PromoQube ile Dijital Dunyadan Gelismeler

2,471 views

Published on

Promoqube ile Dijital Dünyadan Gelişmeler #1

Published in: Technology

PromoQube ile Dijital Dunyadan Gelismeler

 1. 1. Dijital Dünyadaki Gelişmeler 16.04.2012
 2. 2. Generous StoreDanimarkalı “Anthon Berg” çikolata firması, Kopenhag’da açtığı mağazada, iyi birşey yapma sözü veren kişilere çikolata satışı yaptı. Evet, çikolata almak içinkişilerin iyi bir şey yapacağına dair söz vermesi gerekiyor. “Bir hafta boyuncaeşime kahvaltı hazırlayacağım”, “Kız arkadaşımla şehir gezisi yapacağım” gibisözleri vererek çikolata alabiliyorsunuz. Tabii ki bunun için kasada bir iPad sizibekliyor.
 3. 3. Generous Store iPad ile Facebook hesabınıza giriş yaptıktan sonra, fiyat etiketinde bulunan alana vereceğiniz sözü giriyor ve bunu, söz verdiğiniz kişi ile paylaşıyorsunuz. Verdiğiniz söz, bu kişinin ve sizin Facebook duvarınızda paylaşılıyor.
 4. 4. Mix Againts Aids Dünya AIDS Günü’nde Brezilyalı bir radyo istasyonu olan Mix FM ve ajansları Que, markanın Facebook sayfasına iki adet viral sex videosu post etti. Bu videolardan biri kadınlar, diğeri ise erkekler için. Bu videolar izlendikten sonra izleyen kişilerin duvarlarında kullanıcının izni olmadan, bir virüs gibi paylaşıldı.
 5. 5. Mix Againts Aids Verilen mesaj ise bu videonun HIV’e benzediği. Paylaşılan videoda prezervatif kullanmanın öneminden de bahsediliyor. Video 6 saat boyunca 6000 kez izlendi ancak gün bitmeden Facebook tarafından spam olarak algılanıp yayından kaldırıldı.
 6. 6. Torrent Your BloodRusya’da kan bağışını artırmak için Rus Kan Nakli servisiyle ortaklaşa yapılançalışmayla kan bağışının önemini anlatan bir film çekildi ve film sadece Rusya’nınen çok ziyaret edilen Torrent sitesinde ücretsiz olarak paylaşıldı. Torrent’inkullanılmasının nedeni ise kan bağışı ile aynı sistemde çalışması. Bu projede,sahip olduklarını başkalarıyla paylaşma ve diğer insanlara yardımcı olma fikriüzerinden ilerlendi.
 7. 7. Torrent Your Blood Bu projenin sonucunda dünyanın ilk torrent teknolojisi kullanılan reklam çalışmasına imza atılmış olundu. Reklam filmi 1 saat içerisinde 100 kez paylaşıldı ve 3 gün içerisinde 1000 kez indirildi. Ayrıca kan bağışı yapan kişi sayısında, kampanyanın başlamasıyla birlikte gözle görülür bir artış yaşandı.
 8. 8. Dream:ONEdinburgh Bilim Festivali kapsamında, akıllı telefonlar ile rüyamızda negöreceğimizi kontrol edip edemeyeceğimiz üzerine bir araştırma başlatıldı.Araştırmada, seslerin rüyayı yönlendirebileceği tezini sınamak için bir akıllı telefonuygulaması geliştirildi. Uygulama, uyuyan insanlara ormanlık bir yerde ötenkuşların ya da kıyıya vuran dalgaların seslerini çalıyor.
 9. 9. Dream:ON Deneyde uyuyan bir kişiye, uyandırılmadan 20 dakika kadar önce, bu sesler dinletiliyor. “Dream:ON” adlı uygulama, uyuyan kişinin ne zaman rüya görmeye başladığını ve rüyasının ne zaman bittiğini takip edebiliyor. Bu sayede kişi rüya görmeye başladığında sesleri çalmaya başlıyor ve rüya bittiğinde kişiyi çalar saat ile uyandırıyor. Deneye katılan kişi daha sonra gördüğü rüyayı “Dream Catcher” adı verilen rüya kayıt veri tabanına bildirebiliyor.
