Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Odia education program proposal IIMC

2,812 views

Published on

This is a presentation for the first Odia Education Program in Indian Institute of Mass Communication, Dhenkanal, Odisha.

Published in: Education
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

Odia education program proposal IIMC

  1. 1. ଓଡ଼ ି ଆ ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ଶିକା ପରକଳପ ପରସାବନ ଭାରତୀୟ ଜନସଂଚର ସଂସଛାନ, େଢଙାନଳ ୮ ନେଭମର ୨୦୧୨
  2. 2. ଉଇକିପିଡ଼ିଆ● ଏକ ଅନଲଇନ ଜାନେକାଷ ଯାହା ସଭିଙ ପାଇଁ େଖାଲ ଓ ସଭିଏଁ ଏଥିେର ସମାଦନ କରିପାରିେବ● ଜଗତର ୨୮୦ େଗାଟିରୁ ଅଧିକ ଭାଷାେର ଉପଲବଧ● ଓଡ଼ ି ଆ ସେମତ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଦକିଣ ଏସୀୟ ଭାଷାେର ଉପଲବଧ● ଜଗତର ବଶାଳତମ ଜାନେକାଷ ଓ ୫ ଟି ଜଣାଶୁଣା େୱବସାଇଟ ି ମାନଙ ଭିତରୁ େଗାଟିଏ
  3. 3. ଓଡ଼ ି ଆ ଉଇକିପିଡ଼ିଆ● ପଞାବୀ ଓ ଅସିମୀୟା ସହିତ ପରଥମ ଦକିଣ ଏସୀୟ ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ଭାବେର ୨୦୦୨ େର ଆରମ● ୩୦୬୬ େଗାଟି ପରସଙେର ଭର● ୨୫ ରୁ ଅଧିକ େସଚାେସବୀ ସମାଦକଙ ଅବଦାନେର ଭର● ଓଡ଼ ି ଆ ଭାଷାେର ସବରାଧିକ ପଠିତ େୱବସାଇଟ● ଅନଲଇନେର ଉପଲବଧ ବିଶାଳତମ ଓଡ଼ ିଆ ଜାନେକାଷ● ସବରଭାରତୀୟ ସରେର ୨୦ଟି କମରଶାଳ
  4. 4. ଓଡ଼ ି ଆ ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ବାବଦେର କିଛି ଜଣା ଅଜଣା କଥା● ଓଡ଼ ି ଆ ଉଇକିପିଡ଼ିଆେର େଲଖି ବା ପାଇଁ କି କି ଦକତ େଲଡ଼ ା? ଓଡ଼ ି ଆ ଭାଷାେର େଲଖି ପଢ଼ ି ପାରୁଥିବା ଓ ସାଧାରଣ କମୁଟର ଜାନ ଥିବା େକହି ବି ବୟକି ଏଥିେର ଭାଗ େନଇ ପାରି େବ● ଏଥିେର ସମାଦନ କେଲ କିଛି ଆଥିରକ ସହାୟତ ମି ଳିବ କି ନଁା, ଉଇକି ପିଡ଼ିଆ ଏକ ଅଣଲଭକାରୀ ପରକଳପ, େତଣୁ ଏଥିେର ସମାଦନ କରୁଥିବା ସଭି ଏଁ େସଚାେସବୀ ଓ େକୌଣସି ଆଥିରକ ସହାୟତ ମି ଳିନଥାଏ।● େକଉଁ େକଉଁ ବିଷୟେର େଲଖି େହବ? ଉଇକି ପିଡ଼ିଆ ଏକ ଜାନେକାଷ ବା ଏନସାଇେକଲାପି ଡ଼ିଆ େହାଇଥିବା େହତ ଏଥିେର ୁ କଳ, ସାହିତୟ, ଗଣମାଧମ, ମେନରଞନ, ବିଜାନ, ବାଣି ଜୟ ତଥା ଜଗତର ନନଦି ବିଷୟେର ଉପାେଦୟ ପରସଙମାନ େଲଖି େହବ ।
  5. 5. ଛାତରମାନଙ ପାଇଁ ଉପେଯାଗୀତ● ଛାତରମାନଙର ଅନୁ ସନାନ, ଲି ଖନ େଶୈଳୀ ଓ ନଥିକରଣର ସର ଉନନତ େହବ ଯାହା ଜୀବନେର ଅେନକ କାମେର ଲଗି ବ● ଏକ ବିଶଵସରୀୟ ସଙଠନ ସହ କାମ କରି ବାର ଅନୁ ଭୂତି● ଏଥିେର ମି ଳିଥିବା ଅଭି ଜତ ପେର ଚକିରି ପାଇଁ ଆେବଦନ କଲେବେଳ କାମେର ଆସି ବ● ଏକ ବିଷୟେର ନିପୁଣତ ହାସଲ● ସାଧାରଣତଃ ଛାତରମାେନ ସାଇଟ, ବହି ଆଦିରୁ ନକଲ କରି ନିଜର ରି େପାଟର ତିଆରି କରି ଥାନି, ଉଇକିପିଡ଼ିଆେର ସମାଦନ େସମାନଙ େମୌଳିକ ଲି ଖନ ଜାନ ବଢ଼ ାଇଥାଏ ।
  6. 6. ଛାତର ଓ ଶିକାନୁ ଷାନ ପାଇଁ ଉପେଯାଗୀତ● ନଜ ଛାତରମାନଙ କାମ ବଶଵସରେର ପରଦଶିରତ େହାଇଥାଏ ି ି● ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ସହ ସହବନନ ପରକଳପ ଶିକକମାନଙୁ ନନଦି ଅନୟ ସଙଠନ ସହତ ଜଡ଼ ି ତ କରଇଥାଏ ଯାହା ଛାତର ଓ ି ଶିକାନୁ ଷାନ ପାଇଁ ଉପେଯାଗୀ େହାଇଥାଏ● ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ପରି ଏକ ବଶଵସରୀୟ ସରୀୟ ସଙଠନ ି ସହତ କାମ କରିବାର ଅନୁ ଭୂତି ି
  7. 7. ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ଶିକା ପରକଳପର ସିତି ଭାଷା ମାଲୟାଳମ ଅସିମୀୟା ଗୁଜୁରଟିଛାତର ସଂଖୟା ୨୦୦ ୫୦ ୨୦୦ଶି କକମାନଙ ଭୂମିକା ଖୁବ ଅଧିକ ସାମାନୟ ସାମାନୟେସଚାେସବୀ ସମାଦକଙ ଖୁବ ଅଧିକ ଅଧିକ ଅଧିକେଯାଗଦାନଅଧୁନତନ ସିତି ଅନିମ େସାପାନ ପରାରମିକ େସାପାନ ଅନିମ େସାପାନ

×