Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Promoqube ile Dijital Dunyadan Gelismeler #6

Promoqube ile Dijital Dünyadan Gelişmeler #6

 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Promoqube ile Dijital Dunyadan Gelismeler #6

 1. 1. Dijital Dünyadaki Gelişmeler #6 25.06.2012
 2. 2. Coca-Cola / Güvenlik Kameralarından HayataBakış Coca Cola dünyanın değişik yerlerine koyduğu güvenlik kameraları ile, görmeye alışkın olduğumuz hırsızlık kapkaç ve benzeri kötü haberler yerine yardımsever mutlu ve dost insanların görüntülerini kaydedip hayata farklı bir açıdan bakabileceğimizi bizlere gösteriyor. ( www.youtube.com/watch? v=yOXzgLx4i0Y )
 3. 3. The MINI Store MINI, Pariste 10 farklı showroom açılacağını duyurur ama bu showroomların dünyadaki diğer örneklerine göre büyük bir farkı vardır; mağazaların sabit olmamaları. ( www.youtube.com/watch?v=eERpml3DpMs )
 4. 4. #smilesfilm / Instagram Fotoğraf Sergisi John Lennon’ın eşi ve Beatles’ı dağıtmakla suçlanan sanatçı Yoko Ono 67‘lerde en büyük amacının bütün insanların gülümseyen resimlerini sergilemek oldugunu söylemisti. Bugün, 45 yıl sonra, twitter ve instagram sayesinde bu amacını gerçeklestirmek için bir adım attı. #smilesfilm hashtag’iyle yayınlanan ve dünya çapında her ülkeden insanların fotograflarıyla katılabildiği bu sanat projesi 9 Eylül’e kadar Londra Serpentine Galerisinde gösterilecek.
 5. 5. Sing Something / Şarkı Söylemeyi SevenlereYeni Oyun Draw Something ve Karaoke karışımı bir oyun olan Sing Somethingde tek yapmanız gereken, arkadaşınızın söylediği şarkıyı tahmin etmeye çalışmak... Oyunun geliştiricilerinden Vlado Hrincar, insanların duşta şarkı söylemeyi sevmesinden yola çıkarak müzik tabanlı bir oyun geliştirmek istediklerini, Draw Something konseptinin bu konuda onlara fikir verdiğini söylüyor. 80’ler, 90’lar, 2000’ler ve sonrası olmak üzere dört kategoride 1000’den fazla şarkının yer aldığı Sing Something, şu an için sadece iOS tabanlı cihazlarda oynanabilse de yakın zaman içinde Android sürümünün de çıkması bekleniyor.
 6. 6. Ford / Key-Free Login Ford, anahtar kullanmadan arabayı kilitleyip açabilen yeni teknolojisi key- free’yi sosyal medyada konuşturabilmek adına bir uygulama geliştirdi. Key Free Login uygulaması, MacOS sistemine yüklendikten sonra uygulama üzerinden sürekli ziyaret ettiğiniz ağlardaki kullanıcı adı ve şifreleri kaydediyor. Bluetooth ile iPhone eşleştirildikten sonra, akıllı anahtar işlevi gören iPhone, Google Chrome yüklü Mac sistemine yaklaştırıldığında, tüm sosyal ağlara şifre girmeden, anında bağlanabiliyor; uzaklaştırıldığında ise otomatik olarak hesaplardan çıkış yapıyor. Uygulama Ford Fransa’da duyuruldu ve kısa bir süre sonra dünya çapında kullanıma sunulacak.
 7. 7. Pickie / iPad Dergi Uygulaması Pickie; arkadaşlarının ve takip ettiklerinin Twitter hesaplarından, mention ve recommend ettikleri markalara göre ürün gösteren, kişisel ve sosyal bir iPad uygulaması. Pinterest’in yaygınlaşmasından sonra mobilde alışveriş oranı %90 ile en çok iPad üzerinden yapılırken, Pickie tam da bu zamanda geliştirilip yayına alınan bir uygulama.