 10. 10. Pinvolve Open Graph entegrasyonundan itibaren büyük bir yükseliş gösteren, sağladığı trafikle markaların yeni hedefi olan Pinterest, uygulama geliştiricilerinin de dikkatini çekti. İsrailli yatırım grubu Dreamit Ventures, Facebook üzerinde sayfaları Pinterest arayüzüne çevirecek bir uygulama geliştirdi; Pinvolve. Uygulamada Pinterest’de olduğu gibi, paylaşılan içerikler görsel ve yazılı olarak yer alıyor.
 11. 11. Pinvolve Burada paylaşılan içerikler kullanıcılar tarafından hem Facebook’da hem de Pinterest hesabında paylaşılabiliyor. Bu, Facebook trafiğini Pinterest’e taşıma konusunda önemli bir gelişme. Uygulama şimdiden 1000 kullanıcı kazandı. Uygulamayı kullanan sayfaların repin sayılarındaki artışın %150 olması, bu uygulamanın marka sayfaları için ne kadar önemli bir yer tutacağının göstergesi olmaktadır.
 12. 12. Facebook Okullara Özel Gruplar! Facebook, üniversite yaşamını ve ruhunu yeniden kendi içine taşıma düşüncesiyle üniversiteler için özel grup sayfalarını hayata geçiriyor. Her üniversite için bir grubun oluşturulacağı yeni sayfa düzeniyle öğrenciler ve okul personeli aralarında mesajlaşabilecek, dosya paylaşımında bulunabilecek ve etkinlik düzenleyebilecek. Okul gruplarına katılmak için Facebook’un ilk zamanlarında olduğu gibi yine üniversitenizin .edu uzantılı e-posta adresine sahip olmak şart koşuluyor.
 13. 13. Facebook Instagram’ı Satın Aldı! Internet devi Facebook ünlü fotoğraf paylaşım servisi Instagram’ı satın aldı. Mark Zuckerberg tarafından Facebook’da ve Instagram CEO’su Kevin Systrom tarafından Instagram blogunda duyurulan satış sonrasında, 8 kişilik Instagram ekibi Facebook’a dahil olacak ve çalışmalarına sosyal ağın altında devam edecek. Zuckerberg satın alma ile ilgili açıklamasında, yıllardır Facebook kullanıcılarına daha iyi bir fotoğraf paylaşma deneyimi sunmak için çabaladıklarını ve Instagram’ı bünyelerine katarak daha iyi bir deneyim sunmayı amaçladıklarını dile getirdi.
 14. 14. Andorid için Instagram Instagram’ın aylardır beklenen Android uygulaması Google Play’deki (Android Market) yerini aldı. Filtrelerde ve sosyal ağ yapısında bir değişiklik ya da Android sahiplerine özel yenilik bulunmuyor. Bundan önce markaların yaptığı Instagram kampanyaları sadece ios işletim sistemine sahip kişilere hitap ediyordu. Android işletim sistemli telefon satışlarını düşündüğümüzde artık bu tarz kampanyalar çok daha fazla kişiye hitap edebilecek.
 15. 15. InstaKanyon Kanyon alışveriş merkezi geçtiğimiz günlerde yeni bir kampanya başlattı: InstaKanyon InstaKanyon kampanyasında tüm Instagram kullanıcıları o ay için belirlenen temada çektikleri fotoğrafları Instagram’a yükleyerek hediye kazanma şansı yakalıyorlar.
 16. 16. InstaKanyon Yarışmanın ilk teması: Kanyonda. Instagram kullanıcıları Kanyon’dan ilham alarak çektikleri fotoğrafları #Kanyonda hashtagiyle paylaşarak yarışmaya katılabiliyorlar.
