Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Kronika protestu Grudzień 2014 – Styczeń 2015

1,088 views

Published on

Kronika protestu Grudzień 2014 – Styczeń 2015

Published in: Health & Medicine
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Kronika protestu Grudzień 2014 – Styczeń 2015

 1. 1. CZAS KRYZYSU Grudzień 2014 – Styczeń 2015 Sprawozdanie z działań Zespołu Koordynacyjnego Federacji Porozumienie Zielonogórskie powołanego w związku z postawą ministra zdrowia podczas negocjacji dotyczących kontraktów na rok 2015
 2. 2. Zespół medialny Federacji Porozumienie Zielonogórskie Monika Kowalska - Rzecznik Prasowy Małgorzata Stokowska – Wojda Joanna Szeląg Joanna Zabielska – Cieciuch Wiesław Gałązka - doradca Jarosław Krawczyk Mariusz Małecki Wojciech Pacholicki – Szef Zespołu Wojciech Perekitko ZADANIA ZESPOŁU:  Strategia informacyjna (konsultowanie form przekazu i przesłań)  Monitoring mediów (Instytut Monitorowania Mediów)  Kontakty z mediami (baza dziennikarzy)  Komunikacja wewnętrzna w organizacji (m.in. Fanpage PZ)  Kreowanie wizerunku organizacji i PR (konsultowanie działań)  PR kryzysowy (planowanie działań w sytuacjach nagłych i przewidywanie zagrożeń dezinformacyjnych) Telekonferencje: W każdy poniedziałek o 21:00 (gdy trzeba – częściej)
 3. 3. W Ministerstwie Zdrowia odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli Federacji i KLRwP z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia i Ministerstwa Zdrowia. Delegacji NFZ przewodniczył Prezes NFZ, Tadeusz Jędrzejczyk. Rozmowy prowadzili: Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz oraz wiceministrowie: Sławomir Neumann oraz Piotr Warczyński. W pozostałym zakresie strony nie doszły do porozumienia. W szczególności nie ustalono sposobu i wysokości finansowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej na 2015 rok. Przedstawiciele NFZ potwierdzili obawy Federacji w zakresie usuwania – i to do czasu złożenia nowych deklaracji wyboru lekarza, pielęgniarki lub położnej poz – z list aktywnych świadczeniodawców poz tych pacjentów, którzy choćby jeden raz zostaną zweryfikowani w systemie eWUŚ jako nie posiadający prawa do świadczeń. 17 grudnia 2014 WNIOSEK: Zagrożenia dla POZ, wynikające z planowanych zmian, są porównywalne do tych z 2003 roku !
 4. 4. 21 grudnia 2014 Odbyło się posiedzenie Zarządu Federacji Porozumienie Zielonogórskie. Uczestniczyli przedstawiciele wszystkich województw. Tematem były przygotowania do kolejnej tury negocjacji z Ministerstwem Zdrowia i NFZ. W poprzednim tygodniu we wszystkich regionalnych związkach FPZ odbyły się spotkania z lekarzami rodzinnymi, którzy jednogłośnie podjęli decyzję, że nie ma zgody na propozycje MZ i NFZ. Podjęto decyzję, że w przypadku braku konsensusu do końca 2014 roku – od 2 stycznia 2015 roku gabinety będą zamknięte. Proces dochodzenia do konsensusu wymaga poważnego traktowania przemyślanej opinii każdego z członków społeczności. Ważnym elementem konsensu jest zaufanie, jakie żywi społeczność wobec przyszłych działań jej członków. Z drugiej strony ci, którzy chcą podjąć określone działania, często pragną usłyszeć opinie osób o odmiennym zdaniu, gdyż zdają sobie sprawę, że ewentualna dyskusja powiększy zakres konsensu. W teorii, działania podjęte bez rozważenia opinii przeciwnych są rzadkie i podejmowane w taki sposób, by ewentualne napięcia między członkami społeczności były jak najmniejsze. (Wikipedia)
 5. 5. Przygotowano akcję informacyjną dla pacjentów na wypadek, gdyby po 2 stycznia 2015 roku gabinety miały pozostać zamknięte. Odpowiednie informacje przekazano do zarządów województw. 22 grudnia 2014 Przed świętami Arłukowicz zapowiedział, że jeśli kontrakty nie zostaną podpisane, izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe będą przyjmować pacjentów z powiatów, w których po nowym roku nieczynne będą przychodnie POZ.
