Successfully reported this slideshow.
We use your LinkedIn profile and activity data to personalize ads and to show you more relevant ads. You can change your ad preferences anytime.

Ukryci Mistrzowie - polscy liderzy na światową skalę

670 views

Published on

Ukryci Mistrzowie - przykłady polskich firm
Polish examples of Hidden Champions

Published in: Business
 • Be the first to comment

 • Be the first to like this

Ukryci Mistrzowie - polscy liderzy na światową skalę

 1. 1. HTL-Strefa – lancety, które podbiły świat DGS – biznes zakręcony na światową skalę Givaudan – aromaty w naszym życiu UKRYCI MISTRZOWIE 24.11.2013 BYĆ JAK UKRYTY MISTRZ „Nie musisz być mądry, wystarczy że nie będziesz głupi” Najlepsi w swoich branżach dlaczego się chowają? ROŚNIJ ALBO ZGIŃ! Sztuka uników dla przyszłych mistrzów Magdalena Jaworowicz Filip Kwiatkowski Piotr Jaworowicz
 2. 2. AGENDA I. Słowo teorii II. Przykłady Ukrytych Mistrzów: 1) HTL-Strefa – lancety, które podbiły świat 2) DGS – biznes zakręcony na światową skalę 3) Givaudan – aromaty w naszym życiu Na zdjęciu: dobrze ukryty mistrz. Branża wojskowa
 3. 3. Kim są tajemniczy mistrzowie? • Dominują na swoich rynkach na całym świecie • Znacznie się rozrastają • Wykazują się godną uwagi zdolnością do przetrwania • Często specjalizują się w produktach bez rozgłosu • Mają przychody poniżej 3 miliardów euro • Stali się konkurentami globalnymi (stale dążą do doskonałości) • Są bardzo skuteczni, • kierują się zasadą: Rośnij albo giń!
 4. 4. Być jak ukryty mistrz Nowoczesne zarządzanie i przywództwo w biznesie to: •Głębia – bardzo wysoki stopień integracji pionowej w produkcji. Wyjątkowość może pochodzić tylko z wewnątrz firmy, nie da się jej kupić na rynku. Outsourcing wymaga ostrożności. •Decentralizacja - swoboda podejmowania decyzji przez pracowników jest najlepszym sposobem zachowania mocnych stron firmy. •Koncentracja – ambitne cele można osiągnąć tylko dzięki koncentracji zasobów. •Globalizacja – to ogromne możliwości rozwoju. Aby z nich skorzystać potrzeba odporności i wytrwałości w pokonywaniu ograniczeń kulturowych.
 5. 5. Czego unikać ? Powszechnie popełniane błędy: •Maksymalizacja zysków w krótkim czasie (kosztem np. R&D) •Częste zmiany strategicznego kursu firmy •Dywersyfikacja powodująca odchodzenie od podstawowej dziedziny działalności •Ryzykowne decyzje finansowe i zaciąganie nadmiernych długów •Zbyt powszechne i nadmierne przejmowanie innych firm „Aby odnosić sukcesy, nie musisz być mądry, wystarczy, żebyś nie był głupi.” •Bezrefleksyjny outsourcing •Nadmierne poleganie na menedżerach rekrutowanych z zewnątrz •Rozpraszanie uwagi na czynności nieprzynoszące firmie korzyści
 6. 6. 1) HTL-Strefa – lancety, które podbiły świat
 7. 7. HTL-Strefa Spółka HTL-Strefa to polska firma, produkująca artykuły medyczne. Firma jest obecnie największy na świecie producent bezpiecznych nakłuwaczy do pobierania krwi i lancetów. HTL-Strefa ma dwa duże zakłady produkcyjne na terenie kraju – Ozorków i Łęczyca (łódzkie), w których zatrudnia ok. 700 osób.
 8. 8. HTL-Strefa Właścicielem firmy jest Dobiegający 70tki Andrzej Czernecki to jeden z pionierów dużej, prywatnej przedsiębiorczości w powojennej Polsce. Do biznesu trafił przez przypadek. Jest fizykiem jądrowym z wykształcenia. Biznes rozpoczął w latach 70”, stając się „kapitalistą w socjalistycznym kraju”. W szczytowym okresie zatrudniał 1000 osób (produkcja pipet). Po rozpadzie RWPG zaczął nowy biznes – produkcję lancetów i nakłuwaczy. – HTLStrefa
 9. 9. HTL-Strefa Pod koniec 2007 roku HTL Strefa przejęła szwedzkiego konkurenta z branży firmę HaeMedic AB, co wymiernie przełożyło się na wzrost udziału w światowym rynku. Dzięki temu już 2008 roku firma sprzedała 660 mln sztuk nakłuwaczy bezpiecznych, czyli 106 proc. więcej niż w 2007. 55% Nakłuwacze Global market Global market Obecnie udział HTL-Strefa globalnym rynku wynosi: 20% Lancety personalne dla cukrzyków .