 17. 17. Google+ Tasarımını Yeniliyor! 170 milyon üyeye sahip Google+’ın tasarımında bir dizi yenilik yapacağını Google’ın resmi blogunda duyuruldu. Yenilikler ile birlikte Google+’ın ana sayfası daha dinamik ve kullanışlı bir hal alıyor. Google+’ın yeni tasarımında uygulamalar ana sayfanın sol kısmında yer alacak. Kullanıcılar ikonları sürüklemek suretiyle bu menüyü diledikleri gibi şekillendirebilecekler. Bununla birlikte uygulamalar arasında gezinmek daha kolay ve eğlenceli hale getirilecek.
 18. 18. Google+ Kullanımı ArtıyorGoogle CEO’su Larry Page’in açıkladığı verilere göre Google+ %27 büyümegöstererek kullanıcı sayısını 61 milyona ulaştırdı. ComScore’un Ocak ayında yaptığıaraştırma verilerine göre ise Facebook’da geçirilen süre 7,5 saat iken Google+’dageçirilen süre 3,3 dakika. Markaların Google+’a yeterince önem göstermediğini, bumecrada uygulama geliştirme, kampanya yönetimi projeleri yürütmediğini görüyoruz.Kullanıcı sayılarındaki bu artış oranı markaların ve ajansların dikkatini çekecek mi,yoksa kullanıcı bazlı bakıldığında Google+’da geçirilen süre göz önüne alınarakbiraz daha geri planda mı kalacak göreceğiz.
 19. 19. Clasico Hunt Türkiye’deki ilk Pinterest kampanyasını yapan Türk Hava Yolları şimdi de Türkiye’de Facebook’daki ilk timeline kampanyasını yayına aldı. Clasico Hunt isimli kampanyada amaç belli aralıklarla verilen ipuçlarını takip ederek saklanmış biletleri bulmak. THY’nin global sayfasında yer alan kampanya sonucunda kazananlar 21 Nisan’da oynanacak Barcelona - Real Madrid maçına bilet kazanacak.
 20. 20. İ nteraktif Vitrin Mavi Jeans, Microsoft Kinect destekli interaktif bir vitrin uygulaması hayata geçirdi. İstinye Park Alışveriş Merkezi’ndeki Mavi mağasının vitrinine yerleştirilen interaktif ekranın karşısına geçerek ellerinizi hareket ettirerek, markanın 2012 İlkbahar-Yaz koleksiyon ürünlerinin arasında gezinebiliyorsunuz. Koleksiyona göz atarken aynı zamanda hediye de kazanma şansı da yakalıyorsunuz.
 21. 21. İ nteraktif Vitrin
 22. 22. Mekanist’ten Dev QR Küpü Mekanist mobil uygulamasına yeni eklenen QR kodlarını tarama özelliğini tanıtmak amacıyla Astoria Alışveriş Merkezi’ne dev bir küp yerleştirdi. 5x5x5 metre boyutlarındaki küpün üzerinde bulunan QR kodları tarayarak kullanıcılar bir çok işletmeden sürpriz hediyeler kazanabiliyor. Astoria Alışveriş Merkezi’ne yerleştirilen bu küp sayesinde 5 gün içinde 2.000 üzerinde taramanın gerçekleştiği belirtiliyor.
 23. 23. Push to Add Drama - TNTTNT, Belçika’da ilginç bir etkinlik düzenledi. Belgian meydanında bir set oluşturuportasına kırmızı bir düğme yerleştirdiler. Biri gelip de düğmeye bastığında kendini birfilm sahnesinin ortasında buldu. Kavgalar, ambulans, silahlı çatışmalar, amerikanfutbolu takımı, hatta iç çamaşırlarıyla motorsiklete binmiş bir kadının bile olduğu birsahnenin ortasında kalan kişiler oldukça şaşırdılar. Hayatınıza macera katınsloganıyla ortaya çıkan kampanya viral video olarak oldukça ilgi gördü.

×