 6. 6. 29 grudnia 2014 O godz. 14. rozpoczęło się spotkanie ministra zdrowia z przedstawicielami PZ. Negocjatorem Federacji został zaproszony przez Arłukowicza Marek Twardowski. Po spotkaniu poinformowano, że w tym roku negocjacji już nie będzie. Minister podczas konferencji prasowej zorganizowanej po negocjacjach rozpoczął kampanię kłamstw: - Lekarze zażądali zwiększenia finansowania o 2 mld złotych… - Chcieli zamknięcia przychodni na 20 dni w roku… - Niewielka grupa próbuje szantażować i grać zdrowiem pacjentów… -Negocjujemy z grupą osób bezpośrednio powiązanych ze sobą biznesowo. - Po czym poznać, że Arłukowicz kłamie? - Po tym, że rusza ustami.
 7. 7. – Byłem na najdziwniejszych negocjacjach w moim życiu – tak poniedziałkowe, zakończone fiaskiem negocjacje ocenił Marek Twardowski z Porozumienia Zielonogórskiego. – Czegoś takiego jak wczoraj w ministerstwie nigdy nie przeżyłem. Rozmawiałem z ministrami Sikorskim, Balickim, Religą. Pracowałem i prowadziłem nieraz trudne rozmowy z minister Kopacz, ale to był pewien poziom. To byli partnerzy do rozmowy. Obie strony chciały się porozumieć… 30 grudnia 2014 W Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbyła się konferencja prasowa Porozumienia Zielonogórskiego
 8. 8. prof. Adam Windak były konsultant krajowy medycyny rodzinnej w geście poparcia dla PZ nie podpisał kontraktu na 2015 rok 30 grudnia 2014 Prof. Adam Windak, protestując przeciwko działaniom MZ, 18 grudnia 2014 roku złożył rezygnację z funkcji konsultanta krajowego medycyny rodzinnej. Wdrażane w ostatnich miesiącach zmiany systemowe nigdy nie spotkały się z moją akceptacją. Dużą część z nich uważałem i nadal uważam za niebezpieczne zarówno dla medycyny rodzinnej, jak i całego systemu ochrony zdrowia w Polsce, ale przede wszystkim pacjentów powierzonych naszej opiece. (Fragment oświadczenia) (Po wydaniu oświadczenia, od razu otrzymał zawiadomienie o kontroli NFZ i od 05.01.2015 roku ta kontrola u Niego się odbywa).
 9. 9. Naciski na lekarzy, by podpisywali umowy rozpoczęły się w całej Polsce. Takiego działania władz nie było nawet za komuny. To plan "C" Ministra Zdrowia. 31 grudnia 2014 Na Podkarpaciu padają groźby zrywania umów ze specjalistyki z podmiotami nie aneksującymi POZ. O godzinie 14 (w sylwestra – red.) rozpoczęły się telefony, faksy – byliśmy informowani o wszczęciu kontroli przez NFZ.
 10. 10. - Wprowadzamy w życie "plan B" dla tej niewielkiej części powiatów, w której lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego zamkną gabinety przed pacjentami… - Chorzy mają się zgłaszać do izb przyjęć i SOR-ów szpitali. Zapłacimy za taką wizytę 45 złotych… - Lekarze, którzy nie zdecydują się na otwarcie poradni po 1 stycznia, muszą się liczyć ze wstrzymaniem finansowania ze strony NFZ... - Jeżeli lekarz zamyka przed pacjentem drzwi, to każdy pacjent ma prawo bezpłatnie trzy razy zmienić lekarza POZ… - Ten sposób myślenia, by co rok szantażować zamknięciem przychodni, musi się zmienić... - Apeluję do lekarzy, by podpisali umowy. Inni muszą się liczyć z tym, że pacjenci wybiorą otwarte przychodnie … 31 grudnia 2014 Od Świąt urzędnicy NFZ, w ramach nadgodzin, dyżurują do 24:00, czekając na zastraszanych, lekarzy…
 11. 11. Prezydium Kolegium poparło wszystkich świadczeniodawców POZ, którzy nie podpisali umów i aneksów, a w wielu województwach członkowie Kolegium protestowali razem z PZ.
