Washington dc 2011 sk web

539 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
539
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
1
Actions
Shares
0
Downloads
1
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

Washington dc 2011 sk web

 1. 1. Slovenské stopyvo Washingtone Pavol Demeš
 2. 2. Washington, hlavné mesto Spojených štátovamerických, viaže so Slovákmi a Slovenskourepublikou veľa pút. Mnohé z nich sa dajúvysto p ovať na najrôznejších pamätníko ch,budovách, ale i celkom bežných miestach.Vo veľkomeste na brehu rieky Potomac sa písalikľúčové kapitoly našich dejín. Mnohí Slováci, ktorísem v rôznych obdobiach prišli žiť, študovať, čipracovať, prispeli k rozvoju Washingtonu i Ameriky.Táto fotografická publikácia z cyklu Slovenskéstopy sa snaží zachytiť časť bohatstva týchto vzťahova je malou pozvánkou na ich objavovanie. Washington – vlajky pred veľvyslanectvom Slovenskej republiky,ktorá vznikla v januári 1993 a v roku 2004 sa stala členom Európskejúnie. Doteraz slúžili ako slovenskí veľvyslanci v USA BranislavLichardus, Martin Bútora, Rastislav Káčer a Peter Burian.
 3. 3. Kongresová knižnica. Nachádzajú sa v nej mnohé vzácnedokumenty dôležité pre Slovákov. Je medzi nimi i korešpondenciagrófa Mórica Beňovského s Kongresom USA. M. Beňovský, narodenýv roku 1746 vo Vrbovom, osobne rokoval s budúcim prezidentomUSA Georgeom Washingtonom. Národná galéria portrétov, bývalý Patentový úrad USA. V rokoch1904–1911 tu registrovali patenty prvej bezdrôtovej telekomunikácieJozefovi Murgašovi z Wilkes Barre, Pensylvánia (narodil sa v roku1864 v Tajove) a v roku 1914 patent prvého aktívne využívanéhopadáka Štefanovi Baničovi z Greenville, Pensylvánia (narodil sav roku 1870 v Neštichu - Smoleniciach). V Národnej galérii portrétov sa v oddelení portrétov 20. storočianachádza na čestnom mieste obraz Marilyn Monroe od AndyhoWarhola, ktorého rodičia pochádzajú zo slovenskej obce Miková.
 4. 4. M. R. Štefánik rokoval v bývalom sídle ministerstiev zahraničia,obrany a námorníctva USA o vytvorení československých légií. Dnestáto budova, Eisenhower Executive Office Building, patrí do areáluBieleho domu. Hrob významného diplomata Štefana Osuského narodenéhov roku 1889 v Brezovej pod Bradlom, ktorý sa podieľal na vznikuČeskoslovenska. Hrob sa nachádza na Oak Hill Cemeteryv Georgetowne (vpravo pri vchode do cintorína). Milan Rastislav Štefánik narodený v roku 1880 v Košariskách.V USA sa spolu s Tomášom G. Masarykom rozhodujúcou mierouzaslúžil o vznik Československa v roku 1918. Tento portrét generálaŠtefánika sa nachádza vo vstupnej hale veľvyslanectva SR v USA.
 5. 5. Bývalá budova veľvyslanectva Francúzskej republiky v USA(adresa: 2460 16th Street), ktoré sa podieľalo na zabezpečovaníprogramu pre M. R. Štefánika počas jeho dvoch pobytovvo Washingtone v apríli 1917 (vtedy bol majorom francúzskejarmády) a v auguste až septembri 1918 (už ako generál). Socha prvého prezidenta Československa T. G. Masaryka, narodilsa v roku 1850 v moravskom Hodoníne, ktorého otec bol Slovák.Nachádza sa na Massachusetts Avenue, neďaleko Dupont Circlea domu, kde žil a zomrel prezident Woodrow Wilson, s ktorýmMasaryk opakovane rokoval o vytvorení Československa.
 6. 6. Prezident Wilson. Portrét sa nachádza vo Woodrow WilsonInternational Center for Scholars. Woodrow Wilson International Center for Scholars, významnévýskumné pracovisko, je zároveň pamätníkom venovaným tomutoštátnikovi. V auditóriu na šiestom poschodí sa nachádza od roku1999 busta Alexandra Dubčeka od Teodora Baníka (verejnostineprístupné). Bývalá budova veľvyslanectva Československej republikyv USA (adresa: 2349 Massachusetts Avenue), v ktorej pôsobil od roku1936 Vladimir S. Hurban (syn Svetozára Hurbana Vajanského)na poste československého vyslanca, od roku 1943 už vo funkciiveľvyslanca. V lete 1946 ho vystriedal ďalší Slovák Juraj SlávikNeresnický, ktorý zotrval v úrade do marca 1948, kedy rezignovalna protest proti komunistickému prevratu v ČSR a zostal žiť v exile.
