5-2vyhledavani-na-internetu

416 views

Published on

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

5-2vyhledavani-na-internetu

  1. 1. ITC s.r.o.Přemysl Morgan VacekVYHLEDÁVÁNÍ NA INTERNETU(REVIZE ZÁKLADŮ IT)
  2. 2. VYHLEDÁVÁNÍ NA INTERNETU Vyhledávače vs. Katalogy  K vyhledávání informací na internet používáme buď tzv. Vyhledávače, nebo Katalogy. Internetové vyhledávače  Jejich cílem je poskytnout uživateli při odpovědi na dotaz co nejrelevantnější informace  Vyhledávač pracuje automaticky, k čemuž využívá desítky až statisíce počítačů.  Obecně většina internetových vyhledávačů pracuje v několika krocích:  procházení webových stránek  vytvoření databáze výskytu slov a jejich indexování  poskytování odpovědí na dotazy
  3. 3. VYHLEDÁVÁNÍ NA INTERNETU Nejznámější vyhledávače  Ve světě: Google (www.google.com) AltaVista (www.altavista.com) Ask (www.ask.com) Bing (www.bing.com) Yahoo (www.yahoo.com) V České republice: Centrum (www.centrum.cz) Jyxo (www.jyxo.cz) Seznam (www.seznam.cz)
  4. 4. VYHLEDÁVÁNÍ NA INTERNETU Internetové Katalogy  jsou seznamy odkazů na webové stránky, které jsou setříděny do stromu kategorií a podkategorií.  Internetové stránky do katalogu navrhují převážně jejich majitelé a editoři katalogu tyto návrhy kontrolují a zveřejňují.  můžou poskytnout kvalitní výsledky hledání, protože je lze snadno omezit na logické skupiny – kategorie (např. školství, průmysl, zdravotnictví…).  jsou vytvářeny editory – lidmi, kteří každý odkaz prověří a po té ho přidají, či vyřadí.  Přidat stránku do katalogu je možné většinou zdarma.  Existují i specializované katalogy (např. oborové), které jsou placené.
  5. 5. VYHLEDÁVÁNÍ NA INTERNETU Internetové katalogy  Nejznámější světové katalogy  http://dmoz.org – Open directory project  http://dir.yahoo.com – Yahoo! Directory  Nejznámější české katalogy  http://odkazy.seznam.cz – katalog Seznam.cz  http://najisto.centrum.cz – katalog portálu Centrum.cz (firmy) CO JE LEPŠÍ – VYHLEDÁVAČ, NEBO KATALOG? To záleží na tom, co hledáte a jaké jsou na výsledek požadavky. Když je třeba vyhledat informaci rychle, vyhledávač může být lepší, ale když je potřeba vyhledat informace vztahující se např. k určitému odvětví průmyslu, katalog může být lepší volbou.

×