5-4online-aplikace&googledocs

311 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
311
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
43
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

5-4online-aplikace&googledocs

  1. 1. ITC s.r.o.Přemysl Morgan VacekONLINE APLIKACE, GOOGLE DOCS(REVIZE ZÁKLADŮ IT)
  2. 2. ONLINE APLIKACE Webová (či online/internetová) aplikace, je taková, ke které uživatel přistupuje přes počítačovou síť (Internet či Intranet) Online aplikace jsou populární především z důvodu všudypřítomnosti internetových prohlížečů - pro použití online aplikací nemusí uživatel instalovat na svém počítači žádný další software. Mezi nejběžnější online aplikace patři webový email (seznam.cz), aukční portály (aukro.cz), sociální sítě (facebook), enciklopedie (wikipedia.org) a mnoho dalších (jako např. Moodle)
  3. 3. ONLINE APLIKACE Výhody online aplikací  Nevyžadují složitou proceduru zavádění ve velkých organizacích – kompatibilní internetový prohlížeč je všechno co je třeba.  Vyžadují velmi málo, či žádný prostor na disku uživatelského počítače;  Poskytují kompatibilitu – lze je provozovat na velkém množství různých platforem (Windows, Mac, Linux…).
  4. 4. ONLINE APLIKACE Nevýhody online aplikací  Webové prostředí zpravidla není tak pohodlné/rychlé, jako klasické aplikace.  Když dojde k přerušení spojení mezi uživatelem a serverem, aplikace již není použitelná. Případně může dojít i ke ztrátě právě přenášených dat.  Když dojde k havárii, či ke krachu společnosti provozující server s danou online aplikací, uživatelé už nebudou schopni aplikaci využívat a nedostanou zpravidla žádné odškodnění.  Společnost, která provozuje online aplikaci, může teoreticky sledovat veškeré činnosti, které uživatelé jejich aplikace provádějí. To může vyústit ve vážná bezpečnostní rizika.
  5. 5. GOOGLE DOCS (NOVĚ PŘEJMENOVÁNO NA GOOGLE DRIVE) Google Docs je kancelářský aplikační balík podobný např. MS Office, s tím rozdílem, že se jedná o online aplikace a v nekomerční verzi je zdarma. Nabízí lokalizované (české) prostředí aplikací na úpravu textu, tabulek, formulářů, prezentací a grafiky. Umožňuje sdílení vybraného dokumentu mezi více uživateli používající též Google Docs. To umožňuje rychlé úpravy textů kolegů, či souběžný zápis dat do tabulky. Umí exportovat / importovat soubory kompatibilní s běžnými offlinovými kancelářskými balíky (MS Office, Open Office…)  https://drive.google.com

×