 7. 7. Svetoznámy pamätník venovaný vojakom námornej pechoty,Iwo Jima Memorial, sa nachádza neďaleko Arlingtonského cintorína.Šestici vojakov, ktorí vztýčili v roku 1945 vlajku na Mt. Suribachina japonskom ostrove Iwo Jima, velil Michael Strank, narodenýv roku 1919 v Jarabine na východnom Slovensku. Clint Eastwoodnatočil o týchto vojakoch v roku 2006 vojnový film Flags of OurFathers. Hrob Michaela Stranka z Pennsylvánie, ktorý padol v bojina ostrove Iwo Jima 1. marca 1945. Neskôr bol pochovanýna Arlingtonskom národnom cintoríne. Doklady o americkomobčianstve mu udelili posmrtne až v roku 2008. Národná Bazilika nepoškvrneného počatia Panny Márie jenajväčším katolíckym chrámom v Severnej Amerike. Bola postavenáv rokoch 1920-1961 a od septembra 1965 sa v nej nachádza kaplnkavenovaná Sedembolestnej Panne Márii, patrónke Slovenska. Dominantou kaplnky je pieta v životnej veľkosti z mramoru Traniod Ernesta Morenona. Kaplnku venovala ako dar Prvá katolíckaslovenská únia Spojených štátov a Kanady (Jednota).
 8. 8. Návštevníci Národného múzea letectva a kozmonautiky sa môžuoboznámiť aj s vesmírnymi misiami Gemini 9, Apollo 10 a Apollo 17.Starý otec slávneho astronauta Eugena Cernana, ktorý sa zúčastnilna spomínaných troch misiách, bol slovenský imigrant do USA. Apolo 17 prinieslo z Mesiaca rekordný objem hornín a zeminy –110,5 kg. Návštevníci múzea letectva a kozmonautiky sa môžudotknúť kúska mesačnej skaly. Cernan, veliteľ Apolla 17, je doposiaľposledným človekom ktorý kráčal po povrchu Mesiaca. Bolo to14. decembra 1972. Národné múzeum holokaustu slávnostne otvorili v apríli roku1993 za účasti viacerých hláv štátov, vrátane slovenského prezidentaMichala Kováča, pre ktorého to bola historicky prvá návšteva USA.Počas nej ho prijal v Bielom dome prezident Bill Clinton. V múzeu sa nachádzajú i exponáty venované utrpeniu a heroizmuslovenských Židov, vrátane Nováckej skupiny. Tá získala za chrabrosťpočas druhej svetovej vojny prestížne vyznamenanie múzea „Medal ofResistance“.
 9. 9. Biely dom, sídlo amerického prezidenta, v ktorom boli po Nežnejrevolúcii prijaté viaceré slovenské osobnosti, vrátane všetkých trochprezidentov – Michala Kováča, Rudolfa Schustera a IvanaGašparoviča, ako aj premiéra Mikuláša Dzurindu. Americký Kongres. K slovenským koreňom sa hlásia kongresmaniJohn Mica a Peter Visclosky. V minulosti v Kongrese pôsobili i ďalšíkongresmani slovenského pôvodu, ako napríklad Joe Sestak a BartStupak. Známy senátor a celoživotný priateľ Slovákov Claiborne Pell(zomrel v roku 2009) otvoril v roku 1948 v Bratislave americkýgenerálny konzulát.
 10. 10. Budova historickej hlavnej železničnej stanice vo Washingtone,Union Station, bola zreštaurovaná a otvorená v roku 1988.Na náročnej vnútornej výzdobe stropov a stien Union Stationsa počas dvoch rokov podieľali dvaja mladí slovenskí umelci –súrodenci Zuzana Rudavská a Ondrej Rudavský. Aréna Verizon Center je domovom hokejového klubu WashingtonCapitals, za ktorý hralo viacero slovenských hráčov, napríklad RichardZedník, Milan Jurčina, Ivan Majeský, Andrej Podkonický. V rokoch1990–2004 tu pôsobil kanonier Peter Bondra. Zaradil sa medzinajúspešnejších hráčov klubu a celej NHL. Hokejový dres šampióna a strelca 500 gólov v NHL, dar PetraBondru, je vzácnym artefaktom zdobiacim slovenskú ambasáduvo Washingtone.
 11. 11. Mo dernú budovu veľvyslanectva Slovenskej republikyvo Washingtone projektoval autorský tím slovenských architektov –M. Bogár, D. Fischer, L. Králik, P. Lizoň, L. Urban. Slávnostne bolaotvorená v roku 2001 a slúži aj ako výstavný priestor, najmäpre súčasné výtvarné umenie. Na stene slávy Friends of Slovakia Wall of Honor, ktorá stojív záhrade slovenského veľvyslanectva, sa nachádzajú početnébronzové plakety darcov, ktorí prispeli k budovaniu slovensko–amerických vzťahov. Zakladajúcim predsedom Friends of Slovakia jeprvý veľvyslanec USA na Slovensku Theodore Russell.
 12. 12. Pavol Demeš je uznávaný odborník v oblastiobčianskej spoločnosti a medzinárodných vzťahov.Zároveň je skúseným fotografom. V súčasnostipôsobí ako externý analytik v German MarshallFund of the United States so sídlom v Bratislavea úzko spolupracuje s Centrom severoamerickýchštúdií Ekonomickej univerzity v Bratislave.Pri príprave tohto materiálu sa opieral o cenné radya pomoc viacerých ľudí, najmä: Petra Buriana,Martina Bútoru, Veroniky Demešovej, OliveraGunovskeho, Paula Hackera, Ann Johnsonovej,Michala Kovácsa, Richarda Kvasňovského,Slavomíra Michálka, Miroslava Musila a JanySvehlovej. Ekonomická univerzita v Bratislave© Koncept, text a fotografie: Pavol Demeš, november 2011© Vydalo: Vydavateľstvo Ekonóm pre Centrum severoamerických štúdií,Ekonomická univerzita v Bratislave (z dotácie Ministerstva školstva, vedy,výskumu a športu SR)www.euba.sk/cnasISBN: 978-80-225-3300-3Grafické spracovanie: General Design, Bratislava

×