 12. 12. : 01 stycznia 2015 W Warszawie rozpoczyna działanie ZESPÓŁ KOORDYNUJĄCY w składzie: Monika Kowalska - Rzecznik Prasowy Małgorzata Stokowska – Wojda Joanna Szeląg Joanna Zabielska – Cieciuch Wiesław Gałązka - doradca Jarosław Krawczyk Wojciech Pacholicki – Szef zespołu Wojciech Perekitko Jacek Krajewski – Prezes FPZ - negocjator Marek Twardowski – negocjator od 29-12-2014 Teresa Dobrzańska – Pielichowska – negocjator Marek Sobolewski – negocjator Tomasz Zieliński – negocjator Ryszard Bigosiński – prawnik Mariusz Kocój Mariusz Małecki Tomasz Malich Mariusz Wójtowicz Daniel Kowalczyk Adam Tomczyk Cezary Marczek – dyrektor biura PZ Krzysztof Przekop – wolontariusz
 13. 13. Raport medialny na podstawie publikacji z okresu od 01-12-2014-31-12-2014
 14. 14. ZADANIA ZESPOŁU:  Doprowadzenie do wznowienia negocjacji przy pomocy wystąpień oficjalnych i kontaktów własnych.  Opracowanie taktyki negocjacyjnej  Przygotowanie negocjatorów do wystąpień  Strategia informacyjna (konsultowanie form przekazu i przesłań)  Monitoring mediów i reagowanie na publikacje  Relacje z mediami – informowanie bieżące i akcyjne, koordynacja kontaktów z redakcjami i dziennikarzami i organizowanie konferencji prasowych  Komunikacja wewnętrzna w organizacji (m.in. Obsługa fanpage’a PZ)  Kreowanie wizerunku organizacji i PR (konsultowanie działań)  PR kryzysowy (planowanie działań w sytuacjach nagłych i przewidywanie zagrożeń dezinformacyjnych)
 15. 15. 01 stycznia 2015 Prezes FPZ Jacek Krajewski rozsyła do członków organizacji list, który staje się przedmiotem wściekłych ataków ministra… (…) To właśnie z nami należy rozmawiać i nas radzić się, jak trzeba rozwiązywać problemy systemu ochrony zdrowia. Na nas trzeba stawiać a nie konfliktować się z lekarzami PZ. Jesteśmy gotowi do pracy, ale nasze gabinety nie zostaną otwarte, dopóki nie zostanie podpisane takie porozumienie pomiędzy nami a decydentami systemu ochrony zdrowia, które zapewni bezpieczeństwo naszym pacjentom i nam - sprawującym nad nimi opiekę.
 16. 16. 02 stycznia 2015 Na drzwiach protestujących przychodni i gabinetów zawisły informacje dla pacjentów. Świadczeniodawcy związani z NFZ kontraktami oraz zmuszeni sytuacją do ich podpisania, którzy popierali protest FPZ wywieszali ogłoszenia.