 8. 8. Futbolseverler İçin Sosyal Ağ / KYCK Futbolseverler için yeni sosyal ağ olan Kyck, sevdiğiniz takımlar ve oyuncular hakkında son gelişmeleri ve maçları takip edebildiğiniz, diğer kullanıcılar ile etkileşime girebildiğiniz bir yer. Geçtiğimiz yaz açılan ve Nisan ayında da iOS uygulaması, kullanıcıyla buluşan sosyal ağ Kyck’in Android uygulaması ise 2013 yılında piyasaya sunulacak. Kyck’te, ilgilendiğiniz takımlar veya oyuncular ile ilgili paylaşımlar yapabiliyor, içeriğinize görseller ekleyebiliyorsunuz. Yayınladığınız içerikleri sizi takip edenler okuyup, yorum yapabiliyorlar. Zaman zaman sitede online chat özelliği ile de ünlü futbolcularla söyleşi yapılabiliyor. Bu yeni sosyal ağ, 1 milyon dolar değerine yükselmeye başardı ve üzerinde çalışılan Android uygulaması da kullanıcıya sunulduğunda değeri daha da artacak gibi görünüyor.
 9. 9. Jack Daniel’s / QR Kod Jack Daniel’s, en çok tutan kokteyllerinden Lynchburg Lemonade için, nasıl hazırlandığını anlatan bir video hazırladı. Videonun paylaşımına gelince, alışılagelmiş kanallardan farklı olarak bu sefer QR kodu teknolojisini kullandı. Bir şişe Jack Daniel’s, bir Lynchburg Lemonade bardağı ve üzerindeki QR kodlu etiketten oluşan kutuyu alanlar, cep telefonlarına akıllı etiketi okutarak, Lynchburg Lemonade’in nasıl hazırlandığını anlatan görsel şovlarla süslü videoya ulaşabildiler.
 10. 10. P&G - Walmart / QR Kod Bir diğer QR kod uygulaması da Walmart’tan geldi. P&G ve Walmart, müşterilerine tırlarının üzerinde yer alan kodları scan ederek alışveriş imkanı sağlıyor.
 11. 11. Young Directors Award Dünyanın en genç yönetmenlerinin gözünden yönetmenliğin hinliklerine göz atmaya ne dersiniz? ( www.youtube.com/watch? feature=player_embedded&v =brFC2g8nXbQ )
 12. 12. BBVA / ATM İçindeki Adam 10 çocuktan 7’sinin okuduğunu anlayamadığı Peru’da gerçekleşen bu sosyal sorumluluk projesi, tek bir video ile medya bütçesi ayırmadan haftada 42.000 kişiye ulaşmayı başardı. ( http://www.youtube.com/watch?v=UPxdIwuPTfc )
 13. 13. Google’dan Sosyal Sorumluluk Projesi / TehlikedekiDiller Arama motoru devi Google, tehlike altındaki dilleri korumak için “Endangered Languages” adlı bir proje başlattı. Yok olmaya yüz tutmuş dillerin öğrenilmesi ve korunmasında organizasyona teknoloji yardımında bulunuyor. Proje sayesinde siteyi ziyaret eden kullanıcılar sadece tehlikedeki diller hakkında güncel ve kapsamlı bir bilgi almakla kalmıyor, bununla birlikte metin, ses veya video dosyaları şeklinde bilgi veya örnek göndererek kendi dillerini de korumada etkin rol oynama şansı elde ediyor. Haritada Türkiye’den yok olması muhtemel 8 dilin bulunduğu görülüyor. Belirtilene göre 3054 farklı dil, 2100 yılında yok olacak ve bu dünya dillerinin yarısının kaybolması anlamına geliyor.
 14. 14. Trident / The Fun Audit Ne kadar eğlenceli bir kişiliğe sahipsiniz? Trident, Facebook bilgilerinizi çekerek size farklı bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor. Like bilgilerinden, fotoğraflarınızdan, check-in’lerinizden zamanınızın ne kadarını eğlenerek geçirdiğinizi hesaplayan Fun Audit, sonunda size uygun Trident’i öneriyor.
