2-1typy&pracesesoubory

277 views

Published on

0 Comments
0 Likes
Statistics
Notes
  • Be the first to comment

  • Be the first to like this

No Downloads
Views
Total views
277
On SlideShare
0
From Embeds
0
Number of Embeds
50
Actions
Shares
0
Downloads
0
Comments
0
Likes
0
Embeds 0
No embeds

No notes for slide

2-1typy&pracesesoubory

  1. 1. ITC s.r.o.Přemysl Morgan VacekORGANIZACE DAT V PC, TYPY SOUBORŮ,PRÁCE SE SOUBORY(REVIZE ZÁKLADŮ IT)
  2. 2. ORGANIZACE DAT V PC DISKOVÉ JEDNOTKY  Disková jednotka slouží pro ukládání dat v počítači.  jeden pevný disk / jeho část (oddíl)  zařízení pro čtení vyměnitelných médií (např. CD- ROM, DVD-ROM, flash disk).  Jednotlivé diskové jednotky jsou označeny písmeny A až Z:  A: B: - disketové mechaniky (u nových PC a notebooků je již nenajdeme, jejich písmena zůstanou tedy nevyužita)  C: - systémová část pevného disku  D: E: F:... - další pevné disky, další oddíly pevného disku / CD / DVD / Flash disky
  3. 3. ORGANIZACE DAT V PC Soubory  Soubor je datový balíček obsahující množinu informací, které spolu nějakým způsobem souvisí.  Každý soubor má nějaký název – ten se skládá ze jména a přípony.  Jméno může být až 255 znaků dlouhé  Jméno souboru by mělo co nejlépe charakterizovat jeho obsah.  Přípona říká systému Windows (ale zároveň uživateli), že v tomto případě se jedná o textový soubor, který lze otevřít programy přidruženými k této příponě (např. Poznámkový blok) Pozn.: Každý program instalovaný v počítači je navržen pro otevírání jednoho nebo více typů souborů, z nichž každý je identifikován příponou. Pokud existuje v počítači více programů, kterými lze otevřít jeden typ souboru, potom je jeden program nastaven jako výchozí.
  4. 4. TYPY SOUBORŮ Přípony souborů kancelářských dokumentů  DOC, DOCX textový dokument - aplikace MS Word  PDF dokument pro elektronickou komunikaci - aplikace Adobe Acrobat (Reader)  PPS, PPT prezentace aplikace MS PowerPoint  TXT obyčejný textový dokument (umí jej otevřít naprostá většina textových editorů)  XLS, XLSX dokument (tabulka / graf…) aplikace MS Excel Přípony souborů grafických formátů (obrázky, fotografie)  BMP soubor s bitmapovou grafikou bez komprese dat  GIF, PNG grafický soubor vhodný především pro loga, animace na Internetové stránky  JPG, JPEG grafický soubor vhodný například pro užití fotografií na Internet. stránkách  TIF, TIFF grafický soubor (většinou fotografie) Přípony multimediálních souborů  AVI, MPG, MPEG, WMV video soubory  MP3 zvuk ve formátu MP3 (komprimovaný)  WAV nekomprimovaný zvukový soubor  WMA zvukový soubor - alternativa k MP3
  5. 5. PRÁCE SE SOUBORY A SLOŽKAMI SLOŽKY  Všechny soubory jsou organizovány – umístěny ve složkách (občas se setkáte i s pojmem adresář).  Každá složka může obsahovat jak soubory, tak i další (pod)složky. Pokud bychom si takovou strukturu namalovali, získáme tzv. stromovou strukturu složek (viz. obrázek).  Pro názvy složek platí stejná pravidla jako pro soubory s tím rozdílem, že nevyužíváme příponu.
  6. 6. PRÁCE SE SOUBORY A SLOŽKAMI Kopírování / Přesouvání / Přejmenovávání / Mazání souborů a složek  Na většinu prvků v systému Windows (soubory, složky, ikony, tlačítka, okna...) lze kliknout pravým tlačítkem myši a vyvolat tak místní (kontextovou) nabídku, které můžeme s daným prvkem provést.  Při kopírování/přesunutí/přejmenování souboru či složky na ní klikneme pravým tlačítkem a zvolíme požadovanou akci. Při zvolení akce „Kopírovat“ objekt uložíme do schránky (viz. níže). Poté jej lze vložit na jiné místo ve stromové struktuře - po vyvolání místní nabídky vybereme příkaz „Vložit“.
  7. 7. PRÁCE SE SOUBORY A SLOŽKAMI Schránka systému Windows  je neviditelný prostor sloužící k dočasnému uložení informací, které jste zkopírovali (či přesunuli) z jednoho místa a chcete je použít na jiném místě.  Přes schránku lze kopírovat jak soubory a složky, tak text či grafiku mezi jednotlivými aplikacemi.  Ke zkopírování objektu do schránky můžeme použít i klávesovou zkratku CTRL+C, pro vložení ze schránky pak CTRL+V Otevírání souborů  Soubor otevřeme dvojitým kliknutím levým tl. myši na jeho název či ikonu. Případně lze soubor otevřít přes vyvolání místní nabídky a zvolením možnosti „Otevřít v programu…“.

×