 17. 17. 02 stycznia 2015 „Krajobraz przed bitwą”
 18. 18. 02 stycznia 2015
 19. 19. Rzecznik Praw Pacjenta ostrzega lekarzy: będę wszczynać postępowania Od godz. 9 do 12.30 w piątek do Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 180 zgłoszeń w związku z utrudnionym dostępem do podstawowej opieki zdrowotnej - poinformowała rzecznik Krystyna Barbara Kozłowska. Zaznaczyła, że będzie wszczynać postępowania wobec lekarzy, którzy nie przestrzegają praw pacjentów. Szanowni Państwo, W związku z przekazywanymi przez Rzecznika Praw Pacjenta informacjami, zgodnie z którymi Rzecznik będzie nakładał kary pieniężne na podmioty, które w dniu dzisiejszym nie przekazały pacjentom dokumentacji medycznej, jednoznacznie oświadczamy, iż informacje te nie stanowią żadnego zagrożenia dla naszych członków: 1.Żaden przepis prawa nie nakłada na podmioty lecznicze (nie mające zawartej umowy z NFZ) obowiązku codziennego otwarcia praktyk. 2.Pacjent ma prawo dostępu do dokumentacji medycznej – i nikt takowego prawa mu nie odmawia. 3.Żaden przepis prawa nie nakłada obowiązku wydawania pacjentowi dokumentacji medycznej natychmiast, od ręki. 4.W sytuacji, w której praktyka nie jest otwarta, pacjent winien złożyć stosowny wniosek w formie pisemnej, a wówczas dokumentacja ta, w stosownej formie, zostanie temu pacjentowi – niezwłocznie wydana. REASUMUJĄC, NIE OTWARCIE PRAKTYK W DNIU DZISIEJSZYM NIE STANOWI NARUSZENIA PRAW PACJENTA Niezależnie od powyższego, nieprawdziwe są twierdzenia Rzecznika Praw Pacjenta, zgodnie z którymi w razie nie udostępnienia pacjentowi dokumentacji, może on nałożyć na dany podmiot karę pieniężną. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, w razie naruszenia praw pacjenta, Rzecznik może wydać decyzję wzywającą do zaniechania określonego działania (uznając je za bezprawne) i dopiero nie wykonanie tej decyzji może skutkować kolejną i dopiero w niej możliwe jest nałożenie jakiejkolwiek kary pieniężnej. REASUMUJAC, W CHWILI OBECNEJ RZECZNIK PRAW PACJENTA NIE MOŻE NAŁOŻYĆ NA ŻADEN Z NASZYCH PODMIOTÓWJAKIEJKOLWIEK KARY PIENIĘŻNEJ Pozdrawiamy Zespół Prawny Federacji PZ 02 stycznia 2015 Wszyscy świadczeniodawcy otrzymali opinię Zespołu Prawnego FPZ a na drzwiach gabinetów i przychodni wywieszone zostały informacje dla pacjentów, jak mogą odbierać swoje dokumentacje medyczne. RPP straszy karami
 20. 20. 02 stycznia 2015
 21. 21. 02 stycznia 2015
 22. 22. 02 stycznia 2015
 23. 23. Apel do Pacjentów Szanowni Pacjenci, W trosce o jak najwyższy poziom Waszego leczenia, sprzeciwiliśmy się podpisaniu umowy, której realizacja spowodowałaby między innymi: − dzielenie Was na pacjentów ważnych i mniej ważnych, − usunięcie wielu ubezpieczonych z ewidencji EWUŚ − tworzenie zbędnych kolejek po skierowania do specjalistów − brak możliwości realizowania narzuconych badań − zwiększoną biurokrację, kradnącą czas przeznaczony dla Was Znacie Nas od lat! Zaufaliście Nam, powierzając Wasze zdrowie w Nasze ręce! Zaufajcie Nam i teraz! W Polsce koszt wywozu śmieci na 1 obywatela wyceniono średnio na 15,00 zł miesięcznie, a jego miesięczną opiekę zdrowotną w ramach POZ na niecałe 12,00 zł. Ministerstwo daje przychodniom aż 136 zł rocznie na pacjenta. 03 stycznia 2015 Apele i argumenty …a tymczasem pierwsi lekarze zaczynają wypowiadać umowy.
 24. 24. Para nieudolnych pediatrów pogrzebała służbę zdrowia. Gdzie jest dziś Kopacz, która w 2005 groziła premierowi? Kopacz zaryglowała się w domu, Arłukowicz szantażuje lekarzy, a pełnomocniczka mianowana na jego nadzorcę przyznaje beztrosko, że nie wie jak rozwiązać problem. Polityczne karykatury trzymają rządowe stery i ani myślą, by oddać stanowiska. (wPolityce.pl) 03 stycznia 2015
 25. 25. Zaczęły nadchodzić wyrazy poparcia… 03 stycznia 2015
 26. 26. 03 stycznia 2015
 27. 27. Zostaje opublikowane stanowisko Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie: Stanowisko Nadzwyczajnego XXI Zjazdu WMZLPPZ Podtrzymujemy w mocy wcześniejsze postanowienia i trwamy w proteście. Mając na uwadze Artykuł 68. Konstytucji RP, apelujemy do Ministra Zdrowia o natychmiastowe podjęcie rozmów z przedstawicielami Federacji PZ. Lekarze PZ województwa Warmińsko-Mazurskiego Olsztyn, 4 stycznia 2015 roku 04 stycznia 2015
 28. 28. Media podają nieprawdziwe informacje, że nasi liderzy negocjują i podpisują aneksy do umów. Arłukowicz po rozmowie z Kopacz: Ani złotówki dla PZ. Pomylili misję lekarza z misją biznesmena 04 stycznia 2015 Jeżeli Porozumienie Zielonogórskie myśli, że jest niezastąpione - to ja im mówię, że jest!
