Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Kogniwistyka w e-learningu

1,988 views

Published on

Wykorzystanie zasad kogniwistyki w tworzeniu szkoleń e-learningowych.

 • Be the first to comment

Kogniwistyka w e-learningu

 1. 1. Bartek Polakowski prezentuje…
 2. 2. Nacisnij pole A1 a nastepnie wybierz………………………………………… ……………………………………………………… …………………………………. Grafika wyjaśniana przez lektora jest dużo skuteczniejsza od opisu tekstowego na ekranie
 3. 3. Nacisnij pole A1 a nastepnie wybierz………………………………………… …………………………………………………… ……………………………………. Nigdy nie mieszaj lektora z opisem słownym
 4. 4. INSTRUKCJA Bla bla bla bla bla……………………………… …………………………………… …………………………………… …………………………. …………………………………… ………………………. …………………………………… ………………………. …………………………………… ………………………. Poprzednie rady nie dotyczą instrukcji, które powinny byd zawsze napisane.
 5. 5. Proszę pani, ale ja to miałam w przedszkolu Osoby zaawansowane powinny dostawad materiały dostosowane do ich poziomu. Zbyt proste szkolenia będą mniej efektywne.
 6. 6. Mąż Żona Na ilustracjach zawsze staraj się pokazywad relacje.
 7. 7. Spróbujmy teraz rozwiązać ten problem Zobaczcie jak inni rozwiązali ten problem Zastąp rozwiązywanie praktycznych problemów demonstracjami prawdziwych przypadków.
 8. 8. Wyróżniaj na ekranie najważniejsze rzeczy, bez różnicy czy jest to ilustracja czy tekst.
 9. 9. 1. Tu naciśnij 2. Tu wpisz 3. Tu obejrzyj wynik 1. Naciśnij na … 2. Wpisz w polu … 3. Sprawdź wynik w … Jeżeli musisz umieszczad tekst na ekranie staraj się aby był on jak najbliżej obiektu, którego dotyczy.
 10. 10. Witaj, mam na imię Aby wykonad to zadanie Adam i będę Twoim musisz …. przewodnikiem… Nie przesadzaj z opisem. Powinien on byd zwięzły.
 11. 11. Jak to nic nie robie!? Potrafię zająć nawet pół slajdu! Wirtualny „przewodnik” w szkoleniu nic nie wnosi poza walorem estetycznym.
 12. 12. Patrz na mnie! Czy wiesz, że klikając w …. Aby wykonad to zadanie musisz …. Gry, animacje, zbyt duża ilośd informacji na stronie rozprasza użytkownika.
 13. 13. Tra la la la… Zaznacz pole A1 a następnie … Sama narracja, bez żadnych dodatkowych dźwięków w tle jest najlepiej przyswajalna.
 14. 14. Jak widad, w kolejnych latach sprzedaż rośnie. 1998 2000 2002 Przy samotłumaczących się grafikach tekst objaśniający tylko przeszkadza.
 15. 15. MATERIAŁY MATERIAŁY POWTÓRZENIE Co pewien czas wstawiaj w szkoleniu slajdy z podsumowaniem dotychczas zdobytej wiedzy
 16. 16. I jeszcze duuuuuuuużo więcej … Zapraszam na mój blog www.e-learning.blog.pl

×