 15. 15. Renault / Büyükanne Hilda Büyükanne Hilda, senelerden beri gözü gibi baktığı Renault 4ünün anahtarlarını evde kaybeder ve Facebookdaki arkadaşlarından ona yardımcı olmalarını ister. Belirli aralıklarla insanlara ipuçları veren Büyükanne Hilda, anahtarların bulunması için oldukça fazla çaba sarf eder. Bir markanın nostalji ve hikaye anlatımı ile birlikte sosyal medyada hayata geçirdiği keyifli bir proje. ( www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JR3RgtAj0ts )
 16. 16. Nike / Make It Count İngilterenin reklam denetleme kurulu ASA (Advertising Standards Authority), Nikeın yeni "Make It Count" reklam kampanyasına, yaptıkları denetleme sonucu yasak getirdi. Twitter üzerinden yıldız futbolcular Wayne Rooney ve Jack Wilshireın attığı tweet’ler reklam olarak belirtilmediği için, mesajları silinmek zorunda kaldı. İsmi açıklanmayan bir kaynaktan Rooney’in gönderdiği tweet’in reklam olup olmadığının anlaşılmaması üzerine gelen şikayetle başlatılan araştırma, reklam kampanyasının son bulmasına neden oldu. Bu olayla birlikte ilk defa bir Twitter kampanyası ASA tarafından yasaklanmış oldu.
 17. 17. #NASCAR / Hashtag Sayfaları Markalar için Değil,Etkinlikler için Twitter ilk televizyon reklamını #NASCAR hashtag’i ile yapmıştı. Bu olay Twitter ile NASCAR arasında yapılan bir proje gibi sanılsa da aslında anlatılmak istenen hashtag sayfalarının markalar için değil etkinlikler için düzenlendiğiydi. Burada amaçlanan; NASCAR markası yerine, 2012 Pocono 400 NASCAR yarış deneyimine dikkat çekmekti. Sosyal mecralarda sürücülerin ve hayranların fotoğrafları tweet’lendi.
 18. 18. Yandex / Twitter Yandex, Şubat ayında Twitter iletilerini arama sonuçlarına eklediğini duyurdu. İlk etapta Rusya’daki kullanıcılarına sunulan bu sosyal arama deneyimi, 20 Haziran 2012 tarihi itibariyle Türkiye’deki Yandex kullanıcılarının da hizmetine açıldı. Yandex ana sayfasında yapılan aramalarda anahtar kelimelerin geçtiği Twitter iletileri diğer sonuçlar ile birlikte kullanıcılara sunulurken, twitter.yandex.com.tr adresinde sadece Twitter iletilerinin arasında da arama yapabiliyorsunuz. Aramalar, Twitter kullanıcı adlarına ve “hashtag”lere göre de yapılabiliyor.  Yandex’in yeni hizmeti, Twitter’ı Türkçe kullanan kişilerin direkt mesajlarının tamamını da içeriyor.
 19. 19. Twitter Verileri Yandex’ten Geldi! Twitter’daki Türk kullanıcı sayısı gibi önemli verilere ulaşmak bir hayli güç. Türkiye’den güncel Twitter istatistikleri de pek beklemediğimiz bir yerden geldi. Yandex Türkiye ekibi, lansman sırasında Türkiye’ye ait bazı Twitter verilerini de paylaştı. Şubat ayından beri Twitter içeriklerini indeksleyen ve bu sayede bir çok önemli veriye ulaşan Yandex Türkiye’nin lansmanında şu veriler paylaşıldı: • Türkiye’de 3.8 milyon aktif Twitter kullanıcısı bulunuyor ve günde ortalama 3.8 milyon tweet gönderiliyor. • Türk kullanıcılar Twitter’ı en çok 13.00 – 14.00, 17.00 – 18.00 ve 00.00 – 01.00 saatleri arasında kullanıyorlar. En az kullanılan saat aralığı ise 03.00 – 04.00 • Türkiye’de en fazla saniyede 65 tweet yazılırken, Türkiye’den gönderilen tweetlerin %21′ini retweetler oluşturuyor.
