Odia education program proposal IIMC

2,504 views

Published on

This is a presentation for the first Odia Education Program in Indian Institute of Mass Communication, Dhenkanal, Odisha.

Published in: Education
0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
2,504
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1,029
Actions
Shares
0
Downloads
7
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Odia education program proposal IIMC

  1. 1. ଓଡ଼ ି ଆ ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ଶିକା ପରକଳପ ପରସାବନ ଭାରତୀୟ ଜନସଂଚର ସଂସଛାନ, େଢଙାନଳ ୮ ନେଭମର ୨୦୧୨
  2. 2. ଉଇକିପିଡ଼ିଆ● ଏକ ଅନଲଇନ ଜାନେକାଷ ଯାହା ସଭିଙ ପାଇଁ େଖାଲ ଓ ସଭିଏଁ ଏଥିେର ସମାଦନ କରିପାରିେବ● ଜଗତର ୨୮୦ େଗାଟିରୁ ଅଧିକ ଭାଷାେର ଉପଲବଧ● ଓଡ଼ ି ଆ ସେମତ ୨୦ରୁ ଅଧିକ ଦକିଣ ଏସୀୟ ଭାଷାେର ଉପଲବଧ● ଜଗତର ବଶାଳତମ ଜାନେକାଷ ଓ ୫ ଟି ଜଣାଶୁଣା େୱବସାଇଟ ି ମାନଙ ଭିତରୁ େଗାଟିଏ
  3. 3. ଓଡ଼ ି ଆ ଉଇକିପିଡ଼ିଆ● ପଞାବୀ ଓ ଅସିମୀୟା ସହିତ ପରଥମ ଦକିଣ ଏସୀୟ ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ଭାବେର ୨୦୦୨ େର ଆରମ● ୩୦୬୬ େଗାଟି ପରସଙେର ଭର● ୨୫ ରୁ ଅଧିକ େସଚାେସବୀ ସମାଦକଙ ଅବଦାନେର ଭର● ଓଡ଼ ି ଆ ଭାଷାେର ସବରାଧିକ ପଠିତ େୱବସାଇଟ● ଅନଲଇନେର ଉପଲବଧ ବିଶାଳତମ ଓଡ଼ ିଆ ଜାନେକାଷ● ସବରଭାରତୀୟ ସରେର ୨୦ଟି କମରଶାଳ
  4. 4. ଓଡ଼ ି ଆ ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ବାବଦେର କିଛି ଜଣା ଅଜଣା କଥା● ଓଡ଼ ି ଆ ଉଇକିପିଡ଼ିଆେର େଲଖି ବା ପାଇଁ କି କି ଦକତ େଲଡ଼ ା? ଓଡ଼ ି ଆ ଭାଷାେର େଲଖି ପଢ଼ ି ପାରୁଥିବା ଓ ସାଧାରଣ କମୁଟର ଜାନ ଥିବା େକହି ବି ବୟକି ଏଥିେର ଭାଗ େନଇ ପାରି େବ● ଏଥିେର ସମାଦନ କେଲ କିଛି ଆଥିରକ ସହାୟତ ମି ଳିବ କି ନଁା, ଉଇକି ପିଡ଼ିଆ ଏକ ଅଣଲଭକାରୀ ପରକଳପ, େତଣୁ ଏଥିେର ସମାଦନ କରୁଥିବା ସଭି ଏଁ େସଚାେସବୀ ଓ େକୌଣସି ଆଥିରକ ସହାୟତ ମି ଳିନଥାଏ।● େକଉଁ େକଉଁ ବିଷୟେର େଲଖି େହବ? ଉଇକି ପିଡ଼ିଆ ଏକ ଜାନେକାଷ ବା ଏନସାଇେକଲାପି ଡ଼ିଆ େହାଇଥିବା େହତ ଏଥିେର ୁ କଳ, ସାହିତୟ, ଗଣମାଧମ, ମେନରଞନ, ବିଜାନ, ବାଣି ଜୟ ତଥା ଜଗତର ନନଦି ବିଷୟେର ଉପାେଦୟ ପରସଙମାନ େଲଖି େହବ ।
  5. 5. ଛାତରମାନଙ ପାଇଁ ଉପେଯାଗୀତ● ଛାତରମାନଙର ଅନୁ ସନାନ, ଲି ଖନ େଶୈଳୀ ଓ ନଥିକରଣର ସର ଉନନତ େହବ ଯାହା ଜୀବନେର ଅେନକ କାମେର ଲଗି ବ● ଏକ ବିଶଵସରୀୟ ସଙଠନ ସହ କାମ କରି ବାର ଅନୁ ଭୂତି● ଏଥିେର ମି ଳିଥିବା ଅଭି ଜତ ପେର ଚକିରି ପାଇଁ ଆେବଦନ କଲେବେଳ କାମେର ଆସି ବ● ଏକ ବିଷୟେର ନିପୁଣତ ହାସଲ● ସାଧାରଣତଃ ଛାତରମାେନ ସାଇଟ, ବହି ଆଦିରୁ ନକଲ କରି ନିଜର ରି େପାଟର ତିଆରି କରି ଥାନି, ଉଇକିପିଡ଼ିଆେର ସମାଦନ େସମାନଙ େମୌଳିକ ଲି ଖନ ଜାନ ବଢ଼ ାଇଥାଏ ।
  6. 6. ଛାତର ଓ ଶିକାନୁ ଷାନ ପାଇଁ ଉପେଯାଗୀତ● ନଜ ଛାତରମାନଙ କାମ ବଶଵସରେର ପରଦଶିରତ େହାଇଥାଏ ି ି● ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ସହ ସହବନନ ପରକଳପ ଶିକକମାନଙୁ ନନଦି ଅନୟ ସଙଠନ ସହତ ଜଡ଼ ି ତ କରଇଥାଏ ଯାହା ଛାତର ଓ ି ଶିକାନୁ ଷାନ ପାଇଁ ଉପେଯାଗୀ େହାଇଥାଏ● ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ପରି ଏକ ବଶଵସରୀୟ ସରୀୟ ସଙଠନ ି ସହତ କାମ କରିବାର ଅନୁ ଭୂତି ି
  7. 7. ଉଇକିପିଡ଼ିଆ ଶିକା ପରକଳପର ସିତି ଭାଷା ମାଲୟାଳମ ଅସିମୀୟା ଗୁଜୁରଟିଛାତର ସଂଖୟା ୨୦୦ ୫୦ ୨୦୦ଶି କକମାନଙ ଭୂମିକା ଖୁବ ଅଧିକ ସାମାନୟ ସାମାନୟେସଚାେସବୀ ସମାଦକଙ ଖୁବ ଅଧିକ ଅଧିକ ଅଧିକେଯାଗଦାନଅଧୁନତନ ସିତି ଅନିମ େସାପାନ ପରାରମିକ େସାପାନ ଅନିମ େସାପାନ

×