 10. 10. 2) DGS – biznes zakręcony na światową skalę
 11. 11. DGS - produkty Zakrywki aluminiowe Pilfer Proof umożliwiają szczelne zamykanie oraz łatwe otwieranie butelek z napojami alkoholowymi, wodą mineralną oraz lekami. Specjalne techniki druku wewnętrznego, a także wykorzystanie farb widzialnych w świetle UV stanowią dodatkowe możliwości wyróżnienia zakrywek, co zwiększa bezpieczeństwo obrotu, szczególnie istotne na rynku napojów alkoholowych.
 12. 12. DGS - historia Firma powstała w roku 1991. Od tamtego momentu firma wyprodukowała ponad 11,5 miliarda zakrywek. Obecnie jest jednym z największych w swojej kategorii producentów w Polsce i należy do grona największych producentów światowych.
 13. 13. DGS - historia W październiku 2011 roku, Guala Closures International, światowy lider wśród producentów zakrywek dla przemysłu alkoholowego, spożywczego i farmaceutycznego, nabyła 70% pakiet akcji DGS SA. Właścicielem 30% pakietu mniejszościowego jest Krzysztof Grządziel-aktualny prezes firmy i jej założyciel. Nową, obowiązującą od 26.10.2011r., nazwą spółki jest Guala Closures DGS Poland S.A.
 14. 14. DGS - produkty Obecnie DGS posiada długoterminowe kontrakty z największymi producentami napojów alkoholowych i produktów spożywczych w Polsce i za granicą. Istotną część produkcji przeznaczamy na eksport, m.in. do: Rosji, Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Europy Zachodniej i Stanów Zjednoczonych. Firma zaopatruje również producentów win w Australii i Nowej Zelandii.
 15. 15. 3) Givaudan – aromaty w naszym życiu
 16. 16. GIVAUDAN AROMATY W NASZYM ŻYCIU Stosowane w przemyśle: -Perfumiarskim -Spożywczym -Chemicznym -Ale również w… -Obuwniczym – wanilia -dodawana do gumy na podeszwy -W handlu -woń cytryny zwiększa sprzedaż owoców morza, a zapach trawy zaostrza nam apetyt na sery i jajka (bo przywodzi na myśl pola i łąki, z których te artykuły pochodzą). Do stoiska z walizkami zaprowadzi nas aromat skóry, kojarzący się również z luksusem, relaksem i nagrodą. A gwarancją owocnej wizyty w dziale odzieżowym będzie zapach morza lub romantyczna mieszanka róż i fiołków,
 17. 17. GIVAUDAN TYPY AROMATÓW Substancje aromatyczne naturalne – występują najczęściej w formie olejków, ekstraktów, wyciągów itp. Pozyskiwane są jedynie fizycznymi metodami z naturalnych surowców, dzięki czemu nie zachodzą w nich przekształcenia chemiczne. Substancje aromatyczne identyczne z naturalnymi – powstają w wyniku procesów chemicznych. Otrzymany związek ma taka samą budowę i skład jak substancja zapachowa pochodząca z surowca naturalnego. Mają one bardzo zbliżone walory aromatyzujące do substancji naturalnych, jednak są przy tym dużo tańsze. Syntetyczne substancje aromatyczne – tworzą grupę aromatów powstających w procesach chemicznych. Nie występują w warunkach naturalnych i ich budowa chemiczna jest zupełnie inna niż aromatu naturalnego, który naśladują. Do chemicznie otrzymywanych esencji zaliczyć możemy na przykład etylowanilinę o zapachu wanilii, maślan etylu o zapachu ananasowym, mrówczan etylu o zapachu rumowym czy dwuacetyl o zapachu maślanym.
 18. 18. GIVAUDAN UKRYCI MISTRZOWIE – FIMRA GIVAUDAN Historia firmy: -Założona w 1895 roku w Zurichu -Przeniesiona do Vernier niedaleko Genewy, gdzie mieści się do dziś -Połączenie w 1980 roku z firmą Roure (historia firmy sięgająca do 1820 roku) -Przejęcie firmy Quest w roku 2007 dało firmie pozycję lidera branży z 25% udziałem w rynku -Wyniki za 2013 (I półrocze): Obrót CHF 2.2 mld Zysk netto CHF 271 mln Wynik za 2012 CHF 4.3 mld 9000 pracowników Obecność w 40 krajach
 19. 19. DZIĘKUJEMYZA UWAGĘ MarketingoweObserwacje.pl jawororowicz.piotr@gmail.com

×