Slideshare uses cookies to improve functionality and performance, and to provide you with relevant advertising. If you continue browsing the site, you agree to the use of cookies on this website. See our User Agreement and Privacy Policy.

Slideshare uses cookies to improve functionality and performance, and to provide you with relevant advertising. If you continue browsing the site, you agree to the use of cookies on this website. See our Privacy Policy and User Agreement for details.

Like this presentation? Why not share!

- Teletech+corporation case+2 by Kfatima123 5919 views
- Tele Tech Solutions Catalog 10 21 2010 by SeanHart1766 937 views
- Case Study by Shelly38 2739 views
- TeleTech Healthcare Case Studies by TeleTech 2295 views
- Case 6a by akumelind 2790 views
- Nike Cost of Capital, SWOT Analysis by Divya Mishra 27737 views

8,298 views

Published on

No Downloads

Total views

8,298

On SlideShare

0

From Embeds

0

Number of Embeds

12

Shares

0

Downloads

139

Comments

0

Likes

1

No embeds

No notes for slide

- 1. Nike, Inc.: Cost of Capital 1. Miss Nabduan 2. Miss Pratthana 3. Mr. Phornpat D. J. R 5520212002 5520212003 5520212004 4. Miss Neeranuch 5. Miss Reveepitchaya 6. Miss Chulaluck Ng R. Ch. 5520212006 5520212007 5520212008
- 2. Mistakes From The Case Study • 1. Methodology for Calculate the cost of Capital (WACC) • Should use market value not book value • 2. Cost of debt • Add redeemable preferred stock (0.3) • 3. Cost of equity • CAPM – Change beta from average to latest beta. 0.8 and 0.69 respectively.
- 3. Market Value should considered Exhibit 2 Market Value of Equity = Stock Price x No. of Share Outstanding From the Case • Book Value of Equity = Stock Price x No. of Share Outstanding Market Value of = 37.27 x 271.5 Market Value of = 10,118.81 Recalculate Market Value • Market Value of Equity = 42.09 x 271.5 Market Value of Equity = 11,427.44
- 4. Find WACC Exhibit 3 Total Amount of Debt = Current LT + Notes Payable + LT Debt (discounted) + Redeemable Preferred stock • Total Amount of Debt = 5.40 + 855.30 + 435.9 + 0.3 = 1,296.90 • Debt + Equity = 1,296.90 + 11,427.44 = 12,724.34 • Weight of Debt = Debt / Debt + Equity Weight of Debt = 1,296.90 / 12,724.34 = 0.102or 10% • Weight of Equity = Equity / Debt + Equity • Weight of Debt = 11,427.44 / 12,724.34 = 0.90 or 90%
- 5. Find Cost of Debt Exhibit 1,4 Liabilities within 12 months • Interest rate = Interest Payment / Operating Income • Interest rate = 58.7 / 1014.2 = 0.058 or 5.8% • This interest rate is approximately equal to 20 year yields on U.S Treasuries (Exhibit 4) Long-Term Liabilities (Yield to Maturity) • Nike’s bond issued on 1996, and will expire on 2021, thereby 20 years • N = 40 , FV = -100 , PV = 95.60 , PMT = -3.375 • Compute I/Y = 3.58 % • Annual I/Y = 3.58 x 2 = 7.16% • After Tax Cost of Debt = I/Y (1 - Average Effective Tax) = 7.16% (1-0.38%)=4.44% N = 40 ( 20 years x 2 ) PMT = -3.375 ( 6.75/2 )
- 6. Find Cost of Equity Exhibit 1,4 Find Cost of Equity From Bond with 20 years maturity, compound semi-annually with 6.75% coupon rate. • Ri = rf + ( rm – rf ) B = 5.74 + (5.90)(0.69) = 9.81% Rpm : Risk Premium This interest rate is approximately equal to 20 year yields on U.S Treasuries (Exhibit 4) Rf = 5.74 From 20 years current yield on U.S Treasuries Rpm = 5.90 From Geometric Mean B = 0.80 From Average history Bata
