Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

3-1prace-s-textem

0 views

Published on

  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

3-1prace-s-textem

  1. 1. PRÁCE S TEXTEM(REVIZE ZÁKLADŮ IT )ITC s.r.o.Přemysl Morgan Vacek
  2. 2. PRÁCE S TEXTEM Holý textový formát Je nejzákladnějším textovým formátem (plaintext, formát souboru .txt). neumožňuje dodatečné formátování textu, jakoje psaní kurzívou, tučně, či barevně apod. Je velmi univerzální a soubor uloženýv textovém formátu (.txt) lze otevřít prakticky nakterémkoliv PC, bez nutnosti instalovat dalšíprogramy (MS Office apod.).
  3. 3. PRÁCE S TEXTEM Znakové sady U holého textu si však musíme dát pozor na správnékódování - to přiřazuje ke znakům číselné hodnotyprostřednictvím tzv. znakových sad. Ty se však mohou v jednotlivých jazycích lišit. V případě špatně zvolené znakové sady se můžestát, že na jiném PC nebude soubor k přečtení aslova obsahující háčky a čárky budou nečitelná. Pro vytváření a úpravu holého textu použijemeprogram Poznámkový blok (Nabídka start ->Programy -> Příslušenství -> Poznámkový blok).
  4. 4.  Znakové sady V případě, že ukládáme text napsaný v aplikaciPoznámkový blok, volíme jako kódování UTF-8 (viz.obrázek).PRÁCE S TEXTEM
  5. 5. PŘÁCE S TEXTEM Kopírování textu z Internetu Pro kopírování slouží v systému Windowsklávesová zkratka CTRL+C (zkopíruje označenýobjekt/část textu do schránky) Pro vložení slouží v systému Windows klávesovázkratka CTRL+V (vloží data ze schránky napříslušné místo v dokumentu/PC)

×