 29. 29. Wieczorem Porozumienie Zielonogórskie zwołało konferencję "w związku z wypowiedziami pana ministra po spotkaniu z panią premier". - Wygląda na to, że pan minister wziął pacjentów-zakładników na wojenkę z Porozumieniem Zielonogórskim. Bardzo smuci nas fakt, że minister dla własnej ambicji angażuje naszych pacjentów - powiedział prezes PZ Jacek Krajewski. 04 stycznia 2015
 30. 30. Pokazujemy dziennikarzom oficjalne i aktualne dane NFZ, zgodnie z którymi minister przeznacza na POZ o niecałe 84 mln zł. Pytamy: Skąd Arłukowicz wziął ten swój miliard? 04 stycznia 2015
 31. 31. 04 stycznia 2015 Każdy dziennikarz otrzymywał pakiet informacji…
 32. 32. „Trudno nie przyznać lekarzom racji”. Komisja zdrowia zaprasza Arłukowicza i PZ Tomasz Latos (PiS), przewodniczący sejmowej komisji zdrowia (fot. TVP Info) – Porozumienie Zielonogórskie protestami poderwało zaufanie do siebie, ale jeżeli lekarzom każe się wykonywać różne dodatkowe rzeczy, które wydłużają kolejki, to trudno nie przyznać im racji – powiedział w programie „Gość poranka” w TVP Info Tomasz Latos (PiS), przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poinformował, że w piątek odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie komisji zdrowia, na które zaproszeni zostaną min. Bartosz Arłukowicz, premier Ewa Kopacz i przedstawiciele protestujących lekarzy. 05 stycznia 2015
 33. 33. W związku z przedłużającym się konfliktem na linii lekarze - Ministerstwo Zdrowia, Pracodawcy RP wystąpili z propozycją mediacji między stronami. W tym celu napisali kolejny list do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. -To dlatego, że lekarze na mediacje są gotowi - powiedział prezydent pracodawców RP Andrzej Malinowski. - " Wystosowałem kolejny list, bo na pierwszą oficjalną wiadomość nie dostałem żadnej odpowiedzi. Jednocześnie informuje Pana ministra, że dostałem odpowiedź od Prezesa Federacji Porozumienia Zielonogórskiego Jacka Krajewskiego, że lekarze są gotowi do mediowania" - powiedział IAR Malinowski. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Krzysztof Bąk powtarzał jednak, że rozmów nie będzie, dopóki lekarze nie otworzą swoich gabinetów. 04 stycznia 2015
 34. 34. - godz. 6.07 radio TOK FM - Jacek Krajewski - godz. 7.05 telewizja TVP INFO - Jarosław Krawczyk - godz. 7.35 telewizja Polsat News - Wojciech Pacholicki - godz. 8.35 telewizja TVN24 - Jarosław Krawczyk - godz. 9.00 telewizja TVP Warszawa - Wojciech Pacholicki - godz. 10.00 telewizja POLSAT NEWS- Jarosław Krawczyk - godz. 10.00 KONFERENCJA PRASOWA NA WIELU PROGRAMACH - godz. 19.25 telewizja TVN24- Jacek Krajewski Fragment przykładowego „medialnego rozkładu jazdy” 05 stycznia 2015
 35. 35. Zdzisław Szramik (Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy): Rozważamy ogólnopolski strajk . Krzysztof Bukiel (Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy): Wszyscy lekarze w Polsce popierają tych lekarzy POZ, którzy – przeżywając największą traumę swojego życia – musieli odrzucić warunki świadczenia usług zdrowotnych proponowane przez ministra zdrowia. Włodzimierz Hoffmann (Wielkopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia): Wielkopolscy lekarze podpisali aneksy do umów na 2015 rok pod wielką presją MZ i NFZ. Działania resortu zdrowia miały doprowadzić do skłócenia lekarzy rodzinnych - my