- 7. Find WACC Exhibit 2 WACC = [Kd(1-t) x D/(D+E)] + [Ke x E/(D+E)] WACC = [Cost of debt x Weight of Debt] + [Cost of equity x Weight of Equity] WACC = 4.44% x 10% + 9.81% x 90% = 9.27% • To use market weights to estimate WACC will cause show how much the firm to raise capital today. Cost should approximated by market value of capital, not by the book value of capital.
- 8. Teletech Corp, 2005
- 9. Teletech Corporation (By single rate) Cost of Equity(Kequity,teletech) = Rf + β*RPM = Rf +β*(Rm - Rf) = 4.62% + (1.15*(10.12%-4.62%)) = 4.62% + (1.15*5.5%) Rf : U.S.Treasury Securities 30-year β : Beta of Teletech Corporation Rm : Risk Market Rate Weightdebt,teletech : Weight of debt in Teletech Kdebt,tele : After-tax cost of debt Weightequity,tele : 100 %- Weight of debt in Teletech = 100%-22.2% = 77.8% Kequity,tele : Cost of equity = 10.95% WACC Teletech Corporation = [(Weightdebt,teletech* Kdebt,teletech)] + [(Weightequity,teletech* Kequity,teletech)] = [(22.2%*3.53%)] + [(77.8%*10.95%)] = 0.007837 + 0.085191 = 0.0930*100 = 9.30%
- 10. Telecommunications service Industry • Cost of Equity(Kequity,telecom) = Rf + β*RPM = Rf +β*(Rm - Rf) = 4.62% + (1.04 *(10.12%-4.62%)) = 4.62% + (1.04*5.5%) = 10.34% Rf : U.S.Treasury Securities 30-year β : Average beta of Telecommunications Service Industry Rm : Risk Market Rate Weightdebt,telecom : Market value Debt/Capital Kdebt,tele : After-tax cost of debt Weightequity,telecom : 100 %- market value Debt/Capital = 100%-27.1% =72.9% Kequity,tele : Cost of equity WACC Telecommunications service Industry = (Weightdebt,telecom* Kdebt,telecom) + (Weightequity,telecom* Kequity,telecom) = (27.1%*3.44%)+(72.9%*10.34%) = 0.009322 + 0.0753786 = 0.084701 = 8.47%
- 11. Product & System FIND WACC : Cost of Equity PS = Rf +MRP*β = Rf +(Rm-Rf)*β = 4.62% + 5.5%*1.36 = 12.1% Cost of Debt PS (After-tax cost of debt) = 4.48% Average of Weight of Equity = 100% - Market Value Debt/Capital = 100 – 9.20 = 90.80 % Average of Weight of debt = (13.1%+ 5.3%)/ 2 = 9.20% WACC PS = {Weight Debt,(p+s)*K debt,(p+s)} + {Weight Equity,(p+s)*K Equity,(p+s)} = 9.20% * 4.48% + 90.80% * 12.10% = 11.4% Rf : Risk-free rate = 4.62% (the yield on 30-years U.S Treasuries) Rm : Market risk rate =10.12% MRP : Market-risk premium = Rm-Rf = 10.12% - 4.62 = 5.50% Average of Beta = (1.39+ 1.33)/ 2 = 1.36
- 12. Teletech Corporation,2005 (By Multiple-rate) WACC of Teletech Corporation WACC Telecom = 8.47 % WACC P&S= 11.4 % WACC Teletech = WACC Telecom + WACC P&S = (8.47 % * 75 %) + (11.4 % * 25 %) = 9.20 % Conclusion WACC 8.47% < 9.2% < 11.4% Telecom < Teletech Corporate < P&S • From the result, products and systems segment has the highest WACC • A high WACC indicates that a company is spending a comparatively large amount of money in order to raise capital, which means that the company may be risky. • The multiple-rate method would give lower cost (9.20% )than the single-rate method (9.30% ) which give higher return to shareholders better than a single rate method.

No public clipboards found for this slide

×
### Save the most important slides with Clipping

Clipping is a handy way to collect and organize the most important slides from a presentation. You can keep your great finds in clipboards organized around topics.

Be the first to comment