Successfully reported this slideshow.

„Dzieci Sieci” – kolejne fazy projektu i ustalenia

317 views

Published on

14/05/2014; impreza: V dzień badacza. @technologie (w) socjologii; organizacja: Zespół Realizacji Badań Pryzmat, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu; miejsce: Instytut Socjologii Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, https://www.facebook.com/events/657100107694291/?fref=ts

Published in: Education
 • Be the first to comment

„Dzieci Sieci” – kolejne fazy projektu i ustalenia

 1. 1. „Dzieci Sieci” – kolejne fazy projektu i ustalenia -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Piotr Siuda, V Dzień Badacza, 14 maja 2014 roku
 2. 2. O projektach: instytucje, czas trwania. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Raporty: http://www.dzieci-sieci.pl.
 3. 3. O zespole.
 4. 4. Dzieci sieci vs Dzieci sieci 2.0.
 5. 5. Model: Sprawne i skuteczne docieranie do informacji. Krytyczna ocena informacji. Tworzenie, przetwarzanie i prezentowanie treści. Prawne aspekty produkowania i dystrybucji treści. Empatia i wizerunek. Bezpieczeństwo i prywatność. Partycypacja w społecznościach internetowych.
 6. 6. Problemy z modelem. Wie, które treści może przetwarzać zgodnie z prawem. Przykłady: Zna podstawy prawa autorskiego i licencji opartych na prawie autorskim. Wie, czym są wolne licencje. Wie, jakie treści może przetwarzać na określonych warunkach.
 7. 7. Metody badawcze w obydwu edycjach.
 8. 8. Dzieci sieci w mediach.
 9. 9. Problemy z „reprezentatywnością”. za chwilę ... blog Moniki Kaczmarek-Śliwińskiej Cieszy fakt kolejnych badań dotyczących tematyki młodych ludzi i nowych mediów, ale moje wątpliwości budzi prezentacja wyników tychże w kontekście etyki badań naukowych,a i w ogóle w kontekście etyki komunikowania. (…) Raport z badań jak wspomniałam jest szeroko dystrybuowany w sieci. Autorzy komentują go na swoich blogach, portale związane z edukacją omawiają zakres badań. (…) pojawiają się tam zapisy typu „Badacze podkreślają, że „polscy młodzi żyją w momencie przełomowym, odkrywając nowe technologie i łatwo ucząc się posługiwania nimi. Potrzebują jednak wsparcia, które mogłaby im dawać szkoła, być może we współpracy z innymi organizacjami chcącymi zmieniać społeczną rzeczywistość.” (…)
 10. 10. Problemy z „reprezentatywnością”. Co bulwersujące w notkach zamieszczanych na portalach nie pojawiają się informacje o próbie, na której zrealizowano badania – wielkość próby wskazana jest dopiero w raporcie z badań, do którego pewnie zajrzą osoby zajmujące się podobną tematyką, albo zdziwione/zaciekawione wynikami badań. Szkoda, że pozostałe osoby mogą być treścią notki wprowadzone w błąd, a tym jest to bardziej istotne, że w dobie nowych mediów błąd ten ma szansę być zwielokrotniony i powielany bez żadnej kontroli.
 11. 11. Problemy z „reprezentatywnością”: Rodzice w "realu" a dzieci w sieci, pedagog, 22.12.2012 rok (Bogusław Śliwerski). Dzieci sieci i krytyka na blogach naukowych, Warsztat badacza, 02.01.2013 rok (Emanuel Kulczycki). Naukowiec jako PRowiec amator, popblog, 03.01.2013 rok (Piotr Siuda). ,,Dzieci sieci” a konstruktywna krytyka, SmarterPoland.pl, 15.01.2013 rok (Przemysław Biecek).
 12. 12. SmarterPoland.pl, a jeden z wykresów.
 13. 13. Problemy z „reprezentatywnością”. Gość: Sławomir Czarnecki, 77-253-5-189.adsl.inetia.pl 2013/01/02 18:50:02 Dzień Dobry, zajmuję się public relations w Instytucie Kultury Miejskiej. Nie wchodząc w dyskusję merytoryczną, a odnosząc się jedynie do tematu informacji prasowej. W naszej informacji znajdował się akapit poświęcony metodologii (…) w brzmieniu: "Punktem wyjścia projektu badawczego było skonstruowanie modelu umiejętności związanych z posługiwaniem się internetem. Na tej podstawie przeprowadzono badania jakościowe z wykorzystaniem różnorodnych metod: wywiadów, obserwacji, netnografii oraz analizy dokumentów. Między innymi badano serwisy społecznościowe takie jak NK.pl i Facebook oraz przeanalizowano 50 programów nauczania przedmiotów obowiązkowych w klasach 4-6." Czy w przypadku badaniach jakościowych kluczowym elementem jest podawanie liczb przeprowadzonych wywiadów itp. - to już kwestia merytoryczna z zakresu badań społecznych. Ile z informacji szczegółowych z badań podawać w krótkiej informacji prasowej - to z kolei zagadnienie merytoryczne z zakresu public relations.
 14. 14. Dzieci sieci 3.0? Program grantowy i sponsor badań. Duże badanie ogólnopolskie (próba reprezentatywna; losowanie warstwowe). Szkoły średnie, ale które? Specjalne oprogramowanie zamiast netnografii.
 15. 15. Odnośniki do ilustracji wykorzystanych w tej prezentacji: http://www.dzieci-sieci.pl, http://anitawasik.blogspot.com/2012/11/instytut-kultury- miejskiej.html, https://www.facebook.com/events/413399392066993/, http://images.wisegeek.com/boy-child-being-bullied-by-two-other- boys.jpg, http://www.fronda.pl/a/szkola-nie-uczy-dzieci-kultury- internetu,23910.html, http://smarterpoland.pl/index.php/2013/01/dzieci-sieci-a- konstruktywna-krytyka/.
 16. 16. Dziękuję piotr.siuda@gmail.com piotrsiuda.pl

×