jednak chcemy się zjednoczyć. Konstanty Radziwiłł (szef Naczelnej Rady Lekarskiej) Ci, którzy podpisali kontrakty z NFZ, zrobili to zastraszeni, musieli to zrobić. Nie można zrobić poważniejszych reform bez dodatkowych pieniędzy. To, co się dzieje, to wierzchołek góry lodowej. Reforma, której elementem są zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej, została źle przygotowana. Jarosław Zawiliński (przedstawiciel Polskiej Federacji Pracodawców Prywatnych): Podpisanie przez część lekarzy umów z NFZ pod wielokierunkową presją nie jest bynajmniej akceptację działań ministra zdrowia i NFZ. Wprowadzenie tak dogłębnych zmian systemowych bez ustaleń legislacyjnych, odpowiedniego czasu, zagraża bezpieczeństwu pacjentów i paraliżuje funkcjonowanie ochrony zdrowia w Polsce. Lekarze, którzy mają jeszcze umowy, nie chcą ich przedłużać, a ci, którzy podpisali teraz – rozważają ich wypowiedzenie. Lekarze grożą ogólnopolskim strajkiem. Poparli protest Porozumienia Zielonogórskiego 05 stycznia 2015
 36. 36. Oświadczenie Porozumienia Zielonogórskiego (FRAGMENTY) Jesteśmy oburzeni wystąpieniem ministra zdrowia podczas konferencji prasowej w dniu 05-01-2015 roku. Oto minister rządu RP podważył konstytucyjnie zagwarantowaną wolność gospodarczą i zaatakował prawo przedsiębiorców do prowadzenia firm. Ostatnim politykiem, który postanowił zlikwidować legalnie działającą organizację związkową w Polsce był generał Jaruzelski. Idąc w jego ślady Arłukowicz chce zniszczyć Porozumienie Zielonogórskie… Minister kierując się osobistą ambicja polityczną za wszelką cenę usiłuje postawić na swoim. Kosztem nadgodzin pracowników NFZ, kosztem instytucji mających zapewnić bezpieczeństwo obywateli w sytuacjach nadzwyczajnych. Kosztem zdrowia naszych pacjentów. Minister powtarza kłamstwa, które już wielokrotnie obnażaliśmy. Jesteśmy gotowi, by bronić prawdy. Niezbędna reforma systemu ochrony zdrowia w Polsce została źle przygotowana. Budząc nadzieję chorych, ma na celu stwarzanie pozorów opieki lekarskiej. Złożona przez nas Przysięga Hipokratesa zakazuje nam szkodzić naszym pacjentom. Protestujemy, bo nie chcemy ryzykować zdrowiem pacjentów i bezpieczeństwem warunków leczenia. Sumienie nie pozwoliło nam podpisać z NFZ umowy niebezpiecznej dla pacjentów i dla nas. 05 stycznia 2015 Kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą – był taki, który w to wierzył…
 37. 37. Mimo wysiłków ministra w zakresie manipulacji i konfabulacji opinia publiczna stawała się dla nas coraz bardziej korzystna… 05 stycznia 2015
 38. 38. 06 stycznia 2015 Od 29 grudnia 2014 roku minister organizował liczne konferencje prasowe (nieraz dwie dziennie), podczas których kłamał i próbował manipulować opinią publiczną. Dziennikarze bardzo szybko przestali reagować na jego „sensacyjne” informacje, mające na celu podważenie wiarygodności negocjatorów PZ. Wreszcie, 6 stycznia 2015 roku ogłosił gotowość do podjęcia negocjacji. Zmianę swojej dotychczasowej postawy tłumaczył pokrętnie: Dzisiaj, kiedy jest święto, pacjenci nie są zakładnikami tej grupy piętnastu procent Porozumienia Zielonogórskiego. Zapraszam na rozmowę PZ na godzinę 16:00
 39. 39. 06 stycznia 2015 Nasi negocjatorzy pojawili się u ministra punktualnie... Skład: Jacek Krajewski, Marek Twardowski, Tomasz Zieliński, Marek Sobolewski i Ryszard Bigosiński.
