Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

DOWIEDZ SIĘ DLACZEGO PSZCZOŁY SĄ WYJĄTKOWE

DOWIEDZ SIĘ DLACZEGO OWADY PSZCZOŁOWATE SĄ TAK WYJĄTKOWE A ICH ROLA W PRZYRODZIE I CAŁYM ŚRODOWISKU NIEOCENIONA.

 • Login to see the comments

 • Be the first to like this

DOWIEDZ SIĘ DLACZEGO PSZCZOŁY SĄ WYJĄTKOWE

 1. 1. DOWIEDZ SIĘ DLACZEGO PSZCZOŁY SĄ WYJĄTKOWE!
 2. 2. Ostatnio na całym świecie obserwuje się niepokojące zjawisko spadku liczebności pszczół dziko żyjących, a także wymierania całych rodzin hodowanych pszczół. Według szacunków ekspertów, w Polsce co sekundę umiera aż 105 pszczół miodnych! DLATEGO JUŻ DZIŚ ZOSTAŃ PRZYJACIELEM PSZCZÓŁ I RAZEM Z NAMI ZADBAJ O PSZCZOŁY!
 3. 3. PSZCZOŁA TO WYJĄTEK! „Pszczoła” to wyjątek ortograficzny To także niesamowity i wyjątkowy owad, od którego uzależnione jest nasze pożywienie i życie. To właśnie pszczołom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności Poznaj świat pszczół i dowiedz się, dlaczego są tak wyjątkowe!
 4. 4. CO TO SĄ PSZCZOŁY? Słowo „pszczoła” kojarzy się przeciętnemu człowiekowi przede wszystkim z pszczołą miodną. Nie każdy z nas wie, że to pszczoły dziko żyjące stanowią dość liczną gatunkowo grupę owadów. Szacuje się, że na Ziemi żyje około 30 tysięcy gatunków pszczół dziko żyjących, z czego w Polsce zanotowano obecność ponad 470. obrostka pszczolinka murarka
 5. 5. JAK WYGLĄDA PSZCZOŁA? Długość ciała pszczoły, w zależności od gatunku, może się wahać od 2 do 30 mm (w tropikach nawet do 40 mm!). Najmniejszymi pszczołami spotykanymi w Polsce są smukliki (ok. 4-5 mm), a największymi samice trzmielca (25 mm). smuklik pszczolinka trzmiel
 6. 6. PO CO NAM PSZCZOŁY? Pszczoły, obok muchówek i chrząszczy, należą do najważniejszych zapylaczy roślin kwiatowych. Dzięki obecności pszczół w środowisku rośliny produkują znacznie większe ilości nasion i owoców!
 7. 7. PO CO NAM PSZCZOŁY? Niejednokrotnie owady te są jedynym czynnikiem pozwalającym na zapylenie, a tym samym przedłużenie gatunku konkretnych roślin!
 8. 8. JAK STWORZYĆ ŚRODOWISKO PRZYJAZNE PSZCZOŁOM? Uczyń swój balkon lub ogród przyjazny pszczołom, sadząc m.in. kwiaty takie jak: nagietki, dalie, lawendy i nachyłki. Listę przyjaznych pszczołom kwiatów znajdziesz na www.pomagamypszczolom.pl Stworzyć środowisko przyjazne dla pszczół można nie tylko na balkonie czy w ogrodzie, ale także na parapecie w mieszkaniu!
 9. 9. JAK STWORZYĆ ŚRODOWISKO PRZYJAZNE PSZCZOŁOM? • Zwiększaj szanse pszczołowatych na wychowanie potomstwa przez budowanie domków dla nich. • Pozostawiaj w ogrodzie „półdziki” zakątek. • • Latem zadbaj o wodę dla pszczół, zostawiając ją w talerzyku. Wiosną nie wypalaj traw, suchych łodyg i zeszłorocznych roślin.

×