав можливість контролювати людині стан процесу та системи, • забезпечував можливість втрутитися в процес керування Людино-машинний інтерфейс (HMI – Human-Machine Interface, ЛМІ). "машина" – система, що включає усі технічні засоби, які беруть участь у процесі вимірювання, контролю, сигналізації та керуванні, «людина» – оператор-технолог, який бере безпосередню участь в процесі керування, інші користувачі. Людина є частиною АСКТП (АСУТП), займає відповідальну роль, оскільки саме вона приймає найвідповідальніші рішення в процесі управління. ЛМІ є частиною автоматизованого робочого місця (АРМ) оператора.
 4. 4. Супервізорне керування (управління) 04.10.2017 pupena_san@ukr.net 4 Прямий (безпосередній) візуальний контролю та безпосереднього керування регулюючими органами VS в АСУТП процес отримання людиною інформації та ручне управління проходить опосередковано через засоби людино-машинного інтерфейсу, контролери (ПЛК), виконавчі механізми та датчики - супервізорне керування (управління).
 5. 5. Реалізація HMI для простих процесів 04.10.2017 pupena_san@ukr.net 5 Прості засоби ЛМІ: перемикачі, кнопки, індикатори… Приклад щита управління з використанням локальних засобів людино-машинного інтерфейсу
 6. 6. Панелі оператора 04.10.2017 pupena_san@ukr.net 6 Більшість технологічних процесів потребує значної кількості елементів відображення та ручного управління, а також різного типу самописців та елементів сигналізації. У цьому випадку для реалізації людино-машинного інтерфейсу використовують операторські панелі, які ще називаються панелі оператора – мікропроцесорні засоби з текстовим або графічним дисплеєм для відображення інформації та елементами управління – кнопками або/та сенсорним екраном.
 7. 7. Панелі оператора (виконання) 04.10.2017 pupena_san@ukr.net 7 Передня частина - захищена від пилу, бруду, вологи (має підвищений ступінь захисту IP), що дає змогу оператору управляти процесом безпосередньо біля об’єкта. Задню/бокову частину панелі розміщують у спеціальному щиті/шафі.
 8. 8. Операторські панелі vs комп'ютери 04.10.2017 pupena_san@ukr.net 8 Для великих АСУТП панель оператора не забезпечує: • контроль за всім процесом; • архівування великої кількості параметрів; • зв’язку з іншими системами управління процесами та виробництвом у цілому; • мульти-термінального керування (декілька терміналів) Засоби ЛМІ, побудовані на базі комп’ютерів зі спеціалізованим ПЗ.
 9. 9. Диспетчерські пункти управління 04.10.2017 pupena_san@ukr.net 9 АРМ на базі ПК розташовуються в диспетчерських пунктах, які захищають комп’ютери від пагубного впливу виробничих умов та надають можливість для нормальної роботи операторів У диспетчерських приміщеннях для управління об’єктами з великим обсягом інформації застосовують також настінні екрани
 10. 10. SCADA 04.10.2017 pupena_san@ukr.net 10 Двосторонній обмін даними: • збирати інформацію про стан технологічного обладнання і значень технологічних параметрів • передавати команди оператора в зворотному напрямку. При побудові АСУТП на базі програмованих контролерів, цими процесами займаються SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition – супервізорне управління і збирання даних). Тобто організація роботи АРМ складається, як мінімум, з двох складових: SCADA – для збирання даних та управління; HMI – для реалізації людино-машинного інтерфейсу (технічно це може бути одним і тим же програмно-технічним засобом). Системи SCADA початково використовувались для диспетчеризації територіально розподілених об'єктів, пізніше ці підходи і інструменти стали використовуватися в АСУТП.
 11. 11. DCS 04.10.2017 pupena_san@ukr.net 11 У АСУТП, побудованих на базі DCS (Distributed control system – системи розподіленого управління), база даних процесу єдина як для управління процесом у реальному часі так і для візуалізації. Окремо функція SCADA не виділяється, але процес створення людино-машинного інтерфейсу практично не відрізняється. Надалі будемо розглядати тільки системи, побудовані за принципом: контролери+SCADA+HMI.

×