 40. 40. Minister nie chce ustąpić na krok w istotnych sprawach. Do grona negocjatorów dołączają kolejne osoby: Teresa Dobrzańska-Pielichowska, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, Mariusz Małecki, prezes Podkarpackiego PZ oraz Włodzimierz Bołtruczuk, prezes oddziału Podlaskiego. 06 stycznia 2015 22:00 W tym samym czasie rezerwowano autokary, którymi nazajutrz z całej Polski przyjechać mieli lekarze. Zarówno ci protestujący, jak i ich popierający. Plan „wycieczki” do Warszawy przewidywał odwiedziny siedziby KPRM oraz Pałacu Prezydenckiego. Podobno w nocy do ministra dotarła informacja o niespodziewanych gościach…
 41. 41. W siedzibie ministerstwa zdrowia przed 7:00 rano po blisko 15 godzinach, zakończyły się negocjacje lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego z ministrem Bartoszem Arłukowiczem. Do pracy wróciło 5,5 tysiąca lekarzy rodzinnych, którzy w tym roku nie otworzyli gabinetów. 07 stycznia 2015
 42. 42. 07 stycznia 2015 Ministerstwo Głupich Kroków z niezastąpionego Monty Pythona u wielu nadal wywołuje śmiech - może ministrowi Bartoszowi Arłukowiczowi z Ministerstwa Pustych Słów chodzi o to samo. Nie od dziś wiadomo, że śmiech to zdrowie : ) Zastanawiam się tylko, czy śmiech przez łzy działa tak samo... Małgorzata Steckiewicz RMF Konferencja prasowa PZ po zakończeniu negocjacji: Odnieśliśmy wspólny sukces, sukces lekarzy i naszych pacjentów. Otwieramy gabinety. Na konferencji prasowej Bartosz Arłukowicz próbował zakończenie negocjacji przedstawić jako swój sukces. Mówił po zakończeniu rozmów, że lekarzy udało się przekonać do wielu racji resortu.
 43. 43. Porozumienie ministra z PZ nie zakłada zwiększenia finansowania POZ ponad kwotę wcześniej ustaloną, tj. niespełna 1,2 mld zł. Wzrośnie jednak stawka kapitacyjna (za jednego pacjenta), która od początku roku wynosi 136,80 zł – będzie to 140,04 zł rocznie. Wyższa też będzie stawka dla przychodni, które szczegółowo (z uwzględnieniem numeru PESEL pacjenta), będą sprawozdawać NFZ wykonane badania. Będzie to 142,08 zł, jednak zacznie ona obowiązywać od sierpnia, a nie od lipca, jak pierwotnie zakładano. Najwyższą stawkę otrzymają te przychodnie, które będą prowadzić szerszą sprawozdawczość i dodatkowo osiągną określony wskaźnik dotyczący liczby wykonywanych badań. W trzecim kwartale roku ma ona wynosić 144 zł w skali roku. Przepisy, które weszły w życie z początkiem roku, przewidywały, że będzie to odpowiednio: 136,80 zł, 140,04 zł oraz 144 zł. PZ nie udało się wywalczyć utrzymania obowiązującej do końca 2014 r. potrójnej stawki za pacjentów chorych przewlekle – z cukrzycą i chorobami układu krążenia. Oznacza to, że będzie ona zwiększana wyłącznie ze względu na wiek pacjenta. NFZ nie będzie mógł też jednostronnie zmieniać umów zawartych z placówkami POZ. Dodatkowo, mają one być zawierane na maksymalnie 12 miesięcy. Zeszłoroczne umowy mają być aneksowane, nie trzeba będzie zawierać nowych ani zbierać od nowa deklaracji wyboru lekarza od pacjentów. Rozwiązania takie wieczorem znalazły się w zarządzeniu prezesa NFZ ws. zasad funkcjonowania POZ w 2015 r., opublikowanym na stronie internetowej Funduszu. Nie zmienia ono wysokości ustalonych wcześniej mnożników stawki ze względu na wiek pacjenta ani stawki, jaką lekarz otrzyma za wystawienie pacjentowi karty diagnostyki i leczenia onkologicznego – będzie to 50 zł.
 44. 44. 07 stycznia 2015 Pamiątkowa fotografia prawie całego Zespołu Koordynującego.