 20. 20. Twitter / Kişiselleştirilmiş Gündem Twitter kullanıcıları olarak “gündemi/trend topic” takip etmeyi seviyoruz. Twitter artık gündem alanını “kişiselleştirilmiş” olarak sunuyor. Twitter hesabınıza girdiğinizde otomatik olarak sol kısımda yer alan gündem (TT) alanında sizi kişiselleştirilmiş gündeminiz karşılıyor. Konumunuza ve takip ettiğiniz kişilere göre size özel bir gündem oluşturuluyor.
 21. 21. Facebook / Emoticon ve Kullanıcı Durumu Facebook, son olarak “Ne düşünüyorsun?” sorusunun altında kaç arkadaşının o sırada online olduğunu da göstermeye başladı. Henüz test aşamasında olan bu özellik bakalım uzun süre kalacak mı? Facebook’dan bir diğer haber ise; sohbet ekranının içine emoticon eklenmesi. Bu yenilik henüz tüm kullanıcılar için geçerli olmasa da yakın zamanda yayılacağını düşünüyoruz.
 22. 22. Facebook / Video Görüşmesi Özelliği Facebook, kullanıcılarının birbirleriyle video görüşmesi yapmasını sağlayacak “Call” butonunu test etmeye başladı. Buton, timeline’da “Mesaj Gönder” butonunun yanında yer alacak. Görüşme sırasında sol alttaki “Sohbet” ikonu görüntülü sohbeti simgeleyen bir kamera ikonu haline gelecek. Facebook sözcüsü butonun henüz test aşamasında olduğunu ve timeline’da kalıcı olup olmayacağının kesinlik kazanmadığını söyledi.
 23. 23. Facebook News Feed / Mobil Reklamlar Facebook, uzun zamandır beklenen News Feed reklamlarını Haziran ayı içerisinde reklamcıların kullanımına açtı. Daha önce yalnızca Premium olarak satın alınabilen bu reklamlara artık çok daha kolay erişilebilmekte. Bununla beraber gelen önemli gelişmelerden biri de, artık markaların sadece Mobil cihazlara özel olarak Facebook reklamı verebilmesi oldu. Haber Kaynağı üzerinde yayınlanan bu reklamlar, bir içerik tanıtımı ya da bir markayı beğenen arkadaşınızla ilgili hikayeler olabiliyor.
 24. 24. Facebook Artık, Facebook’da fotoğraf ya da durumlara yanlışlıkla yazdığınız yorumları silmek yerine, düzeltebilirsiniz. Düzeltilen tüm yorumların bir kaydı tutuluyor ve herkes tarafından görülebiliyor. Facebook blog tarafından verilen bilgiye göre Facebook, face.com domainini Halihazırda Google+ ‘da bulunan bu yaklaşık 60 milyon dolar karşılığında özelliğin Facebook’a da gelmesi satın aldı. kullanıcıları sevindireceğe benziyor. Çünkü önceden kullanıcılar yanlış girdikleri içerikleri silip, yeniden girmekteydi.
 25. 25. Instagram’ı Facebook’ta Beğenin Farklı sosyal paylaşım sitelerinde ve uygulamalarında herhangi bir fotoğrafı ya da check-in’i ayrı ayrı beğenmekten sıkılanlar için Facebook tek bir Like butonu geliştirdi. Eğer uygulamalarınızı Facebook’a bağladıysanız, bundan böyle bir arkadaşınızın Instagram’da çektiği fotoğrafı ya da Foursquare’da yaptığı bir check-in’i Facebook üzerinden beğenebileceksiniz. Bu beğeni aynı zamanda orjinal uygulamalarda gözükecek. Bu yeni özellik sayesinde daha çok sosyal paylaşım sitesinin Facebook ile entegrasyonu mümkün olabilecek.
 26. 26. Google Play Test Android’in iCloud’a alternatif geliştirdiği Google Play platformu için hazırladığı eğlenceli videoları izlemeden geçmeyin! http://www.youtube.com/watch? feature=player_embedded&v=IqVYDw QRom4 http://www.youtube.com/watch? feature=player_embedded&v=OqOfoswnln8

×