 45. 45. Latos: porozumienie z lekarzami PZ było możliwe wcześniej Widać jasno, że porozumienie dla dobra pacjentów było możliwe wcześniej – powiedział poseł Tomasz Latos, przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia. Dodał, że gdyby rozmowy były kontynuowane 31 grudnia, nie byłoby problemu zamkniętych przychodni. - Należało rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać – wówczas wszystko byłoby rozwiązane z korzyścią dla pacjenta. Minister zdrowia niestety nie patrzył na dobro pacjentów, tylko wyłącznie na swoje rozwiązanie PR-owskie i przepychanki z PZ. Zakładam, że komisja odbędzie się, bo będziemy chcieli dowiedzieć się szczegółów na temat tego porozumienia. Chcemy mieć pełną jasność co do tego, że pacjenci w Polsce będą mieli teraz zapewnioną opiekę i wyjaśnić przyczyny tego, że w pierwszych dniach stycznia tej opieki nie było. 07 stycznia 2015
 46. 46. Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, w którym uczestniczył B. Arłukowicz, przedstawicielka PZ Joanna Zabielska-Cieciuch, przedstawiając swoje informacje na temat negocjacji z resortem powiedziała: - Mamy nadzieję, że porozumienie będzie służyło nie tylko pacjentom, ale i lekarzom. Nie jesteśmy bandą szantażystów, grupą szantażystów, która zastrasza pozostałych lekarzy. Jesteśmy lekarzami, ludźmi inteligentnymi i profesjonalistami. (…) Będziemy krytykowali każdego ministra, każdego prezesa; będziemy wytykali to, co jest złe, co jest nieprawidłowe; będziemy wskazywali to, co jest potrzebne, aby system był bardziej przyjazny dla pacjenta i wykorzystywał środki finansowe, które posiada. Będziemy walczyli o to, by nasi pacjenci mieli dostęp do usług nie tylko lekarzy opieki podstawowej, ale także specjalistycznej i szpitalnej. (…) 11 lat temu wydawało nam się, że nigdy więcej w naszym kraju nie dojdzie do sytuacji w której minister zdrowia zamyka drzwi gabinetów przed pacjentami. 09 stycznia 2015
 47. 47. Pozostają pytania: 1. Jakie straty poniósł budżet z powodu ambicji i arogancji ministra? (nadgodziny urzędników NFZ, koszty transportu, różnych służb itp.) 2. Kiedy Rzeczniczka Praw Pacjentów przeprosi lekarzy i poda się do dymisji? 3. Jaką zemstę wobec niepokornych świadczeniodawców szykuje władza? i najważniejsze - Kiedy pojawią się pierwsze problemy z realizacją genialnych pomysłów ministra i jego poprzedniczki?
 48. 48. Raport medialny na podstawie publikacji z okresu od 01-01-2015 do 13-01-2015
 49. 49. Statystyka fanpage’a w dniu 13-01-2014 POLUBIENIA
 50. 50. Od dawna spodziewaliśmy się tego… Celem Arłukowicza było zniszczenie jedynej w Polsce organizacji, która jest w stanie aktywnie przeciwstawić się proponowanym przez polityków, złym rozwiązaniom w systemie ochrony zdrowia w Polsce. Tym razem to mu się nie udało, jednak sytuacja wskazuje na konieczność utrzymywania jedności organizacyjnej. Tylko razem mamy szansę na przetrwanie i rozwój!
 51. 51. POSTULOWANE WNIOSKI POSYTUACYJNE: W ZAKRESIE ZARZĄDZANIA: Aktualnie: ……………………………………………………. ……………………………………………………. W przyszłości: - Opracowanie większej liczby planów działań przed ich rozpoczęciem. W ZAKRESIE PR: Aktualnie: • Przygotowanie i przekazanie dziennikarzom raportu nt. bieżącej sytuacji POZ i perspektywach realizacji planów ministra. • Przygotowanie listów do parlamentarzystów z wyjaśnieniem faktycznych powodów konfliktu oraz manipulacji ministra. W przyszłości: • Poprawa komunikacji wewnętrznej. • Opracowanie i wdrożenie strategii edukacji pacjentów dot. POZ. • Opracowanie i wdrożenie strategii edukacji dziennikarzy dot. POZ.
 52. 52. UWAGA: Pełny zapis sytuacji i działań Zespołu Koordynacyjnego wraz z linkami do dokumentów, publikacji i filmów można znaleźć na fanpage’u Porozumienia Zielonogórskiego. Opracowanie: Zespół Medialny PZ

×